Po všech sránkách skvěle natočený film. Všechno je vypiplané do toho nejmešího detailu. Svěrákům se prostě podařilo natočit film, jaký toho Oscara získat musel, jelikož na to má. Z mého osobního hlediska je však v Koljovi moc sentimentu, násládlosti (hlavně ta hudba chvílemi moc tlačí na pilu....tedy, na smyčce) a vůbec takové té snahy očividně diváka dojmout a pobavit ho roztomilým humorem (nic proti tomu, jenže Svěráci to v Koljovi až moc dávají najevo). Takže čtyři hvězdičky a ne jinak.(2.8.2005)

Na tenhle film budu laskavý jako byl film laskavý na mě, Především chci pogratulovat všem kteří se na filmu podíleli a díky jejich práci získal Oskárka. Příběh samorostlého hudebníka Louky a malinkatého opuštěného Koljy nepostradá vtip, tragiku a lidskost. Výkony herců jsou bezchybné, stejně tak jako práce Jana Svěráka, který si vybral malého Andreje, který dokazal , že výběr nemohl být lepší. Tento film je tak hezký, že mě ho nemohla ani pokazit "pooscarová" diskuze kritiků novinářů a nevím jaký ještě chamradi, kteří hledali na filmu každičkou chybu, ano až i tahle lůza někdy něco ve světě dokáže ve svém oboru, pak zde smažu slova jako lůza a chamraď.(6.7.2006)

V mem okoli se nachazi nekolik patriotne zalozenych jedincu, kteri se mi neustale snazi dokazat, ze i CZ scena v sobe skryva filmove klenoty. Diky temto lidem se i me obcas stanou pro me temer sci-fi udalosti, jako ze jdu na CZ film do kina, nebo ze dam pod timto natlakem prednost CZ DVDcku, pred nejakym super bckovym horurkem. Kolja mi byl doporucen presne v podobnem stylu, ze tohle se mi proste musi libit. Jelikoz mam velmi otevrenou mysl, tak jsem tomu dal ferovou sanci, ale na tomhle kousku nic uzasneho vazne neni. Hlavne, nedavno jsem videl dalsi pocin Sverak teamu "Vratne Lahve" a zajimalo by me, proc toci dokola porad to same. Protoze Kolja a Vratne Lahve jsou skutecne 1:1 klony, naprosto stejny CZ feeling, kdy je vam z prostredi a hereckych vykonu nevolno, stejny reziser-herec tandem, naprosto identicky styl a rukopis. Mel jsem proto chut to soupnout do podprumeru, ale jsem zaujat efektem druheho filmu, ktery je pro Kolju irelevantni, jelikoz vznikl driv, nez lahve. Davam mu tedy spravedlive a stejne jako jim velmi vstricne prumerne hodnoceni. Na vic to rozhodne nema, ale ono to vazne ma neco do sebe, co vas nuti to na tom prumeru udrzet. Mozna je to sympaticnost seniora Zdenka Sveraka, kterou jsem zminoval uz u lahvi. 5/10(6.12.2008)

Film, ktorý akadémia ocenila oscarom. A tak trocha nechápem prečo. Bolo mi povedané, že takéto filmy sa v Amerike netočia a že preto to bolo niečo nové. Lenže úprimne, pozeral som sa na ten film, zasmial som sa, koniec ma dojal, ale aj keď bol film veľmi pekne natočený, príbehovo je až príliš jednoduchý aby vo mne zanechal nejaký silnejší pocit. Videl som ho veľmi dávno a nech spomínam, ako spomínam už si ani neviem vybaviť poriadnu scénu z tohoto filmu, pričom ostatné Svěrákové filmy mám ešte v živej pamäti a mohol by som vám ich citovať. Bohužiaľ, nech je kamera a hudba a všetko okolo toho na naozaj vysoko profesionálnej ba priam až geniálnej úrovni, na film som veľmi rýchlo zabudol. Čo sa týka hercov sú brilantný, a vo svojej podstate nemám filmu čo vytknúť. Jediné čo môžem ešte povedať je to že Kolya a Ostro sledované vlaky, ktoré ale rozhodne nemôžem považovať za zlé filmy, sa nevyrovnajú emotívnemu a od prvej do poslednej sekundy geniálnemu obchode na korze. A asi je to chyba, ale všetky české oscarové filmy som videl až po Obchode a tak ich neustále porovnávam. A možno práve preto čakám viac ako by som mal.(31.3.2009)

