V tomhle zámku straší, šéfe! (TV film)

Komedie

Československo, 1989, 74 min

Díky změně prostředí to může působit tak trochu jinak a uměle, ale v zásadě je to pořád to samé, a to opět se stejnou kvalitou. Snad jedinou věc bych vytknul, a to je vložení rvačky ze třetího dílu. Nemám rád používání starých záběrů "pro připomenutí", přijde mi to, jako natahování stopáže. Tak či tak pokud člověk neviděl všechny díly ve správném pořadí, některé věci, narážky a souvislosti mu stejně nebudou jasné, a proto mi to přijde tuplem zbytečné. Celkově musím říct, že mě nenapadá nic, co by mělo toliko dílů a takovýmto způsobem si drželo kvalitu. Strašně mě mrzí, že nejsou další pokračování. Užil jsem si to, šéfe.(15.9.2011)

Velice důstojné uzavření Bočanovy podvodnické minisérie. Pepanova parta baví i popáté, respektive Nárožný okouzluje svou výřečností, Heřmánkův Jára svou bezelstností a Naďa je pořád tím zbytečným (nebo jen nevyužitým?) přílepkem. Pan režisér se jim asi rozhodl odvděčit za předchozí čtyři díly plné nezdarů a povětšinu času jsou to teď oni, kdo drží v ruce trumfy a kdož jsou o krok napřed před konkurenčním Bohdalčiným gangem. Jako plus beru přítomnost Jiřího Sováka a Jana Kanyzy, naopak přešlapem bylo zbytečné zařazení asi tříminutové vzpomínkové sekvence na rvačku z třetího dílu.(3.10.2011)

Poslední díl komediální pentalogie o drobných podvodnících. Vynikající P. Nárožný jako šéf, který má hlavu plnou dobrých nápadů, jak přihodit nějaký ten peníz do kapsy. Velice vtipná je postava duchem prostého Jaroslava Járy, jehož velmi podařeným způsobem ztvárnil K. Heřmánek. J. Bohdalová v obrovském kabátu a s ještě většími brýlemi byla též povedená. Dále v komedii figuruje velká spousta známých umělců, někteří pouze v epizodních rolích, ale i to bohatě stačí na dostatečné oživení pro oko diváka. Přestože jsem pátou část viděl jako první, jsem velice mile překvapen a těším se na další díly.(1.8.2012)

• pytlik...

Tak na popátý to Pepanovi vyšlo, konečně pár modrých Smetanů a zelených Gottwaldů ulovil. Pravda, když se to rozprostře na těch pět dílů, asi by si vydělal víc a nadřel míň, kdyby poctivě pracoval, ale aspoň celá série působí i výchovně. Režisérovi patří dík, že ušetřil spoustu filmového materiálu, když zopakoval největší a nejpovedenější bicí scénu z minulého dílu, pod průhlednou záminkou, že na ni jako Pepa vzpomíná. Nejlepší výkon předvedl ale Jára, jeho rozplývání se nad brčálovým obrázkem s jelenem a puškou, tvůrčí matematická práce a zejména odborná přednáška na téma zámky patří k nezapomenutelným scénám. Ale abych se přiznal, nejvíc jsem se pobavil né při samotném filmu, ale při přečtení místního komentáře od blackrain, která chudák málem omdlela. Si myslím, že ta když koukne na televizi, tak v podstatě musí pokaždý okamžitě omdlít. Vždyť krteček taky nevypadá jako krtek! Limonádový Joe by v reálu trefil tak vrata od stodoly a né létající mouchu! Včelka Mája vypadá jako včela taky jen když jedem kolem ní v rychlíku a navíc koukáme jinam!(28.10.2015)

Šéf popáté a bohužel naposledy. Tuto sérii jsem si zamiloval díky naprosto geniálním hereckým výkonům a neokoukanému vtipu, kterým jsou tyto filmy doslova nabité. Nikdy jsem neviděl sérii o pěti filmech, kde si každišký film drží takto vysokou laťku a na hůmoru neztrácí, i když se jedná prakticky o to samé. Geniálně stvárněné postavy, kde Pepan v podání Petra Nárožného je jeden z nejsympatičtějších filmových podvodníčků, výborných nápadů má plnou hlavu, úspěšnost operací je ale mizerná. Karel Heřmánek v roli výřečného prosťáčka Járy je nezapomenutelný a jedná se o jednu z nejzábavnějších rolí, které jsem za poslední dobu viděl. Naďa Konvaliková celou partu výborně doplňuje. Mnozí znamí herci v této sérii stvárnili vedlejší role, které film výborně doplňovali vyzdvyhnout musím Jiřinu Bohdalovou, Pavla Nového. V tomto díle uvidíme opět starého Pepana a jeho fígle, ovšem použe do té doby než se na scéně objeví jejich bývalý známý kapitán Manďák a Pepanova parta se pokusí o nápravu, již samo o sobě to zní komicky, ale nebyl by to Pepan, kdyby i při pokusu o poctivost občas neudělal nějáky ten vedlejšák. Všechny snahy jim opět naruší mistrině podvodů Jiřina Bohdalová. Film má trošku chaotičtější kameru, ale před ní byla tak mistrovky natočená komedii, že to na kvalitě neubíralo. "Jeden, dva, tři, čtyři, pět a vykládanej vějíř, sedí... Vždyť jsou tám jenom tři.... jaký tři, jeden, dva, tři, čtyři, pět" Moje hodnocení 75%.(9.7.2011)

• - Natáčelo se i v Průhonicích. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Když ke konci filmu na parkovišti před zámkem kontroluje Barbara (Jiřina Bohdalová) s Pepanem (Petr Nárožný) obrazy, než vstoupí do scény malíř Malina (Jan Kanyza), je na boku Barbařina Fiatu zřetelně vidět v odraze celý natáčecí štáb. (rakovnik)

• - Natáčelo se na zámku Konopiště. Dědovu chaloupku pak lze najít na adrese Konopiště čp. 5, okres Benešov. (wazbic)