V malém městě, v době totality, jsme v úvodu svědky dramatického okamžiku, opíjení okresního tajemníka, aby díky jeho přízni Městečko získalo novou buňku na občerstvení. Tajemník v hluboké opilosti oznámí, že dostal chuť na ženu. V rámci obecních zájmů vznikne dramatický okamžik, jak mu vyhovět? Podaří se. Se začátkem demokracie začíná v Městečku nový život. Už proto, že vítězem voleb se stane Nezávislá erotická iniciativa. Hospodský si pronajímá hospodu do privátu, vznikají první soukromé obchody, první velké plány na to jak zbohatnout. Městečko postihnou i restituce majetku, přinášející štěstí a bohatství na jedné straně a závist s nenávistí na straně druhé. Podnikání přináší některým začínajícím živnostníkům nepříjemná překvapení z nemilosrdného kapitalismu. Někteří se rychle orientují rovnou na zlodějinu. Iluze o velkém světě bohatých se u některých postupně ztrácí v beznadějných pokusech vydělat aspoň na živobytí. Ani majetek získaný restitucí nepřináší vždy štěstí. Přicházejí první krachy. Podnikatelské i osobní. A také se zase na radnici souloží. Ale na rozdíl od totality, je to opravdu milování

Film Městečko je mozaikou příběhů a epizod z malého města z období přelomu totality a nové demokracie. Plejáda drobných hrdinů, kteří úspěšně či méně úspěšně zápasí se změnou společenského systému a i svými osobními poměry - vychází z autobiografických zážitků režiséra, obměněných či doplněných různou mírou umělecké licence. Autor scénáře a režisér filmu Jan Kraus se pokusil o pohled na nedávno převratnou dobu z pohledu komediálně hořké nadsázky. "Absurdita často ukazuje realitu výstižněji. A realita sama je zase často absurdní. (oficiální text distributora)

Burdock

Kupodivu, přes velmi nízké score filmu, mě toto dílko velmi zaujalo. Není to dokonalý film a herci nehrají nijak skvěle. Mě však na něm zajímaly příběhy a atmosféra ve společnosti brzy po pádu koma-režimu a nástupu kvazi-kapitalismu a pseudo-demokracie. V tomto směru jsem byl velmi spokojen. Kraus odvedl kvalitní práci a tématu se chopil "úderným" syrovým způsobem. Pokud vás však tato linie nezajímá, tak si tohoto filmu ani nevšímejte. ()

derryl

Jako připomenutí, jaký je vlastně český člověk, je tento film výborný, avšak to je vše! Filmařsky neoslňuje, herecky zadrhává a pan Kraus je opravdu špatný režisér - bez koncepce, bez nápadu. ()

Macik

No nevím,ale rozhodně bych tenhle film neodsuzoval. Myslím si,že Jan Kraus tenhle film pojal poněkud hlouběji než někteří z nás čekali a proto se tenhle film né tak někomu líbí. Mě to přišlo docela dobrý,ale chtělo by to určitě vidět víckrát. Místama jsou tam na mě moc zdlouhavé záběry,ale na druhou stranu je to docela úsměvné (viz. Readers Digest :) ()

politbyro

Přesné zachycení prvních kroků českého kapitalismu. Z těchto základů to nemohlo dospět do ničeho jiného, než toho, v čem se nyní boříme a smrdí to. ()

hacho

Pripojuji se k tem, co film hodnoti jako brak. A to i prestoze cesky clovek se ze sentimentu nad takovymto tematem snadno necha chytit... Tady to proste o nicem nebylo. ()

kostej_

Ve filmu lze rozeznat, s některými začátečnickými chybami, výrazný autorský rukopis, což je vlastnost režisérů mezinárodního formátu. Jen doufám, že malé České prostředí neznechutilo Jana Krause natolik, že by už nikdy nic nenatočil (narozdíl od některých jiných, které těch několik málo bezvýznamných kritiků nijak otrávit nemohlo... ). Zcela zasloužená nominace na cenu mezinárodní kritiky FIPRESCI . ()

