poster

Brouk v hlavě (TV film)

Komedie

Česko, 2002, 98 min

 • Jeanne
  *****

  Výborná inscenace se skvělými dialogy. K tomu dobří herci, dokonalý Viktor Preiss a režie. Ale to nejlepší je klasické téma Brouka v hlavě. Bez námětu by se mohli třeba pokrájet, ale tohle by z toho nedostali! BTW - Takové televizní inscenace jsou důkazem, že divadlo je zastaralá a zbytečná záležitost :-))(13.10.2003)

 • Marthos
  ****

  Nekorunovaný král francouzských bláznivých veseloher (nazývaných někdy nepříliš přesným termínem fraška) Georges Feydeau nesporně náleží k osobnostem, jejichž umělecký význam přesahuje hranici dobové popularity a v podstatě jej lze vnímat jako důstojného Molièrova nástupce. Z nepřeberného množství her, aktovek a operet přežila do dnešních dnů vlastně jen konverzační komedie Brouk v hlavě, založená na dvojnickém motivu bezvýznamného hotelového sluhy Boutona a ředitele pojišťovny Viktora Emanuela Champsboisyho, jejichž totožná přítomnost zahájí divokou eskapádu omylů, záměn, nedorozumění a převleků. Doslova renesanci hra zažila na sklonku šedesátých let v jevištním nastudování Divadla na Vinohradech s nezapomenutelným Vlastimilem Brodským v titulní dvojroli, kterou později přebral jiný velikán domácí Thálie Viktor Preiss. Televizní adaptace režiséra Zdeňka Zelenky ovšem Feydeauovy ústřední zápletky využívá do nejmenších detailů a nejenže divákovi umožní oboustranou konfrontaci Boutona a Champsboisyho, ale beze zbytku vyplňuje zejména geniální trik s posuvnou postelí v hodinovém hotelu. Samozřejmě silnou devizou Zelenkovy inscenace zůstávají herecké výkony, jimž vévodí zcela jednoznačně excelentní Preissova dvojnická kreace, odlišená nejen vnějškovou vizáží, ale i intelektem a vnitřním uvažováním. Ačkoli jsem dosud neměl možnost obdivovat nepochybně špičkový výkon Josefa Bláhy v roli neurotického hoteliéra Ferraillona, domnívám se, že ani Václav Postránecký nezůstal své postavě nic dlužen. V rámci možností, daných prostorem před kamerou, stoupají k vrcholům i ostatní (Adamovská, Hrušínský, Němec, Svobodová, Dejdar, Fišer, Potměšil), byť mladí protagonisté jsou ve svých projevech značně nevěrohodní. Poděkování náleží Zdeňku Zelenkovi především za to, že tento reprezentativní kus repertoárů domácích i světových divadel dokázal zachytit na filmový pás v době, která stále ještě disponovala kvalitním představitelem titulní dvojrole, neboť dnes se zdá být nevyhnutelným konstatováním fakt, že na dalšího Boutona a Champsboisyho si jeviště (a případně film) počkají nejednu generaci. A možná, že právě v tom tkví úspěch a kouzlo Feydeauova díla.(1.8.2010)

 • vyfuk
  ****

  Zajímavá komedie, které jsem ze začátku nerozuměl. Ale v podstatě abyste si dali úplně všechny střípky dohromady museli by jste film vidět asi desetkrát. Hned jsem podle hudby a kamerového stylu zjistil, že se asi bude jednat o Zdeňka Zelenku v roli režie (což mě celkem i překvapilo). Co se týče obsazení, bylo perfektní. Stále mi leží v hlavě myšlenka jestli autor Georges Feydeau je naprostý blázen nebo naprostý génius. I herci to měli asi hodně těžké, protože pamatovat si scénář a dělat z filmu v podstatě bláznivou (a občas trochu nesrozumitelnou) komedie bylo úžasné. Také mě překvapil fakt, že film je starý od roku 2002 a já ho neznal (ani názvem). A to jsem i celkem fanda pro pana Zelenku.(3.8.2012)

 • otík
  ****

  Hodně ukřičená televizní inscenace známé divadelní hry, která staví herectví Viktora Preisse, jenž svou krásnou roli ztvárňuje jak na jevišti Divadla na Vinohradech, tak také tady v televizi. Bohužel především Postráneckého hoteliér Ferraillon je šíleně ukřičený a otravný. Ale hodnotím malinko lépe než Brouka páně Brodského z roku 1969, protože především kvalita obrazu i zvuku je diametrálně odlišná. Ale stále platí totéž jako jsem psal u divadelního záznamu z roku 1969 - na jevišti geniální představení, v televizi to ztrácí svoje kouzlo.(2.9.2015)

 • ondrula
  **

  Poměrně dost velká hrůza s hvězdným obsazením. Nemůžu vystát takový ty košilatý taškařice, který od dob Shakespeara těží z přitroublý a absurdní zápletky, v jejímž rámci je někdo pokládán za někoho jinýho, pročež se dojde ke hromadě různých "humorných" nedorozumění a do toho se všichni protagonisté touží navzájem ošukat.(24.8.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace