Ropáci (studentský film)

Krátkometrážní / Sci-Fi

Československo, 1988, 20 min

Jan Svěrák

Jan Svěrák

Na to, že se jedná o studentský film, a navíc o studentský film z časů reálného socialismu (i když už perestrojkového), je tenhle kraťas nebál bych se říct geniální. V dnešní době se to může zdát už směšné, ale já si dobře pamatuju, jak tehdy spousta prostších lidí z generace mých rodičů i prarodičů tuhle okatou habaďůru nepochopitelně neprokoukla a věřila, že ona zvířata opravdu existují ("protože to přece dávali v televizi...") Svatá prostoto. Nad mladým i starým Svěrákem jsem po obludném megashitu Kolja nadobro zlomil hůl, ale na tuhle lahůdku jsem nezanevřel.(12.4.2014)

Tento snímek je od Jana Svěráka. Já osobně jsem hodně pasáží přeskákala, ale musím uznat, že samotný nápad je dobrý a skoro parodicky apelující na to, jak se chováme k životnímu prostředí. Klidně se podívejte, je tam trošku animace, který je dobře provedená. Celkově je to jistě dobrý ,,dokument”, ale mě to až tak nebavilo.(1.1.2013)

Když jsem se o Ropácích poprvé dozvěděl, čekal jsem, že půjde o více méně hloupý film, který si Akademie vybrala na studentského Oscara a film mě sice lákal už delší dobu, ale pořád ne tak moc, abych si ho ve volném čase pustil. Omyl, hned po první minutě a to doslova. Film jsem viděl poprvé v červnu na hodině fyziky a dostalo mě to neskutečně. Svěrák mi tímhle filmem dokázal, že umí točit i bez pana otce a i v dobách totality. Tímhle filmem si mě asi navždycky získal. Kouzlo a originalita Ropáků, která navíc svým poselstvím ukazuje na dnešní ekologické problémy a to nejen u nás. Dle mě nejlepší Svěrákův film bez pana otce a dost možná po Koljovi a Obecné škole vůbec nejlepší. Neskutečně mě ty potvory dostaly. Ropáci měly dostat pět Oscarů, včetně nejlepšího filmu, režie, původního scénáře, hudby, kamery a možná i těch dekorativních efektů. Je to legenda, která neomrzí, vždycky pobaví. Je to neskutečně "čistý" a humorný snímek. Už jen ty hlášky a postavy navazují na Formanovu poetiku 60. let. Celkově film považuji za unikátní, už je svým nápadem, kouzlem, přítomným a stále více aktuálním poselstvím. Lepší studentský krátkometrážní film s prvky Sci-Fi, dobrodružství, komedie a dramatu jsem nikdy neviděl. Skvělí herci v čele se starým dědou pozorujícím Ropáky, vizuálně poutavý, režijně bravurní, hudebně krásný. Ten konec, to je moje. Nejlepší scény jsou "Už jede," "A jsou v prdelí" a nádherný konec. 90%. U mě to nejlepší hodnocení. Jeden Oscar za studentský film.(6.9.2018)

Za vůbec nejlepší český fiktivní dokument považuji Dudkův snímek Byla jednou jedna budoucnost (který ze záhadných důvodů nemůžu najít v databázi ČSFD), poté následuje v mém žebříčku Zelenkův Rok ďábla, a hned za ním Ropáci. Ropáci jsou hravým a vtipným počinem, nicméně by se zde ještě pár věcí dalo dopilovat. Ale postava dědy Nedbala, připomínající Formanovy první neherecké filmy, je úžasná! A ještě by mě zajímalo, jestli teď v roce 2005 už je trasa Louny-Slaný pro ropáky průjezdná - obávám se však, že naše necitlivá ekologická politika posledních let těmto stvořením čím dál více komplikuje život. Až nám emigrují do USA, tak se nedivme!(28.3.2005)

V textech Supercroo můžeme najít klenot v podobě rýmu: Svěrák bere herák. Nevím jestli zrovna heroin ovlivnil tvorbu Jana Svěráka, rozhodně ale něco požil (budu věřit, že se jednalo o kvalitního lihovinu). Ropáci mají skvělý nápad, který je podán s osobitým humorem. Samo zvířátko, tedy ropák, působí jakoby mohlo existovat. Mystifikace je přesvědčivá a rozveselý. Nemůžu se ale ubránit pocitům, že konec byl useklý...(11.5.2014)

• - Tri plastiky Ropákov boli vystavené v Chomutovskom zooparku, za čo ich pôvodná autorka Zoo zažalovala a vysúdila 150 tisíc korún. (Raccoon.city)

• - Ropák je dielom výtvarníčky Barbary Šalamounové a štúdia Jiřího Trnky. (Raccoon.city)

• - Od roku 1992 je postavička Ropáka cenou združenia "Deti zeme" za anti-ekológiu. (Raccoon.city)