Románová předloha, která je dílem Karla Klostermanna, si nepochybně získala své čtenáře. Aby ne, Klostermannova díla se vždy vyznačovala nevšedním pojetím a velmi svědomitým přístupem k zachycení skutečnosti. V případě Kubáskova filmu by proto ani tak nevadila poněkud zbytečná aktualizace – ostatně příběh stárnoucího maloměstského vinárníka, který podlehne svodům vypočítavé číšnice je dramatický sám o sobě – jako spíš nezajímavé zpracování. Film je rozvleklý, nevýrazný, chvílemi až diletantský (i na dobu svého vzniku). Speergrův výkon jistě zasluhuje uznání, zejména v kontextu jeho zpřetrhané kariéry, ale mnohem zajímavější je (v těchto letech) neokoukaná tvář Blanky Waleské, která v roli démonické ženštiny, chladnokrevně ubíjející svého dobrodince, doslova triumfuje. A přestože film tuto výraznou herečku doslova opomenul, velkou satisfakci jí nabídl rozhlas zejména v šedesátých letech, kdy excelovala např. v režiích Josefa Henkeho (Lovecká sezóna, Věra Lukášová, Sudičky).(10.4.2010)

"Kubašto, Kubašto, co by sis počal s takovó ženskó, to by byl pěkné kontrapunkt", by zazpíval Petr Skoumal, kdyby dal přednost Kubaštovi před Haraštou. Příjemné překvapení! Příběh, který není odbyt koncem (starých dobrých) patriarchálních časů, strategie se nezměnila, pouze taktika. Věra Náhlovská (Blanka Waleská) na to zde šla příliš zhurta, to už se nedělá, zdání je třeba vždy zachovávat. Ostatně všechna Klostermannova díla jsou, především díky jeho starozákonní svěřeposti, stále aktuální. Dovedu si v mysli natočit (točí se mi tam) třeba příběh Váši Šáry z Klostermannova Ecce Homo, který vyšel už před více než 100 lety. Ale vlastně raději ne, točte podle Hrabala, tam se toho nedá tolik zkazit; i když přece, pane Menzle.(8.12.2017)

Strahující herecké výkony Blanky Waleské a Jana Speergera přikryly všechny nedostatny. Silné drama (byť místy s divadelním přehrávání) nabízí pěknou podívanou jako protiháhu k lehkým prvorepublikovým komediím.(24.1.2017)

• Pitryx

Film jak pro koho. Mne nebavil a nezaujal, ale přesto mu musím určité hodnoty přiznat. Podruhé ne.(19.2.2019)

Škoda, že adaptace nezůstala věrna původnímu časovému zařazení - vypočítavá hrdinka by vedla typický starosvětský skorohampejz, pro něž mám slabost, takto to byl bar 30. let. Jinak nemám téměř co vytknout - obsazení výborné, herecké výkony s Rothovou kamerou také. A samotný námět si říká o další adaptaci.(23.5.2011)

• - Natáčelo se v Mělníku a Hoříně. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)