• Karlos80
  **

  Velmi lidová a nenáročná komedie a málo známý film s nedostatečným a nedokonalým technickým vybavením. Snímek tedy ve své době a již ve značné konkurenci nemohl uspět, jednak pro své poměrně slabé a skoro neznámé herecké obsazení, výrobu a pak také pro samotnou Svobodovu režii a scénář, jehož základ byl v divadelní hře Cácorka od Anny Ziegloserové. Pro Svobodu to byl už třetí film, po prvním nikdy nedokončeném, druhém skoro neznámém. Hlavní role ve filmu si střihli tito herci: Josef Příhoda jako zedník Kutil, Běla Tringlerová jako Cácorka, Ljuba Hermanová jako manekýnka Lidla, jíž to zde nesmírně slušelo, a pak třeba Jan Kaplan jako mladý Franta, milenec Bětky ( Blanka Waleská). Pozitiva: orchestr R.A.Dvorského, pes Rek a Ljuba Hermanová.(25.12.2007)

 • Marthos
  *

  Kdo míří vysoko, padá nízko. Režisér Jan Svoboda, jeden z těch náhle se zjevivších filmařských selfmademanů, kterým pšenka nekvetla... Stejnojmenná divadelní hra Anny Ziegloserové byla většinou tehdejších teatrologů a kritiků velkoryse přehlížena, částečně také proto, že lidová zábava, tzv. umění pro masy, dosahovala velmi slabé úrovně. Film je tedy pouhým otiskem doby, ve které vznikal; jeho ambice nebyly valné, na což ostatně narážela i probíhající premiéra v méně významných kinech. Současný divák ocení nejspíš jen vystoupení populárního R. A. Dvorského a jeho Melody Boys. Nic víc tu, bohužel, není.(6.10.2008)

 • Kulmon
  **

  Dost naivní příběh, který nudí již od samého počátku, kde působí velmi amatérsky. Přestože se mihnou i světlejší okamžiky, celek je nakonec utopen v špatných hereckých výkonech, nezajímavé zápletce a konci, který ničím neohromí. V análech tak zůstane zapsán pouze jako jedna z prvních hereckých příležitostí pro Věru Ferbasovou, kterou dokonce vidíme i nahoře obnaženou!(25.12.2007)

 • Vesecký
  **

  Koktavá tetka Kysilková byla světlou skutečností tohoto dost slabého filmu. Speerger málokdy vystupoval v nějaké z hlavních rolí svých mnoha filmů, to bylo jistě také cenné. Ale jinak to bylo zvláště režijně, ale i herecky hodně amatérské, přímo bych řekl ochotnické. O ději ani nemluvě, ale takových filmů bylo tenkrát hodně. Závěr byl taky zmatečný, Cácorka chtělamalíři Plachému ukázat pravdu o své rodině, ale nevyšlo jí to, takže musela přijmout ten happy end.(17.2.2020)

 • raroh
  ***

  Dosti nekonzistentní snímek, kterému chybí hodně k dobovému řemeslu (zvláště zvuková stránka je dosti zoufalá), ale nedá se mu upřít určitá živelnost (i v dialozích), díky níž je film určitým dokumentem dobových reálíí (zednická hospoda, vystoupení R. A. Dvorského v kavárně, výstavní síň Mánes i s přilehlou kavárnou). Prostředí rodiny pana Kutila je také docela pěkný maglajz (jedna dcera s dítětem, druhá povrchní - ale vcelku líbezná - manekýnka, třetí zodpovědná studentka malířství), tatík, matka a tetka, navíc sympatický tím, že nikoho nenapadlo sem vecpat typizované Nedošínskou s Pištěkem a tím zachovat určitou periférní syrovost. Proti Slavínskému doslova perla.(27.1.2012)