Kňažko připomíná jak rolí, tak vzhledem Nicholsona v Přeletu nad kukaččím hnízdem, ale není ani tak charismatický, ani sympatický, ani kladný. Podobně jako Nicholson nabídne svou ženu zelenáčovi, aby se na ní zaučil, ale nedělá to z velkodušnosti, ale hlavně jako důkaz svého umění jednat, či spíše manipulovat s lidmi. S bezohlednou zarputilostí si snaží užívat život co to jde, a tím mi moc k srdci nepřirostl, naopak ve mně vyvolával vysloveně negativní pocity. Od začátku bylo jasné, že mu to nemůže projít, protože film byl natočen v r. 1986, takže amorálnost musí být potrestána... a tak je to také správné. Za konec dávám hvězdičku navíc.(7.9.2012)

Dobrý scénář a do kaleidoskopu, jak se dívat na druhou světovou, zase zajímavý a trochu jiný pohled. Jak níže zmínil "pytlik...", Kňažko fakt trochu připomíná Nicholsona hrajícího si na frajera. K tomu ještě nutno dodat, že Renč zas připomíná mladého Toma Hankse (např. z filmu Big, 1988). U mě naopak kvůli konci právě o hvězdičku méně, protože posledních 15 min se genius loci filmu začal s přibývající rychlostí vyprávění trochu vytrácet...(19.5.2013)

Jsou to sice hlavně herecké orgie Kňažka, ale i celkově stojí Papilio za pozornost. Jiří Svoboda se v 80. letech našel a vytvořil celou řadu výborných věcí, Zánik samoty Berhof a Prokletí domu Hajnů pak společně s Papiliem patří mezi ty nejlepší z celé volné série bilancování minulosti. Svobodova chladná estetika jakoby přímo vyzývala k zobrazování emocí jako k motýlům ve vitrínkách. Z rolí vedlejších pak stojí za speciální vyzdvihnutí Kodetův dekadentní nácek, jaké uměl v této době skutečně jen on. #finaleplzen(13.5.2015)

Celkem koukatelný film, i když J. Svoboda mi přijde, že všechno točí na stejný brdo. Film je hodně podobný pozdějšímu a možná zajímavějšímu snímku Svět nic neví. Role F. Renče je nezvládnutá a nepřesvědčivá, ale M. Kňažko je opravdu frajer, vynikající výkon. Tady je krásně vidět, že ženský se nechaj sbalit hlavně hovadama a machýrkama, stačí je oblbnout, a ony se pak samy svléknou atd. atd. a dokonce začnou žárlit na vaši milenku, manželku...ale to odbíhám. Film má dobrý námět, ale zpracování je nepřesvěčivé, vůbec na mě nedýchala doba protektorátu, ale spíš doba konce osmdesátých let, což si dobře pamatuji. Možná, že i to byl záměr. Přesto film stojí za nějaký to skouknutí.(19.12.2013)

Silný příběh z období okupace a herecký koncert Milana Kňažka. Charakter postavy pod přezdívkou Hrabě je v jeho podání na dobu 2. světové války víc než neotřelý. Pohrdá prací a naopak vydírá, krade, pije, zneužívá ženy. Za pozornost stojí i mladý František Cepek v podání Filipa Renče. Jaký na něj bude mít Hrabě vliv? Vcelku pozapomenutý snímek plný ideálů a nerozvážnosti zaujme především svým zpracováním. Poetické ladění staví dějství do zcela jiné roviny. Dnes už pro někoho možná nudný, ale jinak přeci jen z uměleckého hlediska zajímavý počin.(25.10.2016)