Skvělý film. Líbí se mi, že z něj čiší Svěrákovská propracovanost, promyšlenost, pěkné dialogy ... Zcela mimořádně mě zaujal pan učitel Hnízdo v jedinečném podání Jana Třísky. Musím se přiznat, že Jan Tříska zrovna nepatří mezi mé oblíbené herce, ale v tomto filmu se mi jeho herecký výkon vyloženě líbil. Vůbec si myslím, že se Panu Svěrákovi poštěstilo správně obsadit jednotlivé role. Film se dá vidět mnohokrát. Divák bude rád vnímat i to, co už několikrát viděl.(17.2.2014)

Tento film jsem poprvé viděl před pár lety a byl jsem z něho nadšený.A, když jsem se v pátek přišel domů a zapnul televizi zrovna dávali tento film.Náhoda to nebylo.Tím chci říci, že i když jsem si za chvilku pustil něco jiného byl jsem rád, že jsem zas mohl slyšet známé a slavné hlášky.A proto jsem se taky rozhodl, že se nato dneska znovu kouknu a užiji si to jako bych to viděl poprvé.(26.11.2011)

Vzpomínky Zdeňka Svěráka na jeho dětství.Samozřejmě ve zidealizované podobě.Kdo z nás ale vzpomíná na dětství ve zlém?Humor Zdeňka Svěráka je mi velice blízký,proto se mi tento laskavý a vtipný film velmi líbí a vždy se na něj rád podívám znova.Jeho promítáním odstartovala dokonce své vysílání i TV NOVA,pokud se dobře pamatuju :-)(22.12.2012)

Kto sa necítil krásne, keď počúval Dvořáka a sledoval, ako sa vlak pomaly hadí pomedzi českú krajinu. Svěrák nielen v tejto scéne preukázal mimoriadne režisérske nadanie. Najradšej mám z tohto filmu politické debaty, ktoré v súčasnosti vyznievajú pekne trpko. "Ta největší strana musí mít pořád strach, že se to přehoupne a v příštích volbách už nebude největší. Nemám pravdu? Voni by se komunisti jinak začali strašně naparovat a nebylo by s nima k vydržení. Voni dokážou bejt i panovační... My jsme slované, pane učiteli, ale západní! Západní! U nás žádná diktatura nemá živnou půdu, to je proti přirozenosti národa, nemám pravdu?" "Já myslím, že tyhle děti čeká krásná budoucnost. Budou cestovat, poznají svět..." 10/10(21.3.2013)

Mohu přemýšlet sebedéle, ale stále mě nenapadá jediná vada, kterou by tento úžasný snímek měl. Mnohokrát děkuji tvůrcům, za tak jedinečný zážitek, který se slovy nedá popsat. 100%.(24.12.2013)

Po 150. a pořád dokonalý. Tohle je s Pelíškama nejlepší český film po roce 89. OK, ne po 150., ale 80x jsem ho určite viděl.(8.1.2014)

• Ydrosten

Když čtu komentáře k tomudle veledílu, tak si musím připomenout pohádku " Šíleně smutná princezna " : " Tomu se, milá dcero, musíš smát, to je klasika ........"(7.12.2014)

Podle mne se jedná o třetí nejlepší Svěrákův film hned po Kukym a Vratých lahvích (neviděl jsem ještě AKUMULÁTOR 1). I tak mohu tento jeho celovečerní debut jen chválit. Tento humor mi naprosto sedí a když si k tomu přidáme dokonalou kameru, která se ukazuje své kouzlo především na vlaky, jak projíždí přírodou, tak se jedná i o jeden z nejlepších českých filmů. Právě tyto záběry mi velice připomínaly další Svěrákovy filmy ROPÁCI a JÍZDA, kde jsou také dlouhé záběry na krajinu. V Obecné škole navíc hraje plejáda předních hvězd, což filmu velice pomohlo. Na debut je to pozoruhodné, a tak je jasné, že zde zafungovalo známé příjmení a spousta herců hrála v tomto filmu je z toho důvodu, že je to syn Zdeňka Svěráka. V tomto to měl Jan Svěrák velice usnadněné, tak jako se psaním scénářem. Inu souhra Svěrák Svěrák zde velice zafungovala, a tak vznikl tento již kultovní film se spoustou známých scén (scéna s blatníky, olizování kalandru, jízda vlakem do Benešova a následné zdělování vzkazu pomocí telegrafu, ukradení Čepkových kruhů, hození inkoustem po učitelce, která poté skončila v blázinci či slavné představení Igora Hnízda). [39447. hodnocení, 439. komentář, 90%, 39. nejlepší film, 263. nejoblíbenější film](7.1.2015)

