Sice úplně nedává smysl posunout román z roku 1934 o čtyři roky vpřed, ale budiž. Volný cyklus Svobodových výletů do retra je mi čím dál tím více sympatičtější. Určitá syrovost, opakovaná práce se stejnými herci, věčně pokládané otázky o smyslu života v nových souvislostech. Já jsem určitě za. Loni jsem si dala na Finále Papilia, Prokletí domu Hajnů se obdivuji už dlouho a jeho práce se zralou Brejchovou už oceňována povšechně také je. Čili co je zde nejbáječnější? Úpadek trojice povrchních bonvivánů do klatby nacizmu? Případ hledající a nikoli naivní učitelky Magdy Vášáryové, která je skutečnou hlavní postavou celého příběhu? Či vedlejší linka marné Čechoameričanky a její kamarádky, německé lesbičanky Wally? Každý si najde to své. Velmi bych ocenila na DVD.(11.4.2016)

Podivný manýristický kočkopes, který opakuje chyby předešlých režisérových opusů, ale zároveň občas nabízí velmi neotřelé charaktery, osudy i příběhy. To se týká především role Magdy Vašáryové je to zřejmě její poslední filmová smrt - kdyby tohle bylo hlavní osou příběhu, mohlo se stát, že by film byl větší. Jinak znám podobné reflexe nástupu nacismu v Česku od Krejčíkových filmů přes Kachyňu až k Hřebejkovi.(5.11.2015)

Téměř neznámý, téměř psychologický a téměř skvělý film. Nevím zda bylo absence kladných postav měla ukázat "prohnilost prvorepublikové vyšší třídy" nebo je to osobní pesimismus autora předlohy. Občas mi přišlo chování postav trochu nelogické a bezdůvodu, ale některé scény mě uchvátily svou syrovostí. Hm, těžké hodnocení, dávám 4 za zapomenutost snímku.(8.3.2012)

Absolutni unikat natoceny v zaveru komunisticke ery. Film mi pripada z 90% byti nacistickou propagandou, o to vice je zarazejici fakt ,tedy cas kdy byl natocen. Skvele zahrane psychologicke drama pribehu tri kamaradu z naseho pohranici,kratce pred druhou svetovou valkou. V hlavni roli Tomase Jakla - famozni Emil Horvath, roli jeho manzelky zahrala neuveritelne krehce kouzelna Petronela Vancikova (kam se jenom podela?),dale hraji Radoslav Brozbohaty,Milan Knazko,Magda Vasaryova,Jana Svandova, Fratnisek Husak ci Frantisek Rehak. Pet hvezd za absolutne extremni namet, herecke vykony a skvelou atmosferu. "Pamatuj si kamarade! Od tedka muzes vsechno,jsi jeden z nas...."(29.1.2009)

Velmi slušná psychologická hra v odporně pokřivené době. Přišel z bídy a chce do velkého světa. Do světa bez starostí, kde si může urážet, využívat a zneužívat kohokoli. "Pošlete mi účet...". Účet za své činy, který nemusí, či lépe řečeno, nechce nikdy platit. Jeho proradnost a bezcharakternost má totiž v nastávajících časech své místo. Tyto bezpáteřní krysy vůdce potřebuje. "Tvůj dědeček byl Němec...!". A kariéra může pokračovat. Drž pevně svou pochodeň a zpívej píseň s davem. I když si v roli cynického bohéma, žijícího za peníze ostatních, dokážu představit mnoho jiných, neb Horváthovo (a nejen jeho) souboj s českým Ř byl nerovný, celkově je film, i při své délce, velmi dobře zpracován. Atmosféra předválečného Československa i společenské změny, zachycené z počátku jen v detailech, jsou podchyceny opravdu skvěle.(20.10.2015)

• - Filmovanie prebiehalo v Trutnove. (dyfur)