Reklama

Reklama

Frankenstein: Děs a hrůza

  • Velká Británie The Horror of Frankenstein (více)

Nelítostný Victor Frankenstein vytváří z částí lidských těl děsivé monstrum a nezastaví se přitom před ničím. (Netflix)

Recenze (23)

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Hammer. Vzhledem ke zdejšímu hrubě nezaslouženému podhodnocení filmu musím hvězdičku nadsadit. Jasně, Frankenstein nevhodně omládl a stal se z něj hipík s nechutným účesem a širokými kotletami, ale neskutečně mě bavilo, jakej arogantní ironický parchant se z něj stal. A navzdory neslaně nemastnému konci to končí vlastně dobře (pro mě jakožto Victorova fanouška). K minusům jde bohužel určitě zařadit mizernější scénář a naneštěstí i monstrum samotné. Kladné stránky filmu jsou ale parádní: vynikající hammerovská atmosféra, nafoukanému a nádherně nesympatickému Frankensteinovi (pro mě to je opravdu plus) zdatně sekundují dvě luxusní kočičky (živočišná Kate O´Mara jako postelová služebná i cudná dvojnice Olgy Schoberové Veronica Carlsonová celý film hází výstřihy hlubšími než Grand Canyon), zbytečné dějové linky nezdržují (protože prakticky neexistují) a vše šperkují takové ty drobné hammerovské radosti: zářivě červená krev, zřetelné křupnutí při lámání vazu, kruté zacházení s postavami... ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Po půlhodině oživí teprve želvu. Ale běhají mu tam dvě náruživé kozatky, ze kterých jedna (bruneta) mu vaří a dělá postelní společnost a druhá (blondýna) ho platonicky miluje. Vedle nich zpestřuje pomalý a řídký děj taky rostoucí body count - tento Victor je povýšenecké hovádko a nešetří nikoho. Monstrum OK muskalaturou, ale s očima laskyplného dobráčka je cokoliv jen ne “horror”. Zakončení nápadité, ale po tom dlouhém prodírání se brakovým balastem neuspokojivé. ()

Reklama

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Předposlední díl ze série hammerovských hororů o Frankensteinovi, přesto je to spíše úkrok zpět. Vzhledem k tomu, že Ralph Bates coby Victor Frankenstein nesahá Peteru Cushingovi ani po kotníky a režie nemá s klasickou prací Terence Fishera nic moc společného, tenhle horor nedopadl zrovna dobře. Monstrum zde vypadá opravdu strašně a objeví se snad jen na pět minut. Tím víc prostoru je tedy věnováno baronovi, ale ten nedokáže utáhnout celý film sám, ačkoli jsou některé jeho promluvy solidně napsané. ()

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Návrat ku koreňom potešil. Je tu monštrum, neriešia sa tu výmeny mozgov, opäť sú tu skvelé gotické exteriéry a interiéry a po dlhej dobe sa to dá nazvať hororom. Napriek tomu ostala scenáristická vyčerpanosť. Kde sa tento vývar z vývaru hrabe napríklad na originálne poňatie predlohy v Curse of Frankenstein, či na klasickú variáciu na universalovky v Evil of Frankenstein... ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

,,Proč nemůžu na vysokou školu?",,To mě spíš uvidíš v rakvi, než abych ti dal svolení." A rakev už samozřejmě čeká. Ano, nedostižný P.Cushing citelně chybí, avšak i Ralph Bates je místy pěkný slizoun. Ba co víc, z původního Frankensteina, co chtěl oživovat, se stává vraždící maniak. Každý, kdo se dozví o jeho tajných experimentech a práci, má brzy na kahánku. Směrem ke konci se tak kupí jedna mrtvola přes druhou, byť otevřené brutalitě se autoři vyhnuli. Pokud v jedné z filmových verzí trhá monstrum hlavy, pak v této jen láme vaz. Nedostatek případného gore u hammerovek mi nevadí, pokud funguje napínavý příběh, strašidelná atmosféra a všechny osvědčené rekvizity s patřičnými exteriéry (je tu sice hřbitov, ale jen krátce) i interiéry (laboratoř není ve sklepě, vnitřek hradu příliš nenadchne a místo mlžného lesa je pár stromků ve studiu). Příběh nezachrání ani konečná bouře (mizerná), ani samotné monstrum (cha, kulturista). Dávám 3*, jelikož poslední třetina mne docela bavila, jinak ovšem průměr... a chyběl mi požár mlýna, tedy hradu. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (2)

  • Toto je jediný Hammerovský snímek o Baronu Frankensteinovi, kde nehraje Peter Cushing. Horror of Frankenstein stojí mimo tradiční Hammerovskou sérii o Frankensteinovi, jedná se spíše o částečný remake snímku Curse of Frankenstein. (liquido26)
  • Ralph Bates byl obsazen, aby se film přiblížil mladšímu publiku (liquido26)

Reklama

Reklama