Miláček (TV film)

Česko, 2002, 85 min

Průměrná adaptace dokonalé knihy! Příběh musel být příliš zjednodušena nemá takovou sílu. L. Vaculík mě ovšem mile překvapil!!(19.8.2003)

Vzestup vesnického chasníka až na velké politické pole. Cesta plná intrik, podlézání, šmajchlování s ženami nadřízených, ale hlavně neskutečné touze po bohatství, slávě a blahobytu sebevědomého a hlavně cílevědomého mladíka, kterého ztvárnil Lukáš Vaculík znamenitě. Takže kamarád do deště již nechál vítr vyfouknout z kapsy, odešel z pasáže a začal totiž něco více již hereckého.(23.2.2009)

Rozhodně jsem ten film čekala mnohem horší. Vaculík i ostatní herci překvapili, opravdu příjemná podívaná.(21.7.2007)

Kleinova televizní adaptace Maupassantova Miláčka je přinejmenším dílo s velkými uměleckými ambicemi a vyčítat mu jeho nepřesnost či nevěrohodnost rozhodně není fér. Vyprávění je volné a reflektovanému neuspěchanému dobovému životnímu stylu i v časech klipové éry docela sluší. Nepochybně v odlišném charakteru i věkové skupině se blýskl někdejší představitel problémových teenagerů a jejich kamarádů do deště Lukáš Vaculík. Jeho Duroy, ambiciózní salonní floutek, jde bez skrupulí a bez slitování za svým cílem. Noblesa a sličná tvář zdobí ovšem zbabělce, jehož ledví odhalují tvůrci ve shodě s autorem literární předlohy jen občas, avšak srozumitelně; třeba při pohledu do hlavně soupeřovy pistole při souboji. Herecké obsazení volil Klein uvážlivě a přesně. Dokonalou partnerku v přístupu k životu i kariéře vytvořila v paní Forestierové Vilma Cibulková; v menších rolích se neztratili ani Viktor Preiss, František Němec, Boris Rösner a Hana Maciuchová, která překvapila nebývale plastickým portrétem pokořeného ženství. Kleinovi se podařilo vytvořit obraz odporného a značně rozšířeného lidského druhu, jímž je politický i faktický prostitut, vítězící bez nejmenších zaváhání na všech frontách svého úsilí.(4.7.2016)

• Oskar

Příliš všední, bez nápadu, švihu, nadsázky, po níž příběh přímo volá. Navíc obsazení hl. role Lukášem Vaculíkem - to je opravdu hodně špatný vtip. No, je to zkrátka suchopárný podprůměr a dobré herecké výkony Vilmy Cibulkové, Viktora Preisse nebo Hany Maciuchové to bohužel nemohly zachránit. 40%(2.5.2003)