poster

Neděle na venkově (festivalový název)

 • Francie

  Un dimanche à la campagne

 • anglický

  A Sunday in the Country

Drama

Francie, 1984, 90 min

 • JimJam
  *****

  Tento film byl mým prvním setkáním s Tavernierem a doufám, že ne posledním. Odehrává se během jednoho nedělního dne, kdy za starým malířem Ladmiralem na venkov přijíždí syn s rodinou a nečekaně i jeho dcera. Tento nesmírně poetický film (což dokresluje podzimní příroda, úchvatné dekorace a hudba) zobrazuje témata stáří, rodinných vztahů a umělecké tvorby způsobem, jak by např. americká kinematografie nikdy nedokázala, přesto ale universálně srozumitelným. Do hlavní role obsadil režisér přesného Louise Ducreuxe, francouzského divadelního režiséra, hudebníka a občasného herce. Velice kvalitní výkony podávají v rolích jeho protikladných potomků Sabine Azéma (moderní nezkrotná Iréne) a skvělý Michel Aumont (odpovědný a vážný otec rodiny Gonzague).(7.3.2010)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $2,411,143Tržby Celosvetovo $2,600,000(26.3.2010)

 • radektejkal
  *****

  "Tolik málo", zazní mezi zpěvy starých a mladých na počátku filmu. Na jeho konci se starý malíř upřeně dívá na prázdné plátno. Co tam vidí? "Tolik málo."... Notalgický pohled do doby, kdy Francie měla ještě něco na duchu i na těle, do posledního vzepětí francouzského genia (doby impresionismu a fauvismu - mezi válkami již byla ve vleku Angličanů a je ve vleku nyní Němců a Arabů). Nevtíravě vynalézavá kamera upomíná, především kompozičně, na expresionistické obrazy. Dialogy nejsou hloupé ani přechytralé. Nádhera je příliš rozmařilá. Ostatně jak jinak, když si nejste schopni nalít bez služky ani vodu. Nicméně perfektně zharmonizovaná sentimentálně nostalgická nálada, kterou film po celou dobu důsledně uchovává, zaujme asi většinu diváků. Také kdo by neměl rád Francii Renoira, Moneta-a-Maneta, Pissarra, Sisleyho nebo dědu Ladmirala... Ale imprese mohou být jen v přírodě, nikoli v ateliéru - a tak vzhůru na venkov.(10.2.2015)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Cannes 1984 - Najlepšia réžia (Bertrand Tavernier)(9.2.2013)

 • Houdini

  Zlatá Palma - výběr(9.5.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace