Dům Na poříčí

Jiří Svoboda

Předloha:

Karel Štorkán (kniha)

Petr Hapka

Josef Šebek, Luděk Munzar, Ota Sklenčka, Bronislav Križan, Milena Steinmasslová, Jiří Kodet, Bořivoj Navrátil, Václav Mareš, Miloš Willig, Vlastimil Fišar, Vladimír Šmeral, Karel Hlušička, Petr Svojtka, Radovan Lukavský, Gustav Heverle, Ilja Prachař, Antonín Hardt, Milan Riehs, Rudolf Jelínek, Jiří Lír, Karel Vlček, Ladislav Frej st., Eugen Jegorov, Renata Mašková, Jaroslava Tichá, Jiří Zahajský, Edita Dindělová, Vladimír Pospíšil, Svatava Hubeňáková, Josef Velda, Karel Heřmánek, Jana Riháková-Dolanská, Jan Ekl, Karel Dellapina, František Sádek, Josef Jonáš, Gabriela Osvaldová, Jana Rabová, Alice Hašová, Jiří Káš, Jiří Pecháček, Milan Češka, Milan Miroslav Livora, Jarmila Smejkalová, Marta Richterová, Miloslav Homola, Zdeněk Braunschläger, Ladislav Křiváček, Petr Pospíchal, Ludvík Pozník, Josef Střecha, Vladimír Linka, Petr Skarke, Martin Liška, Zdeněk Skalický, Karel Bělohradský, Karel Fridrich, Václav Hladík, Bohumil Vávra, Miloš Vávra, Miloslav Vajnar, Vlastimil Čaněk, Bohumil Koška, Pavel Jiras, Stanislav Litera, Jana Hermachová, Júlia Jandíková, Renée Nachtigallová, Vanda Švarcová, Jan Fišar, Martin Velda, Václav Štercl, Jiří Holeček, Karel Sekera, Václav Kotva, Jana Prachařová, Čestmír Válek, Karel Engel, Marcel Vašinka, Alena Augustová, Milica Kolofíková, Vlastimila Vlková, Ondřej Soukup, Jiří Stivín, Milan Svoboda, Zdeněk Šedivý, Jan Žižka, Karel Smrž, Ludvík Toman, Přemysl Pražský, Josef Engel, Zlatomil Fabinyi, Jiří Fajt, Josef Hrubý, Roman Hrudka, František Jákl, Miroslav Jíra, Jiří Kalenský, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Petr Klír, Antonín Kramerius, Ladislav Lahoda, Jaromír Lauer, Zdeněk Plavec, Vladimír Procházka, Jindřich Sejk, Oldřich Semerák, Zdeněk Srstka, Jaroslav Šanda, Jan Štěpánek, Jiří Vach, Jan Váňa, Karel Vítek st., Jiří Krampol

Propaganda jako hrom. Na stavbách se bohužel šidí i v dnešní době a jiné to asi nebude. Zřícení domu bylo velmi dobře a věrohodně natočeno. Alespoň s tím si tvůrci dali práci. Ke zřícení domu došlo 3. října 1928, kdy se s pracemi končilo. Na stavbě v tu osudnou dobu pracovalo 87 osob. Nic nenapovídalo tomu, že by se dům měl zřítit. Zemřelo 46 lidí, 30 jich bylo zraněno a 11 nemělo vážnější zranění.(31.1.2012)

• Save77

Protože mám Štorkánovu knihu Milion, těšila jsem se, že uvidím její zpracování. Dům Na Poříčí mně velmi zklamal. Výborné herecké obsazení jako pan Luděk Munzar, Radovan Lukavský, Jiří Kodet, ovšem ve špatných rolích. Scénář se dle mého názoru vůbec nepovedl. Jediný smysluplný záběr který se mi líbil, byl na malého ptáčka v klícce, který přežil pád stavby.(8.7.2011)

• ivonius

Nejlepčí hláška je když pan Kodet prosí otce o vízum o vycestování, nevím kam by ho za 1.republiky potřeboval, jedině do SSSR takže asi tam:)!! V té době zažívala první republika obrovský stavební boom. Šetřilo se, kde to jen bylo trochu možné, především na materiálu. Protože stavby postavené do desátého výročí vzniku ČSR byly osvobozeny od daní na třicet pět let a termín byl už blízko, všechny práce probíhaly v obrovském chvatu.Špatnou situaci kritizovali ve svých článcích i Karel Čapek a Julius Fučík. Kdyby nebyl natočen jako propaganda byl by to dobrý film!(4.1.2011)

Dramatický snímek rekonstruuje skutečný případ z 1. republiky. Vypráví dějství od katastrofy přes vyšetřování až po soudní stání. Scénář je napsán s citem pro detail, ale bohužel i značně propagandisticky. Vyzdvihování Komunistické strany se táhne celým vyprávěním. Škoda toho politizování, jinak by to nemusel být vůbec špatný film.(12.12.2014)

Mrzí mne ta negativní hodnocení. Samozřejmě, že je filmu propaganda patrná, ale v kterém filmu z 80. let proboha není!?!? Když toto pominu, jedná se o dobře natočený film se zajímavým námětem. Dokonce i samotné zřícení budovy je na tu dobu natočeno velice realisticky. A následující vyšetřování a soudní proces nemají chybu. Od filmu jsem nic neočekával a byl jsem velice mile překvapen.(27.3.2018)

• - Film bol natáčaný v Prahe a Jílovišti. (dyfur)