jupisova

Tak s dosti velkým snažením jsem to dokoukala do konce... občas jsem se zasmála...občas mi to připomnělo humor stylu Česká soda, který mám ráda, ale častěji mi to přišlo trapné . A stopáž bych zkrátila tak o 40 minut , a vybrala bych jiné herce , a vybrala bych jinou hudbu ...a jiné dialogy , a hlavně bych vybrala jiného režiséra ...bohužel.. ()

Solly

Myslím, že křečovitá snaha o sebrání iluzí (má-li je ještě vůbec někdo) byla hodně na úkor výsledné kvality filmu :( ()

bakeero

Ukázka našich národních rysů. Nebo spíš hlavně těch, které v nás stačili vypěstovat rudí bratři a 40 let jejich "hospodaření". Bujeli během a těsně po revoluci. Občas jsou humorné, občas z nich zamrazí, ale daleko víc by to všechno fungovalo, jako sled skečů např. v České sodě. Ve filmové podobě tomu naprosto chybí tmelící prvek, nějaká hlubší postava, nebo cokoli podobného. ()

markyzgero odpad!

pojďme na to náhlédnout trochu jinak, očima starých holandských mistrů... oškliví lidé, ošklivá doba, ošklivé všechno...pojďme pranýřovat DOBU a buďme jak hieronymus bosch nebo jako spinoza....jo a buďme laciní... kdybych nevěděl, kdo za tim filmem stojí, možná bych ho ocenil mírněji, ale jan kraus zůstane janem krausem se všema jeho malinkejma formanovskejma blbůstkama, i když se chce pasovat do role svědomí národa, potažmo do někoho, kdo je lepší a větší, než všichni ostatní. ale třeba se mejlim jak hlavsa. nejhorší a nejstupidnější věc, co jsem kdy viděl a nic na tom nezmění ani fakt, že se (při vší úctě k hercům) zaručeně jedná o film s největším počtem ošklivých osob na 99 minut stopáže. ()

topi80 odpad!

Trhala fialky dynamitem po letech. Kvalita by byla zhruba stejná, kdyby se tento film nepokoušel o jakousi vážnou výpověď. Restituční komedie a škváry z 90. let měly aspoň své kouzlo. Toto nemá kromě amatérismu a pseudomoralizování nic. ()

nula87

Přesně takhle to dopadá, když někdo ví co chce sdělit a pranýřovat, ale zoufale neví jak. Snaha nacpat do těch 90 minut všechno co Krause napadlo považuji za největší chybu. 25% ()

Havala

Tvrdá česká komedie a tom jak to tehdá bylo. Nemá ambice si dělat nároky na nějaké palmy a oskary to je pravda, ale dlouho sem se tak od srdce nezasmál. ()

Max Q.

Jestli pan Kraus vidí takhle českou společnost, tak se už nedivím jeho věčně kritickým komentářům v Týdnu. Rád jsem sledoval Další prosím na Primě a od filmu jsem čekal podobně inteligentní humor a ironii. Nic z toho se nekonalo, je to takový blábol o ničem, bez děje, zfilmovaná nuda. Pokud chtěl "nastavit zrcadlo" převlékačům kabátů a proměně vesnice po revoluci, tak něco podobného už udělala Chytilová s Polívkou a podstatně lépe. Ale i filmařsky je to fušeřina. Třeba ze scény z videopůjčovny mohli odstranit ty videokazety s filmy, které v té době ještě neexistovaly. Zas tolik práce by to nedalo. ()

IQ.89

Milé děti, takhle vznikal kapitalismus v zemi, kde nekrást znamenalo okrádat rodinu. A Kraus to trefil slušně, ale patrně to nikdo nechtěl slyšet, vidět ani pozitivně hodnotit. ()