3 colpi di Winchester per Ringo

Western

Itálie, 1966, 100 min

Emimmo Salvi

Mario Parapetti

Ještě ne úplně typický spaghetti western, ale spíše eurowestern příznačný pro polovinu 60. let. Příběh o lásce, zradě a přátelství. Pevné morální principy, fungující manželství i rodina (dokonce i u pistolníka Ringa), eliminace násilí a krve, prostě vše ještě v intencích klasického amerického westernu. První půle je poměrně hodně mnohomluvná, statická, ztuhlá; ani představitel Ringa (Mickey Hargitay) není nikterak charismatický herec. Toto dílo dnes asi nikoho nenadchne, ale pro milovníky a znalce žánru není úplně bez zajímavosti. S ohledem na tyto aspekty čistý průměr - 3.(18.1.2014)

Gordon Mitchell (ne právě mnou přeceňovaný kulturista) a pár neznámých týpků v něčem hezky naivním? Bylo to lepší, než jsem čekala. Dva dobří přátelé Ringo a Frank spolu podnikají společné akce a milují stejnou ženu. Leč charismatický Mitchell má smůlu a vyklidí plac. Ringo dlouhá léta spokojeně žije, šerifuje, má malého syna, šťastnou matku, báječnou manželku, až při jedné nešťastné události přijde o zrak. Lidi, kteří dosud stáli na jeho straně, rychle otáčí, využívaje pro vlastní prospěch nejhorší metody a nezdolného Ringa v jeho úřadě nahradí poměrně úplatným Gordonem... Přese vše tu Gordon není na slovo vzatý záporák, asi 3krát hrdinovi zachrání život a je mi sympatičtější, než Ringo! Dosti zkažené městečko, pár naivních akcí, pár opravdu svinských osob a něco osobní tragédie. A k tomu scéna afrického folkloru! Zcela mimo nehodící se snad 10 minutové křepčení za rytmů pralesa bylo skutečně neočekávaným a k ději tak nějak vůbec nepatřícím bonusem. Pomstí se hrdina, ubrání si svůj život přes svůj hendykep, či dokonce prohlédne? Ta otázka je sice na místě, ale osud Gordonovy postavy tu pro mne byl důležitější - dokázal mi, že krom půl století v posilovně v sobě má snad i něco jiného. Stál mu ten kamarád vlastně za to?(6.4.2014)