poster

The Horror of Frankenstein

 • Velká Británie

  Horror of Frankenstein

 • USA

  Horror of Frankenstein

Horor / Sci-Fi

Velká Británie, 1970, 95 min

 • Goldbeater
  **

  Předposlední díl ze série hammerovských hororů o Frankensteinovi, přesto je to spíše úkrok zpět. Vzhledem k tomu, že Ralph Bates coby Victor Frankenstein nesahá Peteru Cushingovi ani po kotníky a režie nemá s klasickou prací Terence Fishera nic moc společného, tenhle horor nedopadl zrovna dobře. Monstrum zde vypadá opravdu strašně a objeví se snad jen na pět minut. Tím víc prostoru je tedy věnováno baronovi, ale ten nedokáže utáhnout celý film sám, ačkoli jsou některé jeho promluvy solidně napsané.(27.8.2012)

 • liquido26
  **

  Jednoznačně nejslabší snímek celé série. Režie se ujal Jimmy Sangster a v hlavní roli Barona Frankensteina vystřídal Petera Cushinga Ralph Bates. Monstrum si stejně tak jako v následujícím snímku Frankenstein and the Monster From Hell zahrál pozdější představitel Darth Vadera David Prowse (mimochodem jediný herec, který si monstrum v hammerovské sérii zahrál více než jednou). Bohužel jeho pojetí Monstra se mi moc nezamlouvalo - kulturista ve stylu Ivana Draga z Rockyho 4 s tělem pokrytým jizvama. Snímek není v podstatě ničím jiným než remakem The Curse of Frankenstein. Až jsem se v jeho průběhu divil, kolik námětů a zápletek je podobných (poměr se služebnou, oživení zvířete, mladý pomocník, který s Victorovými experimenty nesouhlasí, poničený mozek a další a další.). Jenom Victor je větší hajzl a monstrum za sebou zanechává víc mrtvol. Sice je fajn, že Frankenstein opět stejně jako v literární předloze sestavoval monstrum z různých těl a nepřehazuje pouze mozky z jednoho mrtvýho těla do druhýho, jako to ve většině snímků dělal Peter Cushing, ale jinak bohužel nějakou velkou originalitu nečekejte. Velkým kladem celého filmu jsou krásné ženy. Obzvláště na Kate O'Maru v roli služebné Alys bych se mohl dívat celé hodiny:-))) Bohužel největším průserem celého filmu je hlavní hrdina sám, respektive jeho představitel. Hrát dr. Frankensteina Peter Cushing nebo kdokoliv jiný, tak dám klidně 3 hvězdičky. Baron Frankenstein v podání Ralpha Batese je samotným stělesněním zla, bohužel velmi nesympatickým. Peter Cushing sekal hlavy srpem, znásilňoval, házel lidi přes zábradlí a dělal další nepěkné vylomeniny, ale na druhou stranu to byl pořád sympatický gentleman, který měl styl a vy si užíváte každou minutu, kdy je na obrazovce. Victor Frankenstein v podání Ralpha Batese vyvádí podobná alotria jako výše jmenovaný, ale vypadá tak protivně a nesympaticky, že dvě sekundy po tom, co se objeví na plátně si nepřejete nic jiného než mu vyrazit zuby a tento pocit se během celého filmu ještě zintenzivňuje. Navíc má pěkně stupidní účes. Nechápu, co na něm ty všechny ty ženský viděly.(1.8.2008)

 • Kolssteyn
  ***

  Opět velice pěkně zpracované po všech stránkách na úrovni minulých sequelů, ovšem do doby, než se tam objeví zoufalá parodie na frankensteinovo monstrum, co ani neumí hrát, aby se bezkonkurenčně zařadilo jako nejhorší podoba této postavy s nedostižným talentem nejhoršího hereckého výkonu jaký si jen lze představit. Ovšem konec je stylový!(12.3.2018)

 • Oktavianus
  ****

  Hammer. Vzhledem ke zdejšímu hrubě nezaslouženému podhodnocení filmu musím hvězdičku nadsadit. Jasně, Frankenstein nevhodně omládl a stal se z něj hipík s nechutným účesem a širokými kotletami, ale neskutečně mě bavilo, jakej arogantní ironický parchant se z něj stal. A navzdory neslaně nemastnému konci to končí vlastně dobře (pro mě jakožto Victorova fanouška). K minusům jde bohužel určitě zařadit mizernější scénář a naneštěstí i monstrum samotné. Kladné stránky filmu jsou ale parádní: vynikající hammerovská atmosféra, nafoukanému a nádherně nesympatickému Frankensteinovi (pro mě to je opravdu plus) zdatně sekundují dvě luxusní kočičky (živočišná Kate O´Mara jako postelová služebná i cudná dvojnice Olgy Schoberové Veronica Carlsonová celý film hází výstřihy hlubšími než Grand Canyon), zbytečné dějové linky nezdržují (protože prakticky neexistují) a vše šperkují takové ty drobné hammerovské radosti: zářivě červená krev, zřetelné křupnutí při lámání vazu, kruté zacházení s postavami...(29.10.2014)

 • kaylin
  **

  Opakovaný vtip už není vtipem, a tak ani opakovaný horor už není hororem. Studio Hammer celkově vsadilo na to, že jednotlivé filmy nejen v sérii s Frankesnteinem, ale i v sérii s Draculou a mumií budou vlastně jen pořád to samé, akorát jen v trochu jiném hávu. To nakonec vede k tomu, že se ty film musí po nějaké době prostě zajídat. Nejsou nikdy úplně špatné, ale to opakování nudí.(5.2.2016)

 • - Toto je jediný Hammerovský snímek o Baronu Frankensteinovi, kde nehraje Peter Cushing. Horror of Frankenstein stojí mimo tradiční Hammerovskou sérii o Frankensteinovi, jedná se spíše o částečný remake snímku Curse of Frankenstein. (liquido26)

 • - Ralph Bates byl obsazen, aby se film přiblížil mladšímu publiku (liquido26)