Epizody(5)

Po smrti komisaře Corrada Cattaniho si dává soudkyně Silvia Contiová za úkol vypátrat jeho vrahy a dosáhnout spravedlnosti. Díky spolupráci s americkou policií zatýká v New Yorku mafiánského bose, který prozrazuje jména dvou mužů zapojených do vraždy Cattaniho: baron Giovanni Linori, významný sicilský obchodník napojený na mafii, a Antonio Espinosa, tajný organizátor mnoha mezinárodních podvodů. Simon Barth, úředník protidrogového oddělení DEA, který se účastní operace, přesvědčí Davida Licata, aby se infiltroval do Linoriho klanu. Licata je jediný člověk, který přežil masakr policejního týmu před 15 lety spáchaný na Linoriho objednávku. A tak se životy Silvie a Davida protnou v Linoriho vile na Sicílii, kam směřuje i řada minulých a současných nevyřešených záhad. (oficiální text distributora)

Borki

Ďalšia v poradí piata séria nezabudnuteľného talianskeho seriálu o mafii ktorá predstavuje zlom v celkovej pôvodnej koncepcii seriálu obrovskou radikálnou zmenou, ktorou bol odchod komisára Corrada Cattaniho zo scény na ktorú prichádza nový hlavný hrdina Davide Licata (pôvodne pred útekom do USA menom Davide Pardie) ako bývalý policajt, niekdajší člen zvláštnej pátracej skupiny pod vedením šéfa Georgiho, ktorej všetci členovia boli pred rokmi odsúdení na smrť mafiánskou organizáciou kôli vyšetrovaniu nezákonných aktivít v prístave Alcantara, v hereckom stvárnení Vittoriom Mezzogiornom. Rýchla a až príliš krátka retrospektíva jednotlivých udalostí (znázorňovaných v prevažnej miere prostredníctvom snov a spomienok) ktoré predchádzali nástupu nového hlavného hrdinu na scénu ako nástupcu Corrada Cattaniho, zaradená do úvodnej časti seriálu neumožňuje dívakovi získať si k tejto postave bližší vzťah a nejak zvlášt sa vcítiť do jeho osudu ako to bolo v prípade jeho predchodcu, ktorého utrpenie v dôsledku tragických udalostí ktoré v jeho živote nastali mal divák môžnosť sledovať priebežne a v reálnom čase. V prvej časti piatej série sa znovu objavuje postava známa už zo série druhej ako je uvedené už v komentári nižšie ale na opravu podotýkam že sa jedná len o zhodu v hereckom obsadení Martinom Balsamom ale charakterovo ide o úplne inú postavu ako bola postava americko-sicílskeho magnáta Franka Carrisiho, jedná sa o člena niekdajšej zostavy vedenia mafiánskej organizácie Cosa Nostra známeho pod menom Calogero Barretta ktorého využije niekdajší priateľ hlavného hrdinu Simon Barth aby ho dostal do rodiny baróna Linnoriho, človeka ktorý mal zorganizovať vraždu komisára Cattaniho a zároveň zodpovedného za zavraždenie ostatných členov Georgiho pátracej skupiny do ktorej nový hlavný hrdina seriálu kedysi patril. Dejová línia piatej série sa odohráva s výnimkou prvej časti v prevažnej miere na Sicílii kam Davide Licata prichádza po rokoch exilu strávených v Spojených Štátoch aby sa dozvedel pravdu o ľuďoch ktorí mu pred rokmi zničili život a zavinili smrť jeho kolegov. O "čiastočné" zachovanie úrovne predchádzajúcich štyroch sérií sa v prípade piateho pokračovania postaralo predovšetkým prostredie Sicílie, kam bol dej v prevažnej miere zaradený, neobohrateľná hudba božského Ennia Morriconeho, opäť vychádzajúca predovšetkým z pôvodnej hudobnej koncepcie zostavenej už pre druhú sériu a postava Tana Cariddiho, ktorá bola podľa môjho názoru po postave komisára Corrada Cattaniho druhou najväčšou postavou seriálu. Za mínus v prípade piatej série považujem ideovo mierne nepochopiteľný záver pri ktorom hlavní hrdinovia pod vedením Davide Licatu s bombou v rukách utekajú z vlakovej stanice aby zabránili výbuchu bomby v blízkosti ľudí, pričom účel umiestnenia tejto bomby s cieľom zavraždiť veľkú časť ľudskej populácie nebol ničím podložený a nijako v ideovej línii seriálu vysvetlený. Štvrtá hviezdička v mojom hodnotení patrí v tomto prípade Českej televízii za opäť dokonalé dabingové dielo ako aj v ostatných sériách značne zvyšujúce úroveň seriálu medzi českými a slovenskými divákmi. () (méně) (více)

