• ripo

V „Padělku" se hlásí ke slovu opět známý český detektivkář záplatek podle základních receptů klasické detektivky. Také v „Padělku" dovedl podle jednoduchého detektivkářského receptu „ukaž pachatele zločinu, který je předveden na začátku, až na samém konci", udržet napětí po celou dobu, dokázal diváka zaujmout tak, že přehlédne některé poněkud až trapné nedostatky nikoli příběhu samotného, ale jeho realisace, a celkové režijní archivální pojetí, které se snaží sice představit pracovníky naší bezpečnosti jako živé dnešní lidi a stejně tak i jejich protihráče a ostatní hrdiny, ale které přesto vytváří jen postavy vyztužené konvencí staré manýry. Filmový přehled 43/1957(30.10.2007)

Vzhledem k faktu, že byl tento snímek natočen v 50. letech, nemůže nijak překvapit, že hlavním problémem v příběhu je protistátní činnost. Natočeno je to ale velkolepě. Vlastně by se dalo říci, že se jedná téměř o akční film. Přestřelky, rvačky, sledovačky, drsná státní bezpečnost, to vše tu je. Dnes už však celkový dojem kazí především filmařské postupy používající se hlavně na přelomu 40. a 50. let. Taktéž styl hereckých dovedností moc na důvěryhodnosti nepřidá. Vynecháme-li jistou scenáristickou naivitu, na český film je tento počin vskutku zajímavý. Hlavně tedy po té akční stránce. Inu, režim si dal záležet. Dával tímto snímkem jasně najevo, že se s nikým a s ničím prostě nepáře.(2.11.2014)

Tento film mě velmi mile překvapil. Na svou dobu velmi dobře natočená detektivka s kvalitními hereckými výkony. Zaslouží si rozhodně lepší hodnocení. Je nutno si také uvědomit, že dobová kritika tento film rozcupovala na kousky právě kvůli těm prvorepublikovým interiérům a honičkám v zahraničních autech i podivnému ději, který by bylo možné zasadit i do nějakého amerického města. Soudruhům se toto dílo nelíbilo! Kritika pouze ocenila herecké výkony Stanislava Neumanna, Valtra Tauba a Vladimíra Menšíka. A strhala herecký výkon Vítězslava Vejražky. Jakoby ten film vypadl z rámce své doby. A nějaká ta slova o protistátní činnosti na tom nic nemění. Jakoby tam vůbec nebyla, neb jsou vyřčena jen tak naoko. Pro děj filmu to vůbec není podstatné! Velmi mě překvapil herecký výkon Stanislava Neumanna, kterého jsem znal jen z těch našich dvou nejznámějších pohádek. V tomto filmu podal mimořádný výkon. Kde tedy vzal Tosim tu komunistickou trapárnu, když dobová kritika odsoudila tento film právě za jeho tzv. prozápadní interiéry, auta i děj? Ono je velmi jednoduché takhle psát a nepřemýšlet, neprostudovat si dobové kritiky, atd. Zkrátka střílet od pasu. To je potom hanba! A nikoliv tento film, který se na svou dobu mimořádně povedl. Podstatné informace o filmu lze nalézt v knize Lumíra Holčáka: Vladimír Menšík a jeho filmy. 72%(18.3.2016)

Oldschool tvar toho filmu pusobi solidnim dojmem. Dalsim pozitivem-prekvapenim je pak obsazeni roli, napr. zaporaka drsnaka hraje Neumann(!), femme fatale hraje Matulova(!), hlavniho detektiva Hanus, Mensika zastrelej(!) a Adamova tam beha skoro naha... Tohle jen tak nekde neuvidite. :) Film je misty trosku zmateny v tempu, ale zato pomerne akcni. Fajnsmekrum lze doporucit. 3+(29.11.2015)

Neviem kde videl Tosim záškodníkov proti komunistom, keď to bolo o bande falšovateľov. Tí jestvovali od dôb existencie peňazí, jestvujú aj dnes a budú tu až do konca ľudstva. Čo majú spoločné so zriadením...? Veľmi dobrý film! Zápletka bola veľmi slušná i spád to malo. Mne sa ako vždy páčili zábery z exteriérov - dobové zábery z ulice, električky, tatraplány, 1201tky a vojenské Tudory :) Škoda len, že ČSFD tu (viď Obsah) prezradilo celý dej vrátane páchateľa. Odporúčam vymazať poslednú vetu...(29.11.2014)

• - Stejnojmenná tříaktová hra o charakteru člověka Eduarda Fikera poprvé vyšla v roce 1955. (NinadeL)