O statečném kováři

The Brave Blacksmith

(festivalový název)

Pohádka

Československo, 1983, 78 min

Tuto pohádku mám velmi rád. Leckdo si na ni ani nevzpomene a sleduje pouze ,,nové,, pohádky, či osvědčené klasicky, ale já se vždy právě těším na ,,O statečném kováři,,. Vždy tu je taková poutavá atmosféra (dalo by se říci až temná/pochmurná a chvílemi i úsměvná) a opět zvítězí dobro nad zlem a zároveň se ukáže i slabost lidských bytostí a jejich spravedlnost a že ne každému lze věřit. 4z5(24.12.2011)

Co můžeme očekávat, když si nezkušený filmový režisér natočí svoji pohádkovou prvotinu? Zřejmě totální průšvih, že... V tomto případě, se ale stal pravý opak a vznikla jedna z nejkvalitnějších českých filmových pohádek 80. let a společně s Pohádkou svatojánské noci nejlepší pohádka natočená na území Moravy resp. Valašska. Skvělou tajemnou atmosféru "Statečného kováře" posiluje poněkud netradiční, ale zde naprosto skvěle fungující hudba a zpěv Petra a Hany Ulrychových obdařená jasnými ryzími prvky moravského folklóru.(25.12.2011)

O statečném obraběči kovu jest pohádka tak správně "depresivní", až možná nejmoudřejší ze všech! Onou potemnělostí podle mě docela nápadně připomínající STAR WARS... mladej floutek vyrazí ze zotročujícího zapadákova s tradiční tátovou palicí (obdoba lightsaberu) do světa, je pokoušen nástrahami "temné síly" a nakonec porazí Černýho krále (ze Sithu), který se ho taky pokusí zlákat na svou stranu, prostě obojí o jednom a tom samym:) K tomu navíc nezapomenutelná hudba (BOING, tu-dudu-du, BOING, cink-cink, cink, BOING), super příběh psychologický (bezcitně racionální) zrady a neomylný lásky + ty řeči starýho kováře i nevysvětlená historie mezi oběma krály, no to úplně svádí k natočení prequelu!(27.12.2010)

Jedna z rozhodně nejzajímavějších českých pohádek, kterou mohu hltat každé Vánoce a troufnu konstatovat, že mě ještě dlouhá léta neomrzí. Pavel Kříž ve své (pro mě prozatím nejlepší) roli po boku pěkně nechutných a zásluhou toho dokonalých nástrah při záchraně té své vysněné, jak už to v pohádkách bývá. V málo kterých mě to ale dokáže tak bavit, jako právě ve Statečném kováři.(20.10.2018)

• Tiiso

Pohádka, které nesvědčí hlavně Pavel Kříž. Nic proti jeho osobě, ale na statečného kováře prostě nemá hlavně fyzicky. Zde se Casting minul. Statečný kovář je obdobou Nebojsi. Ten je ale někalikonásobně lepší. Tudíž, je to těžké. Kováři jako filmu chybí atmosféra, náboj, hlubší poznání atd. Snímek je pro mě jen podrpůměrný. Dvě hvězdy.(14.12.2010)

• - Království Černého krále bylo natáčeno ve zřícenině kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích. (AlchENEMY)

• - Větrný mlýn, který roztáčel Jiří Knot jako Matěj se nachází na kopci nad obcí Kuželov u Strážnice. (Stocki)

• - Film se natáčel na jižní Moravě. Domov kováře Mikeše a některé další scény se natáčely ve strážnickém skanzenu. (Stocki)