Inu Yasha (TV seriál)

犬夜叉

Inuyasha

InuYasha

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy / Komedie / Romantický

Japonsko, 2000 - 2004, 66 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Rumiko Takahaši (komiks)

Kaoru Wada

Kappei Jamaguči, Sacuki Jukino, Ai Kobajaši, Hóko Kuwašima, Ken Narita, Ken'iči Ogata, Mamiko Noto, Akihiko Išizumi, Bin Šimada, Činami Nišimura, Džundži Nišimura, Fumiko Orikasa, Džunko Noda, Ikue Ótani, Jošiko Óta, Júdži Ueda, Kazuja Nakai, Kei Kobajaši, Micuo Iwata, Nanae Kató, Nozomu Sasaki, Rie Kugimija, Susumu Čiba, Takehito Kojasu, Takeši Aono, Tamio Óki, Tošihiko Seki, Michael Coleman, Sang-hyeon Eom, Julia Haacke, Patti Allan, Akiko Jadžima, Hitomi Nabatame, Tomokazu Sugita, Nobutoši Kanna, Tošijuki Morikawa, Akira Išida, Masahito Kawanago, Tošiko Sawada, Ikuo Nišikawa, Juki Masuda, Mahiru Konno, Kazunari Tanaka, Lalainia Lindbjerg, Issei Futamata, Rina Sató, Ron Halder, Kirby Morrow (vyp.), Alison Matthews, Andrew Kavadas, Cathy Weseluck, Hiroaki Hirata, Micuki Saiga, Jumiko Kobajaši, Čafúrin, Jukana, Rie Iwacubo, Takeši Kusao, Juri Amano, Hidejuki Hori, Taró Arakawa, Jasuaki Suzuki, Hiroši Naka, Miki Narahaši, Džun Fukušima, Rjóka Juzuki, Čijako Šibahara, Fumihiko Tačiki, Čiwa Saitó, Jumi Ičihara, Hiroši Janaka, Hiroki Jasumoto, Daisuke Góri, Tecu Inada, Naoki Makišima, Hirojuki Jošino, Daisuke Kišio, Asako Dodo, Takehiro Murozono, Čó, Noriko Hidaka, Akiko Suzuki, Juzuru Fudžimoto, Tomojuki Šimura, Takeharu Óniši, Saeko Šimazu, Kijojuki Janada, Júko Sató, Hikaru Hanada, Kódži Haramaki, Tomohisa Asó, Širó Saitó, Majumi Janagisawa, Taiki Macuno, Jošino Ótori, Ajaka Saitó, Džódži Janami (vyp.), Kijomicu Mizu'uči, Hiroaki Miura, Kacumi Suzuki, Motoki Takagi, Kumiko Watanabe, Takaši Kondó, Sajaka Aida, Masahiko Tanaka, Hisako Kjóda, Hideki Tasaka, Kikuko Inoue, Ben Takada, Sači Macumoto, Masaharu Sató, Kaori Šimizu, Rie Saitó, Akiko Nakagawa, Rei Igaraši, Asako Širakura, Ricuo Sawa, Haruko Kitahama, Fumi Morisawa, Taimei Suzuki, Ai Sató, Akio Nodžima, Hisao Egawa, Tošihiko Nakadžima

Fantasy plné výborných nápadů, dobře napsaných postav, i solidního příběhu. Mám však dvě výtky, které mi nedovolí dát maximální hodnocení. Za prvé, ne vždy mě bavily různé vtípky, zvláště pokud se po páté, po desáté opakují (např. Miroku ošáhává Sango pozadí). Naštěstí po šesté a po jedenácté ona situace proběhne trošku jinak. Ještě o něco více mi vadila délka seriálu a zvraty, které způsobují jeho další prodloužení. Většinou jde o to, že hlavní záporák se stal natolik silným, že Inuyasha a jeho parta se musí vydat hledat ještě silnější zbraň či bojovou techniku. Jakoby seriál vcelku logicky plynul ke svému konci a autoři si náhle řekli:"Kdepak, ještě neuděláme konec, nás to baví, diváka to baví, tak co..." 167 dílů na mě bylo vážně hodně. A to jsem si i já našel svého oblíbence. Teda oblíbeňkyni - SPOILER, jemný nástin charakteru Kagury - záludnou intrikánku Kaguru, nepříliš loajální služebnici hlavního záporáka, která se snaží především přežít, pak získat svobodu a úplně nakonec sloužit Narakuovi (a to nejspíš jen proto, aby přežila). Bylo mi líto, že jí na to Naraku vždycky přišel. KONEC SPOILERU. Ovšem i taková Kikyou, Sesshoumaru či Naraku se významně zapsali do mé paměti. Inuyasha je rozhodně anime, které stojí za vidění.(4.3.2007)

