Klan Gucci

• USA House of Gucci (více)
USA, 2021, 164 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Ridley Scott

Předloha:

Sara Gay Forden (kniha)

Kamera:

Dariusz Wolski

Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jared Leto, Jeremy Irons, Jack Huston, Salma Hayek, Alexia Murray, Vincent Riotta, Gaetano Bruno, Camille Cottin (více)

Klan Gucci je inspirován šokujícím skutečným příběhem impéria italského módního domu. Tři desetiletí rodinné historie, v níž nechybí láska, zrada, dekadence, pomsta ani vražda, skládají dohromady mozaiku toho, co všechno s sebou nese slavná značka Gucci. (Forum Film CZ)

Colby Sawyer

Tak jsem to zase zkusil, opět jsem dal šanci životopisnému filmu. Točil to Ridley a měl k tomu špičkové herce, takže jsem věřil, že dostanu skvělý film. Co jsem dostal? No to co skoro vždycky, nudu na chcípnutí. Film má mnoho problémů, jednak scénář není kdovíjak vypiplaný a jedná se o takové rozepsání Wikipedie do scénářové podoby, za celou dobu všechny zvraty a peripetie totiž nestrhnou, a tak si to jen tak plyne z bodu A do bodu B. Celé to jen šíleně pomalé v naprosto rutinní režii. Scottovi to asi bylo úplně jedno, věděl, že točit umí, tak to nějak spíchnul, aby se neřeklo a začal řešit, co dál bude dělat. Forma filmu reálně nic navíc nepřidává a příběh by byl určitě stravitelnější v jiné podobě, tady jsem měl pocit, že v tom sále sedím tak měsíc. Speciální zmínku si zaslouží soundtrack, který je jeden z nejhorších, jaké jsem kdy za poslední léta slyšel. Harry Gregson-Williams totiž vzal dva playlisty na Spotify (jeden popový a druhý operetový), náhodně vybral pár písní, které ještě náhodněji přiřadil jednotlivým pasážím a tím to pro něj haslo. Soundtrack nebaví, jediné, co se mu daří, je vytrhávat diváka ze scén svojí bizarností. Reálně jsou na filmu dobří jen ti herci. Pacino i Irons jsou jistota, Driver každý rok stoupá čím dál výš a Lady Gaga mě i nadále bude bavit víc jako herečka než jako zpěvačka. Jinak je film jen pro ty největší fanoušky Ridleyho Scotta a rodiny Gucci, pro zbytek doporučím tu wikinu. ()

higuain

Nejděsivější na celým tom příběhu, potažmo filmu, bylo až pozdější zjištění, že Paolo byl Jared Leto. Fakt k nepoznání. Jinak je to "po měsíci" další Scottova kvalitní práce. The Last Duel byl o něco lepší, ale i tohle je rozhodně jeden z těch lepších filmů tohoto roku. V němž mimo jiné Lady Gaga potvrzuje, že její herecký výkon po boku Bradleyho Coopera před třemi lety rozhodně nebyl náhodou. ()

