Brouk v hlavě (TV film)

Komedie

Česko, 2002, 98 min

Tohle je komediální pecka. Roztomilá a bezchybně obsazená virtuózní taškařice. Zoufalý Preiss ve schizoidní dvojroli, jenž nemůže pochopit proč mu onen šílenec Postránecký permanentně nakopává do hýždí. Bohorovný doktor Němec, který se nediví ale už vůbec ničemu. Totálně slizký Hrušínský. Ti všichni skvěle zapadají do pradávné předlohy všech komedií založených na záměně. 80%(25.1.2008)

Tuhle verzi jsem viděl jako první a už pro mě zůstane nejlepším ztvárněním. Některé věci byly pozměněny, postavy vypuštěny, ale to všechno bylo jen k dobrému. I přes hodně groteskních honiček a potyček se televizní zpracování nejlépe ze všech vypořádalo s přílišnou ukřičeností ostatních adaptací. Moje nejoblíbenější hláška: "Ty ses úplně vychlastal z podoby!"(19.10.2011)

Ona neprávem podezřívá jeho z nevěry kvůli kšandám co přišlli poštou domů, chce ho přistihnout při činu, tak mu napíše dopis, že se s ním chce sejít, on si však nemyslí, že patří jemu a domnívá se, že je adresován někomu kdo jeho ženu vášnivě miluje. Dopis v němž ho ona vyzývá ke schůzce však nepsala ona, ale její kamarádka, dopis se však dostane k manželovi s horkou krví, který se zbraní v ruce jde zastřelit pár, který s jeho manželkou nemá nic společného... Absudrních situací se v téhle divadelně hrané inscenaci nešetří a ztřeštěná scénka střídá ještě ztřeštěnější. Úžasně afektované herecké výkony všech zúčastněných. Jediná variace tohohle geniálního divadelního kusu, co jsem viděl, takže možná právě proto.. nejvyšší hodnocení(24.1.2009)

Nekorunovaný král francouzských bláznivých veseloher (nazývaných někdy nepříliš přesným termínem fraška) Georges Feydeau nesporně náleží k osobnostem, jejichž umělecký význam přesahuje hranici dobové popularity a v podstatě jej lze vnímat jako důstojného Molièrova nástupce. Z nepřeberného množství her, aktovek a operet přežila do dnešních dnů vlastně jen konverzační komedie Brouk v hlavě, založená na dvojnickém motivu bezvýznamného hotelového sluhy Boutona a ředitele pojišťovny Viktora Emanuela Champsboisyho, jejichž totožná přítomnost zahájí divokou eskapádu omylů, záměn, nedorozumění a převleků. Doslova renesanci hra zažila na sklonku šedesátých let v jevištním nastudování Divadla na Vinohradech s nezapomenutelným Vlastimilem Brodským v titulní dvojroli, kterou později přebral jiný velikán domácí Thálie Viktor Preiss. Televizní adaptace režiséra Zdeňka Zelenky ovšem Feydeauovy ústřední zápletky využívá do nejmenších detailů a nejenže divákovi umožní oboustranou konfrontaci Boutona a Champsboisyho, ale beze zbytku vyplňuje zejména geniální trik s posuvnou postelí v hodinovém hotelu. Samozřejmě silnou devizou Zelenkovy inscenace zůstávají herecké výkony, jimž vévodí zcela jednoznačně excelentní Preissova dvojnická kreace, odlišená nejen vnějškovou vizáží, ale i intelektem a vnitřním uvažováním. Ačkoli jsem dosud neměl možnost obdivovat nepochybně špičkový výkon Josefa Bláhy v roli neurotického hoteliéra Ferraillona, domnívám se, že ani Václav Postránecký nezůstal své postavě nic dlužen. V rámci možností, daných prostorem před kamerou, stoupají k vrcholům i ostatní (Adamovská, Hrušínský, Němec, Svobodová, Dejdar, Fišer, Potměšil), byť mladí protagonisté jsou ve svých projevech značně nevěrohodní. Poděkování náleží Zdeňku Zelenkovi především za to, že tento reprezentativní kus repertoárů domácích i světových divadel dokázal zachytit na filmový pás v době, která stále ještě disponovala kvalitním představitelem titulní dvojrole, neboť dnes se zdá být nevyhnutelným konstatováním fakt, že na dalšího Boutona a Champsboisyho si jeviště (a případně film) počkají nejednu generaci. A možná, že právě v tom tkví úspěch a kouzlo Feydeauova díla.(1.8.2010)

Excelentní Viktor Preiss ve své dvojroli v komedii či frašce která nenechá diváka ani na chvíli vydechnout , má neuvěřitelný spád , inscenace je plná převleků , omylů , záměn a tím i ukázkou mistrovského herectví. Rozhodně stojí za shlédnutí tato perla mezi komediemi s vynikajícím obsazením hlavních rolí a skvělou atmosférou. Film: 90%(17.8.2007)