The Horror of Frankenstein

Horror of Frankenstein

Horror of Frankenstein

Horor / Sci-Fi

Velká Británie, 1970, 95 min

,,Proč nemůžu na vysokou školu?",,To mě spíš uvidíš v rakvi, než abych ti dal svolení." A rakev už samozřejmě čeká. Ano, nedostižný P.Cushing citelně chybí, avšak i Ralph Bates je místy pěkný slizoun. Ba co víc, z původního Frankensteina, co chtěl oživovat, se stává vraždící maniak. Každý, kdo se dozví o jeho tajných experimentech a práci, má brzy na kahánku. Směrem ke konci se tak kupí jedna mrtvola přes druhou, byť otevřené brutalitě se autoři vyhnuli. Pokud v jedné z filmových verzí trhá monstrum hlavy, pak v této jen láme vaz. Nedostatek případného gore u hammerovek mi nevadí, pokud funguje napínavý příběh, strašidelná atmosféra a všechny osvědčené rekvizity s patřičnými exteriéry (je tu sice hřbitov, ale jen krátce) i interiéry (laboratoř není ve sklepě, vnitřek hradu příliš nenadchne a místo mlžného lesa je pár stromků ve studiu). Příběh nezachrání ani konečná bouře (mizerná), ani samotné monstrum (cha, kulturista). Dávám 3*, jelikož poslední třetina mne docela bavila, jinak ovšem průměr... a chyběl mi požár mlýna, tedy hradu.(4.4.2016)

Tu mi veľmi chýbalo režisérsko herecké duo Fisher-Cushing. Lebo tu ma mladý Frankenstein vôbec nebavil a práve tu mi chýbala herecká kvalita Cushinga. Kulisy či interiérové alebo exteriérové boli vynikajúce.Chyba mi tu precíznosť Fishera a dramatickosť Frankensteina,ktorého po väčšine zahral vynikajúci Cushing. Lebo sa všetko točilo len okolo Frankensteina a tento herec to sám nemohol zvládnuť a ešte mal taký trápny účes. Monštrum tu bolo malinko aj to žiadna sláva nebola.Ženské postavy boli krásne.Dejová zápletka tiež neoslnila,lebo v tomto prípade sa o originalite hovoriť nedá.(30.11.2014)

Hammer. Vzhledem ke zdejšímu hrubě nezaslouženému podhodnocení filmu musím hvězdičku nadsadit. Jasně, Frankenstein nevhodně omládl a stal se z něj hipík s nechutným účesem a širokými kotletami, ale neskutečně mě bavilo, jakej arogantní ironický parchant se z něj stal. A navzdory neslaně nemastnému konci to končí vlastně dobře (pro mě jakožto Victorova fanouška). K minusům jde bohužel určitě zařadit mizernější scénář a naneštěstí i monstrum samotné. Kladné stránky filmu jsou ale parádní: vynikající hammerovská atmosféra, nafoukanému a nádherně nesympatickému Frankensteinovi (pro mě to je opravdu plus) zdatně sekundují dvě luxusní kočičky (živočišná Kate O´Mara jako postelová služebná i cudná dvojnice Olgy Schoberové Veronica Carlsonová celý film hází výstřihy hlubšími než Grand Canyon), zbytečné dějové linky nezdržují (protože prakticky neexistují) a vše šperkují takové ty drobné hammerovské radosti: zářivě červená krev, zřetelné křupnutí při lámání vazu, kruté zacházení s postavami...(29.10.2014)

• Goldbeater

Předposlední ze série hammerovských Frankensteinů se snažil o restart série, ale vzhledem k tomu, že zdejší nevýrazná hlavní postava nesahá Peteru Cushingovi ani po kotníky a ani režie nemá s klasickou prací Terence Fishera nic moc společného, tak tenhle horor nedopadl ani zdaleka tak dobře, jak se čekalo. Monstrum zde vypadá opravdu blbě a objeví se snad jen na pět minut. Tím víc prostoru je tedy dáno baronovi, ale ten nedokáže utáhnout celý film sám, ačkoli jsou některé jeho dialogy a monology moc dobře napsané. Jsem zvědav, jak na mě zapůsobí poslední díl, ve kterém je opět Peter Cushing. Snad lépe než tahle napodobenina.(27.8.2012)

Opět velice pěkně zpracované po všech stránkách na úrovni minulých sequelů, ovšem do doby, než se tam objeví zoufalá parodie na frankensteinovo monstrum, co ani neumí hrát, aby se bezkonkurenčně zařadilo jako nejhorší podoba této postavy s nedostižným talentem nejhoršího hereckého výkonu jaký si jen lze představit. Ovšem konec je stylový!(12.3.2018)

• - Toto je jediný Hammerovský snímek o Baronu Frankensteinovi, kde nehraje Peter Cushing. Horror of Frankenstein stojí mimo tradiční Hammerovskou sérii o Frankensteinovi, jedná se spíše o částečný remake snímku Curse of Frankenstein. (liquido26)

• - Ralph Bates byl obsazen, aby se film přiblížil mladšímu publiku (liquido26)