Inu Yasha (TV seriál)

犬夜叉

Inuyasha

InuYasha

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy / Komedie / Romantický

Japonsko, 2000–2004, 66 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Rumiko Takahaši (komiks)

Kaoru Wada

Kappei Jamaguči, Sacuki Jukino, Ai Kobajaši, Hóko Kuwašima, Ken Narita, Ken'iči Ogata, Mamiko Noto, Akihiko Išizumi, Bin Šimada, Činami Nišimura, Džundži Nišimura, Fumiko Orikasa, Džunko Noda, Ikue Ótani, Jošiko Óta, Júdži Ueda, Kazuja Nakai, Kei Kobajaši, Micuo Iwata, Nanae Kató, Nozomu Sasaki, Rie Kugimija, Susumu Čiba, Takehito Kojasu, Takeši Aono, Tamio Óki, Tošihiko Seki, Michael Coleman, Sang-hyeon Eom, Julia Haacke, Patti Allan, Akiko Jadžima, Hitomi Nabatame, Tomokazu Sugita, Nobutoši Kanna, Tošijuki Morikawa, Akira Išida, Masahito Kawanago, Tošiko Sawada, Ikuo Nišikawa, Juki Masuda, Mahiru Konno, Kazunari Tanaka, Lalainia Lindbjerg, Issei Futamata, Rina Sató, Ron Halder, Kirby Morrow (vyp.), Alison Matthews, Andrew Kavadas, Cathy Weseluck, Hiroaki Hirata, Micuki Saiga, Jumiko Kobajaši, Čafúrin, Jukana, Rie Iwacubo, Takeši Kusao, Juri Amano, Hidejuki Hori, Taró Arakawa, Jasuaki Suzuki, Hiroši Naka, Miki Narahaši, Džun Fukušima, Rjóka Juzuki, Čijako Šibahara, Fumihiko Tačiki, Čiwa Saitó, Jumi Ičihara, Hiroši Janaka, Hiroki Jasumoto, Daisuke Góri, Tecu Inada, Naoki Makišima, Hirojuki Jošino, Daisuke Kišio, Asako Dodo, Takehiro Murozono, Čó, Noriko Hidaka, Akiko Suzuki, Juzuru Fudžimoto, Tomojuki Šimura, Takeharu Óniši, Saeko Šimazu, Kijojuki Janada, Júko Sató, Hikaru Hanada, Kódži Haramaki, Tomohisa Asó, Širó Saitó, Majumi Janagisawa, Taiki Macuno, Jošino Ótori, Ajaka Saitó, Džódži Janami (vyp.), Kijomicu Mizu'uči, Hiroaki Miura, Kacumi Suzuki, Motoki Takagi, Kumiko Watanabe, Takaši Kondó, Sajaka Aida, Masahiko Tanaka, Hisako Kjóda, Hideki Tasaka, Kikuko Inoue, Ben Takada, Sači Macumoto, Masaharu Sató, Kaori Šimizu, Rie Saitó, Akiko Nakagawa, Rei Igaraši, Asako Širakura, Ricuo Sawa, Haruko Kitahama, Fumi Morisawa, Taimei Suzuki, Ai Sató, Akio Nodžima, Hisao Egawa, Tošihiko Nakadžima, Kaho Kôda

Hodnocení po cca 50 dílech - výborný seriál, dobrá animace a děj, který lze označit za zajímavý a charizmatické postavy, především Sesshoumaru a Shippou mi k srdci přirostli nejvíc. Jakmile se poodkrývá děj či se dostává do popředí akce, je na to radost pohledět, na druhou stranu klidnější pasáže věnované milostným tokáním mezi hlavními charaktery mě slušně řečeno nudily a přišly mi zdlouhavé a natahované. Takže příjemný odpočinkový anime seriál, u kterého mám jen strach, že s přibývajícími díly se zápletka bude stále víc rozmělňovat a natahovat, ale to už je asi osud většiny dlouhých seriálů.(30.4.2008)

Po dlouhé době konečně něco co se řadí mezi "klasiky žánru", a opravdu si toto zařazení zaslouží. Je opravdu těžké udržet si nějakou stálou úroveň při 167 dílech a neklesnout pod ní. Inuyashovi se to povedlo i přes občasné fillery (které ovšem většinou skvěle zapadnou do originálního universa bez nejmenšího problému..a mnohdy si jich ani nevšimnete, viz. Wolf princess) stále bavit bez zaškobrtnutí. Co se animace a kresby týče, tak tady nemůžu jinak, než vztyčit palec vysoko vzhůru. Ono při tolika dílech občas nenakreslit nějaký odfláknutý díl....to opravdu klobrc důle, bo animátoři se museli nemálo zapotit. K postavám, které by měli vejít do historie se jednoznačně řadí Sesshomaru (tak výborně napsaný charakter, který bilancuje na hraně dobra a zla a přitom se pořád tváří jako ta největší bezcitná svině, jsem už opravdu dlouho neviděl) a jeho věrný sluha Jaken. Tahle dvojka je jednoznačně highlight celého seriálu a minimálně já si každé jejich účinkování naprosto užil (teď nevim jestli je dobře, že měli tak málo prostoru, nebo ne...ale tak, já byl spokojen i stím málem, tak asi to dobře je). Času, stráveného s touto sérií, rozhodně nelituju a mám za to, že nebudu sám, kdo má podobný názor.(22.6.2009)

