Příliš velká šance

Krimi / Psychologický

Československo, 1984, 87 min

Není to špatné, psychologie i profesní život hlavní postavy docela zaujme, jen nemám rád detektivky, kde je vrah znám cca už od čtrnácté minuty. IMHO je pak detektivka o třídu méně zajímavá.(13.8.2004)

Nezajímavě vyhlížející film, snad proto, že smrdí typickou béčkovostí kriminálek své doby. Ale vůbec není špatný, naopak. A hlavně to není "kriminálka" (leda že bychom lpěli na etymologii). Jeho námět (viník tragické nehody se snaží zakrýt svou vinu) je silný a velmi přesvědčivě provedený, včetně osobního pozadí hlavní postavy. Psychologická soustředěnost na vzniklý problém je vynikající. Konstrukce filmu je trojúhelníková, ana sestává ze stran: hrdinovy osobní kvality a možnosti, obludná tragičnost a neomluvitelnost jeho viny, blbá náhoda, jíž k tomu došlo. Následná panická spirála bezohlednosti při snaze o dokonalé zametení stop - dobrý. Cudná milostná scéna - dobrý. Název - dobrý. Kanyza - dobrý. Lapidární závěr - dobrý.(26.2.2011)

• BoPo

Kanyza sa dostal do problémov a riešením týchto problémov si spôsoboval viac a viac nových. Atmosféra bola zachytená celkom dobre, no ambicióznejší scenár by sa zišiel. Doba vzniku tohto filmu mala svoju pachuť, ktorá poskytuje výhodu oproti súčasným filmom.(23.12.2010)

Nadprůměrný psychologický film, kterému k vysokému stupni hodnověrnosti pomáhají i důvěrně známé reálie osmdesátých let. Kdo by chtěl ve filmu hledat kriminální příběh, bude asi zklamán jeho čitelností a jasným vývojem, ale není tomu tak v devadesáti procentech všech kriminálních případů? Veškerá pozornost je pak nasměřována k vnitřnímu vývoji hlavní postavy, která se zmítá ve víru nejrůznějších pocitů viny, povinnosti a strachu, a u které nám rozhodně není jasné, zda v nich utone či nikoliv.(20.12.2004)

Vynikající česká kriminálka s výborným psychologickým dějem. Jan Kanyza hraje perfektně a nikdy bych se nechtěl ocitnout v jeho kůži. Krásná Julie Jurištová je taky skvělá, stejně tak i Radovan Lukavský v roli majora Válka. Žádnej politickej poddtext, pouze čistá detektivní a psychologická sonda osmdesátých let. Hudba Petra Hapky je někdy dost psycho, perfektně se k určitému chování postav hodí. U nás se prostě dříve kriminálky uměly točit a Příliš velká šance je toho jasným důkazem. Rozhodně by potěšilo, kdyby film konečně vyšel na Dvd.(23.3.2011)

• Jan Kanyza