Nepodepsaný knoflík (TV film)

Krimi

Česko, 2003, 89 min

Celkem dobrá TV detektivka. Oldřich Vlach nepatří zrovna k mým oblíbencům, ale tady se mi fakt moc líbil. Celé je to takové venkovsky a česky trapné a upatlané, což je zároveň největší deviza tohoto nenápadného snímku. Cítím tam nad tím vším lehký nadhled. Casting vedlejších postav se taky povedl. No tak jo.(12.12.2018)

Rozhodně zajímavý počin na poli české detektivky, který kazí jen nedobře zvládnutý konec...Oceňuji, že se tvůrci snažili jít novou cestou a hlavně, že se nesnažili kopírovat americké nebo francouzské vzory. "Nepodepsaný knoflík" získává body především neopakovatelnou atmosférou, která jde bohužel jen těžko popsat. Pomalé tempo, zdánlivě banální vyšetřovací metody, rozvíjející se kolegiální vztah mezi oběma hlavními hrdiny, citlivá charakteristika jednotlivých postav, skvělá kamera a především přesné vykreslení vesnického prostředí - to jsou hlavní atributy příjemně netradičního naladění této detektivky.(23.11.2005)

• Drom

Jelikož TV YouTubeLoop nedávno rozhodla, hodna pejorativního označení, že se zacyklí na třech filmech a bude mi je pouštět dokola celý odpoledne, měl jsem možnost se utvrdit v přesvedčení, že Stará struktura a Mladej mlíčňák nebude dvojka hrdinů nového akčního kriminálního seriálu. Už proto, že akce tam není vlastně žádná. Herecky to sice docela ušlo, ale příběh, jak píše strejda Havran, je, i přes snahu hodnou pejska a kočičky v kulinářském pořadu, nemastný a neslaný. O těch scenách, které vyzněly jako trapně nesmělé pokusy o posun, se nezmiňuji. Vlastně jediné, co dle mého stálo opravdu za něco, byly někdy neskutečně dlouhé záběry, které bych označil za precizně udělané. Né všechny, ale třeba ta scéna z lesa byla natočená suprově, zajímalo by mě, na kolik klapek to dávali. Ani exteriéry nebyly špatné, nikoliv úchvatné, ale příhodně zvolené. No když se to tak vezme, hlavním problémem té detektivky je ta samotná detektivka, být to film o něčem jiném, přihodil bych ještě jednu hvězdičku, ale takhle je to pouze za dvě.(31.3.2015)

Konec kriminalniho pribehu byl,alespon pro mne nepijaka kavy hodne silny kafe a stejne tak i desivy. Jinak jsem si pribeh uzival a sledoval ho v prubehu dvou let podruhe.Vyuziti exterieru je na patricne vysi.Nejvice vsak hodnotim dialogy dvou detektivu, ktere byly velice vtipne.Jenom si neodpustim rypnout si do nepeclivosti a nepozornosti tvurcu filmu,ktera se projevila pri jedne scene s hlavnim kriminalistou prezdivanym svym podrizenym "Sef".Zminovany sef , jenz stale neco basti,coz by nebylo nic az tak divneho ,kdyz by pri jedne takove svacine na nadrazi, detektiv pozivajici salam s houskou v igelitu,onen dany igelit v nemz byla houska zabalena jen tak nemrskl pred sebe na zem a to jeste do mist,kde to bude miti pred ocima pri jidle.To mi prislo jakozto dobre neudelane pany tvurci.Neverim ,ze tvurci chteli takto videt,popsat a vylicit hlavniho hrdinu,ktereho jinak fantasticky stvarnil Oldrich Vlach, ktery tim u mne dost stoupnul v cene.(6.2.2008)

Příjemné překvapení na poli současných českých detektivek. Příběh je více než zajímavý, rozuzlení taktéž. Škoda jen, že filmu chybí větší napětí ... v některých momentech ho navozuje výborná temná hudba, bohužel pouze velmi zřídka. Pokud by režisér navodil trochu více napětí a rozuzlení by "zabalil" do hutněji pojatého závěru, pěl bych tady asi chválu. Takhle jen lehký nadprůměr, na který se dá podívat.(20.11.2005)

• - Vůz výjezdové skupiny je UAZ-469. Jedná se o osobní terénní automobil vyráběný ruskou automobilkou UAZ. (sator)

• - Natáčelo se mimo jiné v Jílovém u Prahy. (navabaca)

• - Když mladý kriminalista Jarda (Jan Zadražil) jde v Baronově domě za hlasy, které podle něj patří vrahům Barona, zjistí nakonec, že byla pouze puštěná televize a z ní tyto hlasy vycházely. V tu chvíli na obrazovce běží epizoda „Strach“ ze seriálu 30 případů majora Zemana (1974) a v záběru jsou právě Josef Vinklář a Oldřich Vízner. Ovšem hlasy, které Jarda slyšel, nepatřily těmto hercům. Ani textová pasáž, kterou Jarda z televize slyšel, v seriálu nikdy nezazněla. (navabaca)