Obřady, černá magie a tajné orgie 14. století

(festivalový název)
  • Itálie Riti, magie nere e segrete orge nel trecento (více)

Jack Nelson kupuje hrad s pohnutou minulostí: před 500 lety zde byla jako čarodějnice upálena Isabela Drupelová, milenka upírského hraběte. V hradních kobkách se odehrávají děsivé rituály: sekta upírů zde schraňuje Isabelino tělo a koná sadistická mučení, aby čarodějnici přivedla zpět k životu. Potřeba je krev, srdce a oči panen při 25. úplňku – několik mladých hostů, kteří na hrad přijíždějí kvůli zásnubám Nelsonovy neteře Laureen a místního rodáka Richarda Brentona, jsou proto více než žádaní…

Natočeno mezi roky 1971–1972 jako La Reincarnazione a nepřímo ovlivněno úspěchem „dekamerotického” cyklu Pierra P. Passoliniho, který dobově nejen v Itálii zpopularizoval sexualitu (ve) středověku. Riti, magie nere e segrete orge nel trecento (Rituály, černá magie a tajné rituály 14. století) znamenalo pro žánrového chameleona Renata Polselliho jeden z několika hororů gotického naturelu. Polselli pro natáčení intuitivně než poučeně využil svou povrchní znalost filosofie a psychoanalýzy (mj. znásobení motivu dvojníka), aby mohl uvést tyátr, kde „možná věci, které vidíme, jsou pouze věcmi, které toužíme vidět”, jak přisvědčuje jedna z hysterických postav. Myšlenková neukázněnost se odrazila navzdory žánru ve výsostně strojené stylizaci prostoru, upomínající na něco mezi lascivním disco-kabaretem a pestrobarevným giallem. Orgaistické vzdechy, syntetizátory, rokenrol, ba i africké perkuse v součinnosti s brutálně přerývavou montáží ještě více podněcují efekt rozklížené noční můry, nebo spíš delirického ataku, (re)prezentujícího zkušenost bolesti a slasti. (Blazena)

POMO

Snových 98 minut, které spolu nijak logicky nesouvisí, přestože v nich vystupují stejné postavy na stejných nebo spřízněných místech. Převážně hradu a jeho místností, katakomb, sklepů i interiérů s hezkým horským pozadím (natáčeno na Castello Piccolomini v Itálii). Upalování žen, lesbický sex, tuny zoomů na bezdůvodně vytřeštěné oči hlavních i vedlejších postav. Atmosférický, pestrobarevný nesmysl, ve kterém všichni všechno strašně moc prožívají, aniž by divák tušil, proč. Dokoukat v jednom kuse dokonce zasluhuje respekt. A panáka. ()

Karlos80

Jeden z nejdivnějších, nejnesmyslnějších, nesrozumitelných a nejvíce matoucích Eurotrash sleazy které jsem kdy viděl! A mohl bych pokračovat... Už jsem viděl hodně bláznivých a kompletně duševně nemocných filmů, ale tento snad všechny předčil, film měl na svědomí režisér Polselli, a pokud jste od něj už něco viděli (já o rok mladší "Delirio caldo" a XXX porno "Rivelazioni di uno psichiatra sul mondo perverso del sesso" ze stejného roku), tak mi možná dáte zapravdu a stejně tak jako já si budete myslet že tento režisér to neměl v hlavě tak zcela v pořádku (byl narušený, měl nějakou úchylku?), buď chtěl jen za každou cenu šokovat a nebo to byl vážně filmový umělec a my všichni jsme na to ještě nepřišli:-) Vše se tu točí kolem nějakého satanistického kultu (čarodějnické rituály), který musí v jednom starobylém obřadu obětovat sedm mladých panen aby oživili čarodějnici, která zemřela někdy před 400 lety. Je tu spousta různého mučení a násilností (znásilňování, bičování, napíchávání, upalování ap). Některé scény tu jsou hodně explicitní a vynikne tu i nějaký ten gore efekt, ale moc krve tu celkově není. Pěkný vizuální styl, hodně barev, dobré gotické nastavení, středověký hrad, psychedelická sado-masochistická a snová atmosféra, pěkné mladé ženy a hojnost nahoty, to vše tu dost dobře funguje, jen škoda že film je tak nesmyslný, nic tu vlastně nefunguje, film nemá v podstatě žádný pevný scénář, nějaký příběh tedy nemůže fungovat, děj je proto úplně nesouvislý, je tu spousta přerušovaných obrazu, scén a sekvencí, to vše je tu vyplněno právě těmi krásnými nahými ženami. Po filmu zjistíte že máte tak akorát krásně vymytý mozek, jestli jste zrovna v masochistickém rozpoložení, tak pak je to přesně film pro vás. Suma-sumárum; úplně zklamaný jako fanda 70s evropské exploitace jsem zas nebyl.-) Film má velmi blízko k další šílenosti tentokráte od režiséra Batzelli "Nuda per Satana". ()

