• Haller
  ***

  Nebýt režisérovy šťastné volby herců, táhnul by to scénář hodně do ztracena. Místy jsem přestával držet pozornost. Stará generace ale ukázala, že zahrát umí (u dědků J. Vojty a E. Fialy jsem se opravdu upřímně smál: "Stát tam kůň, tak už nestál") a když se k nim přidali J. Kemr, R. Hrušínský, J. Mareš a další, dalo se na film dívat. Potěšila mě i přiléhavá, svérázná hudba od mistra W. Bukového.(14.3.2015)

 • troufalka
  ***

  "Vtip nám chybí, vtip!"                                                                                                                                                              Padla tu několikrát otázka PROČ? Pokusím se odpovědět. Toto je ukázkový příklad, jak se nemá dělat humor. Co je platné skvělé obsazení, když chybí to podstatné? Praktická ukázka, jak se nemá dělat komerdie. Potěšily záběry Veverských Knínic i brněnského výstaviště.                                                                                                                                                      "Chybí nám perspektiva!"(16.1.2015)

 • Big Bear
  *

  Celkem příšerná ,,veselohra'' a to při vědomí, že v ní hrála celá škála výborných herců v čele s Hrušínským a Kemrem. Sice to už bylo v barvě, ale já měl stejně pocit, že koukám na něco z let padesátých... V době vzniku filmu již meze byly rozorány, největší statkáři bručeli kdesi v lágrech, agenti a rozvraceči republiky byli pochytáni, keťasové dopadeni, ale přesto se našlo spousta těch co chtěli podnikat. A to i přes fakt, že na tom společném - družstevním se hospodařilo tak dobře. Vždyť družstevníci si žijí i na vsi v plném komfortu v chalupách s pračkou a televizorem... Na ty podnikavce byl asi nasměrován tento film. jedním slovem se je snažil zesměšnit a druhým zvedal varovný prst. Naštěstí jako v každé socialistické pohádce ti zlí dostanou na frak a družstevníci v čele s bodrým předsedou Deymlem se jim od srdce vysmějí. Humor v tomto nehledejte, je to blbé a naivní. Jediné nad čím jsem se pousmál byly ty robotické kombajny... Zajímavé je však to (a to asi nebyl záměr autorů) jaký děs způsobil v obci průjezd černé tatry 603. Bohužel tyto vozy používané zejména StB děsily při svém výskytu kdekoliv kohokoliv. I zlé i ty hodné. Před tajnými si v těch dobách nikdo nebyl jist. Hvězda za těch pár herců slavných jmen. *(1.12.2015)

 • Marthos
  **

  Rok vzniku této veselohry je zároveň pozoruhodným předělem jak v tehdejší státní samosprávě, kdy prezident Novotný slavnostně prohlásil socialismus v naší zemi za rozvinutý (od té doby platila bezmála třicet let zkratka ČSSR), tak ve filmové výrobě. Generace třicátníků pomalu dospívala v ryze svébytné a umělecky vyhraněné osobnosti, jejichž hvězdný vzlet podnítil vznik tzv. československého zázraku nové vlny šedesátých let. Tehdy také začaly prosvítat první paprsky: básník středověku František Vláčil natáčel své první pozoruhodné dílo, lyrickou baladu Holubice, jeho o něco starší souputník Jiří Krejčík triumfoval syrovou výpovědí z období druhé světové války Vyšším principem a nestor Otakar Vávra se proměnil v poetu hrubínovského charakteru adaptací Srpnové neděle. Vedle těchto zářivých briliantů bohužel hluboce zaostává zbytek produkce. MECHOV je víceméně jednoduchou až pohádkovou satirou na klasické čecháčkovské nešvary, jejíž zápletka je však rozehrána s překvapující neobratností a absencí plynulosti děje. Jednotlivé situace postrádají naváznost, řada gagů a trefných dialogů mizí v hlubině jalového scénáře, který se ani nesnaží vytvářet základní rámec hry. Katastrofální dopad Sísova pojetí se projevuje zejména na výkonech většiny představitelů, kdy plejáda tak výborných herců nemá co hrát. Tento film skutečně nezanechá v současném divákovi hlubší zážitek, spíše se chtě-nechtě domáhá všetečné otázky: Proč? V tomto smyslu pak zcela postrádám smysl jeho digitalizace. V naší kinematografii nepochybně existuje řada mnohem kvalitnějších děl, která se z nepochopitelných důvodů podobné cti zatím nedočkala.(10.12.2009)

 • frashmaker
  *****

  Tohle mě dostalo. Krásná stará česká komedie s kvalitními herci ale hlavně s tou typickou venkovskou povahou. Jako malý pamatuji naprosto stejné prostředí, když jsem býval o prázdninách u prarodičů na Vysočině... Tomuhle není co vytknout i když je to trochu režimová záležitost. A jako Pardubákovi se mi to líbí dvojnásob.(1.6.2011)

 • - Filmovalo se v Moravské obci Veverská Knínice a v Brně. (M.B)

 • - Chaty u rybníka jsou namalovány na skleněnou tabuli. (M.B)

 • - Během natáčení filmu někteří herci přespávali po hotelích, jiní však přespávali přímo ve vesnici u tamních obyvatel, a to z důvodu, aby "nasáli" tu pravou vesnickou atmosféru a mohli ji přenést do filmu. (Dave_ff)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace