Vincenz Priessnitz

Drama / Životopisný / Historický

Česko, 1999, 77 min

Lidský , krásný , pravdivý , příběh z Jeseníků čarokrásných a u některých nedoceněný skvělý snímek . Viděl jsem to 4x a jěště to asi 4x uvidím . Ani nechápu proč . Ale začínám tušit . LIDSKOST . jaja . JO a jen tak na okraj , tohle a odpad ??? To snad néééé ????(8.7.2013)

U mladých příznivců akčních filmů tento životopisný snímek pochopení asi nenajde. S citem vytvořený hraný dokument zaujme především vzdělání chtivé diváky a zájemce o lázeňskou léčbu z řad odborníků či laiků. Účast známých českých hereckých osobností dodává snímku zářivější punc značkovosti. Scénář a režie: Pavel Linhart(12.6.2008)

• ****

Film hodnotím kladně, především protože je to jedno z mála upozornění na kdysi opravdu slavné lázně a jejich ještě slavnějšího zakladatele a také krásu zdejší přírody. Samozřejmě se obsahově nevyrovná knize, ale kniha není tak lákavá a film se jí celkem dost drží. Rovněž se mi líbil výkon Martina Dejdara.(11.8.2008)

Priessnitzův obklad... Kolikrát jsme to slyšeli u lékaře... Věděl jsem, že se to tak jmenuje po někom, snad lékaři, ale nic víc. Film mi v tomto ohledu dost otevřel oči. Opravdu klobouk dolů před tímto chlapíkem. Film je spíše dokumentem, kterým nás provází několik průvodců, kteří jako by procházeli napříč časem a objevují se i v hraných úsecích z Priessnitzova života. Jedná se sice o padesátá léta devatenáctého století, ale nějakou super výpravu co do kostýmů či exteriérů moc nečekejte... Do toho film obsahuje animované kreslené názorné ukázky různých užití zábalů a studené vody... Ze snímku byl cítit velmi malý rozpočet, ale tvůrci se s tím celkem popasovali. Mihne se v něm vícero známých herců, z nichž většina svoji práci odvádí dobře, výkony některých dalších však byly na úrovni vesnického ochotnického sdružení... Součástí filmu jsou i krásné záběry na Jeseníky a tamní přírodu. Dávám tři zábaly a oceňuji originalitu zpracování. * * *(5.6.2014)

Zvláštní kombinace dokumentu (mluvení Pavla Linharta), polodokumentu (lidé v historických kostýmech a kulisách mají monology o tématu + koukají do kamery) a hraného filmu (vlastně všechno ostatní). A ono to překvapivě nebylo vůbec špatné. Sice teda ze začátku to bylo až moc dokumentární, ale jinak ok. Bohužel jediná sehnatelná verze je ta, ve které je jednohlasý anglický dabing, což je u českého filmu pro Čecha nebo Slováka dost divné. Pořád jsem se neustále snažil vnímat češtinu, co tam byla pod tím anglickým dabingem, ale v určitých chvílích to prostě nešlo. Nechápu, proč se ten film nedá sehnat normálně v češtině. Já na ten film vlastně narazil přes jednoho uživatele, který ve svém komentáři k Jarmareční boudě psal seznam nesehnatelných českých filmů - a tenhle byl mezi nimi, v té menšině, co se mi podařilo najít. A jsem rád, že jsem ho našel, protože se mi líbil, především tím svým poeticko-historickým vizuálem, který vypadá dost slušně, i přes to, že rozpočet film vysoký nejspíš nebyl. A taky ta příroda je zde nádherná a ty poetické záběry na vodu... Prostě jsem opět narazil na další, neprávem zapadlý a skoro nesehnatelný český film, co si to rozhodně nezaslouží. 4*(13.10.2019)