berg.12

Hypnoticky nesnesitelné. Satanské obřady, sex, upíři, minulost, přítomnost natočené bez jakékoliv souvislosti. Ze soundtracku jsem protrpěl každou vteřinu. ()

darkrobyk

Než jsem film pustil, měl jsem za to, že ho natočil Jess Franco. Ve finále ale je to jeho tvorbě dosti podobné. Od Polselliho jsem pár věcí viděl, tudíž zaskočen ani překvapen jsem nebyl. Obskurní fantasmagorie, jíž dominují krásné poloobnažené ženy, nabízí dva střídavě se proplétající příběhy. Jeden středověký, druhý ze současnosti. V obou je hlavní postavou Isabela obviněná z čarodějnictví a následně upálená. Ještě před tím ji do hrudi natlučou kůl. Samotné upálení nijak efektní není, zato dlouhé je dost. Náplní současné dějové linie je snaha přivolat Isabelu zpět. To obnáší zdlouhavé obřady se ženami, jimž je vytrháváno srdce. Vatou jsou konflikty postav, sex, vraždy. Vše v barvotiskovém podání připomínajícím snové halucinace. Obrazy se překrývají, vracejí a násobí (oblíbený prostředek experimentálních filmů zjm. 60. let). Prostě jedno z typických děl italské kinematografie 70. let a Polselliho rovněž. Pro dnešního diváka nejspíš chaotické, obtížně srozumitelné a místy pomalé. Polselli totiž předkládá obrazy a výjevy a nechává na divákovi, aby si je sám řadil, uspořádal a přemýšlel o nich. Mozaikovému dojmu ještě nahrává hudba, která je tu mysteriózní, tam kolotočářsky rozverná, jindy připomene italské komedie a nakonec se ozvou ostré kytary. Téměř vše je v náznacích - sex, lesbický sex a hlavně upíří hrátky. Pořád jsem čekal na prokousnuté krční tepny, jenže nic. Ale na krev samozřejmě dojde stejně i na gore - srdce a kůl. Mužské postavy jsou z větší části panoptikem držek. Pokud jsou ženy krásné, tak muži až na výjimky odporní, znetvoření, vyšinutí... ocení jen žánroví fanoušci a sběratelé. ()

pornogrind

Za Riti, magie nere e segrete orge nel trecento nehledejte normální film(horor) ale bizarní psychedelickou podivnost u které lze pochopit snad jakékoliv hodnocení. Místy jsem se nudil, místy jsem se bavil, místy jsem nechápal... 3hvězdy ()

Goldbeater

Ty kráso, tak to byl zas jednou bizár. Obřady, černá magie a tajné orgie 14. století není žádným laciným italským trashem nulových kvalit, jak se může na první pohled zdát. Je to totálně prapodivná, těžko uchopitelná, psychedelická avantgarda, na niž jsem chvílemi zíral s otevřenou pusou a jíž je hodně těžké jakkoliv hodnotit. V prostředí naplněného kina Aero to byl totální divácký úlet. [FOD 2022] ()

panjosef

Psychedelický hororový polokabaretní úlet, který vám zřejmě hlava nepobere. Párty na zámku, spousta nahatých i oblečených koček pobíhajících všude možně, jáma pekelná kde se konají pekelné rituály, kruté očistce i radovánky. Celé je to hozené do těžce surrealisticky-psychedelického hávu se snovou atmosférou, takže jednotlivé výjevy na sebe někdy navazují, někdy nenavazují a ono je to místy ve výsledku celkem jedno i když v tom máte trochu zmatek. Vizuál dobrý, celkově to není špatné, trochu ve stylu Jeana Rollina či provedení ala Jess Franco. Když na to někde narazíte tak se mrkněte, klidně i s babou, koukat se na to dá docela v pohodě :-) . ()

