poster

Ropáci (studentský film)

 • anglický

  Oil Gobblers

Krátkometrážní / Sci-Fi

Československo, 1988, 20 min

Režie:

Jan Svěrák

Scénář:

Jan Svěrák
(další profese)
 • JASON_X
  *****

  Na to, že se jedná o studentský film, a navíc o studentský film z časů reálného socialismu (i když už perestrojkového), je tenhle kraťas nebál bych se říct geniální. V dnešní době se to může zdát už směšné, ale já si dobře pamatuju, jak tehdy spousta prostších lidí z generace mých rodičů i prarodičů tuhle okatou habaďůru nepochopitelně neprokoukla a věřila, že ona zvířata opravdu existují ("protože to přece dávali v televizi...") Svatá prostoto. Nad mladým i starým Svěrákem jsem po obludném megashitu Kolja nadobro zlomil hůl, ale na tuhle lahůdku jsem nezanevřel.(12.4.2014)

 • LadyEsik
  ***

  Tento snímek je od Jana Svěráka. Já osobně jsem hodně pasáží přeskákala, ale musím uznat, že samotný nápad je dobrý a skoro parodicky apelující na to, jak se chováme k životnímu prostředí. Klidně se podívejte, je tam trošku animace, který je dobře provedená. Celkově je to jistě dobrý ,,dokument”, ale mě to až tak nebavilo.(1.1.2013)

 • major.warren
  *****

  Když jsem se o Ropácích poprvé dozvěděl, čekal jsem, že půjde o více méně hloupý film, který si Akademie vybrala na studentského Oscara a film mě sice lákal už delší dobu, ale pořád ne tak moc, abych si ho ve volném čase pustil. Omyl, hned po první minutě a to doslova. Film jsem viděl poprvé v červnu na hodině fyziky a dostalo mě to neskutečně. Svěrák mi tímhle filmem dokázal, že umí točit i bez pana otce a i v dobách totality. Tímhle filmem si mě asi navždycky získal. Kouzlo a originalita Ropáků, která navíc svým poselstvím ukazuje na dnešní ekologické problémy a to nejen u nás. Dle mě nejlepší Svěrákův film bez pana otce a dost možná po Koljovi a Obecné škole vůbec nejlepší. Neskutečně mě ty potvory dostaly. Ropáci měly dostat pět Oscarů, včetně nejlepšího filmu, režie, původního scénáře, hudby, kamery a možná i těch dekorativních efektů. Je to legenda, která neomrzí, vždycky pobaví. Je to neskutečně "čistý" a humorný snímek. Už jen ty hlášky a postavy navazují na Formanovu poetiku 60. let. Celkově film považuji za unikátní, už je svým nápadem, kouzlem, přítomným a stále více aktuálním poselstvím. Lepší studentský krátkometrážní film s prvky Sci-Fi, dobrodružství, komedie a dramatu jsem nikdy neviděl. Skvělí herci v čele se starým dědou pozorujícím Ropáky, vizuálně poutavý, režijně bravurní, hudebně krásný. Ten konec, to je moje. Nejlepší scény jsou "Už jede," "A jsou v prdelí" a nádherný konec. 90%. U mě to nejlepší hodnocení. Jeden Oscar za studentský film.(6.9.2018)

 • Exkvizitor
  ****

  Za vůbec nejlepší český fiktivní dokument považuji Dudkův snímek Byla jednou jedna budoucnost (který ze záhadných důvodů nemůžu najít v databázi ČSFD), poté následuje v mém žebříčku Zelenkův Rok ďábla, a hned za ním Ropáci. Ropáci jsou hravým a vtipným počinem, nicméně by se zde ještě pár věcí dalo dopilovat. Ale postava dědy Nedbala, připomínající Formanovy první neherecké filmy, je úžasná! A ještě by mě zajímalo, jestli teď v roce 2005 už je trasa Louny-Slaný pro ropáky průjezdná - obávám se však, že naše necitlivá ekologická politika posledních let těmto stvořením čím dál více komplikuje život. Až nám emigrují do USA, tak se nedivme!(28.3.2005)

 • sskrblik
  ****

  V textech Supercroo můžeme najít klenot v podobě rýmu: Svěrák bere herák. Nevím jestli zrovna heroin ovlivnil tvorbu Jana Svěráka, rozhodně ale něco požil (budu věřit, že se jednalo o kvalitního lihovinu). Ropáci mají skvělý nápad, který je podán s osobitým humorem. Samo zvířátko, tedy ropák, působí jakoby mohlo existovat. Mystifikace je přesvědčivá a rozveselý. Nemůžu se ale ubránit pocitům, že konec byl useklý...(11.5.2014)

 • - Tri plastiky Ropákov boli vystavené v Chomutovskom zooparku, za čo ich pôvodná autorka Zoo zažalovala a vysúdila 150 tisíc korún. (Raccoon.city)

 • - Ropák je dielom výtvarníčky Barbary Šalamounové a štúdia Jiřího Trnky. (Raccoon.city)

 • - Od roku 1992 je postavička Ropáka cenou združenia "Deti zeme" za anti-ekológiu. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace