Akce Kalimantan

Operation Kalimantan

Dobrodružný / Drama

Indonésie / Československo, 1962, 70 min

• Snorlax

Podivný projekt, jehož záměrem zřejmě bylo natočit český film, v němž se nemluví česky.(23.8.2013)

• karlee

Od dobrodružného válečného filmu bych čekal trochu akce, tady je jedná malá přestřelka necelou čtvrthodinu před koncem. Aspoň mohli trochu využít nástrahy džungle, kterou se paradesanti slušnou část filmu prodírali. Ale spokojili se se ztrátou vysílačky: žluťák se prodírá bažinou a nese vysílačku, má toho plné čočky, tak mu kámoši poradí, ať ji tam nechá, borec to ještě pár kroků zkusí a pak ji pustí do bažiny. A tak jsme ztratili vysílačku a byli jsme úplně nahraní, komentuje to vypravěč...(23.8.2013)

• Big Bear

Tak to bylo vážně psycho.. Proč si proboha naši filmaři zrovna vybrali toto téma? To do ČSSR Holanďané přestali dodávat kakao? Jestli ne, tak po tomhle filmu bych se tomu nedivil. Film je zajímavý tím, že v něm můžeme vidět druhoválečné zbraně i výstroj, zejména na straně holandské koloniální armády. Dokonce se filmem mihne Dakota a PBY Catalina. Většinou se v něm moc nebojuje spíše je to o neustálých pochodech skupinky paraosvoboditelů džunglí za zpěvu mužského sboru připomínajícího mručení... Kameraman Vaniš se vyžíval v záběrech na siluety a tak neustále proti nebi jdou nějaké postavy či se vlní listy palem. Sama para skupinka stojí za to... Když na jednoho po přistání spadne padák, začne volat - pomoc. Ostatní prakticky celou dobu od dopadu během pochodu na místo určení na sebe v džungli volají a hulákají. Kdyby radista neutopil v bažině vysílačku, věřím, že by si k pochodu kucí pustili nějakej ten indonéskej šlágr... Ačkoliv v tropických maskáčích do džungle, kucí se nebojí a tak má jeden na krku zářivě červený ručník, druhý žlutý... prostě výsadkáři ! Co dodat. Martinu Růžkovi přeji ten výlet do tropů, ale tím to hasne. Fim je opravdu zajímavý jen tím jak v rámci dekolonizací po válce začal ten neskutečnej binec ve světě jehož důsledky dnes plně pociťujeme. Jasně, ne vždy bylo v koloniích vše košér.. Ať to byla Asie, Afrika... Kolonizátoři vykořisťovali místní, rabovali nerostné zdroje zemí pod svojí ,,správou''. O tom žádná. Ale je fakt, že některé země prostě ve svobodě žít neumí a lidé si tam nejsou schopni zajistit fungování ani toho základního. Řada zemí dokázala předvést jen, že si umí místní mezi sebou udělat fakt husté masakry a opakovaně tam mít občanské války... Ať si kdo chce co chce říká, od války je to 73 let. Dobře řada zemí byla dekolonizována v padesátých letech, takže i kdyby bych bral 60 let... Za 60 let leckde v té své svobodě po odchodu zlých bílých nevybudovali nic. Řada zemí, která ještě krátce po válce exportovala by dnes vymřela na hladomory, kdyby se tam nevozila v rámci humanitárních akcí rýže. Pořád se na kolonisty a zlého bílého muže vymlouvat nejde. A tak říkám. Zlaté kolonie! Dávám za jednu dávku z brenu. *(29.12.2017)

• dzej dzej

Jeden z nejobskurnějších projektů v historii českého filmu aneb český štáb natáčí na Borneu metafyzickou variaci na Ramba, ve které excelují místní herci jako bojovníci za svobodu Indonésie a Martin Růžek coby prohnilý buržoázní nizozemský plukovník.(15.3.2008)

• Kakho-oto

Filmařsky se nejedná o žádný zázrak, ale i tak film stojí za zhlédnutí. Jeden z nejatypičtějších a nejbizarnějších českých filmů, které jsem kdy viděl. 45 % Kromě titulek a holandsky mluvícího (!!) Martina Růžka nevyvolává film vlastně žádné české reminiscence. Při jeho sledování jsem si vzpomněl na vzdáleně podobný film "Devět kruhů pekla" z konce 80. let, který je mnohem lepší než Akce Kalimantan.(4.1.2009)

• - Část hereckého obsazení tvořili příslušníci paraoddílů indonéského letectva. Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (NFA.cz)

• - Filmová štáb pracoval tak úsporně, že z ušetřeného materiálu ještě stačil natočit dokument "Jawa na Jávě" o úspěších motocyklového závodníka Františka Šťastného. (Terva)

• - Film bol natáčaný na indonézskom ostrove Edamu. (dyfur)