Tenhle skvělý seriál mi nedá, abych mu nezdvihla hodnocení. Krásný, tajemný a osudový příběh, démoni, polodémoni, příšery, spousta zajímavých postav a postaviček, krásná hudba, fantastické animace a nejlepší na celém seriálu je, jak si každý najde svého naprostého oblíbence. U mě je to bezpochyby charismatický Sesshoumaru.(26.8.2005)

Inuyasha má všechny předpoklady pro vydařený shonen. Má docela povedeného záporáka, ne úplně špatné hlavní postavy a hlavně skvělé (fakt skvělé) vedlejší postavy. Pyšní se i dobrým soundtrackem, a tak se jedinou vadou stává děj, který je sice rámcově dobrý, ale vážně se dost opakují ty samé situace. Mohlo to být tak o 50 dílů kratší, nebo to mohlo pokrýt víc dílů mangy. Celkově ale pořád 5*.(23.1.2008)

Priznám sa, keď sa mi dostalo toto anime do rúk, bol som hodne skeptický. No po vzhliadnutí asi 5-ich dielov som sa stal na InuYashovi závislý (kamarátova priateľka to okomentovala slovami "Preboha už aj ty?" :-). Dostali ma hlavne silný príbeh, chytľavá hudba(ešte stále si občas pohmkávam "I want to change my world"),zaujímavé a najmä "nečierno-biele" postavy.Ani jedna z postáv nie je jednoznačne "zlá" alebo "dobrá". Podobne ako v znaku "Jing a Jang" každý ma v sebe kúsok tej "druhej strany". Nerád to priznávam, ale mne najmilšia postava je InuYasha (psí polodémon), ktorého navonok cholerická a konfliktná povaha mi hodne pripomína moju (aj keď "Kaze no Kizu" ešte neovládam :-)). (Radšej to tu ukončím, lebo by som začal poriadny SPOILER, keďže začínam mať nutkanie rozobrať zopár pasáží, dejových línií, či charaktery jednotlivých postáv.)(15.5.2005)

Inuyashu je opravdu těžké hodnotit. Seriál se může pochlubit výbornými charaktery, (včetně nejlepšího záporáka všech dob!), pěkným příběhem, ale problémem je jeho natahovanost (filler epizody) a otevřený konec. Vlastně se ani není čemu divit, když stále vychází další a další díly mangy. K výborným kladům ale patří nádherná hudba, která krásně upevňuje fantazy atmosféru. Po celou dobu co jsem Inuyashu sledoval, jsem se vždycky nemohl dočkat až si pustím další epizodu. Inuyasha sice není nejlepší, ale jeden z nejlepších seriálů co jsem kdy viděl, určitě je. 9/10(24.8.2007)

• - V roce 2007 byl seriál Inu yasha nominován na cenu American Anime Awards v kategoriích Best Cast, Best Anime Feature a Best Long Series. (Shley)

• - Hlavní záporák Naraku vystupuje zabalený v kožešině pravděpodobně proto, že tvůrci jej zamýšleli co nejodpornějšího. Japonské mentalitě se totiž hnusý kožešiny a jiné materiály původem ze zvířat, protože jsou šintoismem pokládány za "nečisté". Řezníci, lékaři apod. byli proto dříve nedotknutelní, protože s těmito materiály manipulovali. Za šógunátu Tokugawa dokonce nebyli zahrnuti do společenského žebříčku, kde měl každý striktně danou pozici. (Czernozub)

• - V roce 2003 se seriál v soutěži Anime Grand Prix umístil v kategorii Best Anime na třetím místě. (Shley)