Skvělý film. Líbí se mi, že z něj čiší Svěrákovská propracovanost, promyšlenost, pěkné dialogy ... Zcela mimořádně mě zaujal pan učitel Hnízdo v jedinečném podání Jana Třísky. Musím se přiznat, že Jan Tříska zrovna nepatří mezi mé oblíbené herce, ale v tomto filmu se mi jeho herecký výkon vyloženě líbil. Vůbec si myslím, že se Panu Svěrákovi poštěstilo správně obsadit jednotlivé role. Film se dá vidět mnohokrát. Divák bude rád vnímat i to, co už několikrát viděl.(17.2.2014)

Kto sa necítil krásne, keď počúval Dvořáka a sledoval, ako sa vlak pomaly hadí pomedzi českú krajinu. Svěrák nielen v tejto scéne preukázal mimoriadne režisérske nadanie. Najradšej mám z tohto filmu politické debaty, ktoré v súčasnosti vyznievajú pekne trpko. "Ta největší strana musí mít pořád strach, že se to přehoupne a v příštích volbách už nebude největší. Nemám pravdu? Voni by se komunisti jinak začali strašně naparovat a nebylo by s nima k vydržení. Voni dokážou bejt i panovační... My jsme slované, pane učiteli, ale západní! Západní! U nás žádná diktatura nemá živnou půdu, to je proti přirozenosti národa, nemám pravdu?" "Já myslím, že tyhle děti čeká krásná budoucnost. Budou cestovat, poznají svět..." 10/10(21.3.2013)

Mohu přemýšlet sebedéle, ale stále mě nenapadá jediná vada, kterou by tento úžasný snímek měl. Mnohokrát děkuji tvůrcům, za tak jedinečný zážitek, který se slovy nedá popsat. 100%.(24.12.2013)

Po 150. a pořád dokonalý. Tohle je s Pelíškama nejlepší český film po roce 89. OK, ne po 150., ale 80x jsem ho určite viděl.(8.1.2014)

• Ydrosten

Když čtu komentáře k tomudle veledílu, tak si musím připomenout pohádku " Šíleně smutná princezna " : " Tomu se, milá dcero, musíš smát, to je klasika ........"(7.12.2014)

Podle mne se jedná o třetí nejlepší Svěrákův film hned po Kukym a Vratých lahvích (neviděl jsem ještě AKUMULÁTOR 1). I tak mohu tento jeho celovečerní debut jen chválit. Tento humor mi naprosto sedí a když si k tomu přidáme dokonalou kameru, která se ukazuje své kouzlo především na vlaky, jak projíždí přírodou, tak se jedná i o jeden z nejlepších českých filmů. Právě tyto záběry mi velice připomínaly další Svěrákovy filmy ROPÁCI a JÍZDA, kde jsou také dlouhé záběry na krajinu. V Obecné škole navíc hraje plejáda předních hvězd, což filmu velice pomohlo. Na debut je to pozoruhodné, a tak je jasné, že zde zafungovalo známé příjmení a spousta herců hrála v tomto filmu je z toho důvodu, že je to syn Zdeňka Svěráka. V tomto to měl Jan Svěrák velice usnadněné, tak jako se psaním scénářem. Inu souhra Svěrák Svěrák zde velice zafungovala, a tak vznikl tento již kultovní film se spoustou známých scén (scéna s blatníky, olizování kalandru, jízda vlakem do Benešova a následné zdělování vzkazu pomocí telegrafu, ukradení Čepkových kruhů, hození inkoustem po učitelce, která poté skončila v blázinci či slavné představení Igora Hnízda). [39447. hodnocení, 439. komentář, 90%, 39. nejlepší film, 263. nejoblíbenější film](7.1.2015)

Včera (není to pravda, příspěvek jsem vyhrabal v konceptech) jsme si online šlehli Obecnou školu – jeden z mála CZ filmů, který se neokouká. Všechny kladné reakce jistě mohu podepsat, ač jsem je všechny nepřečetl. :-) Je příjemné, když film má všeliké přesahy (zní to hrozně) – prostě když je divák vtažen do děje, žije ho společně s herci a u titulků si nedovede představit, že by se film nechal natočit jinak… Jako příklad jak se film dělat nemá, připojuji zážitek, kdy jsem před dvěma dny u tchyně viděl následující scénu. Starý muž položil dívku „bez sebe“ do loďky a odstrčil ji na jezero… Přiběhli dva maníci a jeden se rozhodl dívku zachránit. Odložil si, vrhnul se do vody, doplaval k loďce, nebohou dívku z ní vybabral a vodou(!) ji vlekl ke břehu. To vymyslí, režíruje, hraje a natočí jen naprostý magor! Udělali byste to zrovna tak? Nebylo by rozumnější dopravit loďku i s obsahem ke břehu?! Svěráčí filmy jsou naopak otiskem víceméně normálního života bez zhovadilých i rádoby vtipných nápadů. I.Hnízdo je dokonalý! Za takovým učitelem by děcka šla jako za Krysařem u Hameln. Škoda, že nyní ve školství „fungují“ spíš typy jako byla jeho dočasná náhradnice. Myslím, že se nám to vymstí. Chtěl jsem napsat laudácio na Libušku Šafránkovou k její filmografii, ale nacpu ho sem. Libuška je dokonalá! Její výrazové prostředky jsou od boha. Ji by těžko někdo přepadl a znásilnil! Potencionálního útočníka by zpražila jediným pohledem a měl-li by alespoň i méně než malé množství rozumu a citu, od útoku by upustil, padl na kolena, odprosil a pak ji na rukou donesl, kam by potřebovala… Jednou se mi poštěstilo ji potkat. Samosebou jsem ji neobtěžoval, ani si ji nefotil (mobilní telefony ještě nebyly běžné). Libuška byla, je a dozajista bude ozdobou nejen tohoto filmu.(18.8.2016)

