• ripo

V „Padělku" se hlásí ke slovu opět známý český detektivkář záplatek podle základních receptů klasické detektivky. Také v „Padělku" dovedl podle jednoduchého detektivkářského receptu „ukaž pachatele zločinu, který je předveden na začátku, až na samém konci", udržet napětí po celou dobu, dokázal diváka zaujmout tak, že přehlédne některé poněkud až trapné nedostatky nikoli příběhu samotného, ale jeho realisace, a celkové režijní archivální pojetí, které se snaží sice představit pracovníky naší bezpečnosti jako živé dnešní lidi a stejně tak i jejich protihráče a ostatní hrdiny, ale které přesto vytváří jen postavy vyztužené konvencí staré manýry. Filmový přehled 43/1957(30.10.2007)

Oldschool tvar toho filmu pusobi solidnim dojmem. Dalsim pozitivem-prekvapenim je pak obsazeni roli, napr. zaporaka drsnaka hraje Neumann(!), femme fatale hraje Matulova(!), hlavniho detektiva Hanus, Mensika zastrelej(!) a Adamova tam beha skoro naha... Tohle jen tak nekde neuvidite. :) Film je misty trosku zmateny v tempu, ale zato pomerne akcni. Fajnsmekrum lze doporucit. 3+(29.11.2015)

Bylo příjemné sledovat, že někteří herci, které jsem až doposud viděla vyloženě jen v kladných rolích, umí perfektně i ty záporné a dokážou se do nich přepnout během jediného okamžiku a to tak věrohodně, až mi z jejich výkonu poklesla čelist. Nenazvala bych tenhle film hned komunistickou trapárnou. Pravda, byl trošku více rozvleklý, takže působil, že je mnohem delší, než je jeho skutečná stopáž.(8.12.2014)

"Abych řek pravdu, mně se hned nelíbil !!" A to mně zase joo !! ;) Ostatně Vladimír Menšík přece nikdy nezklamal, což rozhodně platí i v případě této nepříliš známé, nicméně vůbec ne špatné, detektivky režiséra Vladimíra Borského, byť se zde coby schopný padělatel Dvořáček alias Alfréd Toglar příliš neohřál, v polovině filmu totiž jednu koupí a odnesou ho nohama napřed.. Jistě, jedná se o záležitost silně poplatnou době svého vzniku, nicméně povětšinou velmi dobře především herecky zvládnutou, když už samotný casting slibuje velmi zajímavou podívanou.. Ono třeba vidět přesvědčivého Stanislava Neumanna v naprosto nečekaně záporné roli se divákovi jindy poštěstí jen těžko..(29.11.2014)

Fiker psal dobré detektivky a tohle byla jistě jedna z nich a s překvapivým závěrem.Ze začátku filmu se mi zdálo, že jsou některé dialogy trošku naivní, ale nakonec jsem se do děje vžil. Menšík stejně jako ve filmu 105 % alibi v záporné roli, stárnoucí Vlasta Matulová, ohromně sexy Jaroslava Adamová, málo veš filmu vídaná Otýlie Beníšková - a pak herecká klasika 50. let, to byli herci, na něž se dalo koukat. To, že banda padělávala dokumenty pro ilegální přechody hranic, může se leckomu ze zdejších diskutujících zdát venkoncem kladným počinem, mně samozřejmě nikoliv. Mimochodem pro pana Schlierkampa - pan Menšík měl v občance skutečně jméno Vladislav.(18.1.2018)

• - Stejnojmenná tříaktová hra o charakteru člověka Eduarda Fikera poprvé vyšla v roce 1955. (NinadeL)