Tento film mě velmi mile překvapil. Na svou dobu velmi dobře natočená detektivka s kvalitními hereckými výkony. Zaslouží si rozhodně lepší hodnocení. Je nutno si také uvědomit, že dobová kritika tento film rozcupovala na kousky právě kvůli těm prvorepublikovým interiérům a honičkám v zahraničních autech i podivnému ději, který by bylo možné zasadit i do nějakého amerického města. Soudruhům se toto dílo nelíbilo! Kritika pouze ocenila herecké výkony Stanislava Neumanna, Valtra Tauba a Vladimíra Menšíka. A strhala herecký výkon Vítězslava Vejražky. Jakoby ten film vypadl z rámce své doby. A nějaká ta slova o protistátní činnosti na tom nic nemění. Jakoby tam vůbec nebyla, neb jsou vyřčena jen tak naoko. Pro děj filmu to vůbec není podstatné! Velmi mě překvapil herecký výkon Stanislava Neumanna, kterého jsem znal jen z těch našich dvou nejznámějších pohádek. V tomto filmu podal mimořádný výkon. Kde tedy vzal Tosim tu komunistickou trapárnu, když dobová kritika odsoudila tento film právě za jeho tzv. prozápadní interiéry, auta i děj? Ono je velmi jednoduché takhle psát a nepřemýšlet, neprostudovat si dobové kritiky, atd. Zkrátka střílet od pasu. To je potom hanba! A nikoliv tento film, který se na svou dobu mimořádně povedl. Podstatné informace o filmu lze nalézt v knize Lumíra Holčáka: Vladimír Menšík a jeho filmy. 72%(18.3.2016)

Neviem kde videl Tosim záškodníkov proti komunistom, keď to bolo o bande falšovateľov. Tí jestvovali od dôb existencie peňazí, jestvujú aj dnes a budú tu až do konca ľudstva. Čo majú spoločné so zriadením...? Veľmi dobrý film! Zápletka bola veľmi slušná i spád to malo. Mne sa ako vždy páčili zábery z exteriérov - dobové zábery z ulice, električky, tatraplány, 1201tky a vojenské Tudory :) Škoda len, že ČSFD tu (viď Obsah) prezradilo celý dej vrátane páchateľa. Odporúčam vymazať poslednú vetu...(29.11.2014)

Bylo příjemné sledovat, že někteří herci, které jsem až doposud viděla vyloženě jen v kladných rolích, umí perfektně i ty záporné a dokážou se do nich přepnout během jediného okamžiku a to tak věrohodně, až mi z jejich výkonu poklesla čelist. Nenazvala bych tenhle film hned komunistickou trapárnou. Pravda, byl trošku více rozvleklý, takže působil, že je mnohem delší, než je jeho skutečná stopáž.(8.12.2014)

"Abych řek pravdu, mně se hned nelíbil !!" A to mně zase joo !! ;) Ostatně Vladimír Menšík přece nikdy nezklamal, což rozhodně platí i v případě této nepříliš známé, nicméně vůbec ne špatné, detektivky režiséra Vladimíra Borského, byť se zde coby schopný padělatel Dvořáček alias Alfréd Toglar příliš neohřál, v polovině filmu totiž jednu koupí a odnesou ho nohama napřed.. Jistě, jedná se o záležitost silně poplatnou době svého vzniku, nicméně povětšinou velmi dobře především herecky zvládnutou, když už samotný casting slibuje velmi zajímavou podívanou.. Ono třeba vidět přesvědčivého Stanislava Neumanna v naprosto nečekaně záporné roli se divákovi jindy poštěstí jen těžko..(29.11.2014)

Fiker psal dobré detektivky a tohle byla jistě jedna z nich a s překvapivým závěrem.Ze začátku filmu se mi zdálo, že jsou některé dialogy trošku naivní, ale nakonec jsem se do děje vžil. Menšík stejně jako ve filmu 105 % alibi v záporné roli, stárnoucí Vlasta Matulová, ohromně sexy Jaroslava Adamová, málo veš filmu vídaná Otýlie Beníšková - a pak herecká klasika 50. let, to byli herci, na něž se dalo koukat. To, že banda padělávala dokumenty pro ilegální přechody hranic, může se leckomu ze zdejších diskutujících zdát venkoncem kladným počinem, mně samozřejmě nikoliv. Mimochodem pro pana Schlierkampa - pan Menšík měl v občance skutečně jméno Vladislav.(18.1.2018)

• - Stejnojmenná tříaktová hra o charakteru člověka Eduarda Fikera poprvé vyšla v roce 1955. (NinadeL)