Štěstí

• USA Luck

Sam Greenfieldová je ta největší smolařka na světě! Znenadání se ale ocitne v Zemi štěstí. Aby se jí na paty pro změnu začalo lepit štěstí, musí se spojit s kouzelnými bytostmi. (Apple TV+)

Malarkey

Po dlouhé době jsem si pustil nějaký animovaný film. Byla na něj nálada a výběr se povedl. Nejdřív jsem si sice říkal, proč tu někdo vytváří animovaný příběh, který by se jó nechal natočit i hraně. Po asi čtvrt hodině jsem ale pochopil, že zde představivost tvůrců bude mít hlavní slovo. Hodně mi příběh připomínal jiný animovaný příběh – V hlavě. Ani vlastně nevím proč. Hezká, poměrně výrazná animace, vtipné dialogy a v tomto ohledu i jednoznačně povedený dabing kreslených postav. Simon Pegg byl se svojí angličtinou fantastický. ()

filmfanouch

John Lasseter je jedním ze zakladatelů Pixaru a svého času byl kreativním šéfem u Pixaru i Walt Disney Animation. Když se měl poté režisér prvních dvou dílů Toy Story vrátil ke kormidlu u čtvrtého filmu, i Lassetera se dotklo tehdy probíhající hnutí MeToo, kdy Lasseter uznal chybu a opustil Disney/Pixar. Vzápětí byl ovšem najat jako hlavní animátor u nově vznikajícího Skydance Animation, což se pochopitelně neobešlo bez kontroverzího přijetí. Skydance Animation nicméně tak či onak získalo schopného a zkušeného vedoucího animace, který by měl dohlížet na všechny chystané animáky studia. Režie prvního celovečerního filmu se poté chopila Peggy Holmes, režisérka prequelu Malé mořské víly s podtitulem Jak to všechno začalo a dvojice filmů Zvonilka: Tajemství křídel a Zvonilka a piráti. Stěžejní otázkou ovšem zůstává fakt, zda se Skydance Animation vyplatí do budoucna sledovat.   Štěstí bylo původně animákem, který měl dorazit do kin a náklady na jeho tvorbu se vyšplhali na 140 milionů dolarů. Po počáteční smlouvě mezi Skydance Animation a studiem Paramount ovšem došlo ke zlomu, kdy má Skydance Animation nově podepsanou dlouholetou spolupráci s Apple TV+, která by nejspíš ráda z budoucích animáků Skydance udělala jednu ze svých vlajkových lodí. I proto se možná dalo čekat, že první film Skydance Animation bude mít větší tah na branku. Právě i díky klíčové pozici Lassetera se dalo snadno očekávat, že tvůrce, který stal u základů Pixaru, startovní projekt ohlídá. Jeho nová pozice u Skydance Animation z dalekohledu působí jako cesta k vykoupení a druhé šanci, kdy je velmi snadné očekávat, že o Lasseterovi někdy někdo natočí minimálně velmi zajímavý dokument. Kdyby se ovšem kapitola měla uzavírat tady, Lasseter možná přeci jen nevyhnutelně skončí jako poražený.   Samotný název filmu svádí k poučování nad významem štěstí, kdy dochází k zábavným eskapádám a film jednoduše může sloužit jako ideální film pro děti rodičů předplácející si Apple TV+. Na rozdíl od pixarovek ovšem Štěstí nevybízí k pocitu toho, že jde o animovanou podívanou, za jejíž sledování se dospělí diváci rozhodně nemusí stydět. U Štěstí se dá maximálně ocenit velmi solidní animace, kdy ovšem rozpočet ve výši 140 milionů dolarů působí přestřeleně a pokud člověk čeká, že po vzoru pixarovek či filmů studia Ghilbi se Skydance Animation na samotném startu profiluje jako animační studio, u kterého se vyplatí vyžívat se v nejmenších detailech, měl by rychle zchladit očekávání.   Je to poznat především na Zemi štěstí, která přesně vybízí k tomu, aby se konal festival vizuálních orgií a představil se přesně ten skvělý fascinující svět, které neustále sype Pixar či Hayao Miyazaki ve svých filmech. Výsledná Země štěstí ovšem působí jen jako obstojný školní projekt studenta animace, který to možná s animací umí, jeho handicapem je ovšem nedostatek imaginace. Zajímavější jsou tak pravidla představeného světa, jednotlivé zábavné postavy a především černá kočka Bob, jehož dabing si Simon Pegg nejspíš dost užil.   Poměrně slušný je soundtrack Johna Debneyho, krom Pegga stojí za zmínku rozhodně i dabingové výkony Woopi Goldberg v roli leprikóní vedoucí nebo Jane Fondové v roli draka Babe. Slušný je i záporák Rootie, kterého namluvil John Ratzenberger, jedna z dřívějších dabingových stálic Pixaru. Na všech těch zajímavých postavách ovšem poté nejvíce trpí hlavní hrdinka Sam, která v průběhu nepůsobí dvakrát zajímavě. Eva Noblezada se možná za mikrofonem snaží, její postavě ovšem v průběhu očividně chybí nějaká to hloubka. I přes plejádu zajímavých vedlejších figurek by ty postavy nikdy v zásadě neměli zastínit hlavní hrdinku. A to se u tohohle animáku stalo.   Skydance Animation má minimálně slušně nakročeno. Animace je povedená (i když to chce vychytat jisté mouchy a především zapracovat na detailu), příštím animákům by ovšem prospělo více zapracovat na ústřední zápletce, budování světa a větší komplexnosti. Dá se snadno věřit tomu, že v budoucích letech může být líp (Režisér Úžasňákových a Ratatouille Brad Bird chystá pro Skydance animovanou detektivku Ray Gunn), start si ovšem mohli především i díky zkušenému Lasseterovi přeci jen více pohlídat..... () (méně) (více)

