Smrt v přímém přenosu

Smrť v priamom prenose

Drama / Sci-Fi

Francie / Velká Británie / Západní Německo, 1980, 128 min

• mortak

Typická francouzská intelektuálština varující před zhoubnou mocí televize, bohužel tak prvoplánovitě, až je to někdy k smíchu. Všechny postavy jsou jednorozměrné (trpící žena, ex-manžel utíkající před realitou do umění, zlotřilý TV producent), nebo je jejich proměna nevěrohodná a probíhající v několika záběrech (Roddy). A pokud si Tavernier myslí, že reality show budoucnosti bude založena na rádoby hlubokých promluvách tajně natáčené ženy sedící na mořském břehu, tak by se měl podívat na dnešní TV pořady - uměle vytvořené prostředí, a jde o sex, konflikty, adrenalin, nechutnosti, ale nikdy ne o smrt.(4.2.2013)

Scifíčko z roku 1980 nám predstavuje svet o 40 rokov neskôr a robí to tak, že sa okrem nejakej tej novej technickej vymoženosti typu kamera v hlave nič nezmenilo. Nič proti, len potom prečo nemohlo ísť o budúcnosť blízku, prípadne alternatívny súčasný svet. Prvá mestská hodina sa sleduje veľmi dobre, tá druhá na vidieku už ale v sebe nedokáže zakryť, že vyše dve hodiny je na túto historku trochu príliš. Motivácie hlavnej mužskej postavy po dlhšom spoznávaní tej hlavnej ženskej ostávajú v podstate nemenné až do záveru, kde film boduje najviac.(5.6.2018)

Nepatřím do skupiny seniorů netrpělivě vyhlížejících příchod zubaté s kosou, ale již dopředu mne potěšila vize, že jednou budu umírat stářím nafetovaný do vysmáta. Zatím se na svou smrt snad ani netěším, ale kdybych umíral a někdo to chtěl natáčet, tak bych si od něj rozhodně nechal proplatit tučný šek a můj odchod ze života by pak byla jedna velká jízda. Svět je totiž reality show, což tento snímek prorokoval se slušným časovým předstihem, ale kdybych tady napsal, že jsem občas nezakopnul o nudný okamžik, tak to by se mé tvrzení nejen nezakládalo na pravdě, ale byla by to snad i trochu lež. Přesto si za originalitu a zajímavé herecké výkony dovoluji své objektivní hodnocení tři hvězdy a tři cípy zaokrouhlit o dva cípy nahoru.(12.11.2012)

• Morholt

Film s výborným nápadem, který ale zůstal absolutně nevyužit. Nelíbila naprostá absence fantazie, se kterou by tvůrci ztvárnili svět relativně blízké, ael přeci jen vzdálené budoucnosti. Vlastně tím jediným futuristickým výstřelkem byla ona kamera v oku. ale dobře. O to tady tolik nešlo. V hlavní roli tu byl etický rozměr, který pokládal otázku, co kde jsou meze televizní zábavy. Ani tahle rovina mi ale nepřišla příliš dobře podaná. A pak tu bylo drama se stalkerskými prvky v podání obou hlavních protagonistů a i tady by jste hledali odpovídající vypjatost marně. Za zmínku určitě stojí Romy Schneider, která hrála i vypadala fantasticky a výborně jí sekundující Harvey Keitel, ale ani tihle dva nezabránili protáhnout na konci obličej zklamáním. 35%(11.1.2015)

Myšlienku to určite má - ľudský hyenizmus nemá žiadne hranice. Nezastaví sa pred ničím. Tak to bolo v minulosti, je a aj stále bude. Zaujali ma úvahy od Romy o smrti, dosť mrazivé ak uvážime jej blízky koniec. Na druhú stranu dejová linka ma nijak zvlášť nenadchla a z výpravy mám zmiešané pocity. Na jednej strane, hlavne čo sa týka interiérov, tak klobúk dole, tu sa predstava 21. storočia celkom podarila. No ale čo sa týka oblečenia, účesov a aj aút napríklad, tak na to autori akosi pozabudli - stále kdesi v sedemdesiatkach. Lepší priemer. 65/100(7.2.2019)

• - Snímek byl natočen na motivy románu D.G. Comptona "The Continuous Katherie Mortenhoe", (Hans.)