Asi nejlepší anime, co jsem kdy sledovala. (Bleach mě nikdy jaksi nelákal). Vadilo mi, že seriál skončil neskončil, ale teď, když se natočila poslední série s koncem jak se patří, už si nemůžu stěžovat. Fantasy svět InuYashy je přesně ten, co vidím nejraději. Všechny ty bytosti, magie a mystika, yay! Objevilo se tady toho hodně, například kočko-démon nebo meči narostly nohy a začal bojovat (místa, co bych oželela, a co dají vzpomenout na krátkou scénu "japanimace" v Simpsonech), ale je to jen malinká vada na kráse. Příběh totiž tak praštěnej není, naopak je napsanej dost inteligentně. Seriál skvěle míchá drama a komedii. Například hodně legrační scéna, kdy Totosai s očima jak talíře odstartuje na létající krávě. Vedle toho SPOILER smrt Kagury nebo žal Sesshomaru nad podruhé mrtvou Rin jsou až překvapivě dojemný KONEC SPOILERU. Vychválit si zaslouží hudba - na seriál víc než skvělá. Ale hlavně to má oporu v postavách, který jsou mnohem zajímavější než v např. Elfen Lied. Většina z nich se časem rozvíjí a to je v seriálu vždycky velký plus. Střídala jsem japonskou verzi a dabovanou anglickou a obě mají něco do sebe. Jinak nejoblíbenější postava je rozhodně Sesshomaru. Že jsem fanda jeho klanu (tohle trio je podle mě stejně nejzábavnější) nehodlám zastírat a vývoj jeho postavy mě bavil nejvíc (nejspíš protože je vážně ze všech nejlíp vymyšlenej). Zkrátka bishonen k pohledání.(2.12.2012)

Fantasy plné výborných nápadů, dobře napsaných postav, i solidního příběhu. Mám však dvě výtky, které mi nedovolí dát maximální hodnocení. Za prvé, ne vždy mě bavily různé vtípky, zvláště pokud se po páté, po desáté opakují (např. Miroku ošáhává Sango pozadí). Naštěstí po šesté a po jedenácté ona situace proběhne trošku jinak. Ještě o něco více mi vadila délka seriálu a zvraty, které způsobují jeho další prodloužení. Většinou jde o to, že hlavní záporák se stal natolik silným, že Inuyasha a jeho parta se musí vydat hledat ještě silnější zbraň či bojovou techniku. Jakoby seriál vcelku logicky plynul ke svému konci a autoři si náhle řekli:"Kdepak, ještě neuděláme konec, nás to baví, diváka to baví, tak co..." 167 dílů na mě bylo vážně hodně. A to jsem si i já našel svého oblíbence. Teda oblíbeňkyni - SPOILER, jemný nástin charakteru Kagury - záludnou intrikánku Kaguru, nepříliš loajální služebnici hlavního záporáka, která se snaží především přežít, pak získat svobodu a úplně nakonec sloužit Narakuovi (a to nejspíš jen proto, aby přežila). Bylo mi líto, že jí na to Naraku vždycky přišel. KONEC SPOILERU. Ovšem i taková Kikyou, Sesshoumaru či Naraku se významně zapsali do mé paměti. Inuyasha je rozhodně anime, které stojí za vidění.(4.3.2007)

Inuyashu je opravdu těžké hodnotit. Seriál se může pochlubit výbornými charaktery, (včetně nejlepšího záporáka všech dob!), pěkným příběhem, ale problémem je jeho natahovanost (filler epizody) a otevřený konec. Vlastně se ani není čemu divit, když stále vychází další a další díly mangy. K výborným kladům ale patří nádherná hudba, která krásně upevňuje fantazy atmosféru. Po celou dobu co jsem Inuyashu sledoval, jsem se vždycky nemohl dočkat až si pustím další epizodu. Inuyasha sice není nejlepší, ale jeden z nejlepších seriálů co jsem kdy viděl, určitě je. 9/10(24.8.2007)

• - Seriál vyhrál v roce 2004 a 2005 cenu Anime Awards v kategorii Property of the Year. (Shley)

• - Soundtrack, který doprovází celý seriál Inu Yasha, od skladatele jménem Kaoru Wada, byl ve stejné době použit i pro méně známé anime Gakkō no kaidan, přičemž oba tyto kousky započaly své vysílání v říjnu 2000. (EMIA)

• - Hlavní záporák Naraku vystupuje zabalený v kožešině pravděpodobně proto, že tvůrci jej zamýšleli co nejodpornějšího. Japonské mentalitě se totiž hnusý kožešiny a jiné materiály původem ze zvířat, protože jsou šintoismem pokládány za "nečisté". Řezníci, lékaři apod. byli proto dříve nedotknutelní, protože s těmito materiály manipulovali. Za šógunátu Tokugawa dokonce nebyli zahrnuti do společenského žebříčku, kde měl každý striktně danou pozici. (Czernozub)