Reklama

Reklama

Frankenstein: Děs a hrůza

  • Velká Británie The Horror of Frankenstein (více)

Nelítostný Victor Frankenstein vytváří z částí lidských těl děsivé monstrum a nezastaví se přitom před ničím. (Netflix)

Recenze (21)

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Hammer. Vzhledem ke zdejšímu hrubě nezaslouženému podhodnocení filmu musím hvězdičku nadsadit. Jasně, Frankenstein nevhodně omládl a stal se z něj hipík s nechutným účesem a širokými kotletami, ale neskutečně mě bavilo, jakej arogantní ironický parchant se z něj stal. A navzdory neslaně nemastnému konci to končí vlastně dobře (pro mě jakožto Victorova fanouška). K minusům jde bohužel určitě zařadit mizernější scénář a naneštěstí i monstrum samotné. Kladné stránky filmu jsou ale parádní: vynikající hammerovská atmosféra, nafoukanému a nádherně nesympatickému Frankensteinovi (pro mě to je opravdu plus) zdatně sekundují dvě luxusní kočičky (živočišná Kate O´Mara jako postelová služebná i cudná dvojnice Olgy Schoberové Veronica Carlsonová celý film hází výstřihy hlubšími než Grand Canyon), zbytečné dějové linky nezdržují (protože prakticky neexistují) a vše šperkují takové ty drobné hammerovské radosti: zářivě červená krev, zřetelné křupnutí při lámání vazu, kruté zacházení s postavami... ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Předposlední díl ze série hammerovských hororů o Frankensteinovi, přesto je to spíše úkrok zpět. Vzhledem k tomu, že Ralph Bates coby Victor Frankenstein nesahá Peteru Cushingovi ani po kotníky a režie nemá s klasickou prací Terence Fishera nic moc společného, tenhle horor nedopadl zrovna dobře. Monstrum zde vypadá opravdu strašně a objeví se snad jen na pět minut. Tím víc prostoru je tedy věnováno baronovi, ale ten nedokáže utáhnout celý film sám, ačkoli jsou některé jeho promluvy solidně napsané. ()

Reklama

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

,,Proč nemůžu na vysokou školu?",,To mě spíš uvidíš v rakvi, než abych ti dal svolení." A rakev už samozřejmě čeká. Ano, nedostižný P.Cushing citelně chybí, avšak i Ralph Bates je místy pěkný slizoun. Ba co víc, z původního Frankensteina, co chtěl oživovat, se stává vraždící maniak. Každý, kdo se dozví o jeho tajných experimentech a práci, má brzy na kahánku. Směrem ke konci se tak kupí jedna mrtvola přes druhou, byť otevřené brutalitě se autoři vyhnuli. Pokud v jedné z filmových verzí trhá monstrum hlavy, pak v této jen láme vaz. Nedostatek případného gore u hammerovek mi nevadí, pokud funguje napínavý příběh, strašidelná atmosféra a všechny osvědčené rekvizity s patřičnými exteriéry (je tu sice hřbitov, ale jen krátce) i interiéry (laboratoř není ve sklepě, vnitřek hradu příliš nenadchne a místo mlžného lesa je pár stromků ve studiu). Příběh nezachrání ani konečná bouře (mizerná), ani samotné monstrum (cha, kulturista). Dávám 3*, jelikož poslední třetina mne docela bavila, jinak ovšem průměr... a chyběl mi požár mlýna, tedy hradu. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Jednoznačně nejslabší snímek celé série. Režie se ujal Jimmy Sangster a v hlavní roli Barona Frankensteina vystřídal Petera Cushinga Ralph Bates. Monstrum si stejně tak jako v následujícím snímku Frankenstein and the Monster From Hell zahrál pozdější představitel Darth Vadera David Prowse (mimochodem jediný herec, který si monstrum v hammerovské sérii zahrál více než jednou). Bohužel jeho pojetí Monstra se mi moc nezamlouvalo - kulturista ve stylu Ivana Draga z Rockyho 4 s tělem pokrytým jizvama. Snímek není v podstatě ničím jiným než remakem The Curse of Frankenstein. Až jsem se v jeho průběhu divil, kolik námětů a zápletek je podobných (poměr se služebnou, oživení zvířete, mladý pomocník, který s Victorovými experimenty nesouhlasí, poničený mozek a další a další.). Jenom Victor je větší hajzl a monstrum za sebou zanechává víc mrtvol. Sice je fajn, že Frankenstein opět stejně jako v literární předloze sestavoval monstrum z různých těl a nepřehazuje pouze mozky z jednoho mrtvýho těla do druhýho, jako to ve většině snímků dělal Peter Cushing, ale jinak bohužel nějakou velkou originalitu nečekejte. Velkým kladem celého filmu jsou krásné ženy. Obzvláště na Kate O'Maru v roli služebné Alys bych se mohl dívat celé hodiny:-))) Bohužel největším průserem celého filmu je hlavní hrdina sám, respektive jeho představitel. Hrát dr. Frankensteina Peter Cushing nebo kdokoliv jiný, tak dám klidně 3 hvězdičky. Baron Frankenstein v podání Ralpha Batese je samotným stělesněním zla, bohužel velmi nesympatickým. Peter Cushing sekal hlavy srpem, znásilňoval, házel lidi přes zábradlí a dělal další nepěkné vylomeniny, ale na druhou stranu to byl pořád sympatický gentleman, který měl styl a vy si užíváte každou minutu, kdy je na obrazovce. Victor Frankenstein v podání Ralpha Batese vyvádí podobná alotria jako výše jmenovaný, ale vypadá tak protivně a nesympaticky, že dvě sekundy po tom, co se objeví na plátně si nepřejete nic jiného než mu vyrazit zuby a tento pocit se během celého filmu ještě zintenzivňuje. Navíc má pěkně stupidní účes. Nechápu, co na něm ty všechny ty ženský viděly. ()

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Návrat ku koreňom potešil. Je tu monštrum, neriešia sa tu výmeny mozgov, opäť sú tu skvelé gotické exteriéry a interiéry a po dlhej dobe sa to dá nazvať hororom. Napriek tomu ostala scenáristická vyčerpanosť. Kde sa tento vývar z vývaru hrabe napríklad na originálne poňatie predlohy v Curse of Frankenstein, či na klasickú variáciu na universalovky v Evil of Frankenstein... ()

Galerie (24)

Zajímavosti (2)

  • Ralph Bates byl obsazen, aby se film přiblížil mladšímu publiku (liquido26)
  • Toto je jediný Hammerovský snímek o Baronu Frankensteinovi, kde nehraje Peter Cushing. Horror of Frankenstein stojí mimo tradiční Hammerovskou sérii o Frankensteinovi, jedná se spíše o částečný remake snímku Curse of Frankenstein. (liquido26)

Reklama

Reklama