• tomtomtoma
  **

  Film U nás v Mechově je ukázkovou prací uvědomělého tvůrce, který svým dílem idealisticky a bezelstně ukazuje správný směr. Nehezké charakterové vlastnosti jsou veřejně pranýřovány. Nenásilně, upjatě a poslušně. Jako překážka budoucí prosperity rozvíjející se socialistické společnosti musí být všichni falešníci a hamižní zpátečníci zesměšněni a se škodolibou radostí také vytrestáni. Závist, kradení a podvádění zajisté nejsou příkladnými lidskými rysy a divák je schopen přehlédnout i idealistické nadšení z rozkvětu lidově demokratické formy kolektivního hospodářství. Co přejít ovšem nelze, je těžkopádná suchopárnost průběhu akce i jednotlivých úseků. Se vzrůstající nedůvěrou v nějakou schopnost Vladimíra Síse se divák v podivné náladě dodívá na diletantskou vizi komediálního díla. Zaujmou okamžiku, celek zklame. Hlavní pranýřovanou postavou je truhlář Gustav Veverka (sympatický Josef Kemr), nečekaný iniciátor smělých osobních plánů ke zbohatnutí. Výchovně je kárán za rozkrádání, ideologicky je kárán za kacířské přízemní myšlenky. Druhou hlavní postavou veřejného odsouzení je Francek Sehnal (Jaroslav Mareš), pohodlný kovářův syn. Využívání informací k osobnímu prospěchu nejsou ničím zvláštním, jen se také musí počítat i s rozvratnou silou desinformace. Vychvalovaným hrdinou je vesnický penzista Strouhal (sympatický Eman Fiala), angažovaný všímavec, kterého morální poklesky spoluobyvatel vesnice přivádějí do varu spravedlivého rozhořčení. Nešťastnou postavou je hostinský Václav Dvořáček (příjemný Rudolf Hrušínský), společensky zostuzený jen za pouhou přípravu k hospodářsky nekorektní činnosti. Hlavní ženskou postavou je družstevnice Pavlína Šuterová (zajímavá Míla Myslíková), pevná hráz morální čistoty s plamennou obžalobou nehodných činů rozvracení upřímné socialistické snahy. Z dalších rolí: reptající a narovnávající se děda Šikula (Jaroslav Vojta), jeho marnotratná a neústupná snacha Ema Šikulová (zajímavá Blažena Holišová), romanticky zasněná manželka hostinského Matylda alias Běloručka (příjemná Ludmila Píchová), spravedlivý a trpělivý předseda JZD Karel Sotolář (Rudolf Deyl ml.), jednoduše ovlivnitelný zedník Vincek Strouhal (sympatický Josef Hlinomaz), se synem nespokojený kovář Sehnal alias Spáleňák (Karel Šeplavý), sebevědomý správce nově zřízené rezervace Malina (František Peterka), romanticky zamilovaný mladík Lojzíček (Jan Tříska), prostoduchý Vilím Sajíc (Miloš Patočka), jeho ostražitá a vypočítavá matka (Eva Svobodová), Emin poslušný manžel Vojtěch Šikula (Bohumil Křížek), Sotolářova dospívající a lásku ochutnávající dcera Kamilka (Ladislava Nováková), či panovačná Strouhalova manželka (Elena Hálková). Herci se snaží ze všech sil. Snaživě stylizovaný nadhled je vyčpělý a neohrabaný, postrádá jakýkoli náznak elegantního šarmu a humor se míjí účinkem. Přínos filmu je v jeho funkci určení, ale jde o pouhou zajímavost, nikoli úspěch.(18.3.2017)

 • Willy Kufalt
  ***

  ,,Každý něco pořád skrývá..." (jo, třeba ukradené pomyje pro prasata pod nohavicema) a každý se taky kamsi schovává. ,,Kde by ste je měli najít? No na družstvě přeci. Tady každý myslí jenom na družstvo." Budujeme, přivážíme bagry a traktory nové techniky... Jaroslav Mareš hraje v necelé čtyřicítce o 20 let mladšího kluka s motorkou a bagrem, ale nadšení z budovatelství je z něj cítit stejně jako ve Vávrově Nástupu. Samozřejmě oslavujeme především sovětskou techniku, která nám, jak televizní vsuvka filmu napovídá, již brzy umožní let vzhůru do vesmíru. Gagarin nám sice ještě zatím nikam neodletěl, ale když se tohle děje v SSSR, proč to předem trochu neoslavit filmem? No teda, pánové!!! Takhle pitomě začínat zlatá šedesátá...? Ještě že to režisér Sís nechává příběh vyústit do mnoha vizuálně groteskních situací vystupňovaného do závěrečné pointy, což je plus, bohužel s odstupem času převažují spíše nechtěně vtipné momenty. Ledy v roce 1960 tály ještě pomalu a doba dala příležitost zatím vzniku skvělým filmům jiným žánrům, z komedií roku mne mnohem více bavili slovenští Skalní v ofsajde. Mno, na letní poledne asi ideální věc, kdy se kvůli šílené teplotě nedá jít ani ven a člověka skoro nic nebaví. Každopádně jako celek osobní přínos (třeba v rámci poznání o době) větší, než třeba jakýkoliv akční blockbuster z USA, proto ta třetí hvězda, Marthosi :). Rudolf Hrušínský skvělý i zde. (50%).(8.8.2018)