"Jmenuji se, Igor Hnízdo". Komu by se tahle česká klasika nelíbila.(21.10.2003)

"Jmenuji se....IGOR HNÍZDO!!", no a pak už se člověk jenom baví.(18.3.2004)

Pravděpodobně vrchol společné tvorby syna a otce Svěrákových. Chytrý, vtipný a lidsky laskavý film s nadhledem a se správnou dávkou nostalgie reflektující onu zvláštní poválečnou dobu. Výborný casting (charisma pana Třísky je neuvěřitelné!), skvělá kamera pana Brabce, ... a vůbec.. proč plýtvat kilobajty... Jeden z nejlepších českých filmů vůbec.(31.1.2006)

Nádherně napsaný příběh, výborní herci, příjemná atmosféra - na to vše divák narazí při sledování Obecné školy. Pamatuju si, že jsem se na tento film rád koukal i jako malý, když jsem o poválečném dění v Československu ze školy nic nevěděl - toť pro dokreslení zmiňované atmosféry... Když si to teď pustím, nacházím tam další zajímavosti... Jako příklad bych uvedl scénu na konci filmu (školní vystoupení), kdy učitel Hnízdo drží za límec v jedné ruce žáka v uniformě spojeneckého vojáka a v druhé ruce žáka v uniformě ruského vojáka. Film je doprovázen příjemnou hudbou a samozřejmě nechybí HUMOR... "Je-li ruka nastřelena, tak v žádném případě!"(11.11.2006)

100 % REŽIE / Jan Svěrák: ****** KAMERA / F.A. Brabec: ****** (jedna z nejlepších kamer vůbec, klobouk dolů!)SCÉNÁŘ / Zdeněk Svěrák: ****** (netřeba komentář) HERCI: ***** HUDBA / Jiří Svoboda: ****(16.1.2007)

Jednoznačně kultovní snímek české kinematografie, který zná snad každý.(12.3.2007)

Jmenuje se Igor Hnízdo a je zahrán perfektně! ...a není to jediná postava, která je takto dokonalá - už jen ti dva kluci, kol nichž se to hlavně děje, hrají přirozeně a nenuceně, což je u dětských představitelů opravdu výborné ... tatínek Svěrák i se svojí ženou patří mezi ty filmové rodiče, kteří jako by byli natočeni skrytou kamerou a nic nehráli ... věčně umírající muž, jehož ženu mu nezávidím a ani nepřeji, v podání Bolka Polívky je postavou, jejíž utrpení je jasně vidět ... atd. ... takto bychom mohli vyjmenovávat přes ředitele až k té otravné sousedce, co to má ráda tak tlustě namazané ... a nejsou to jen postavy, jsou to i drobné příběhy, které jsou poskládány do celého dění ...jsou to detaily (když se na konci po scénce kluci mlátí, nejvíc odtrhnout je třeba americkou a sovětskou uniformu) ... je to celkové pojetí tohoto výtečného filmu, které z něj dělá inteligentní komedii klasického českého ražení...(10.12.2007)

Další skvělý filmový příspěvek od mastera Svěráka do zatuchlých vod českého filmu. Obecná škola je nádherná nenásilná komedie plná inteligentních a jemných vtípků, hlášek a situací. Všechno navíc skvěle podpočili herecké špičky a lidový příběh. Dokonce i dětský herci tady přímo excelujou - zvlášť ten týpek, co hraje Edu :) Skutečně filmové orgie a úplné mázo...(29.12.2007)

"Jmenuji se...Igor Hnízdo!" KULT 100%(4.5.2009)

Jedno z největších mistrovských děl pana Svěráka.(17.9.2010)

Pôvodne som dala filmu 2*, no neskôr som si uvedomila, že tento film proste nie je určený mojej vekovej skupine. Možno ľudia, čo zažili komunizmus a poznajú dobre staré časy sa pri tomto filme budú smiať, no mne to ani v najmenšom vtipné neprišlo. Rovnako mi to prišlo nudné. Mám rada československé komédie zo školských lavíc, no táto k nim nepatrí. 50%(9.10.2010)

Netřeba snad komentovat. Kdo nezažil Igora Hnízda, neví co je povinná školní docházka.(29.5.2012)

Je spousta takovýchto nejen českých klasik, u nichž psát zpětně komentář je strašlivě obtížné. Jednak už se vždycky budu po někom pouze opakovat (v tomto případě po 538 názorech) a pokud nezbývá než pět ódy... co s tím? Snad jen vyzdvihnout scény, které jsou pro mě osobně nejzábavnější či nejdojemnější. Takže samozřejmě jsou tu blatníky, špatně nařízený budík, panzerfaust, stojan na noty, jízda vlakem, harmonika a mnoho dalších... Zkrátka nostalgie bez patosu.(17.11.2013)

Skutečně podařený kousek...(8.1.2014)