O statečném kováři

The Brave Blacksmith

(festivalový název)

Pohádka

Československo, 1983, 78 min

Docela pěkná pohádka z moravských luhů a hájů, které patina let přidala na kouzlu. Hezky zpracovaný příběh o putování a statečnosti by si určitě zasloužil čtyři hvězdy, bohužel zvláštní Pavel Kříž u mne začíná a také končí Štěpánem Šafránkem. Vždy se ale těším na skvělé scény, ve kterých liščí skřet svádí kamarády k nepravosti. Poutavé jsou i obrazy Moravského Slovácka, hradu Buchlova či gotického kláštera v Dolních Kounicích, jež dotváří čarovnou atmosféru.(30.12.2011)

No, na téhle pohádce jsou zajímavé v podstatě jen dvě věci: hudba, a pak ten gumový King Kong, který je tam bohužel jen pár vteřin. Co se mi ale třeba vůbec nelíbí, že ho hero zničí bez boje a zadarmo. Použije na něj artefakt, který dostal ANI NE MINUTU PŘED TÍM, což je teda fail. Jinak to neurazí, ale ani nenadchne.(23.12.2011)

Pohádka začíná, pojď se mnou do chládku... složím ti do klína, píseň a pohádku. Pod horou je víska, ve vsi štěká pes, nad horou se blýská, za horou je les. Byly doby, kdy jsem tuto pohádku až tak moc nemusel, avšak to neznamená, že by se mi ani v oněch časech nelíbila. Jen jsem ji nevyhledával a neřadil mezi své oblíbené. Když se na ni však dívám v dnešní době, musím uznat, že proti převážné většině současných pohádek je "O statečném kováři" velice zdařilá. Nechybí ji parádní atmosféra, zajímavé postavy i zápletka, skvělý zlý Černý král, ale též vynikající hudba od Petra Ulrycha. Už jen ta ústřední píseň je skvostná.. Zvažuji, že tento snímek přehodnotím a přihodím i čtvrtou hvězdičku.. Z rodu královského dcera veselá, našla upřímného sobě manžela. Žijou spolu šťastně jako kuřátka, konec už nám vlastně ťuká na vrátka.(12.1.2018)

• Mik_e

Pohádku o statečném básníkovi jsem viděl přesně jednou, kdysi, a pamatuju si přesně dvě věci. Mladého Pavla Kříže, který si se čtveráckým úsměvem pohazuje papírovým kladivem, a pak to, že jsem u toho málem vypustil nudou duši. Nejspíš máme v kvalitních pohádkách tradici, ale tenhle kousek, který by se měl jmenovat O statečném divákovi, mezi ně určitě nepatří.(25.6.2015)

"Ále, to kralování, od pořádné práce člověka jenom zdržuje." V dětství mě úryvky téhle pohádky buď děsily, nebo nudily, ale jako dospělou mě doslova okouzlila. Kříž byl vždycky sympaťák, scénář nabízí hezká moudra i zajímavý zvrat (což v českých pohádkách není úplně obvyklé) a všemu hodně pomáhá hudba - jak ve formě zakázaného veselého pískání, tak i ta skoro až "hororová". Moc hezké.(26.4.2019)

• - Království Černého krále bylo natáčeno ve zřícenině kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích. (AlchENEMY)

• - Hrad, ze kterého se ztratily princezny se jmenuje Buchlov. (Stocki)

• - Pohádku začal režírovat Zdeněk Zydroň, ale byl nahrazen Petrem Švédou. (Fenk)