Včera (není to pravda, příspěvek jsem vyhrabal v konceptech) jsme si online šlehli Obecnou školu – jeden z mála CZ filmů, který se neokouká. Všechny kladné reakce jistě mohu podepsat, ač jsem je všechny nepřečetl. :-) Je příjemné, když film má všeliké přesahy (zní to hrozně) – prostě když je divák vtažen do děje, žije ho společně s herci a u titulků si nedovede představit, že by se film nechal natočit jinak… Jako příklad jak se film dělat nemá, připojuji zážitek, kdy jsem před dvěma dny u tchyně viděl následující scénu. Starý muž položil dívku „bez sebe“ do loďky a odstrčil ji na jezero… Přiběhli dva maníci a jeden se rozhodl dívku zachránit. Odložil si, vrhnul se do vody, doplaval k loďce, nebohou dívku z ní vybabral a vodou(!) ji vlekl ke břehu. To vymyslí, režíruje, hraje a natočí jen naprostý magor! Udělali byste to zrovna tak? Nebylo by rozumnější dopravit loďku i s obsahem ke břehu?! Svěráčí filmy jsou naopak otiskem víceméně normálního života bez zhovadilých i rádoby vtipných nápadů. I.Hnízdo je dokonalý! Za takovým učitelem by děcka šla jako za Krysařem u Hameln. Škoda, že nyní ve školství „fungují“ spíš typy jako byla jeho dočasná náhradnice. Myslím, že se nám to vymstí. Chtěl jsem napsat laudácio na Libušku Šafránkovou k její filmografii, ale nacpu ho sem. Libuška je dokonalá! Její výrazové prostředky jsou od boha. Ji by těžko někdo přepadl a znásilnil! Potencionálního útočníka by zpražila jediným pohledem a měl-li by alespoň i méně než malé množství rozumu a citu, od útoku by upustil, padl na kolena, odprosil a pak ji na rukou donesl, kam by potřebovala… Jednou se mi poštěstilo ji potkat. Samosebou jsem ji neobtěžoval, ani si ji nefotil (mobilní telefony ještě nebyly běžné). Libuška byla, je a dozajista bude ozdobou nejen tohoto filmu.(18.8.2016)

Prý legendární česká komedie pro celou rodinu, kterou by měl vidět každý obyvatel naší země, jinak se za něho nemůže považovat. Když jsem ale nejprve viděl v kině Po strništi bos a posléze teprve Obecnou školu, nemohl jsem patřičně dohledat jistý rozdíl mezi těmito navazujícími snímky. Oba mají dětské hrdiny, kteří si prožívají téměř to samé, čímž jsme si jako děti prošli také. Jen to mají okořeněné o situace, které se dějí jenom ve filmech.(20.10.2018)

"Jmenuji se, Igor Hnízdo". Komu by se tahle česká klasika nelíbila.(21.10.2003)

"Jmenuji se....IGOR HNÍZDO!!", no a pak už se člověk jenom baví.(18.3.2004)

Pravděpodobně vrchol společné tvorby syna a otce Svěrákových. Chytrý, vtipný a lidsky laskavý film s nadhledem a se správnou dávkou nostalgie reflektující onu zvláštní poválečnou dobu. Výborný casting (charisma pana Třísky je neuvěřitelné!), skvělá kamera pana Brabce, ... a vůbec.. proč plýtvat kilobajty... Jeden z nejlepších českých filmů vůbec.(31.1.2006)

Nádherně napsaný příběh, výborní herci, příjemná atmosféra - na to vše divák narazí při sledování Obecné školy. Pamatuju si, že jsem se na tento film rád koukal i jako malý, když jsem o poválečném dění v Československu ze školy nic nevěděl - toť pro dokreslení zmiňované atmosféry... Když si to teď pustím, nacházím tam další zajímavosti... Jako příklad bych uvedl scénu na konci filmu (školní vystoupení), kdy učitel Hnízdo drží za límec v jedné ruce žáka v uniformě spojeneckého vojáka a v druhé ruce žáka v uniformě ruského vojáka. Film je doprovázen příjemnou hudbou a samozřejmě nechybí HUMOR... "Je-li ruka nastřelena, tak v žádném případě!"(11.11.2006)

100 % REŽIE / Jan Svěrák: ****** KAMERA / F.A. Brabec: ****** (jedna z nejlepších kamer vůbec, klobouk dolů!)SCÉNÁŘ / Zdeněk Svěrák: ****** (netřeba komentář) HERCI: ***** HUDBA / Jiří Svoboda: ****(16.1.2007)

Jednoznačně kultovní snímek české kinematografie, který zná snad každý.(12.3.2007)

Jmenuje se Igor Hnízdo a je zahrán perfektně! ...a není to jediná postava, která je takto dokonalá - už jen ti dva kluci, kol nichž se to hlavně děje, hrají přirozeně a nenuceně, což je u dětských představitelů opravdu výborné ... tatínek Svěrák i se svojí ženou patří mezi ty filmové rodiče, kteří jako by byli natočeni skrytou kamerou a nic nehráli ... věčně umírající muž, jehož ženu mu nezávidím a ani nepřeji, v podání Bolka Polívky je postavou, jejíž utrpení je jasně vidět ... atd. ... takto bychom mohli vyjmenovávat přes ředitele až k té otravné sousedce, co to má ráda tak tlustě namazané ... a nejsou to jen postavy, jsou to i drobné příběhy, které jsou poskládány do celého dění ...jsou to detaily (když se na konci po scénce kluci mlátí, nejvíc odtrhnout je třeba americkou a sovětskou uniformu) ... je to celkové pojetí tohoto výtečného filmu, které z něj dělá inteligentní komedii klasického českého ražení...(10.12.2007)

Další skvělý filmový příspěvek od mastera Svěráka do zatuchlých vod českého filmu. Obecná škola je nádherná nenásilná komedie plná inteligentních a jemných vtípků, hlášek a situací. Všechno navíc skvěle podpočili herecké špičky a lidový příběh. Dokonce i dětský herci tady přímo excelujou - zvlášť ten týpek, co hraje Edu :) Skutečně filmové orgie a úplné mázo...(29.12.2007)

"Jmenuji se...Igor Hnízdo!" KULT 100%(4.5.2009)

Jedno z největších mistrovských děl pana Svěráka.(17.9.2010)

Pôvodne som dala filmu 2*, no neskôr som si uvedomila, že tento film proste nie je určený mojej vekovej skupine. Možno ľudia, čo zažili komunizmus a poznajú dobre staré časy sa pri tomto filme budú smiať, no mne to ani v najmenšom vtipné neprišlo. Rovnako mi to prišlo nudné. Mám rada československé komédie zo školských lavíc, no táto k nim nepatrí. 50%(9.10.2010)