Jindřich V. (TV film)

Henry V

The Life of Henry the Fifth

Drama / Válečný / Životopisný

Velká Británie / USA, 1979, 170 min

William Shakespeare (divadelní hra)

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

• bogu

Shakespearovy historické hry nejsou, navzdory všeobecné rozšířené fámě, nudné – tahle adaptace o tom ale nejspíš nikoho nepřesvědčí. Herci jsou tu buď naprosto utlumení nebo naopak teatrální – nejlépe z toho vychází sám David Gwillim jako Jindřich V, i když i on je často celý ušeptaný a rozcitlivělý a na úroveň, na které se ve stejné roli držel v předcházejícím dvojdílném Jindřichovi IV., se nikdy ve "svém vlastním" filmu znovu nevyšvihne. Velkého dramatického vrcholu téhle hry, bitvy u Agincourtu, se také nedočkáme – odehraje se během jediného střihu mezi dvěma scénami: před bitvou a po bitvě. To, co bitvě předchází, mě nestrhlo, to, co ji následuje, logicky nenabízí žádnou velkou katarzi. Gwillimův “St Crispin’s Day” zní spíš jako takové přátelské poplácání po zádech. “Once more unto the breach” není o moc lepší. Velkou šancí téhle adaptace bylo, že vychází z jen minimálně zkráceného textu (jako většina starších BBC adaptací Shakespeara) a tak mohla Jindřichova výprava a vůbec Jindřich sám nabýt náležitě ne-černo-bílého výrazu (Jindřich není ani zdaleka tak jednoduchý model ideálního krále a vojevůdce, jak se může zdát na první pohled, a během jeho tažení narazíme na spoustu problematických scén) – bohužel, režisér David Giles se zřejmě rozhodl, že na žádné kontroverzní otázky, které se v téhle hře ukrývají, odpovídat nebude. To jediné, v co vyústilo použití téměř nezkráceného textu, je nadměrně dlouhá stopáž a líné tempo. Gwillim, ač po herecké stránce stále ucházející, mi nedokázal představit složitou postavu Jindřicha, krále tvrdě bojujícího o důvěru svých vlastních lidí, vzteklého, ambiciózního, egocentrického a někdy i nepříjemně zlomyslného – sice už to není Olivierův placatý heroj bez bázně a hany, ale nějakého psychologického konfliktu a růstu jsem se nedočkal ani tady. Vadilo by to snad méně, kdyby komedie (která přece jenom v Olivierově filmu ještě jakž takž funguje) nekapitulovala ze všech nejdřív: Pistol s vizáží dřevorubce mě nepřestával iritovat a šunkovitý Fluellen byl k nesnesení. Původně jsem chtěl dát slabé, ale pořád ještě ne zoufalé dvě hvězdičky, protože tahle televizní adaptace není úplná katastrofa, ale pak jsem si uvědomil, že vlastně nevím co bych tu mohl opravdu pochválit. Hm… princezna Katherine (Jocelyne Boisseau) byla moc pěkná. Tak. // LEPŠÍ VERZE: Možná nejzdařilejší Jindřich V je ten nejnovější s Tomem Hiddlestonem v hlavní roli (2012; režie Thea Sharrock), který završuje výtečné výpravné zpracování celé Shakespearovy druhé tetralogie; podobně laděný a jen o chloupek nevyrovnanější je zablácený Jindřich V Kennetha Branagha, ale ani ve srovnání se stařičkou, pohádkově naivní verzí Laurence Oliviera (1944) tahle chudokrevná studiová adaptace neobstojí.(26.9.2009)