Xeelee

[FOD 2022] Totálně neumětelská, bizarní a nesmyslná podívaná, která dokonce ke konci otevřeně přiznává, že to nedává smysl. WOW! Film plný toporných hereckých kreací, významných dlouhých záběrů obličejů s vážnými, stupidními i úchylnými výrazy (výbuchy smíchu included). Do toho fajná psychedelická atmosféra a nadpozemsky bizarní hudba, která z atmosférického psycha častokrát sklouzává do surreálný rozjuchaný grotesky, která ve mě startovala další nezastavitelné záchvaty smíchu! Za tu hudbu, která atmosféru snímku zručně přepíná mezi naprosto nesourodými módy šílenství, bych dal Reverberimu z fleku Oscara! Představte si neuvěřitelně natahovanou scénu, do které hraje hudba a najednou ustane a myslíte že je konec a ona ta hudba začne znovu a to hned několikrát v rámci scény. Masterpiece! ()

kaylin

Skutečnost, že snímku „Riti, magie nere e segrete orge nel trecento...“ chybí nějaká přehlednost, že ta dějová linka se ztrácí, může být celkem velkým problémem pro některé diváky, kteří prostě nebudou mít zájem se na něco takového koukat. Musím ale říct, že mě tohle tentokrát nevadilo a prostě jsem si užíval to, co jsem viděl. Je to pořád ještě eroticky jemnější, ale ten chtíč tu zajímavě probublává. ()

Gorehound

Pre "otrlejších" euro fanúšikov, keď už máte nejakú skúsenosť s, povedzme, Jessom Francom. No, aj tak je dej dosť poprehadzovaný a neprehľadný, zachraňuje to pekná hudba, prostredie hradu a jeho horské okolie, pekné, a často odhalené, herečky a nejaké to, na svoju dobu, o.k. gore. Zlé to nie je, ale aj na "zvláštny" film mi to prišlo mierne zmätené. Na druhej strane, ten menovaný skúsenejší 70s euro fanúšik si príde na svoje, aj keď s menovanými, subjektívnymi, nedostatkami. ()

gumli

Mám veľmi rád talianske horrory,ale tento mi nie je nijak po chuti.Ťažko sledovateľný,mätúci,šialený.Všetci muži ktorý sú na starom hrade ako hostia,sú vlastne reinkarnované historické postavy alebo upíry.O ženskú nahotu v tomto filme nie je núdza,nechýba ani lesbická láska.Násilie tam je,ale ako keby falošné,tiež nechýba ani humor,ale taký nechcený,alebo neumyselný,ťažko posúdiť.Niekedy film pripomína upírske filmy,inokedy gotický horror.Jednoducho povedané veľmi podivný horror,ale keď doteraz z neho nie je kultový horror,asi nebude nikdy. ()

vitekpe

Horor to neni. Spojeni temat "cerne magie", stredovekych ritualu a peknejch holek zni celkem pikantne, ale film je nakonec jen dalsi italskou zbesilosti ze zacatku sedmdesatek... Myslim, ze rejza i strihac by meli jit na odvykacku, protoze jejich prace udelala tenhle film temer nekoukatelnym. A tak to nakonec, stejne jako obvykle, zachranujou jen hezky polonahy holky. :-) 1+ ()

G04T

Předem bych začal tim, že naprosto chápu zdejší hodnocení a vlastně se i divím, že tenhle film není v černým. Nic jsem od toho nečekal, ale to, co jsem dostal, mě absolutně posadilo na prdel. Polselli naprosto nic neřeší a dává volnej průběh svý zvrhlosti! Z filmařskýho hlediska naprosto nepřijatelný. Střih jak od ožraly, scény na sebe nenavzaujou, dějová linie neexistuje. Za to to má ale atmosféru, i když místy taky chybí. Tohle není horor, tohle je nemocnej a zlej film. Jeden z nejdivnějších, snad i nejdivnější počin co jsem kdy viděl. Polselli byl podle mě fakt narušenej. Třeba kdybych vám pustil jeho režisérskej debut (L'amante del vampiro) a pak todle, absolutně by vás ani nenapadlo, že to točil stejnej režisér. Riti, magie nere e segrete orge nel trecento jsem chtěl nejdřív dát odpad (to byla cca první třetina), jenže postupem jsem se do toho nějak dostal (druhá třetina) a nakonec mě tenhle film fascinoval (poslední třetina). Skvělej úkaz toho, jak vypadá film, kterej točí (pravděpodobně) nemocnej člověk! Bravo Polselli! Strašně mě tenhle tvůrce baví. Už se nemůžu dočkat na Delirium a Maniu. ()