silentname

Trailer na "Luck" úprimne navnadil. Okrem toho film, ktorý má v produkcii meno John Lasseter bude určite mať nejaké kvality. A nesklamal som sa. Hoci je pravda, že asi by som bol radšej keby bol film o niečom trošku inom, vo výsledku poteší skvelou a celkom originálnou hlavnou myšlienkou. Ktorá je okrem toho podaná spôsobom, ktorý veľmi dobre funguje. Pretože keby sme boli všetci šťastní a všetko sa nám darilo, akí ľudia by sme vlastne nakoniec boli? To je niečo, čo by deti určite mali vidieť. Je super tiež, že vo filme nie je žiadny reálny zloduch. Vlastne aj miesta, ktoré môžu pôsobiť na prvý pohľad strašidelne môžu ukrývať veľa pekného a obyčajného. To oceňujem. Mám rád našu hlavnú hrdinku Sam. Jej príbeh je zaujímavý, jej postoj je super a aj keď by jej človek doprial v živote trošku šťastia, tak obdivuje jej pozitívny postoj, optimizmus a najmä vždy myslí viac na druhých. Animácie sú veľmi kvalitné a celkovo mám z filmu pocit, že siaha pokojne na kvality, aké nám prináša Pixar. Takže Skydance Animation určite budú štúdio, ktorého postup budem sledovať aj ďalej. Pre mňa veľmi pekný animovaný film pre celú rodinu. Čeknite si ho a uvidíte sami. So šťastím sa vám bude páčiť rovnako ako mne. Hodnotenie: A- ()

Chrustyn

Vizuálně povedený animák. Bohužel bez výrazně vtipných momentů a poutavého příběhu. Zbydou pouze krásně naanimované, zaměnitelné postavy v krásně vyvedeném světě. Jeden z těch slabších kousků. ()

Marze

Neurazliva animovana komedie s prumernym pribehem. Animace je okouzlujici , zdalo se mi to prekombinovane spoustou napadu. Bez predstavivosti, aby to emocne vtahlo i dospele, kdyz uz ma jit o rodinnou zabavu. Honicka s kockou nestaci. ()

Arsenal83

Silný priemer, kde sa pestrofarebnosť obmedzila na odtiene zelenej a žltej či ľadovomodrej, dýchal z toho menší rozpočet. Na animákoch sa treba vedieť aj zasmiať. Tento veľa príležitostí nepriniesol. ()