DonBraso

Safra to je let,kdy jsem viděl naposled Chobotnici.Uzrála doba a šup na to.A musím říci,že to má stíle svoje nesporné kvality i po tolika letech.Každý tu jen píše o tom,že Cattani s Placidem šel od válu a už to prostě není ono.Řekl bych to samé,ale tady jde o to,že na šachovnici jsou stále velmi dobře známé tváře.Samozřejmě nemusím chodit daleko a to je Remi Girone jako Tano.Tvůrci jdou na to dobře a samozřejmě nabídnou nové postavičky.Tou hlavní je samozřejmě klan Linori,který tu hrajou vesměs středobod všeho co se v páté sérce stane.Je tu nový vyšetřovatel Licato,který svůj odstín prokáže brzo a v podání Mezzogiorna vlastně nemá chybu.Je přesně jiný než Cattani,má jiné praktiky,jiný souboj s vlastním já a to je dobře.Co bohužel ztrácí kredit celého snímku určitě není hudba,která hraje snad neustále,ale od Morriconeho se vlastně neohraje nikdy,spíš je to občas tragická posloupnost či ještě přesněji střih.Občas se prostě stane,že herci říkají repliku,která má nabádat postavy až někam jedou a najdou tu osobu,přitom před pár minutama už tam byla vyslana tím stejním hercem další posádka.Tohle bylo tak snad třikrát či čtyřikrát za sérii.Nevím jestli jsem až takový puntíčkář,ale bylo to blbé a hloupé.Vlastně celkově střih určitě není zrovna hlavní devizou,kdy hudba rozjíždí svůj kontext právě scéně a ta bezmilosti opustí scénu,aby se hned vzápětí opět vrátila už v jiné hudbě.Jsou to takové mušky,který kazí zbytečně celkový dojem.Závěrečná scéna v posledním díle je bohužel hrozná pitomost a opět dokládá to,že tvůci vlastně vůbec neví,proč tam něco podsouvají a reálně se odehraje scéna jinak.Jinak nemám výhrady a opět La Piovra ukazuje,že prostě tady to smrdět bude ještě dlouho,což však víme.Po dvou dnech jsem to dodíval,což asi i bylo dobře.Je pravda,že části jsou již klasicky delší a určitě né tak krátké jako je zde v textu 5x80.Každý díl má i 100 minut a většinou nepoleví,takže se někdy může jevit díl delší,což zde určitě je.Nebudu asi moc dlouho otálet a rovnou přejdu na šestou řadu,kde nás čeká i Praha.Ale menší oddech si určitě dám jestli Espinosa a další dovolí:)85% ()

topi80

Nejprve je třeba napsat, že ani pátá řada nijak nezaostává za svými předchůdci, naopak plynule rozplétá další chapadla, takže se od lokálních mafiánských strejců z první série dostáváme skutečně ke chlapcům hrajícím vysokou hru, kteří se opravdu nezakecají. I když si sebou nový hrdina také nese své démony, pochmurnost a mysterióznost poněkud ustoupila a místo nich přichází ona vysoká hra, která skrývá o něco méně tajemství, ale právě svým uchycením ve vysoké lize vyvolává u diváka podobné pocity. Tvůrci si vybrali i pár slabších chvilek a tam, kde jsme se minule v ději dočkali sofistikovaných bočních uliček, je zde použitá někdy příliš přímočará zkratka. Pátá série přinese spravedlivému divákovi uspokojení i v tom, že tentokrát se nám mafiáni více soustředí na likvidaci sebe navzájem, nežli na likvidaci nepohodlných správňáků. Vysoký počet přeživších klaďasů je zakončením v tomto seriálu neotřelým. A nový hlavní hrdina? Zvládl svým charismatem skvěle navázat na Cattaniho. ()

Al44...

První Chobotnice bez komisaře Cattaniho. Dějově trochu vykrádá třetí a čtvrtou sérii - snaží si z nich vzít to nejlepší. Opět se tu totiž setkáváme s mocnou a bohatou rodinou, která se samozřejmě zaplete s mafiány a postupně za to platí nejvyšší daň. Nový hlavní hrdina D. Licata myslím docela dobře do série zapadl - i on má svoje životní dilemata, které musí postupně řešit. Samozřejmě se tu setkáme s množstvím postav z předchozího dějství, vše na sebe krásně navazuje. Dle mého je tato pátá série sice o něco slabší než původní "Cattaniho série", nicméně i tak si udržuje velmi dobrou kvalitu. ()

Yarwen

Přechod od Michela Placida na Vittoria Mezzogiorna proběhl více než zdařile - má ještě více charismatu než jeho předchůdce, pokračuje i soudkyně, Tano Carridi a Loutkář. Výtečný scénář, který po divákovi vyžaduje zapnout mozek, se může zdát těm, kteří vyhledávají spíše novější prostoduché kriminálky, jako komplikovaný, pro mě je to ale přesně to, co se mi líbí, a pokud čtvrtou sérii považuji z pohledu detektivního seriálu za krále, tak této páté sérii dávám stříbrnou medaili. ()

• Zahraniční produkce seriálu byla první, která si vybrala po revoluci k natáčení Prahu. (Arnost.Dadak)