major.warren

RECENZE: Povedená gangsterka, nebo jen touha po senzaci? Klan Gucci přináší poctivou filmařinu - Českokrumlovský deník Ridley Scott patří k oné vzácné skupince režisérů, jejichž filmy zůstávají i s nezastavitelně přibývajícím věkem svých tvůrců pořád stejně energické jako by je točili za mlada. A pokud vám Scottova tvorba posledních let připadala unavená, s Klanem Gucci (po Posledním souboji jeho již druhý letošní projekt) se režisér Gladiátora a Blade Runnera vrací na vrchol sil. Ne že by se snad jednalo o přelomové dílo pozdní fáze jeho kariéry, ale zosobňuje přesně ten druh filmu, kterému se říká "poctivá žánrovka," navíc obohacena kulisou skutečného příběhu rodiny Gucci, a zejména pak hvězdným hereckým ansámblem v čele s úchvatnou Lady Gagou a půvabně zestárlým, ale stále vynikajícím Al Pacinem, a byť se zde všichni herci nejednou dostanou do přestylizované pózy, jsou to v první řadě právě oni, kteří tvoří hlavní důvod k tomu Klan Gucci vidět. Hned po nich je to neuvěřitelná profesionalita Ridleyho Scotta, který ze svého dřívějšího nadání vůbec nic neztratil. Naopak ve čtyřiaosmdesáti letech si hraje jako čerstvý nováček ve světě kinematografie, smlsává si na každém záběru, který buduje v dokonalé výtvarné stylizaci dodávající filmu na sex-appealu, a čestné místo nechává i hudbě (výborný soundtrack). Samozřejmě i Klan Gucci má několik vad na kráse. Předně je to příliš rozvleklé tempo; částečné zkrácení by filmu určitě prospělo a přidalo na dynamičnosti, jež tento typ snímku potřebuje. Většina stínů leží na scénáři. Dramatický oblouk není dostatečně propracovaný ani náležitě vystavěný, vyprávění se chvílemi rozplývá tak, že hrozí nudou. Slabší momenty jsou ovšem záhy vykoupeny těmi o poznání silnějšími a pokud si něco opravdu zaslouží palec nahoru, je to prokreslení charakterů jednotlivých postav, které se jedna vedle druhé od základu proměňují a společně s nimi se mění i motivace jejich jednání uprostřed komplikovaného světa rodinného byznysu. Dalo by se říci, že i Klan Gucci tak trochu parazituje na skutečnosti, z níž si logicky bere jen to, co se mu hodí. Výsledek je však rozhodně zajímavější a divácky přitažlivější, než kdyby se tvůrci snažili o pouhé vyobrazení dávno uveřejněných faktů. Takhle má Klan Gucci, gangsterka z prostředí módního průmyslu, alespoň náznak provokace. A ta k tomuto žánru bezpochyby patří. 70%. ()

kajas

Režisérský velikán Scott loni uvedl do kin dva filmy a navzdory všem očekáváním je tenhle rozmáchlý epos o rodinném impériu známé módní značky tím horším z dvojice. Na "Gucciho" jsem několik měsíců dopředu vídala v kinech zběsile a lákavě sestříhané upoutávky, dočkala jsem se však "jenom" konverzačního dramatu s poctivými hereckými výkony, ale podivně rozmělněným vyprávěním. Násilný čin, ke kterému směřuje více než 150minutové (!!!) vyprávění, je směšně odbytý několika okamžiky a následující vyšetřování a soudní proces by si zasloužilo mnohem více prostoru. P. S. Gagu zbožňuju, ale zrovna tady nepředvedla nic světoborného a určitě ji zastínil Driver. ()

radektejkal

Oddechový film, mám pocit, že až příliš. Když první třetina filmu nepřinese nic kromě juvenilně-senilních výlevů, proč čekat na další! Mám zkušenost, že pokud je první třetina špatná, ve zbytku filmu, byť by byl mnohem lepší, se to už nedožene. - Pouhý obrazový pall-mall, jdoucí k sobě jako Klimt a Monkees. Někde jsem četl, že si Lady Gagaová a Salma Hayeková z toho tropili strandu a natočili i něco mimo scénář. Možná to bylo zajímavější, a proto vystřiženo. ()

Trevor

Jediné čo mi vadilo a čo filmu ubralo na kráse bola jeho pompéznosť. Príliš dlhé s tým že práve záver mohol byť dlhší a úvod človeku prišiel príliš rozťahaný. Ale vydržali sme to, aj keď pauzy na cigaretku som dal bez toho aby som dej filmu pozastavil. Ridley sa nezaprel, ale pre mňa jeho asi najhorší film plný vynikajúcich momentov. ()

Hamaradža

Pre Ridleyho pomerne bezpečná jazda, formálne v ničom neinvenčná, s iba priemerne zaujímavým príbehom, postavami a najmä so zbytočne rozťahanou stopážou. Nejak ma to nemalo čím zaujať. Lenivé imitácie cudzieho jazyka pomocou angličtiny s akcentom (viz. napr. Černobyľ) by mali byť trestné. ()

Reesam

Slibně načatý příběh s nádechem humoru, který bohužel kvuli až zbytečně dlouhé stopáži ztrácel pozornost divaka, nebo alespoň tu mou. Možná to bylo tím, jak strašně nesympatická mi byla role Patrizie. Nebo možná tím, že nejsem milovník tehle vytříbené módy. Možná taky tím, že o Guccim vím jen to, že má dvě c a je to drahý. Celé by mi to dalo asi víc, kdyby to bylo prostě o hodinu kratší. Jinak to nebylo zas tak špatný. Hlavně herecké vykony Selmi (a to ji nemam rada), Adama a především Jareda, kterého jsem poznala jen díky očím, mě bavily a udělaly House of Gucci zajímavějším. ()

kinderman

Jistěže lze v Klanu Gucci vysledovat ozvuky Kmotra. Maurizio Gucci je postava podobná Michaelu Corleonovi, také nechce mít zpočátku s rodinným byznysem nic společného (Al Pacino vtipně obsazen do role jeho strýce Alda), Paolo Gucci je Fredo, ten nejneschopnější, ale s největšími ambicemi, a Rodolfo Gucci se chová jako Vito Corleone. A do toho vstupuje zvenku Mauriziova přítelkyně a záhy manželka Patrizia. Narozdíl od Kay jde však tvrdě za svým. Nějak mi není jasné, na co budu chodit do kina, až se tvůrci typu Scotta, Spielberga, Verhoevena, Allena nebo Eastwooda (abych jmenoval ty, kteří měli letos venku nové filmy) navždy odmlčí. ()

Eldrick

Obskurní přehlídka bizarních rádoby italských přízvuků (kdo někdy žil v zahraničí a pracoval s Taliánama, ví, o čem mluvim) a maskérské práce v úsměvnym a nudnym biopicu, který nenabizí nic, co jsme již neviděli v mnohem zábavnějším pojetí mafiánských filmů. Totální mismatch pro Ridleyho režisérský styl. ()

Radda

Film podle skutečných událostí, o kterých jsem nikdy neslyšel ale taky se o ně nikdy nezajímal. O to lepší pocit jsem poté měl ze snímku o této silně ,,extravagantní a nevyzpytatelné,, rodině. Gaga opět na plné čáře ukazuje jakou se stala výbornou herečkou a Adam Driver ji neméně herecky excelentně doplňuje. Al Pacino společně s Jaredem Letem měli velmi slušnou chemii a jejich interakce (zejména výměny názorů) byly třešničkou na dortu. Kostyméři si zde logicky užili pré (taky kde jinde než tu) a po této stránce nebylo co vytknout. Opravdu velice zajimavý a poutavý příběh s pro mě dosti nečekaným závěrem. Za pochvalu určitě ještě stojí vypíchnout výborný hudební podkres s nadčasovou hudbou z 80. let. Hodnocení: 80%. ()

applause

Tento film mě fakt mile překvapil, ať už po stránce dějové, tak i herecké. Jelikož jsem četla, že zde není o akci postaráno a najdeme zde jen dlouhé dialogy, což osobně moc nemusím, tak jsem se skvěle bavila. O největší zábavu se postarali Jared Leto a Lady Gaga, která se role Patrizie Reggiani zhostila bravurně. Příběh je poutavý a dramatický se spoustou zápletek. Pro mě to byl opravdu silný zážitek. Doporučuji. ()

kagemush

Kdyby to byla šestisetdílná TVnovela a rejža by zůstal stejný, bylo by to stejný,-jen delší. Ale musím uznat, že ta  Gaga lady má tedy více než jednu hereckou buňku. To zas tedy jó! ()