 • Schlierkamp
  ***

  Československá komedie s výborným hereckým obsazením odehrávající se ve fiktivním Mechově, jenž je zpočátku prezentován jako ukázková socialistická vesnice, avšak brzy se v ní začínají objevovat typické české vlastnosti jednotlivých obyvatel. Iluze o přeměně obce na vyhledávané turistické letovisko, přiměje některé tamější obyvatele s vidinou snadného zisku investovat, pochopitelně nikoli ze své kapsy, ale na družstevní, čili státní úhrady. Ve snímku se vyskytuje mnoho zajímavých postav, nejzábavnější mi však připadal J. Kemr, neboli vegetariánský starý mládenec truhlář Veverka, zejména ve scéně, kdy se snažil zamaskovat odcizení několika dlouhých dřevěných prken byl vynikající. Mimo podivínského truhláře se snažili nedovoleně obohatit hostinský Dvořáček alias vždy výborný R. Hrušínský a J. Mareš neboli Francek představující největšího Mechovského chytrolína a iniciátora celé akce. Výčet mimořádných hereckých osobností doplňují předseda družstva R. Deyl, zvědavý důchodce E. Fiala či J. Hlinomaz. Závěr snímku se navzdory očekávání docela povedl, neboť znázorňuje jak v Mechově (jehož ve skutečnosti představovaly Veverské Knínice) zastavila Šestsetrojka, dodnes naprosto impozantní, světově proslulé vozidlo, a vystrašení obyvatele Mechova v domnění, že se jedná o stranickou kontrolu, začaly ihned likvidovat svůj nelegálně nabytý majetek. Nesmím zapomenout zmínit menší roli atraktivní a temperamentní družstevnice, do níž byla obsazena M. Myslíková (v titulcích uvedené ještě jako Bohumila). Myslím, že se tato komedie režiséru Sísovi docela povedla, mám sice jisté výhrady ke scénáři hlavně ve střední části a ne úplně zvládnutému vývoji postav, ale z celkového pohledu bych snímek dovolil hodnotit jako mírně nadprůměrnou komedii.(23.6.2016)

 • Pražák
  ***

  "To chce klid a pět tisíc měsíčně!" Čekal jsem politickou agitku nejhrubšího ražení, ale přijde mi, že se tam vloudila trocha nadsázky, kterou komunistický cenzor přehlédl. Celkem vtipná komedie s řadou vynikajících českých herců, kterou bohužel stahuje dolu ten varovný politický prst.(30.12.2009)

 • topi
  **

  No je to úplná volovina poplatná socialistické době. I přes velmi kvalitní herecké obsazení film stěží drží divákovu pozornost. Ze všech hereckých es nejvíce zaujal a všechny převálcoval méně známý herec Miloš Patočka, který hrál místního podivína Vilíma a za celý film pronese jen jedno slovo. Jeho mimika a herectví zde bylo obdivuhodné a je velká škoda, že zemřel tak záhy a to ve věku necelých 41 let. Nejvíce ho mám spojeného s postavou poručíka na komisařství v Táboře, který lifruje Švejka do Budějovic pěšky (Poslušně hlásím). Ještě zaujme mladá Míla Myslíková, jinak všichni hrají takovej standart. No ono co v takovém blábolu mají hrát, že. Zajímavostí je, že se film natáčel ve Veverských Knínicích a v Brně.(6.4.2018)

 • - Během natáčení filmu někteří herci přespávali po hotelích, jiní však přespávali přímo ve vesnici u tamních obyvatel, a to z důvodu, aby "nasáli" tu pravou vesnickou atmosféru a mohli ji přenést do filmu. (Dave_ff)

 • - Filmovalo se v Moravské obci Veverská Knínice a v Brně. (M.B)

 • - Chaty u rybníka jsou namalovány na skleněnou tabuli. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace