Ropáci (studentský film)

Krátkometrážní / Sci-Fi

Československo, 1988, 20 min

Jan Svěrák

Jan Svěrák

Podle Honzy Svěráka by mohla i slavná BBC točit dokumenty o divokých zvířatech :-) ! Neskutečná záležitost natáčená v neskutečném prostředí. Sám jsem se jeden čas v oblasti Libkovic (těžaři zbouraná vesnice stojící na ložisku uhlí) pracovně nějakou dobu pohyboval. To prostředí zatopených jam, odkalovacích páchnoucích lagun, šachet, větracích průduchů i rekultivovaných ploch... Moc bych za to nedal, kdyby tam Ropáky skutečně jednou někdo objevil. * * * * *(17.4.2012)

Neznám zahraniční film s podobnou nadsázkou, ironií a humorem. To je podle mě naše česká doména. Náš jemný humor, který je mi blízký. To je to, proč bych nemohla žít jinde ve světě. Jan i Zdeněk Svěráci jsou pro mě důvodem, proč jít do kina na český film. Proč být hrdá na naši kinematografii. Proč si zachovat trochu humoru/nadsázky i v těžkých situacích.(20.7.2012)

Jan Svěrák začal velmi dobře. Natočil krátkometrážní, avšak velmi uvěřitelné sci-fi o živočichovi z mostecké uhelné pánve, který si libuje v tom svinstvu, jež nám sice neprospívá, ale k životu jej potřebujeme stejně. Jak jsem napsal, jde o tu uvěřitelnost, protože tým, který film představuje, je složen z vědců a dokumentaristů, takže je to takové fiktivní National Geographic. Genialitu tohoto díla dokazuje fakt, že jsou lidé, kteří si opravdu myslí, že ropáci existují.(28.12.2018)

Jelikož místa, kde se tento dokument natáčel notoricky znám, neboť jsem právě z této oblasti a jelikož vím osobně o čem byla ve snímku řeč, neboť jsem v té době vyrůstal a okolo toho jezdil téměř každý den. A v neposlední řadě protože problematiky životního prostředí studuji již 9 rokem, byl jsem nesmírně potěšen jak krásnou fikci Svěrák vytvořil. Podobenství o skupině badatelů bylo naprosto originální a z každého snímku jsem poznal jak moc se na tento film Svěrák a jeho týmpřipravoval po odborné stránce, možná proto mě překvapila jedna malá chybička. Byli jsme se podívat do rekultivace. I laik to musí slyšet , že jde o blbost , správně je na rekultivace, ale je to jen taková drobnost , a neslyšet to již 9 rokem téměř pořád tak si toho ani nevšimnu. Jinak ve filmu mě opravdu dostalo pár dobrý seků a hlášek například neustále ubreptaný děda přesvědčený o léčivých účincích chininu . Nebo sttování auta u Ropáka, aby se mu lépe dýchalo. Prostě podobenství a fikce je navísost originální a perfektní. Ač jde o nejkratší a jeden z nejranější Svěrákův film tak mám pocit, že jsem viděl od něj to nejlepší co zatím natočil.(1.12.2004)

petroleum mostensis - ropák bahnomilný // Co nám o těchto tvorech prozradil Emanuel Nedbal, největší "znalec" ropáků? // "Ty hajzlíci mám tady." // "Oni mají rádi dole smrad. Chutná jim to a dělá jim to dobře." // "Voni jsou ty holynky kousaný ... Vono to byli ti ropáci. Oni mi z nich udělali galoše." // "Že mají takovej huňatej velkej zadek, aby si ho neodřeli, když se šoupou po zemi." // "V těch zubách mají velkou sílu." // "Jestli dejchá ten nebožtík, tak je to dobrý." // "Tu naftu úplně pili. Chlastali to. A chutnalo jim to výborně." // "A sou v prdeli!" // // // "Příčina smrti. Otrava vzdušným kyslíkem." // "Dvadevadesáti oktanový benzín je to, nejlepší co máme." //(8.11.2006)

• - Prvý Ropáci, ktorých Barbara Šalamounová navrhla, vyzerali skôr ako Marťania. Jan Svěrák ale chcel, aby pôsobili autenticky, a preto sa museli prerobiť. (Raccoon.city)

• - Od roku 1992 je postavička Ropáka cenou združenia "Deti zeme" za anti-ekológiu. (Raccoon.city)

• - Ropák je dielom výtvarníčky Barbary Šalamounové a štúdia Jiřího Trnky. (Raccoon.city)