V tomhle zámku straší, šéfe! (TV film)

Komedie

Československo, 1989, 74 min

Poslední díl komediální pentalogie o drobných podvodnících. Vynikající P. Nárožný jako šéf, který má hlavu plnou dobrých nápadů, jak přihodit nějaký ten peníz do kapsy. Velice vtipná je postava duchem prostého Jaroslava Járy, jehož velmi podařeným způsobem ztvárnil K. Heřmánek. J. Bohdalová v obrovském kabátu a s ještě většími brýlemi byla též povedená. Dále v komedii figuruje velká spousta známých umělců, někteří pouze v epizodních rolích, ale i to bohatě stačí na dostatečné oživení pro oko diváka. Přestože jsem pátou část viděl jako první, jsem velice mile překvapen a těším se na další díly.(1.8.2012)

Díky změně prostředí to může působit tak trochu jinak a uměle, ale v zásadě je to pořád to samé, a to opět se stejnou kvalitou. Snad jedinou věc bych vytknul, a to je vložení rvačky ze třetího dílu. Nemám rád používání starých záběrů "pro připomenutí", přijde mi to, jako natahování stopáže. Tak či tak pokud člověk neviděl všechny díly ve správném pořadí, některé věci, narážky a souvislosti mu stejně nebudou jasné, a proto mi to přijde tuplem zbytečné. Celkově musím říct, že mě nenapadá nic, co by mělo toliko dílů a takovýmto způsobem si drželo kvalitu. Strašně mě mrzí, že nejsou další pokračování. Užil jsem si to, šéfe.(15.9.2011)

• pytlik...

Tak na popátý to Pepanovi vyšlo, konečně pár modrých Smetanů a zelených Gottwaldů ulovil. Pravda, když se to rozprostře na těch pět dílů, asi by si vydělal víc a nadřel míň, kdyby poctivě pracoval, ale aspoň celá série působí i výchovně. Režisérovi patří dík, že ušetřil spoustu filmového materiálu, když zopakoval největší a nejpovedenější bicí scénu z minulého dílu, pod průhlednou záminkou, že na ni jako Pepa vzpomíná. Nejlepší výkon předvedl ale Jára, jeho rozplývání se nad brčálovým obrázkem s jelenem a puškou, tvůrčí matematická práce a zejména odborná přednáška na téma zámky patří k nezapomenutelným scénám. Ale abych se přiznal, nejvíc jsem se pobavil né při samotném filmu, ale při přečtení místního komentáře od blackrain, která chudák málem omdlela. Si myslím, že ta když koukne na televizi, tak v podstatě musí pokaždý okamžitě omdlít. Vždyť krteček taky nevypadá jako krtek! Limonádový Joe by v reálu trefil tak vrata od stodoly a né létající mouchu! Včelka Mája vypadá jako včela taky jen když jedem kolem ní v rychlíku a navíc koukáme jinam!(28.10.2015)

Poslední kousek (bohužel) z pětidílné série Šéfové. Tentokrát Pepanova parta kuje pikle na zámku a je to opět sranda! Výborná scéna, když dělají podvody s obrazy - Pepan, převlečený za znalce obrazů - " To není možný! To je Brožík! " Nebo výborná Pepanova hláška : " Kostlivec asi překousal vedení. " Skvělý humor a neskutečnej idiot Jára v podání Karla Heřmánka - to zkrátka nejde se mu nesmát, to je takovej vůl! :D Velice zdařilá série Hynka Bočana, ve které se střídají výborné herecké tváře, zejména v tomhle posledním díle je obsazení přímo skvostné! Krásná atmosféra osmdesátých let.(4.8.2016)

Šéf popáté a bohužel naposledy. Tuto sérii jsem si zamiloval díky naprosto geniálním hereckým výkonům a neokoukanému vtipu, kterým jsou tyto filmy doslova nabité. Nikdy jsem neviděl sérii o pěti filmech, kde si každišký film drží takto vysokou laťku a na hůmoru neztrácí, i když se jedná prakticky o to samé. Geniálně stvárněné postavy, kde Pepan v podání Petra Nárožného je jeden z nejsympatičtějších filmových podvodníčků, výborných nápadů má plnou hlavu, úspěšnost operací je ale mizerná. Karel Heřmánek v roli výřečného prosťáčka Járy je nezapomenutelný a jedná se o jednu z nejzábavnějších rolí, které jsem za poslední dobu viděl. Naďa Konvaliková celou partu výborně doplňuje. Mnozí znamí herci v této sérii stvárnili vedlejší role, které film výborně doplňovali vyzdvyhnout musím Jiřinu Bohdalovou, Pavla Nového. V tomto díle uvidíme opět starého Pepana a jeho fígle, ovšem použe do té doby než se na scéně objeví jejich bývalý známý kapitán Manďák a Pepanova parta se pokusí o nápravu, již samo o sobě to zní komicky, ale nebyl by to Pepan, kdyby i při pokusu o poctivost občas neudělal nějáky ten vedlejšák. Všechny snahy jim opět naruší mistrině podvodů Jiřina Bohdalová. Film má trošku chaotičtější kameru, ale před ní byla tak mistrovky natočená komedii, že to na kvalitě neubíralo. "Jeden, dva, tři, čtyři, pět a vykládanej vějíř, sedí... Vždyť jsou tám jenom tři.... jaký tři, jeden, dva, tři, čtyři, pět" Moje hodnocení 75%.(9.7.2011)

• - Když ke konci filmu na parkovišti před zámkem kontroluje Barbara (Jiřina Bohdalová) s Pepanem (Petr Nárožný) obrazy, než vstoupí do scény malíř Malina (Jan Kanyza), je na boku Barbařina Fiatu zřetelně vidět v odraze celý natáčecí štáb. (rakovnik)

• - Natáčelo se na zámku Konopiště. Dědovu chaloupku pak lze najít na adrese Konopiště čp. 5, okres Benešov. (wazbic)

• - Natáčelo se i v Průhonicích. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)