Dům Na poříčí

Jiří Svoboda

Předloha:

Karel Štorkán (kniha)

Petr Hapka

Josef Šebek, Luděk Munzar, Ota Sklenčka, Bronislav Križan, Milena Steinmasslová, Jiří Kodet, Bořivoj Navrátil, Václav Mareš, Miloš Willig, Vlastimil Fišar, Vladimír Šmeral, Karel Hlušička, Petr Svojtka, Radovan Lukavský, Gustav Heverle, Ilja Prachař, Antonín Hardt, Milan Riehs, Rudolf Jelínek, Jiří Lír, Karel Vlček, Ladislav Frej st., Eugen Jegorov, Renata Mašková, Jaroslava Tichá, Jiří Zahajský, Edita Dindělová, Vladimír Pospíšil, Svatava Hubeňáková, Josef Velda, Karel Heřmánek, Jana Dolanská, Jan Ekl, Karel Dellapina, František Sádek, Josef Jonáš, Gabriela Osvaldová, Jana Rabová, Alice Hašová, Jiří Káš, Jiří Pecháček, Milan Češka, Milan Miroslav Livora, Jarmila Smejkalová, Marta Richterová, Miloslav Homola, Zdeněk Braunschläger, Ladislav Křiváček, Petr Pospíchal, Ludvík Pozník, Josef Střecha, Vladimír Linka, Petr Skarke, Martin Liška, Zdeněk Skalický, Karel Bělohradský, Karel Fridrich, Václav Hladík, Bohumil Vávra, Miloš Vávra, Miloslav Vajnar, Vlastimil Čaněk, Bohumil Koška, Pavel Jiras, Stanislav Litera, Jana Hermachová, Júlia Jandíková, Renée Nachtigallová, Vanda Švarcová, Jan Fišar, Martin Velda, Václav Štercl, Jiří Holeček, Karel Sekera, Václav Kotva, Jana Prachařová, Čestmír Válek, Karel Engel, Marcel Vašinka, Alena Augustová, Milica Kolofíková, Vlastimila Vlková, Ondřej Soukup, Jiří Stivín, Milan Svoboda, Zdeněk Šedivý, Jan Žižka, Karel Smrž, Ludvík Toman, Přemysl Pražský, Josef Engel, Zlatomil Fabinyi, Jiří Fajt, Josef Hrubý, Roman Hrudka, František Jákl, Miroslav Jíra, Jiří Kalenský, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Petr Klír, Antonín Kramerius, Ladislav Lahoda, Jaromír Lauer, Zdeněk Plavec, Vladimír Procházka, Jindřich Sejk, Oldřich Semerák, Zdeněk Srstka, Jaroslav Šanda, Jan Štěpánek, Jiří Vach, Jan Váňa, Karel Vítek st., Jiří Krampol

Dramatický snímek rekonstruuje skutečný případ z 1. republiky. Vypráví dějství od katastrofy přes vyšetřování až po soudní stání. Scénář je napsán s citem pro detail, ale bohužel i značně propagandisticky. Vyzdvihování Komunistické strany se táhne celým vyprávěním. Škoda toho politizování, jinak by to nemusel být vůbec špatný film.(12.12.2014)

Československý film natočený podle skutečné události z roku 1928. Tehdy se udála katastrofa, v níž vinou špatného stavebního postupu a oslabení nosných konstrukcí zahynulo 46 dělníků ve zřícené výškové budově. Ve snímku je poměrně dobře zachyceno plánování a samotná realizace stavby, její zřícení je též pečlivě zdokumentováno. Poté nastává hledání viníka neštěstí a vyšetřování se ujímá komisař Uher (drsný L. Munzar) a jeho proradný kolega V. Mareš. Muže, jenž v největší míře zavinil neštěstí, volnomyšlenkářského syna hlavního architekta, si zahrál svým typickým aristokratickým způsobem výborný J. Kodet. Hlavní roli mladého inženýra Vondráka, který stavbu naprojektoval a po jejím pádu se neúspěšně pokusil o sebevraždu, hrál neznámý blonďák J. Šebek. Ve filmu dále vystupuje spousta známých tváří, líbil se mi například stavební expert R. Lukavský, pár větami se blýskl i můj oblíbenec R. Jelínek. Za jednu z nejlepších scén považuji závěrečné soudní přelíčení, kdy herecky exceluje Kodetův advokát B. Navrátil. Komunistická propaganda je v tomto snímku bohužel patrná, přestože jsem v tomto směru dosti benevolentní, zdála se mi výraznější než u jiných filmů podobného typu. Celkově se mi film líbil, zobrazuje atraktivní prostředí stavebnictví a v dobré dramatičnosti snímku lze rozpoznat um talentovaného režiséra J. Svobody.(10.9.2012)

• IvonaK

Stáhla jsem si to protože jsem si myslela že to bude nějáké drama při kterém stydne krev v žilách, ale hodně jsem se zmýlila. Ta katastrofa tam byla hned nazačátku místo aby nás nějak napínali a nechali to až nakonec. A tím pádem vzniknul nudný film plný žvanění a kromě pohřbu, tam není vůbec nic zvláštního.(14.8.2018)

• Pitryx

Vůbec mne to nebavilo. Obor, který mne nezajímá, film naprosto o ničem, takže závěr je jasný. Jen zhroucení domu stálo za to, bylo celkem dobře technicky zvládnuto. Ale za deset sekund stopáže nemohu dát nic. Postav jak na orloji, ale prostě nudááááááá. Nejvíce mne pobavil konec. Kvůli jedné větě nějakého neznámého architekta došlo ke krachu na Newyorské burze.(10.5.2019)

Propaganda jako hrom. Na stavbách se bohužel šidí i v dnešní době a jiné to asi nebude. Zřícení domu bylo velmi dobře a věrohodně natočeno. Alespoň s tím si tvůrci dali práci. Ke zřícení domu došlo 3. října 1928, kdy se s pracemi končilo. Na stavbě v tu osudnou dobu pracovalo 87 osob. Nic nenapovídalo tomu, že by se dům měl zřítit. Zemřelo 46 lidí, 30 jich bylo zraněno a 11 nemělo vážnější zranění.(31.1.2012)

• - Film bol natáčaný v Prahe a Jílovišti. (dyfur)