Příliš velká šance

Krimi / Psychologický

Československo, 1984, 87 min

Otakar Fuka snad nenatočil jediný skvělý film, ale i na těch pár průměrných se dá koukat. A Příliš velká šance je z nich nejlepší. Umím si představit Hollywoodský remake. Biolog Jan Brad Pitt Kanyza, vyšetřovatel Radovan Morgan Freeman Lukavský...no nemuselo by to dopadnout špatně. Dávám oběma verzím 4 hvězdičky.(19.2.2014)

Dobrý, promyšlený, slušně zrežírovaný, zahraný...jo, rozhodně se na to dalo koukat a řekl bych, že i víc než to. Komunistický vyšetřovatel ztvárněný Lukavským byl jistě na vkus pamětníků té doby nepřijatelně noblesní, ale taky tady jednal s vědeckou kapacitou, která byla navíc po celou dobu v pozici poškozeného, takže tím se to do jisté míry vysvětluje. Jestli mi něco nesedělo, tak ta pastička, do které se doktor Kanyza/ Gabriel chytil. V reálu by byla dost průhledná. Ale těžko říct, třeba bych si šel taky pro brejle. Bylo by ovšem kam jít. V takové situaci (vezu kluka do nemocnice, po cestě mi umře) bych se nerozhodl jinak, nebylo mu pomoci a za ty panáky by každýho šoféra pověsili za koule. Takže tahle konstrukce pro mě byla naprosto věrohodná.(11.8.2016)

Ono není tak těžké si domyslet jak to asi celý dopadne , přesto ten film má v sobě určitou dávku nápětí až do konce. Nejspíš to bude tím, jak říká kolega sud, že spíš než kriminálka, hraje film na psychologickou strunu hlavní představitele, kterého velmi dobře ztvárnil Jan Kanyza. Pan Lukavský hrál sice menší roli, ale taky se mě velmi líbil. S tou písničkou to mám stejný jako kolega dobytek a s filmem vlastně taky.(23.5.2011)

Na tomhle filmu není nic, co by výrazně rušilo, přesto zároveň nedokáže stoprocentně zaujmout. Nicméně jako psychologická sonda (spíše než kriminálka) je to zdařilé. Jako v typově podobném filmu ze stejné doby Muž na drátě, tak i tady se dosud řádný občan dostane na scestí, odkud není cesty zpět. A i když se hrdina ve zkratové situaci chová zbaběle a i zákeřně v zájmu zachování své kariéry, má pro něj divák pochopení. Scénáristicky je to vymyšlené nadmíru dobře, i když vrcholem napětí je zazvonění telefonu a každá sebeméně emočně vypjatá situace se řeší za pomoci cigarety. A za všech okolností kladný hlasatel morálky Radovan Lukavský je mírně šablonovitý, ale na to jsme zvyklí.(21.2.2009)

Přemýšlel jsem nad 4 hvězdami, protože mi začátek přišel zbytečně zdlouhavý... Ale tam není v podstatě zbytečná scéna. Celá ta psychologická hra, jak jedno sobectví může zabít dva lidi, je rozehraná i dohraná naprosto skvěle. A Lukavský zde stylem vyšetřování působí jako český Columbo. --- Mimochodem, když je od začátku znám vrah, tak to není detektivka, ale kriminálka. To jsou dva různé podžánry. A tohle je navíc psychologická krimi. To jen takový dodatek, když čtu komentář Tosima.(13.7.2011)