Jako děcko jsem to zbožňoval. Dneska člověk spíš vidí chyby a po obsahové i technické stránce film v mnoha ohledech pokulhává, ale především jsem si až teď uvědomil, že to je tak nějak satira na tehdejší dobu. Možná proto je to i takové divné, protože pozitivní konstruktivní satira v rodinném balení se dělá opravdu těžko :-) Ale potěší určitě spousta dobrých hereckých výkonů (včetně štěku Zdeňka Trošky) a nezapomenutelných hlášek jako třeba Montyho odpověď učitelce na poznámku v žákovské knížce: "Vážená soudružko, kdykoliv si přečtu Vaše řádky, mám divoké sny, ve kterých řádíte jako Miss ministerstva školství!"(14.12.2013)

Jako dítě jsem tohle nenáviděl, tu divnou zápletku, děj skákací blechy, depresivní hudbu a tak nějak všechno. Ale jak mě postupně žere rez času přicházím filmu na chuť, protože je třeba ho brát s určitou nadsázkou. Tady nejde o dobrodružství dvou capartů, jde spíš o jakousi parodii, která využívá prostředí ZOO, skvělých herců a (dnes už mi nevadí) klasické hudby od pana Hapky. Po vypuštění děje, kdy jsem začal vnímat pouze dialogy jsem se neskutečně bavil. Mezi best of je opět Helča Růžičků, i přes malou roli je naprosto geniální, hlášky o kousání krajty do prdele, mytí slona s komentářem "Nešacuj mi, si snad celník?" a scéna s číčou mě utopila. Hned v závěsu jsou Krampol s dementním výrazem při pohledu na údajného syna, pak "El Cretino" v podvlíkačkách, kozičky Uršuly a další. Dva lidi v Zoo rozhodně nejsou neúspěchem Poledňákové, naopak mě momentálně baví víc než Tomáš Holý.(6.2.2012)

• lennyd

Postarší veterinář, Monty (Miroslav Macháček), má dostat na starost kromě zvěřiny v místním Zoo, taky své dva vnuky, dvojčata. Jelikož jej zrovna opustila žena Josefína (Jiřina Jirásková), deklaruje, že zvládne maximálně jednoho z nich. Kluci se ale na prázdniny v zoo hodně těší, a tak se rozhodnou na dědu sehrát habaďůru, a tvářit se jako jeden. Vše jim prochází až do chvíle, kdy v zoo narazí na nelegální obchod se zvířaty... Ehm, uhm ... tohlencto je dílem Marie Poledňákové? Té Marie Poledňákové, která stojí za báječnými Jak vytrhnout velrybe stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny či S tebou mne baví svět? Tohlencto bylo fakt šlápnutí mimo - spíše než film mi to přišlo jako upoutávka na nějakou zoologickou zahradu, a aby se u toho divák neunudil úplně k smrti, tak semtam postavy pronesou nějaký fousatý vtip ("Tak co, už vypadám jak babička?", "Ne babi, teď vypadáš jak dědeček"). Sice papírově dle hereckého obsazení mělo jít o bombu, ale postavy tam popocházejí bez hlubšího smyslu, v lepším případě prchají před nějakou uprchlou zvěřinou, což mělo asi být velmi vtipné. Možná poprvé (s uprchnuvším orangutanem) možná, ale napopadesáté, když už hrdiny filmu pronásleduje zebra, žirafy, hroch, sloni, hadi a další zvěř, už to působí hodně nuceně. No nic, mohu si i tento počin M.Poledňákové odškrtnout, ale abych se na něj někdy podíval znovu, k tomu už mne nic nedonutí...(12.11.2012)

• sud

Tahle komedie mi přijde taková nemastná neslaná. Příběh celkem ujde, ale děj se tvůrcům ztrácí pod rukama a nakonec z toho nevychází to, co původně mohlo být. Z hereckého osazu naprosto vynikají Jiřina Jirásková s Miroslavem Macháčkem, ostatní herci nejsou nic valného. Kdybych film viděl před lety, možná by se mi líbil. Dneska mi už nemá co říci.(23.7.2006)

• Castrator

Děti si moc neužijí, milovníci zvířat si moc neužijí, dospělý divák bude spíš otráven než potěšen, milovník dobrých filmů si na své nepřijde. Nejsem takovým odborníkem, abych se odvážil napsat, že se film nedrží žánru, ale jako neodborníkovi mi to tak připadá. Na komedii málo vtipné, vlastně vůbec, na film pro děti jde o film málo dětský, do škatulky "rodinný film" se dá sice narvat cokoliv, prakticky od animovaného dětského filmu až po porno, ale na rodinný film je film málo rodinny, své si v něm těžko najdou tátové, mámy, děti. Tento film vysílala Československá televize v roce 1991 na Štědrý večer a jako dítě jsem byl z filmu extrémně otrávený. Jako dospělý divák jsem byl pro změnu otrávený velmi. Hodně slabý film.(22.1.2017)

• - Film se natáčel v ZOO Ústí nad Labem, část byla nafilmována také v Litoměřicích. (themic)

• - Slovenka Marta Sládečková neovládá češtinu, proto postavu Emily nadabovala Zlata Adamovská. Vilma Cibulková zase v době dokončovacích prací filmu již točila film Čas sluhů (1989), a proto kuchařku v jeslích nadabovala Simona Stašová. A neherce Adolfa Kohutha, představitele koňáka, a Martu Boháčovou, která si zahrála (učitelku Mráčkovou, nadabovali Miloslav Štibich a Eva Jiroušková. (funhouse)

• - Miroslav Macháček si ve filmu zahrál se svou dcerou Kateřinou Macháčkovou. (M.B)