• Havenohome

Po rokoch som si pozrel tento film najmä kvôli Silvii Šuvadovej. Síce tu dostala len epizódnu roličku ale bola úžastná! (hlavne jej ľavý prs, taký som ešte nevidel) Aj takto chcem Silvii vyjadriť svoju podporu v natáčaní videjok na Youtube a pevne verím, že sa jej čoskoro podarí preraziť v Hollywoode a dokázať všetkým zlým jazykom, že na to stále má! Silvia, som s tebou!.................................Keď už som si to pozrel, tak sa aj k filmu vyjadrím............................Je to strašne nudná kok........hlúposť! Kdeže Troška. Svěrák! To je bahníčko. Aj mladý aj starý. V prvých piatich minútach vás starý presvedčí, že je totálny uchylák (duplovane keď viete, že si tu rolu sám napísal a dal to režírovať vlastnému synovi). V jeho postave sa sublimuje najsenilnejšia chlapská lascivita. Šedivý macho, čo si potrebuje dokazovať aký je sexoš, tým že si napíše rolu starnúceho donchuána. Nie že je to celé neuveriteľné, ale hlavne je to odporné..........................Čo je však horšie a čo som si v dobe vzniku neuvedomoval, je vlastne ten retronostalgický prístup k dobe pred rokom 1989. Všeobecne sa hlavná vina za štart ostalgy filmov v našich končinách hádže na triko Pelíškam, ale po opätovnom pozretí Kolju a s ohľadom na jeho obrovskú dobovú popularitu, si uvedomujem, že tento film je na tom ešte horšie ako Pelíšky. Nejedná sa totižto o pokus nejakého komplexného vykreslenia charakterov a problémov doby, ale len o načrtnutie schémy v skanzenoidných kulisách, na ktoré chabí scenárista Svěrák navlieka bonmoty, múdrosti, anekdoty a vtipy o komunizme (pravda nie tak okato ako to robí Troška, ale v tom je práve tá hnusná lepkavá zvrhlosť). Áno skanzenoidné kulisy. Síce pekne farebne zladené, nie veľmi krikľavé, aby všetko pôsobilo útulne a dojemne (Hřebejk mal dobrého učiteľa), ale predsa skanzenoidné kulisy. Načo sú tam všetky tie teplom-otočné lampy, ktoré sme všetci za socíku doma mali? A vôbec nielen scénografia, ale celý topos príbehu je vyskladaný z rodiacej sa porevolučnej reprezentačnej pseudopredstavy ako to za toho socíku vyzeralo. Vrchol trápnosti je scéna s eštebákmi. Starý to tak napísal, až má divák pocit, ako keby chcel aj tých eštébák samoúčelne poľudštiť (ale vôbec sa mu to nepodarí, lebo všetky postavy pôsobia biedne figúrkovito, čo je podporené aj popisným hereckým prejavom - Táborský si strihá a kontroluje nechty, inde zase úradníčka cumle okuliare atď.)........................Rád by som sa vyjadril aj k tomu báječnému scenáru. Ako môžem zažiť katarziu a dojatie pri príbehu, ktorý má tak odfláknutú zápletku. No mama chce nové okapy, tak ja si tú Rusku zoberiem! Konflikt nemá osobný rozmer a hrdina nie je vystavený pod neúnosný tlak, len tak nejako sa posúva od rozhodnutia k rozhodnutiu a divák veľmi neverí vývoju príbehu a hlavne zaspáva, keď sa neustále opakujú dojemné scénky o tom istom. Keď už je ten Svěrák taký scenáristický génius, mal by sa naučiť zlaté pravidlo scenáristiky, že menej je niekedy viac a namiesto planého jihnutia napísať aj niečo čo má v sebe konflikt a záblesk reálnych emócií (pardón, zabudol som, že gýčiari to nerobia). Po pol hodine je film na zaspanie..........................Podprahovo je v tom filme viac zaprdenej xenofóbie (rezervácia v Albánsku ako pre indiánov), smradľavého sexizmu, a pokryteckého pohľadu na vlastnú spoločnosť ako v Doktorovi od Jezera Hrochú....................A nie je to ani len nadpriemerne zrežírované, ani jeden obraz nemá gradáciu, nieto ešte prekvapivú pointu. Keď k tomu pripočítam popisné herectvo s hláškovaním, ľahkú sentimentálnu hudbičku a stokrát otrepané synekdochy ako detské topánky, tak nechápem kde pramení predstava, že Svěrák je nejaký extra režisér?(30.11.2012)

• - Eliška Balzerová mohla hrát pediatričku, ale herečka se zařekla, že již nechce představovat role lékařek. (ForGump)

• - Film Kolja měl řadu pracovních názvů. Namátkou Dušičky, Papírová svatba, Trabant story nebo Cizí kluk. Dokonce i Kolja byl název původně pracovní, protože se tvůrci báli, že na film s ruskou tématikou nebudou do kin chodit diváci. (Whikki)

• - Zdeněk Svěrák si v roce 1995 všiml, že ve stanici Moskevská, dnešní Anděl, je na zdi stále mozaika panoramatu Moskvy. Proto se scéna, kdy se Kolja (Andrej Chalimon) ztratí v metru, natáčela právě tam. (Novalinda)