Divoká planeta

La Planète sauvage

Fantastic Planet

Animovaný / Sci-Fi

Francie / Československo, 1973, 72 min

No - než sci-fi bych řekl spíš fantasy... Každopádně fantastický film, lehce insitní leč poutavý příběh u kterého jsme jako děcka museli hodně přemýšlet, film, který mne osobně hodně ovlivnil ve vnímání (animovaného) filmu jako umění - i když takto jsem si to začal uvědomovat mnohem později. Bylo nám 10 - 11 a na ten film šli tenkrát do kina nejmíň třikrát... . . . Bůh suď, proč tohle nám nenaservíruje naše "Veřejnoprávní" místo pravidelných dávek sraček ze současné produkce. No - asi by z toho nikdo z kumpánů neměl vejvar... Každopádně pro našince KULTOVNÍ, SKVĚLÉ A NEZAPOMENUTELNÉ!(13.11.2005)

Úplně vidím, jak měli Topor s Lalouxem na začátku v hlavách hromadu krásně šílených surrealistických výjevů a jak se je urputně snažili poslepovat jakýms takýms dějem, ve finálním tvaru ze všeho nejvíc připomínajícím lehce zmatené, lehce infantilní, tu prorežimní, tu opatrně protirežimní vědeckofantastické (používá tohle slovo vůbec ještě někdo?) slátaniny ze všech koutů socialistického bloku, které jsem jako kluk hltal z dvojbarevných sešitů edice Karavana, když už mě v trafice na rohu přestal zajímat stojan s pohádkami. A scénář není na Divoké planetě to jediné neohrabané – jinak než se shovívavým úsměvem se nedají poslouchat ani křečovité dialogy, které v české verzi (francouzskou bohužel DVD z Levných knih nenabízí) i dobří herci odříkávají mechanicky jako našprtanou básničku, ani třeba vpád „erotického“ funění tenorsaxofonu do jinak čistě space-rockového soundtracku, když dojde na „noc zachování rodu“. A přesto jsou ode mě ty **** pocitově úplně čisté, za čímž je jednak určitě kusanec nostalgie po výše zmíněných rodokapsových sešitech, ale taky neoddiskutovatelné kouzlo výtvarné stránky a „efekt Ikarie XB1“ – jinakost, kterou v sobě mají tyhle staré fláky z dob, kdy sci-fi žánr ještě neměl vyšlapané cestičky a při osahávání možností, co dokáže vyjádřit a jak, popouštěl uzdu fantazii v jistém smyslu mnohem svobodněji než dnes.(5.3.2017)

Pohádka pro děti i dospělé.¬         Můžete "science-fiction"? A máte rádi kreslený film? Potom, jste-li aspoň trochu filosoficky zaměřeni (to znamená, že můžete čísti třeba Stanislava Lema), si tenhle snímek zkuste sehnat; poděliti se oň můžete s celou rodinou. Opět se ukázalo, že dílo vyšlé z ateliérů 'Studio Jiřího Trnky' a 'Krátký film Praha' je kvalita. Propracovanost postav a prostředí, práce s detailem — a jistě i příběh sám — mne oslovily tak mocně, že i dnes, po desítiročích, mám ty kresby a ten příběh téměř cele v živé paměti. Že jsem tenkrát viděl hodně filmů; pouze málo se mi jich však uchovalo v paměti tak živě, že bych si troufl hodnotiti je dnes bez nového shlédnutí. (Poznámka: Nové shlédnutí se po několika desítiročích dostavilo a potvrdilo můj názor o nadprůměrné kvalitě provedení, a konec konců i samotného příběhu; avšak viděl jsem za tu dobu i jiná díla podobného provedení, takže mé prvotní veliké nadšení se uklidnilo v tom smyslu, že už nenahlížím na "Divokou planetu" jako na cosi výjimečného.)¬                 Komu nedoporučuji: Tomu, kdo se chodí do kina (nebo svého domácího křesla) "vypnout" čučením na různé pošahané náměty o robotech z vesmíru, o slimácích lezoucích do krku a podobně a komu při tom vůbec nevadí, jak packalsky je to všecko vyvedeno. V takovém rozpoložení nemůže si tento snímek řádně vychutnati a asi by byl pro něho i nudným.(7.2.2011)

(1001) Zjevení z jiného světa, téměř doslova. Pamatuji si, že už před lety jsem obdivovala tento kolektivní výtrysk fantazie prakticky na hranici závisti, a platí to pořád. Tehdy jsem byla fascinovaná tím, jak to všechno vypadá (koneckonců, promítání bylo v rámci dějin animace jako příklad dokreslovaného papírku). Dneska jsem na film omylem narazila v televizi, tak jsem si ho dala znovu a mnohem víc mě tentokrát zarazilo, o čem to vlastně je! Kam se hrabe jiný nejmenovaný film o velkých modrých ufonech. Ale to srovnání mě napadlo až teď, během sledování jsem na takové blbosti neměla vůbec čas. Tento film si bere celou pozornost. ♥(12.1.2015)

Občas nadužívám (nadužívá se) přídavné jméno; Zvláštní více, než by si některá kinematografická díla zasloužily (i obecně je tendence příležitostně zvláštní nadpoužívat). Zkombinovat syrovou scifi o planetě, kde vládne politický režim mezi komunismem (očividné stopy budovatelství) a fašismem (pohled dráágu na lidi a s tím související zákroky proti jejich množení) ve Československo-francouzké koprodukci. Je ZVLÁŠTNÍ. A hudba také vykonala svoje. Prostě řečeno, Divoká planeta je zvláštní film.(29.1.2016)

• - Právě tento animovaný snímek sleduje postava Jennifer Loper v televizi v jedné ze scén filmu Cela (2000). (myrkur)

• - Roland Topor provedl jen nemnoho kreseb, které se o 40 let později prodávali draze na aukcích. Kábrt postavy zkultivoval a film v podstatě režíroval on. (vopicka2)

• - Film se připravoval v letech 1969 až 1973. Natočen byl v pražském studiu Jiřího Trnky. (Ded@M@tes)