Red River

Čína, 2012, 86 min

Režie:

Hou Liang

Je rok 1942 a Japonci obkľúčili v priestore Shandongu 8. čínsku armádu, plánovali zlikvidovať všetky základne odporu aj s veliteľom Ma Hontaom. Čínskemu oddielu sa podarilo zadržať japonskú novinárku, ktorá mala pripraviť pre armádu propagačný materiál k posilneniu vlastenectva dobrovoľného vstupu do japonskej cisárskej armády. Film nám dáva odpoveď na základné otázky. Podarí sa 8. armáde dostať z japonského obkľúčenia a spojiť sa s ďalšími oddielmi Červenej armády? Podarí sa vyslobodiť japonskú novinárku z čínskeho zajatia? (Volodimir2)

Volodimir2

V roku 1942 Japonci zhromaždili množstvo vojenských síl, aby neľútostne zlikvidovali základne odporu 8. čínskej armády v Shandongu. Tzv. „Čistiaca operácia“ bola nasmerovaná hlavne na veliteľa čínskej armády v tejto oblasti Ma Hontao, ktorý nariadil aby sa jednotky zhromaždili v prielome v oblasti Qing. 8. armáda mala v pláne prekonať železnicu Jiaonan – Jinan a presunúť sa do hôr Heilongjang. K splneniu tejto úlohy ale potrebovali prebiť sa z obkľúčenia japonskej armády vedenej generálom Yosmonom a prekonať rieku Qing. V jednej z bitiek sa čínskym vojakom podarilo zajať japonskú novinárku Chun Zi. A keďže išlo o neter patriacu k cisárskemu rodu, snaha Japoncov o jej vyslobodenie bola zrejmá. K vytvoreniu prielomu bol určený oddiel 8. armády pod velením kapitána Guo Changzhoua. Vybudovali si obranu na hraniciach dedinky Wangwen, kde sa sústredil hlavný japonský útok. Tu 80 čínskych vojakov zadržalo za cenu vlastných životov 400 japonských okupantov, ktorí tu aj položili svoje životy. Vytvoreným prielomom sa 8. armáda vedená Ma Mongtaom dostala von z obkľúčenia a spojila sa s ďalšími oddielmi Červenej armády. Japonská novinárka Chun Zi si vytvorila skutočný obraz o vykonávaní svätej vojny v Čine. Po návrate do Japonska zverejnila svoje spomienky z oblasti Qinghe a nakoľko fotoaparát s dôkazmi o brutálnej vojne sa zničil, jej tvrdeniam v Japonsku nik neveril. Tento film už nepatrí do cyklu filmov na tému Boje dlhého pochodu, ale je to film o ťažkých bojoch čínskej Červenej armády tentokrát už s japonskými okupantmi. Ústrednou myšlienkou filmu je postoj japonskej novinárky pred samotným bojom a po ňom, kde sa konkrétne zoznámila s postojom Japoncov k civilnému čínskemu obyvateľstvu a potom aj k samotným čínskym vojakom. ()