Ropáci (studentský film)

Krátkometrážní / Sci-Fi

Československo, 1988, 20 min

Jan Svěrák

Jan Svěrák

Co napsat o studentském počinu, který dostal Oscara? V úvahu by se mělo brát, že se jedná o studentský film. Jenže já jsem jich moc neviděl, proto nemohu srovnávat. Takže spíš velice hodnotím odvahu, jaké téma tento filmeček otevírá. Nemyslím si, že se jedná o ekologickou agitku. Spíš si myslím, že se jedná o kritiku komunisty zdevastovaného životního prostředí. A oni to nepochopili. PS: Při pročítání si komentářů ostatních jsem mnohokrát narazil na zmínku o „tom dědkovi“. A musím uznat, že ho si nejde fakt nevšimnout. Ten tomu dal fakt grády. Velice civilně a velice nevědomě.(12.1.2015)

Studentský film je specifický žánr a bylo by nepatřičné srovnávat je s vážně míněnými filmy dospělých režisérů. Bývají obvykle ultra-nízkonákladové, v zásadě několikaminutové a zaujmout musí především sošným nápadem. Nelze tu ani počítat s pomocí profesionálních herců – právě z důvodů nízkonákladovosti. Lze konstatovat, že Ropáci představují zcela mimořádný studentský film, unikátní ve své kategorii. Nechybí vynikající nápad, ironie a zároveň přesah. A navíc geniálně formanovský výkon neherce Emila Nedbala! - Tento film právem zaujal už při svém vzniku (četl jsem kdysi v archívu některé dobové kritiky). Zjišťuji, že jednu z hlavních postav, biochemika dr. Bauera, zahrál jeden z předních signatářů Charty 77 a disidentů, katolický filosof Jiří Němec. Bylo by zajímavé se dozvědět aspoň tu jednu perličku z natáčení - za jakých okolností byl Jiří Němec v 80. letech angažován a „utajen“ tak, aby film nepřišel k průšvihu.(2.3.2015)

Jan Svěrák ve svém studentském, potažmo debutovém krátkometrážním snímku, dokázal vytvořit iluzi, že živočišný druh Ropáci skutečně existuje. Dal si záležet ve svých důkladných režijních postupech, které přirozeně postupem jeho režijní kariéry ochably. Oproti tomu mě nedokázal zaujmout naplno svým příběhem, který je zhusta točen dokumentární formou,která mě nikdy neoslnila a není mně ničím blízká. Když k tomu připočtu, že "vzácný" živočich je také vzácně pozorován, a to převážně v noci, tudíž si ho nelze dostatečně prohlédnout, vychází mně z toho na tehdy čerstvého absolventa FAMU velice slušný snímek, který na poprvé dokáže překvapit a stejně rychle při druhém zhlédnutí poměrně rychle odezní. Tedy v mém případě ano. Kdyby ale takhle kvalitně režírovalo víc našich režisérů, tak by česká kinematografie mohla slavit. 60%(19.3.2013)

Neuvěřitelně geniální hříčka režiséra Jana Svěráka. Samotný takhle ujetý nápad se může zrodit snad jen v české hlavě a jeho filmová realizace svědčí nejen o obdivuhodném smyslu pro ironii, ale hlavně o báječném smyslu pro humor ze strany tvůrců, kteří se na tomto svérázném dílku nějakým způsobem podíleli.(19.8.2003)

Největší lakýrničina, která u nás kdy vnikla a ještě k tomu za komoušů. Výborně zpracované a někdy až hororové. Normálně bych tomu fakt věřil, že tyhle potvory na Mostecku žijí. Nejlepší byly ty prupovídky a komentáře toho dědka, který celou výpravu vyprovázel. Tenhle absolventský film Jana Svěráka je geniální mystifikace.(21.7.2017)

• - Tri plastiky Ropákov boli vystavené v Chomutovskom zooparku, za čo ich pôvodná autorka Zoo zažalovala a vysúdila 150 tisíc korún. (Raccoon.city)

• - Prvý Ropáci, ktorých Barbara Šalamounová navrhla, vyzerali skôr ako Marťania. Jan Svěrák ale chcel, aby pôsobili autenticky, a preto sa museli prerobiť. (Raccoon.city)

• - Inšpiráciou k natočeniu snímku bola pre režiséra cesta so spolužiakom do Mostu. (Raccoon.city)