Staré pověsti české (TV seriál)

Animovaný / Krátkometrážní

Česko, 2012, 26x10 min

Vladimír Mráz

Dost jsem přemýšlel, už v průběhu seriálu, jak hodnotit. Spravedlivě řečeno musím říct, že čtyři hvězdy jsou odpovídající. Animace jsou ve skrze jednoduché, ovšem vlastně zábavné. Musíme si uvědomit jednu základní věc. Má-li se dostat do hlav dnešních študáků a dětí dostat něco takového jako jsou Jiráskovy Staré pověsti české, pak to musí být jen a pouze touto formou. Neumím si totiž jinak představit, jak jinak je přimět k tomu, aby si něco takového četli. Tím pádem tento seriál jim pověsti zprostředkovává snesitelnou formou, aby to pochopili, přišlo jim to vtipné - a pokud seriál sledujete pozorně, jsou tam vtipy i pro dospělé, a bavilo je to. Jiří Sedláček se podle mě své role ujal vcelku dobře.(1.6.2020)

V dnešní době počítačové 3D animace mě potěší každé dílo, které vzniklo způsobem loutkovým či ve staré 2D kreslené animaci - nebo i pokud to tento starý dobrý styl aspoň připomíná. V tomhle ohledu nemám Pověstem moc co vytknout, i když na styl kresby jsem si díl dva zvykala. Přijde mi to (ne nepříjemně) zjednodušené, občasné moderní prvky (poznámky typu Bivoj honil kance asi tam, kde dneska sídlí Česká televize) nejsou nijak extra rušivé, spíš oceňuju velmi nenásilný způsob, jak starou látku přiblížit dnešním dětem. To, že je škoda že mnoho dnešních děti evidentně nedokáže pojmout pohádky, kde Popelka chodí do kostela nebo na ples a nikoliv na diskotéku je jiná, dost ostudná věc. Co se mi ale nelíbí je přístup k ženám tady, je vidět, že to tvořili muži :D Nicméně je pravda, že tehdy byly věci jinak. A potom mi přijde škoda, jak je dětem trochu upírána možnost uplatňovat fantazii, nevidím důvod, proč je nutné ukazovat, že Libuše byla děsně chytrá, ale věštit neuměla. Proč nenechat dítko, ať tomu všemu věří a samo si časem najde vysvětlení. Suma sumárum mi z toho vychází lepší průměr, škoda té nedotaženosti, i když pokus to byl dobrý.(31.1.2020)

• troufalka

Pokus udělat Staré pověsti atraktivní a předložit je poutavým způsobem dnešním dětem. Odmítám jakkoliv hodnotit.(5.3.2015)

• sator

Obraz i komentář děs...(7.11.2014)

Vcelku prijemny prehled ceskych dejin. V odlehcenem podani s mirnou nadsazkou a snesitelnou grafikou se jednou urcite tento dokukentik muze zaradit mezi klasiky... Dokazu si jej predstavit i na misto vecernicku. Jsem rad,ze v dobe kdy jsme zaplavovani neskutecnymi hovadinami a dementnimi porady cs film vytvoril neco takoveho... Hned v prvnim dile me dostala hlaska: "a tak se stala královnou Libuše. A my si ji pamatujeme jako drobečka s holou prcinkou.(16.12.2012)

• - Předlohou pro seriál se stal knižní komiks „Obrázkové staré pověst“i autora Bohuslava Žárského, který je podepsaný i pod scénářem. (Olík)

• - Seriál vznikl ve vlastní produkci televizí CS film a CS mini. (Olík)