Brouk v hlavě (TV film)

Komedie

Česko, 2002, 98 min

Výborná inscenace se skvělými dialogy. K tomu dobří herci, dokonalý Viktor Preiss a režie. Ale to nejlepší je klasické téma Brouka v hlavě. Bez námětu by se mohli třeba pokrájet, ale tohle by z toho nedostali! BTW - Takové televizní inscenace jsou důkazem, že divadlo je zastaralá a zbytečná záležitost :-))(13.10.2003)

Nekorunovaný král francouzských bláznivých veseloher (nazývaných někdy nepříliš přesným termínem fraška) Georges Feydeau nesporně náleží k osobnostem, jejichž umělecký význam přesahuje hranici dobové popularity a v podstatě jej lze vnímat jako důstojného Molièrova nástupce. Z nepřeberného množství her, aktovek a operet přežila do dnešních dnů vlastně jen konverzační komedie Brouk v hlavě, založená na dvojnickém motivu bezvýznamného hotelového sluhy Boutona a ředitele pojišťovny Viktora Emanuela Champsboisyho, jejichž totožná přítomnost zahájí divokou eskapádu omylů, záměn, nedorozumění a převleků. Doslova renesanci hra zažila na sklonku šedesátých let v jevištním nastudování Divadla na Vinohradech s nezapomenutelným Vlastimilem Brodským v titulní dvojroli, kterou později přebral jiný velikán domácí Thálie Viktor Preiss. Televizní adaptace režiséra Zdeňka Zelenky ovšem Feydeauovy ústřední zápletky využívá do nejmenších detailů a nejenže divákovi umožní oboustranou konfrontaci Boutona a Champsboisyho, ale beze zbytku vyplňuje zejména geniální trik s posuvnou postelí v hodinovém hotelu. Samozřejmě silnou devizou Zelenkovy inscenace zůstávají herecké výkony, jimž vévodí zcela jednoznačně excelentní Preissova dvojnická kreace, odlišená nejen vnějškovou vizáží, ale i intelektem a vnitřním uvažováním. Ačkoli jsem dosud neměl možnost obdivovat nepochybně špičkový výkon Josefa Bláhy v roli neurotického hoteliéra Ferraillona, domnívám se, že ani Václav Postránecký nezůstal své postavě nic dlužen. V rámci možností, daných prostorem před kamerou, stoupají k vrcholům i ostatní (Adamovská, Hrušínský, Němec, Svobodová, Dejdar, Fišer, Potměšil), byť mladí protagonisté jsou ve svých projevech značně nevěrohodní. Poděkování náleží Zdeňku Zelenkovi především za to, že tento reprezentativní kus repertoárů domácích i světových divadel dokázal zachytit na filmový pás v době, která stále ještě disponovala kvalitním představitelem titulní dvojrole, neboť dnes se zdá být nevyhnutelným konstatováním fakt, že na dalšího Boutona a Champsboisyho si jeviště (a případně film) počkají nejednu generaci. A možná, že právě v tom tkví úspěch a kouzlo Feydeauova díla.(1.8.2010)

Zajímavá komedie, které jsem ze začátku nerozuměl. Ale v podstatě abyste si dali úplně všechny střípky dohromady museli by jste film vidět asi desetkrát. Hned jsem podle hudby a kamerového stylu zjistil, že se asi bude jednat o Zdeňka Zelenku v roli režie (což mě celkem i překvapilo). Co se týče obsazení, bylo perfektní. Stále mi leží v hlavě myšlenka jestli autor Georges Feydeau je naprostý blázen nebo naprostý génius. I herci to měli asi hodně těžké, protože pamatovat si scénář a dělat z filmu v podstatě bláznivou (a občas trochu nesrozumitelnou) komedie bylo úžasné. Také mě překvapil fakt, že film je starý od roku 2002 a já ho neznal (ani názvem). A to jsem i celkem fanda pro pana Zelenku.(3.8.2012)

Hodně ukřičená televizní inscenace známé divadelní hry, která staví herectví Viktora Preisse, jenž svou krásnou roli ztvárňuje jak na jevišti Divadla na Vinohradech, tak také tady v televizi. Bohužel především Postráneckého hoteliér Ferraillon je šíleně ukřičený a otravný. Ale hodnotím malinko lépe než Brouka páně Brodského z roku 1969, protože především kvalita obrazu i zvuku je diametrálně odlišná. Ale stále platí totéž jako jsem psal u divadelního záznamu z roku 1969 - na jevišti geniální představení, v televizi to ztrácí svoje kouzlo.(2.9.2015)

• ondrula

Poměrně dost velká hrůza s hvězdným obsazením. Nemůžu vystát takový ty košilatý taškařice, který od dob Shakespeara těží z přitroublý a absurdní zápletky, v jejímž rámci je někdo pokládán za někoho jinýho, pročež se dojde ke hromadě různých "humorných" nedorozumění a do toho se všichni protagonisté touží navzájem ošukat.(24.8.2012)