Jeden z vrcholových projektů devadesátých let. Jako důkaz může posloužit tolikrát zmiňovaný Oscar, který byl naprosto zasloužený. Po debilitách typu Byl jednou jeden polda nebo Nahota na prodej se ukázalo, že cesta úspěchu devadesátých let bude v něčem jiném (a díky bohu za to). Jediné, co by Vám (podle mně) mohlo vadit je přespřílišná sentimentalita celého příběhu, ale věřte, že i tou dostal Jan Svěrák Oscara. Tak už to hold chodí.(27.8.2005)

• Havenohome

Po rokoch som si pozrel tento film najmä kvôli Silvii Šuvadovej. Síce tu dostala len epizódnu roličku ale bola úžastná! (hlavne jej ľavý prs, taký som ešte nevidel) Aj takto chcem Silvii vyjadriť svoju podporu v natáčaní videjok na Youtube a pevne verím, že sa jej čoskoro podarí preraziť v Hollywoode a dokázať všetkým zlým jazykom, že na to stále má! Silvia, som s tebou!.................................Keď už som si to pozrel, tak sa aj k filmu vyjadrím............................Je to strašne nudná kok........hlúposť! Kdeže Troška. Svěrák! To je bahníčko. Aj mladý aj starý. V prvých piatich minútach vás starý presvedčí, že je totálny uchylák (duplovane keď viete, že si tu rolu sám napísal a dal to režírovať vlastnému synovi). V jeho postave sa sublimuje najsenilnejšia chlapská lascivita. Šedivý macho, čo si potrebuje dokazovať aký je sexoš, tým že si napíše rolu starnúceho donchuána. Nie že je to celé neuveriteľné, ale hlavne je to odporné..........................Čo je však horšie a čo som si v dobe vzniku neuvedomoval, je vlastne ten retronostalgický prístup k dobe pred rokom 1989. Všeobecne sa hlavná vina za štart ostalgy filmov v našich končinách hádže na triko Pelíškam, ale po opätovnom pozretí Kolju a s ohľadom na jeho obrovskú dobovú popularitu, si uvedomujem, že tento film je na tom ešte horšie ako Pelíšky. Nejedná sa totižto o pokus nejakého komplexného vykreslenia charakterov a problémov doby, ale len o načrtnutie schémy v skanzenoidných kulisách, na ktoré chabí scenárista Svěrák navlieka bonmoty, múdrosti, anekdoty a vtipy o komunizme (pravda nie tak okato ako to robí Troška, ale v tom je práve tá hnusná lepkavá zvrhlosť). Áno skanzenoidné kulisy. Síce pekne farebne zladené, nie veľmi krikľavé, aby všetko pôsobilo útulne a dojemne (Hřebejk mal dobrého učiteľa), ale predsa skanzenoidné kulisy. Načo sú tam všetky tie teplom-otočné lampy, ktoré sme všetci za socíku doma mali? A vôbec nielen scénografia, ale celý topos príbehu je vyskladaný z rodiacej sa porevolučnej reprezentačnej pseudopredstavy ako to za toho socíku vyzeralo. Vrchol trápnosti je scéna s eštebákmi. Starý to tak napísal, až má divák pocit, ako keby chcel aj tých eštébák samoúčelne poľudštiť (ale vôbec sa mu to nepodarí, lebo všetky postavy pôsobia biedne figúrkovito, čo je podporené aj popisným hereckým prejavom - Táborský si strihá a kontroluje nechty, inde zase úradníčka cumle okuliare atď.)........................Rád by som sa vyjadril aj k tomu báječnému scenáru. Ako môžem zažiť katarziu a dojatie pri príbehu, ktorý má tak odfláknutú zápletku. No mama chce nové okapy, tak ja si tú Rusku zoberiem! Konflikt nemá osobný rozmer a hrdina nie je vystavený pod neúnosný tlak, len tak nejako sa posúva od rozhodnutia k rozhodnutiu a divák veľmi neverí vývoju príbehu a hlavne zaspáva, keď sa neustále opakujú dojemné scénky o tom istom. Keď už je ten Svěrák taký scenáristický génius, mal by sa naučiť zlaté pravidlo scenáristiky, že menej je niekedy viac a namiesto planého jihnutia napísať aj niečo čo má v sebe konflikt a záblesk reálnych emócií (pardón, zabudol som, že gýčiari to nerobia). Po pol hodine je film na zaspanie..........................Podprahovo je v tom filme viac zaprdenej xenofóbie (rezervácia v Albánsku ako pre indiánov), smradľavého sexizmu, a pokryteckého pohľadu na vlastnú spoločnosť ako v Doktorovi od Jezera Hrochú....................A nie je to ani len nadpriemerne zrežírované, ani jeden obraz nemá gradáciu, nieto ešte prekvapivú pointu. Keď k tomu pripočítam popisné herectvo s hláškovaním, ľahkú sentimentálnu hudbičku a stokrát otrepané synekdochy ako detské topánky, tak nechápem kde pramení predstava, že Svěrák je nejaký extra režisér?(30.11.2012)

Tak jako staromládenecký loudil Louka loudí sex, loudí Svěrákovic tandem sladkobolný sentiment. Občas vyloudí úsměv na tváři, jindy jejich nástroj vyluzuje docela kýčovitý tón, ale laskavý divák nakonec polaskán promine. Kalkul? Spíš bych prvně použil nové české slovo "kalkum", protože pouhý kalkul bez umu neznamená nic. A uznejte, že kdo by neuměl, těžko by si přivezl zpoza velké louže zlatého holohlavce v čemodanu..(20.12.2011)

Zážitek z kina, kde po skončení filmu diváci naprosto spontánně vstali a začali tleskat se nezažívá každý den. Možná to bylo všechno vykalkulované směrem k Oscarům, ale když film jako celek tak krásně funguje, tak to určitě není chyba :-) Každý režisér přece ve skrytu duše doufá, že by zrovna ten film, který natáčí mohl zafungovat jak na diváky, tak na "odborníky", aby byl nominován. Škoda jen, že na DVD verzi chybí povídání hrobníkům o koncertu v NY. Ve vystřižených scénách to není ono.(10.2.2003)

Útok na divácké emoce možná trochu přímý a možná i trochu průhledný, nikoliv však násilný, nepřirozený, či lacinný. Souznění starého mládence a mladého kloučka vyústí v opravdu příjemně emocionálně zabarvený příběh, nad kterým vůbec není ostuda uronit slzu... A prvotřídní herecké výkony s kvalitní režií jen potvrzují světovost tohoto filmu. 8/10(14.12.2006)

• - Ve scéně, kdy František Louka (Zdeněk Svěrák) jde domů po schodech, jí rohlík. Má už půlku snědenou, avšak v dalším záběru, když se přibližuje ke dveřím paní domácí, má rohlík opět celý. (Mr.Hudson)

• - Louka (Zdeněk Svěrák) si kúpil dlho vytúžený Trabant 601 Universal z roku 1974. (Raccoon.city)

• - Ešte po 45 týždňoch po tom, čo bol film prvýkrát uvedený do kín, patril medzi tri najnavštevovanejšie snímky v Českej republiky. (Raccoon.city)