• Mr.Apache

Jsou filmy, u kterých si nejsem zcela jist, jestli to, že se mi nelíbí, není moje chyba. To ovšem není případ Kolji - povrchního filmu, průhledně hrajícího na city diváka. Je smutné, že na lep sedli i mnozí, do nichž bych to neřekl. Mé hodnocení je tvrdé, ale Kolja si to za svou vychcanost zaslouží.(11.6.2006)

Útok na divácké emoce možná trochu přímý a možná i trochu průhledný, nikoliv však násilný, nepřirozený, či lacinný. Souznění starého mládence a mladého kloučka vyústí v opravdu příjemně emocionálně zabarvený příběh, nad kterým vůbec není ostuda uronit slzu... A prvotřídní herecké výkony s kvalitní režií jen potvrzují světovost tohoto filmu. 8/10(14.12.2006)

Přehrávající a celkově nevěrohodný Táborský má naštěstí tak drobnou roli, že nedovede výsledný dojem takřka vůbec ovlivnit. A výsledkem je pěkný, neurážlivě sentimentální film, natočený podle tradičního schématu, které nemůže selhat. A to prosím není výtka, jen pouhé konstatování, proč podle mne nejde o nějakou filmovou superbombu. Vyčítám jen toho Táborského :-)(17.8.2007)

Oskarový snímek Svěrákových. Dojemný příběh o těžkostech života, které nám mohou přijít do cesty, servírovaný však s velkou dávkou humoru. Vše je tu perfektně skloubeno v pevný celek. Člověk se směje i když je to vlastně smutné a i on to ví, ale nejde se nesmát. Krásný příběh, skvělí herci, nádherná hudba.. nevím co tak vytknout. Prostě fascinující český film, který ohromil i v zahraničí. Zasloužený Oskar. 100%(4.12.2009)

Úžasnej film, snad úplně nejlepší za posledních deset let, který se točej v čechách. Dokonalý výkony Zdeňka Svěráka a Andreje Chalimona a výborně propracovaný scénář. Film dokonce dostal oscara, což teda moc nechápu, protože nevim jak mohli Amíci pochopit různý vtipy a narážky, který můžou pochopit jen češi, ale možná že i bez těch vtipů a narážek se jim to zdálo tak dobrý, že to nakonec vyhrálo. Oba Svěrákové ukázali že kdykoliv spojí svoje síly, tak vzniknou úžasný filmy(20.3.2005)

• - První klapka padla přesně 21. srpna 1995 na Vinohradském hřbitově kousek od strašnického krematoria. Poslední klapka padla na samém konci měsíce října v Bartolomějské ulici. Natáčela se scéna, ve které je Svěrák vyslýchán v souvislosti s fingovaným sňatkem. (Whikki)

• - Deštivé scény na hřbitově se natáčely za pomoci hasičské cisterny a systému trubek, které vyrobily umělý déšť. Skutečný déšť by totiž nebyl na filmovém materiálu vidět. Akce stála 200 000 Kč. (Haller)

• - Jan Svěrák chtěl do role hrobníka obsadit Bolka Polívku. Zdeněk Svěrák ale nesouhlasil a vynutil si Ondřeje Vetchého. (Pierre)