Naši českí bratia to v žánri detského filmu vždy vedeli, i keď tu už máme predsa len vyspelejšie dieťa. Prvá polovica je socialistická depka ako vyšitá, u našich južných susedov ju nazývali gulášovým socializmom, polovica druhá je skôr melancholická, čo podtrhuje aj Hapkova hudba a záver pripomína magický realizmus. Pre mladších divákov bude Dívka s mušlí len ťažko stráviteľný pohľad do doby, do ktorej by sa rozhodne podľa vizuálu snímky nechceli prepadnúť a pre tých starších aj istým spôsobom nostalgická spomienka na vlastné detstvo. Ale vo väčšine prípadov šťastnejšie než to Vendulino.(12.2.2019)

• dobytek

Tohle nějak nejsem schopnej brát vážně. Chtěl bych vidět třináctiletý dítě, který se bude chovat takhle strašně zodpovědně a nesobecky. Foter a jeho nová manželka přemlouvaj holku, aby šla bydlet k nim, ale ona prostě řekne, že to nemůže, protože má sourozence a maminka alkoholička by se nezvládla o ně postarat. Když jí foter nabídne, že jí koupí, co bude chtít, tak ona řekne, že pro sebe nic nechce, ale chtěla by peníze pro maminku, aby měla na chlast. Ale poněkud paradoxně peníze od fotra rozdá dětem na pouti. Nakonec se dostane do dětskýho domova a stejně pořád odmítá jít bydlet k fotrovi, protože by to bylo nefér vůči sourozencům. Na místě toho fotra bych jí už řek, ať si teda vylíže prdel... Všichni tady rozdávaj 4-5 hvězdiček a film vychvalujou do nebes, ale mně to prostě přišlo celý naprosto nereálný. Kromě Evelyny Steimarový v roli velice zábavný matky, která chlastá první ligu a po nocích si domu tahá nejrůznější amanty, jsem ve filmu nenašel nic, co by stálo za zmínku. Jo vlastně mě ještě pobavilo, když Ladislav Frej se elegantně zbavil fakanů tim, že jim dal drobný, ať jdou hrát automaty. Takový počátky gamblerství v dobách socialismu :-)(7.1.2012)

„Co z tebe bude?“ - „Buchta.“ - „Co?!“ - „Buchta. To říká máma.“ Na režisérovi Jiřím Svobodovi mě příjemně překvapuje jedna věc; viděl jsem od něj doposud 4 filmy a každý mi přijde úplně jiný. To, co všechny spojuje, je společný převládající žánr, drama. A také kvalita, se kterou na tom byly také všechny podobně, Dívka s mušlí rozhodně není výjimkou. Na úvod je třeba říct, že film je takřka konstantní depresí. Těch pár záchvěvů něčeho pozitivního vždy velmi rychle zmizí, jako by to bylo něco nepatřičného. Snové (a tolik vypovídající) Venduliny představy spolu s výbornou Hapkovou hudbou tomu jen napomáhají. Stejně jako herecké výkony většiny zúčastněných. S Vendulinou matkou snad ani nejde soucítit, jen jí opovrhovat, s dcerou je to už kapánek těžší. Na jednu stranu ji člověk upřímně lituje a chápe, na druhou kroutí hlavou nad tou umíněností a možná krásnou, ale zcela naivní, sebezničující představou. A pak přijde konec a člověk si jen posteskne nad tím, že tuší, jak by to asi pokračovalo dál. Hodnotím slušnými 4*.(8.2.2018)

Moc smutný film o dětech z rozvrácené rodiny, matce-alkoholičce (výborná Evelyna Steimarová) a jedné malé dívence, která se zoufale snaží zůstat pohromadě se svými sourozenci, na něž je silně citově vázána. Dita Kaplanová se mi v roli Vendulky moc líbila, její půvab, křehkost a přirozenost mě úplně odbourala, bulela jsem jako želva..(24.7.2019)

"Já za to nemúžu, že jsem taková!.." To už fakt neviem, kto iný by za to mohol, keď sa matka štyroch detí fláka ožratá po nociach s cudzími chlapmi...Smutná dráma, ktorá by sa mala vysielať po 20.00 sa na obrazovkách ČT objavila o 14.00. Trochu divné. Neviem, či to venované podobným troskám, ktoré dospávajú a odfukujú alkoholické výpary alebo deťom, ktoré to ešte nezaujíma, ale ja som rád, že som ho videl. P. Hapka dodal tradične kvalitný hudobný doprovod a ešte viac tak vyzdvihol kvality malej rodinnej drámy o alkoholičke, šľapke a jej deťoch, ktoré majú viac rozumu ako ona. Takýchto smutných príbehov sa v reálnom živote odohrávajú tisíce a je dôležité občas o tom niečo natočiť a pokúsiť sa tomuto v živote vyhnúť. 80%.(21.9.2014)