poster

Brouk v hlavě (TV film)

Komedie

Česko, 2002, 98 min

 • gudaulin
  *****

  Tuhle legendární divadelní frašku jsem nikdy neměl možnost vidět přímo v divadle a neznám ani televizní záznamy předchozích adaptací. Nemám tedy s čím srovnávat - na druhou stranu mi představení přijde skvělé a to, jak se jednotliví herci vyrovnali se svými party je jednoduše bez chybičky. Preiss je ve své náročné dvojroli plné převleků a proměn přímo rozkošný. Celkový dojem 90 %.(31.12.2007)

 • Mariin
  ****

  Jiskřivá fraška o manželské nevěře a záletnictví, odehrávající se v hotýlku "U něžné kočičky". Ani já neznám všechna předchozí zpracování, ale tohle mělo tempo a spád! Dlouho jsem se tak nezasmál, zvláště scénky s Dejdarem jsou k potrhání. Jako celek to není dokonalé, jsou tu slabší místa, ale některé pasáže jsou opravdu špičkové! Příjemně secesně malebné (zvláště dámy v kloboucích) a konverzačně velmi zábavné. A pěkné je také - což asi dnes málokdo ocení - že "Zlata Adamovská" (skvělá v roli zralé ženy, atraktivní manželky), je svému manželovi věrná a za celou dobu si ten klobouk z hlavy nesundá. Tučné čtyři hvězdičky! Tomu, kdo má rád tento žánr, lze doporučit též "Slaměný klobouk".(11.2.2011)

 • Marthos
  ****

  Nekorunovaný král francouzských bláznivých veseloher (nazývaných někdy nepříliš přesným termínem fraška) Georges Feydeau nesporně náleží k osobnostem, jejichž umělecký význam přesahuje hranici dobové popularity a v podstatě jej lze vnímat jako důstojného Molièrova nástupce. Z nepřeberného množství her, aktovek a operet přežila do dnešních dnů vlastně jen konverzační komedie Brouk v hlavě, založená na dvojnickém motivu bezvýznamného hotelového sluhy Boutona a ředitele pojišťovny Viktora Emanuela Champsboisyho, jejichž totožná přítomnost zahájí divokou eskapádu omylů, záměn, nedorozumění a převleků. Doslova renesanci hra zažila na sklonku šedesátých let v jevištním nastudování Divadla na Vinohradech s nezapomenutelným Vlastimilem Brodským v titulní dvojroli, kterou později přebral jiný velikán domácí Thálie Viktor Preiss. Televizní adaptace režiséra Zdeňka Zelenky ovšem Feydeauovy ústřední zápletky využívá do nejmenších detailů a nejenže divákovi umožní oboustranou konfrontaci Boutona a Champsboisyho, ale beze zbytku vyplňuje zejména geniální trik s posuvnou postelí v hodinovém hotelu. Samozřejmě silnou devizou Zelenkovy inscenace zůstávají herecké výkony, jimž vévodí zcela jednoznačně excelentní Preissova dvojnická kreace, odlišená nejen vnějškovou vizáží, ale i intelektem a vnitřním uvažováním. Ačkoli jsem dosud neměl možnost obdivovat nepochybně špičkový výkon Josefa Bláhy v roli neurotického hoteliéra Ferraillona, domnívám se, že ani Václav Postránecký nezůstal své postavě nic dlužen. V rámci možností, daných prostorem před kamerou, stoupají k vrcholům i ostatní (Adamovská, Hrušínský, Němec, Svobodová, Dejdar, Fišer, Potměšil), byť mladí protagonisté jsou ve svých projevech značně nevěrohodní. Poděkování náleží Zdeňku Zelenkovi především za to, že tento reprezentativní kus repertoárů domácích i světových divadel dokázal zachytit na filmový pás v době, která stále ještě disponovala kvalitním představitelem titulní dvojrole, neboť dnes se zdá být nevyhnutelným konstatováním fakt, že na dalšího Boutona a Champsboisyho si jeviště (a případně film) počkají nejednu generaci. A možná, že právě v tom tkví úspěch a kouzlo Feydeauova díla.(1.8.2010)

 • Vejrrr
  *****

  Ona neprávem podezřívá jeho z nevěry kvůli kšandám co přišlli poštou domů, chce ho přistihnout při činu, tak mu napíše dopis, že se s ním chce sejít, on si však nemyslí, že patří jemu a domnívá se, že je adresován někomu kdo jeho ženu vášnivě miluje. Dopis v němž ho ona vyzývá ke schůzce však nepsala ona, ale její kamarádka, dopis se však dostane k manželovi s horkou krví, který se zbraní v ruce jde zastřelit pár, který s jeho manželkou nemá nic společného... Absudrních situací se v téhle divadelně hrané inscenaci nešetří a ztřeštěná scénka střídá ještě ztřeštěnější. Úžasně afektované herecké výkony všech zúčastněných. Jediná variace tohohle geniálního divadelního kusu, co jsem viděl, takže možná právě proto.. nejvyšší hodnocení(24.1.2009)

 • Kajislav89
  *****

  Tuhle verzi jsem viděl jako první a už pro mě zůstane nejlepším ztvárněním. Některé věci byly pozměněny, postavy vypuštěny, ale to všechno bylo jen k dobrému. I přes hodně groteskních honiček a potyček se televizní zpracování nejlépe ze všech vypořádalo s přílišnou ukřičeností ostatních adaptací. Moje nejoblíbenější hláška: "Ty ses úplně vychlastal z podoby!"(19.10.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace