Dětské filmy nemám moc rád. Většinou proto, že z dětí dělají blbce, a protože jde o děti, většinou nesmějí chybět nějaká ta zvířátka. Tady jich je hafo, navíc dva kluci, k nerozeznání si podobní. Záměny obou většinou jsou spíše trapné, než vtipné, možná šlo více na jejich střídání zapracovat. Ale hodně film pozvedá účast Miroslava Macháčka, bez jehož charismatu by film stál celkově za houbeles.(10.5.2013)

Nedoceněný film, jehož zásadní problém je v jeho rozporuplném zaměření - linie "dětská" líčící patálie dvojčat je mísena s linií "dospělou", kde geniální Miroslav Macháček, takto zdělesnění ing. Josefa Vágnera, zděluje diváctvu hlubší poselství s občasnými hořkými podtóny. Tím pádem to je pro děti moc dospělé a pro dospělé moc dětské... Škoda že si marie Poledňáková nevybrala...(31.12.2007)

Nemůžu si pomoct, vím, že je to celkem blbost, a souhlasím s většinou níže uvedených výtek, ale mě se film prostě líbí. Kluci a zvířátka jsou fakt "roztomilí", Macháček, Jirásková a Hartl jako vždy výborní, je tam pár scén, u kterých jsem se opravdu řezal smíchy (číča, Agáta na převaz, spolknutí pískátka,...) a v neposlední řadě skvělá Hapkova hudba.(17.9.2007)

Dobrý film a příjemná komedie o zvířatech a dětech a taky dospělých, kteří si s obojím dříve jmenovaným musí nějak poradit. Scénář psal evidentně někdo, kdo se v oboru zoologických zahrad pohyboval, role Miroslava Macháčka (ředitel zoo Vágner? ) i Petra Kostky jakoby přesně popisovaly konkrétní osoby. Jejich postavy vnášejí do příběhu i vážnější téma - prospěchářství, bezohlednost, korupce a často bezmocnost vůči "vyšší" moci. Ale jak už to v (téměř) pohádkách bývá, zlo je nakonec vtipně a po zásluze potrestáno. Herec Macháček je ve své roli (jako vždy) perfektní. Postavu stárnoucího a proti nadřízeným často marně bojujícího doktora, který miluje své zvířecí svěřence a se zahradou po letech doslova žije a který navíc prochází manželskou krizí, zahrál přesvědčivě - je mrzutý, tvrdohlavý, pomalu rezignující, ale v očích má dobrotu a lásku ke zvířatům, ženě i svým nezbedným vnukům. Nádhernou roli jeho ženy si zde zahrála Jiřina Jirásková. Replika, když si zkouší v novém svobodném životě nové džíny : "Podívejte, kluci, že už nevypadám jako babička?" - "Ne, už vypadáš jako dědeček!".... je prostě kouzelná. Pěkné role mají Helena Růžičková a Jana Štěpánková. Film má i velmi dobrou hudbu, píseň zpívaná Petrem Mukem krásně graduje konec filmu. Jestli mi ve filmu někdo vadil, pak propuštěný vězeń Jiří Krampol. Tak nějak se do té celkové poetiky nehodil.(20.2.2013)

• Castrator

Děti si moc neužijí, milovníci zvířat si moc neužijí, dospělý divák bude spíš otráven než potěšen, milovník dobrých filmů si na své nepřijde. Nejsem takovým odborníkem, abych se odvážil napsat, že se film nedrží žánru, ale jako neodborníkovi mi to tak připadá. Na komedii málo vtipné, vlastně vůbec, na film pro děti jde o film málo dětský, do škatulky "rodinný film" se dá sice narvat cokoliv, prakticky od animovaného dětského filmu až po porno, ale na rodinný film je film málo rodinny, své si v něm těžko najdou tátové, mámy, děti. Tento film vysílala Československá televize v roce 1991 na Štědrý večer a jako dítě jsem byl z filmu extrémně otrávený. Jako dospělý divák jsem byl pro změnu otrávený velmi. Hodně slabý film.(22.1.2017)

• - Film se natáčel v ZOO Ústí nad Labem, část byla nafilmována také v Litoměřicích. (themic)

• - Ve scéně, kdy se Burdová (Helena Růžičková) poleje mlékem ze šoku z tygra, mělo být mezi Helenou a tygrem bezpečnostní sklo. Pracovníci studia však sklo rozbili, nikdo si toho nevšiml a štáb začal natáčet, aniž by to vzal kdokoliv na vědomí. (Claude Speed)

• - Slovenka Marta Sládečková neovládá češtinu, proto postavu Emily nadabovala Zlata Adamovská. Vilma Cibulková zase v době dokončovacích prací filmu již točila film Čas sluhů (1989), a proto kuchařku v jeslích nadabovala Simona Stašová. A neherce Adolfa Kohutha, představitele koňáka, a Martu Boháčovou, která si zahrála (učitelku Mráčkovou, nadabovali Miloslav Štibich a Eva Jiroušková. (funhouse)