ScarPoul

Scény v realite sú nápadité, vtipné a bez zbytočných kecov aj podarené. Problém nastáva návštevou nového sveta. Tvorcovia sa snažia vysvetliť jeho pravidlá a robia to ťažkopádne. Svet, ako taký pochopíme, ale bohužiaľ tu nezostáva veľa priestoru pre postavy a ich pocity. Jediný, komu ako tak rozumieme je hlavná hrdinka. Pre mňa sa jedná o ďalšiu z premárnených príležitostí, pretože nápad je to miliónový. Nie je to vyslovene zlé, len to nedosahuje na svoj skutočný potenciál. Ale aj napriek tomu sú tu veci na ktorých sa dá úprimne zasmiať a aj byť trošku dojatý. Jednohubka na upršaný večer. Ale mohlo z toho byť druhé Inside out. ()

MoiJe

Podpriemerná mimika a zbytočne dlhá stopáž tlačiaca na pílu dobra, ale pár milých nápadov okolo prostého šťastného či nešťastného pohybu. ()

JohnCZ

Mám s tím vlastně úplně stejný problém jako s Duší od Pixaru. Začátek v realitě super - zajímavý úvod akcentující těžší témata a velmi sympatická hlavní hrdinka natvrdo vhozená do života čerstvě dospělého člověka. Ale musí to být prostě barevný přístupný animák pro děti, takže jakmile se děj skokově přesune do šíleného, co do logiky notně za vlasy přitaženého a nepříliš dobře vysvětleného fantasy světa, už to prostě nějak není ono. Od filmu, za kterým stojí mj. i legendární John Lasseter bych čekal přeci jen něco malinko víc. Ale špatné to rozhodně není. Kočičák Bob se skotským akcentem v podání Simona Pegga je správně vtipný, má to i navzdory trochu přepálené délce celkem svižně tempo a poučnou závěrečnou pointu. ()

Aljak

Idea, posolstvo a pointa tohto animáku sú skvelé! Celý ten námet má určite potenciál, aj kompozične to bolo celkovo vydarené, akurát tu bolo na môj vkus príliš veľa infantílnosti a mnohé scénky vyznievali trochu trápne. No na druhú stranu tu bolo aj kopu super hlášok a scénok s milým dôvtipom, na ktorých sa dalo z chuti pousmiať (na niektorých aj zasmiať). Tento animák veľmi šikovne dáva do kontrastu šťastie a smolu, a prostredníctvom fantastických ríš šťastia a smoly nám ukazuje, ako to vlastne celé je :) Milé, feeling good, a veľmi kvalitná pointa. Len škoda tých niektorých priblblých vsuviek a čudných magických indivíduí. Aj kvôli tomu len 3* ()

M.i.k.e

Sam je neuvěřitelná smolařka a v jejím životě se pokazí všechno co se jen trochu pokazit může.Jednoho dne se shodou okolností dostane do země ve které se vyrábí štěstí a po řadě potřebných peripetií dojde k prozření, že každý je svého štěstí strůjcem a abychom poznali co je pravé štěstí musíme mít i tu proklatou smůlu. Luck je standardní a přiměřeně zábavný rodinný animák, který krom potřebného poučení nepřinese nic navíc, ovšem účel splní bez větších problémů.Plusem jsou obě země na výrobu štěstí a smůly, ve kterých je poměrně dost neokoukaných a slušných nápadů a tvůrci si s nimi solidně vyhráli...65% ()

