Společenství

Komunita

(festivalový název)

Komedie / Thriller / Krimi / Mysteriózní

Španělsko, 2000, 110 min

Álex de la Iglesia asi natočil i lepší věci - osobně se mi víc líbí třeba jeho pozdější snímky Balada o smutné trumpetě nebo El bar - ale i Společenství má něco do sebe a stojí za vidění. Námět je podle mě zdařilý, obsazení se taky povedlo (potěšil mě tam Luis Tosar v malé roli policisty), a místy je to celkem sranda. I když scénář se asi mohl odvázat víc - do srovnání se pořád derou Iglesiovy zmíněné pozdější filmy, vedle kterých je Společenství spíš takový slabší čajíček. Btw. tvrdit o Carmen Maura, že je atraktivní čtyřicátnice, je dost mimo, vzhledem k tomu, že jí v době natáčení bylo už 55.(23.9.2019)

Španělský snímek „Společenství“ vás prostě dovede překvapit. Ten žánr se mění skoro scénu od scény, ale přitom je dění konzistentní, dává to smysl a jako celek to drží skvěle po kupě. A to je dobré, moc dobré. Společenská kritika je tu silnější než horor, horor je jen jeden z nástrojů, které jsou tu použity, ale pokud už na něj dojde, je použit velmi dobře. Povedený film.(11.2.2019)

Dlouho, PŘEDLOUHO jsem neviděl tak zábavné filmy, jaké točí Álex de la Iglesia. Skoro celou minutáž se mi potkávaly koutky mých úst za zátylkem. Úsměv na tváři mi vyloudily už samotné titulky nebo záběry jak od Polanského či Hitchcocka. Nutno dodat, že Polanského činžák v Nájemníkovi nemá ani zdaleka tak groteskní obyvatele. Filmy s takovýmhle nábojem se dřív točívaly v ČSSR s herci jako Menšík, Bohdalová, Sovák, Janžurová a další naší hereckou elitou. 100%(13.5.2012)

• Narciska

Pitoreskní drama není můj styl. Asi se dívám ve špatném životním období (těžká přepracovanost, zvýšená citlivost a řada věcí cuchající nervy) a tenhle film jako balzám na bolavou duši určitě nepůsobí. Úsměvný místy je, ale převálcují to nechutné scény, jedna dokonce hned před úvodními titulky. A já zrovna včera četla o tom, jak nás mohou určité filmy a určitá forma zábavy intoxikovat. Tenhle film mi určitě vtiskl ze dva obrazy (a to jsem to nedokoukala), bez nichž by bylo břímě života o kapku lehčí a místo pobavení ústil do stále většího absurdna. A ani absurdní drama mi nesedí. Prostě takový moderní Harpagon...(23.5.2017)

vše se točí kolem jednoho starého pána který zaklepe důchodkama a nechá po sobě kromě otevřeného kohoutku také un chingo de dinero. Tuto pozůstalost najde Julia (Carmen Maura), dáma která se právě do domu přistěhovala. Aniž by si toho byla vědoma, tím udělá poměrně radikální zásah do fiskální politiky tamní komunity. Jak je vidět, na staříkovu smrt se již dlouho čekalo a sousedé si peníze nenechají vyfouknout. Překvapivě dobrá komedie plná absurdních situací, ujetých postaviček (Darth Vader), černého humoru a jako vždy excelentní Carmen Maury(17.1.2007)