Aljak

Na toto som sa tešil, a nielen kvôli hviezdnemu hereckému obsadeniu a réžii Ridleyho Scotta, ale aj pre samotný príbeh legendárnej rodiny GUCCI, ktorá sa v talianskej spoločnosti tešila veľkej prestíži. Napokon mám však z tohto filmu dosť zmiešané dojmy. Príbeh sa mi páčil, ale kompozične mi to až tak nezapasovalo. Bolo tam veľké množstvo hluchých fáz, ktoré film zbytočne naťahovali, a zároveň niektoré zlomové momenty prebehli len tak mimochodom, s bleskovou rýchlosťou. Záverečná fáza bola doslova ako z rýchlika (akoby už nezostalo viac času na dokončenie príbehu). No a ďalší problém bol pre mňa Adam Driver, tohto herca ja fakt nemusím, takže aj v roli Maurizia mi prišiel dosť nesympatický. Zato Lady Gaga opäť zahviezdila a vôbec by mi nevadilo, keby zavesila pop music na klinec a venovala sa radšej herectvu. Skvelí boli aj Al Pacino a Jared Leto. Čo dodať k rodine Gucci? Chamtivosť opäť raz zvíťazila na plnej čiare a zničila komplet všetko. 3* ()

M.i.k.e

mám pro tyhle retro kousky založené na reálném příběhu slabost a House Of Gucci není výjimka.O příbehu rodiny Gucciů sem nc nevěděl,takže mě celé ty skoro tři hodiny bavilo objevovat a zjišťovat co,že se to vlastně stalo a že prakticky nikdo v rodině nebyl normální a byl minimálně poloviční svině.Pro Ridleyho je to po Posledním souboji další vydařený zářez na pažbu.Upřímně nechápu tu kritiku hereckých výkonů (a s ní spojenou nominaci Jareda Leta na malinu).Ano,hodně z nich tu hraje lehce na hraně karikatury,nejspíš ve snaze zvýraznit tu italskou mentalitu,ale nijak mi to nevadilo.Lady Gaga,která působí jako mrcha od začátku a stačí jí k tomu jen to jak se divá mě tu hodně bavila (a to jsem její postavu neměl rád) a třeba již zmíněného Jareda Leto bych tu vůbec nepoznal a bavil mě podobně (navzdory tomu,že jeho postava byla idiot a byl jedním z těch co celkem přehrával).Za mě rozhodně palec nahoru a určitě sem neviděl naposledy...80% ()

Necron

prepaleny, temer trihodinovy, opus o nicem. uplne zbytecny film o pomijivych lidech, vecech, zbytecnych hadricich, prohyrenem case a vyhasle spolecnosti. nekonecne dlouhy film bez zajimave zapletky, bez dramaticke linky, bez napeti, bez cehokoliv zajimaveho. tresni na okazalem dortu je hnusna, tlusta a nesnesitelna lady gaga, kterou nastesti dokazi vyvazit jini herci jako napr. adam driver, al pacino nebo jared leto. ()

Martin741

Do mody sa nevyznam a vyznat sa nechcem. Kazdopadne vyvonane retro s prevahou naprosto obycajnych dialogov. Pod 3 spunty tymto filmom nedavam   :  68 % ()

Vyhy

Možná až moc dlouhé a místy o ničem, přesto jako celek mě to bavilo. O značce Gucci jsem skoro nic netušil a zde jsem se o ni alespoň něco málo dozvěděl. Adam Driver ve skvělé formě, Gagu moc obecně nemusím, Al Pacino výtečný jako vždy a Jareda Leta jsem nepoznal a hrál blázínka skvěle. Dynamičnost děje mě bavila a vůbec nebylo na škodu, že jsme se posouvali celkem o dost let dopředu. Díky tomu vynikl i vývoj jednotlivých postav. Velmi zajímavé dílo. ()

Byly uděleny Zlaté maliny

Byly uděleny Zlaté maliny

27.03.2022

Jak už bývá každoroční tradicí, den před rozdáním zřejmě nejprestižnějších filmových ocenění, jakými jsou Oscary, přichází i udělení nejznámějších anticen. Zlaté maliny každý rok směřují nejhorším… (více)

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (více)

Pokračování Gladiátora se blíží

Pokračování Gladiátora se blíží

30.09.2021

Legendární režisér Ridley Scott potvrdil, že se skutečně chystá natočit pokračování Gladiátora. 83letý režisér nedávno dokončil dva nové snímky, Klan Gucci a Poslední souboj, oba dorazí do kin ještě… (více)