O statečném kováři

The Brave Blacksmith

(festivalový název)

Pohádka

Československo, 1983, 78 min

Na hodnocení filmů je krásný, jak můžou být subjektivní. Jeden a ten samý film a stačí, aby měl divák dobrou nebo špatnou náladu, aby se mu to trefilo do noty nebo aby to aby to byl malý kluk, jako jsem byl já, když jsem tenhle film viděl poprvé. A hltal jsem to jak blázen. Teď když ho vidím znovu, tak si uvědomuju všechny nedostatky, ale i tak to ve mně vždycky někde hluboko jemně vibruje a říkám jsi jestli nebylo lepší, když jsem nekriticky s Mikešem prožíval naplno všechny jeho dobrodružství :) Je to moje srdcovka a když slyším nápěv "Pohádka začíná, pojď se mnou do chládku, složím ti do klína píseň a pohádku..." tak je mi zase deset let a prostě musím dát pět hvězd.(26.9.2012)

Vánoční svátky... tak se pustím do pohádek. V 80. letech vzniklo několik pohádek s hutnou až hororovou atmosférou a "O Statečném kováři" je právě jednou z nich. Spousta napínavých magických momentů: mlýn, cesta, chatrč, studna, závěrečný souboj. Většina lokací vypadá úžasně pohádkově, potom ty méně povedené působí moderně a tak trochu jako pěst na oko (vesnice a hrad). Možná je to i režií. Tohle bych odpustil. Asi jedinou výraznou slabinou je špatná fyzická příprava Pavla Kříže, kterému žádnou sílu není možné věřit a už jako klukovi mi to vrtalo hlavou. Nicméně pohádka patří pořád k tomu nejlepšímu, co u nás kdy vzniklo.(26.12.2016)

Rozprávka s miestami až hororovou atmosférou/výpravou. Mimo nej ponúka milé herecké obsadenie (Müller), do uší neudierajúce dialógy a inteligentne konajúce postavy (na strane Dobra aj Zla). Nechýbajú povinné súčiastky tuzemskej rozprávky (unesené princezné, kráľ za ich vyslobodenie sľubujúci polovicu kráľovstva).(5.1.2008)

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek s pořádně hustou atmosférou (má nejoblíbenější je scéna, kdy Kroner a Knot najdou na cestě své nejtoužebnější sny (peníze a pořádný žvanec) a pak se tyhle sny změní v krysy a hady), i obsazení je dost dobré (Pavel Kříž sice nebyl úplně to pravé ořechové, ale Kroner s Knotem byli jako proradní kamarádi dobrým okořeněním pohádky, záporák v podání pana Čepka měl slušné charisma a Ladislav Trojan jako králův rádce se svým neustálým "Já to hned říkal." byl hodně vtipnej). Jedna z těch posledních dobrých pohádek, kterých tady kdysi vznikali mraky. Oproti tomu dneska je většina pohádek silně nepovedených (světlých výjimek typu Anděl páně je zoufale málo). K pohádkám jako kovář je radost se vracet na rozdíl od většiny těch dnešních...(15.1.2011)

Taková malá klasika. Pohádka je dobrá a docela temná, ale bohužel mi k dokonalosti chybí to že ono se vlastně nic moc nestane a najednou je konec. Prostě mi přijde, že závěrečný souboj mezi Černým králem a Mikšem mohl být jinak a lépe udělán...ale vzdávám hold Petru Čepkovi. Asi nějak podobně sem si představoval krále Havrana, když sem četl Jonathana Strange a pana Norrela. Jen bez těch černých třpytek na nose:-)(1.1.2009)

• - Království Černého krále bylo natáčeno ve zřícenině kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích. (AlchENEMY)

• - Větrný mlýn, který roztáčel Jiří Knot jako Matěj se nachází na kopci nad obcí Kuželov u Strážnice. (Stocki)

• - Hrad, ze kterého se ztratily princezny se jmenuje Buchlov. (Stocki)