vydumnica

Luck sa žiaľ nezaradí medzi moje obľúbené animované filmy a myslím si, že jedno pozretie úplne stačí. Nemá to ten taký šmrnc. Nie je to vôbec vtipné, nie je to ani dojímavé, nie je to vlastne ani až také zaujímavé a miestami sa to zdá až nudné a pridlhé. Na druhej strane príbeh dievčaťa zo sirotinca by ma aj zaujímal, keby to bolo celé podané zaujímavejšou formou. Viac času trávime vo svete fantázie s dračicou a jednorožcom, no mne sa ešte najviac páčil začiatok filmu v reálnom svete Sam. To bolo aj dojímavé aj vtipné zároveň, ale po pár minútach to už bolo len priemerné až do konca. Na Disney a Pixar to nemá ani náhodou, ale snaha sa cení. Okrem toho na povery neverím a na čierne mačky už vôbec nie. Keď tak nad tým premýšľam, žiadna z postáv mi zvlášť neprirástla k srdcu. Hudba sa mi veľmi páčila. 60% ()

honajz2

Animák s tak nefunkčním scénářem jsem už dlouho neviděl. Naposledy snad u Vzhůru za sny, a tam to bylo ještě horší. Nechápejte mě špatně, fantazijní světy výroben štěstí a smůly nejsou vymyšlené blbě a propojují se spolu docela chytře, taky to i drží nějak pohromadě, ale asi takovým stylem, jako by děcko poskládalo hromadu střípků sice do určitého tvaru, ale špatně. A ono by to nevadilo, kdyby to bylo čistě pro děcka, ale tohle chce být i v něčem pro dospělé a na to už člověk má automaticky jiné nároky. Všechny postavy - kromě Boba, který tu jediný má nějaký charakter a taky byl jediný, kdo mi byl sympatický a občas mě bavil - tu jsou pouhé šablony, vztahy mezi nimi jsou strašně divné, nahodilé, neustále proměnlivé a nefunkční a podobně je to se všemi dějovými liniemi, které zde jsou. Začátek je depka z děcáku (přičemž tam není dostatečně opodstatněné, proč zrovna děcák), pak je to rozverná slapsticková show scének, ve kterých má Sam extrémní smůlu, pak je z toho zase fantasy a poznávání nového světa, pak se to dokonce snaží o nějakou myšlenku... A ani jedno nefunguje tak, jak by mělo a ten prapodivný závěr ani nechci rozebírat, jelikož působil, jako by ho splácal prvňák na základce. Když to srovnám třeba s Duší, která je tématem někde úplně jinde, ale Štěstí se o její styl docela snaží, tak Duše byla mnohem promyšlenější a to k ní mám dost výhrad. A jestli je Štěstí o několik levelů níž, je to tuplem nepovedené. Byla tam místa, kdy bych i třetí hvězdu dal, ale závěr to celé podělal, takže zůstanu jen u dvou hvězd. A to ještě s tím, že větší kreativita by tomu jenom prospěla a hlavně jsem celou dobu čekal, že se dozvím, proč má tak abnormální smůlu, což by byla mnohem zajímavější a funkčnější zápletka, než tahle ryze pohádková, která když se snaží o nějaké poselství, je to strašná křeč. 2* ()

oveckaoa

Rozhodně jeden z těch leších animáků už trailery naznačovaly , že to bude pecka a potvrdilo se to. Tohle trhne takové Frčíme jak nic i než taková Proměna je to lepší a je to dokonce lepší než takové v Hlavě od Pixaru tady to  mělo jít  do kin pořád lepší než filmy co tam chodí . Jediný problém to má v tom, že je to ke konci trochu dlouhé a táhne se to. Spolu s Mořskou Bestií letošní překvapení co dokazuje, že i menší studia dokážou natrhnout Pixaru a Disneymu prdel, když chtějí a dostanou k tomu příležitost.  80 procent ()

NorseSword24

Animácia slabšia. Prvá polhodka mi prišla strašne slabá. Zdalo sa mi to ako pre 4 ročné decká. Áno hlavný diváci by mali byť deti, ale je veľa animákov čo si rád pustím, toto mi prišlo ako nudná blbosť. Možno to robila len ta animácia. Potom keď sa dej presunul do hlavného fantasy sveta to už bolo lepšie a do konca filmu to na kvalite len stúpalo. Nestúplo to nad priemer ale presne sa trafilo do stredu priemeru. A neviem či sa mi to len zdalo ale prišlo mi, že Apple tam napchal toľko svojich výrobkov rôzne do filmu až to začínalo byť trochu do oči bijúce. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny