Kolja je jedním z nejvydařenějších českých filmů, čehož si všimli i pánové z akademie a Kolja se stal poprávu oscarovým. Moc českých snímků takovou čest nemělo. Samozřejmě film stojí na perfektním Zdeňku Svěrákovi, který je zárukou kvalitního filmu. Neznám jediný film se Svěrákem, který bych hodnotil pod 3 hvězdičky. Příjemný příběh z doby nástupu sovětských vojsk na české území. Nemůžu prostě jinak než plné hodnocení. 100%(19.4.2009)

Těžko říct, proč mě tento snímek tak nedostal. Každopádně můžu říct, že si nemyslím, že česká kinematografie je výborná, ale rozhodně znám lepší české filmy a ani jeden z nich Oscara nezískal... Tím však zase nechci říct, že je Kolja nějaký špatný film. 3* mu právem patří, ale zas tak emotivní mi rozhodně nepřišel. Občas jsem se docela i nudil... No ale za něco Oscara získat musel, takže filmařské kvality určitě má. Každopádně myslím, že už námět k tomu směřoval... Každopádně to získání Oscara je nádherné sledovat... :)(6.3.2012)

Tak jako staromládenecký loudil Louka loudí sex, loudí Svěrákovic tandem sladkobolný sentiment. Občas vyloudí úsměv na tváři, jindy jejich nástroj vyluzuje docela kýčovitý tón, ale laskavý divák nakonec polaskán promine. Kalkul? Spíš bych prvně použil nové české slovo "kalkum", protože pouhý kalkul bez umu neznamená nic. A uznejte, že kdo by neuměl, těžko by si přivezl zpoza velké louže zlatého holohlavce v čemodanu..(20.12.2011)

Nádherný filmový zážitek. Ano, uznávám je to přesně ten typ příběhu, který vysloveně volá po úspěchu a ocenění, ale když se to umí natočit, nemohu říct ani popel! A to se přesně pánům Svěrákům povedlo. Jsem velkým fanouškem filmů Zdeňka Svěráka, ten jeho decentní humor je přenádherný a takový umí vytvořit jen on. Jeho syn zdědil po tatínkovi dosti talentu a považuji ho za nejlepšího současného režiséra. Ačkoliv jsem film viděl až dlouhých 12 let po jeho vydání, tak myslím, že neztratil nic ze svého kouzla. Nedivím se, že snímek byl oceněn Oscarem a jsem hrdý, že český film se dočkal i svého porevolučního Oscara a dokázal všem, že i v dnešní době se u nás vyskytne kvalitní film a ne jen samé paskvily. Kdo neviděl, tak mi nezbývá než tenhle krásný, dojemný a smutný příběh všem doporučit......(27.12.2008)

Zahrané sice vzorně, ale vůbec mně neseděla k danému celku přemrštěná režie Jana Svěráka. Zvolený styl pro mě nebyl ideální a některé záběry budily dojem, že jsou velmi samoúčelné a jako by říkaly i takové záběry dovedeme u nás. Všechno je to strašně moc sentimentální a předvídatelné. Scénář žádná sláva a povrchnost celým tím prostupuje až moc výrazně. Plusem je vynikající herecké obsazení a značný divácký potenciál.(14.10.2009)

• - Informace a zajímavosti o filmu lze najít v knize Darka Šmída "Příběh filmu Kolja", kterou vydala Mladá fronta. (Cucina_Rc)

• - Ve scéně, kdy František Louka (Zdeněk Svěrák) s malým Koljou (Andrej Chalimon) přechází přes silnici, můžeme v pozadí spatřit auto Škoda Felicia, která však v době, do které je snímek situován, neexistovala. (chleba24)

• - Po scéně kdy je Louka u svého strýce (Jiří Sovák) následuje scéna kdy jsou s Koljou do kina a v pokladně je pověšena fotografie Jiřího Sováka. (sator)