O statečném kováři

The Brave Blacksmith

(festivalový název)

Pohádka

Československo, 1983, 78 min

Tuto klasickou pohádku jsem měl moc rád jako dítě a když jsem ji po dlouhé době letos zase viděl, zjistil jsem, že své kouzlo neztratila. Hlavní hrdina - kovář Mikeš, není žádné ořezávátko a má pro strach uděláno. Příběh o synovi, který se vydá do světa, zachrání princezny zakleté a unesené zlým králem atd. - to je sice stará klasika, ale přesto nijak nevadí. Osobně se mi moc líbila hudba - ve veselejších okamžicích (např. rvačky se zbrojnoši) klasická cimbálovka, která v říši černého krále přešla až skoro na psycho – temně znějící hudbu se zvony a mužským sborem ala Ameno, nebo církevní sbory. Efekty jsou poplatné době - např. strážce brány v černém království – obří obličej a ruka, nicméně přesto jsou velmi dobře použité. Např. scény, kdy Mikeš nahází zbrojnoše na strom, jsou evidentně pozpátku puštěnými záběry skoku jednotlivých kaskadérů, ale přesto působí hrozně humorně. Některé hlášky jako "A nedají si říct a nedají si říct.." (a následně Mikeš zbrojnošům rukou ohne halapartny a zbrojnoše vyhodí na strom) už jsou totální klasika. Černý král hraný P. Čepkem je vyloženě démonický a pomáhá tomu i to, že když mluví, tak vůbec nehne obličejem a jeho hlas burácí s ozvěnou všude kolem - jednoduchý ale působivý efekt. Moc pěkné jsou i prostřihy při putování Mikše – pískovna ala poušť, nějaké slatiniště (? Šumava), zasněžený les... Celá pohádka má nakonec samozřejmě šťastný konec, jak se na správnou pohádku sluší a patří.(17.1.2012)

České pohádky mají u nás dlouholetou tradici, ale ne každá česká pohádka má takový vnitřní náboj jako tato. Nevím proč, ale příběh o statečném kováři mě již od ranného věku fascinoval. Jestli je to pěknou hudbou, sympatickým Pavlem Křížem v hlavní roli, či skutečností, že dobro opět zvítězí nad zlem, to nevím, ale jedno vím jistě, že se jedná o jednu z nejpovedenějších filmových pohádek.(10.5.2011)

Další z vánoční porce pohádek ;o) Pohádka vcelku ucházející, záporáci záporní a klaďasové kladní, v podstatě nekomplikovaná a proto pro děti dobře pochopitelná, ovšem závěr s princeznou v chalupě a králem, který už všechny zákony vydal, to je, s prominutím, totální hovadnost a zcela zbytečná úlitba komunistické moci...(3.1.2007)

Rozprávka s miestami až hororovou atmosférou/výpravou. Mimo nej ponúka milé herecké obsadenie (Müller), do uší neudierajúce dialógy a inteligentne konajúce postavy (na strane Dobra aj Zla). Nechýbajú povinné súčiastky tuzemskej rozprávky (unesené princezné, kráľ za ich vyslobodenie sľubujúci polovicu kráľovstva).(5.1.2008)

Docela pěkná pohádka z moravských luhů a hájů, které patina let přidala na kouzlu. Hezky zpracovaný příběh o putování a statečnosti by si určitě zasloužil čtyři hvězdy, bohužel zvláštní Pavel Kříž u mne začíná a také končí Štěpánem Šafránkem. Vždy se ale těším na skvělé scény, ve kterých liščí skřet svádí kamarády k nepravosti. Poutavé jsou i obrazy Moravského Slovácka, hradu Buchlova či gotického kláštera v Dolních Kounicích, jež dotváří čarovnou atmosféru.(30.12.2011)

• - Při natáčení scény, kdy Mikeš v Království Černého Krále skáče z okna na zem, si Pavel Kříž vymknul kotník. (AlchENEMY)

• - Království Černého krále bylo natáčeno ve zřícenině kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích. (AlchENEMY)

• - Tajemný hrádek, ve kterém měla být loupežnická chasa se jmenuje Sirotčí hrádek a najdeme ho nad obcí Klentnice u Mikulova. (Stocki)