Řezníci

The Green Butchers

Mäsiari

Komedie / Drama

Dánsko, 2003, 100 min

Na co stačila Švandrlíkovu Guláši ani ne půl hodina, je zde roztaženo do 100 minut. Popravdě moc jsem se nenasmál. Ne že by nebylo čemu - mohl jsem propukat v cynický řehot při pohledu na porcování mrtvol, prodávání masa z nich natěšeným zákazníkům či vyděšený výraz lékařky visící na háku...jenže černý humor vypadá přeci jen jinak. Směrem ke konci se mne stále víc a víc zmocňoval pocit, že sleduji tíživé existenciální drama, kde je všechno špatně. Milosrdný konec vše vyzvedl z temných vod, ale upřímně - je možné se těšit z pohledu na blázny? No, blázny, až na jednoho spíše psychopaty...(7.5.2015)

Hlavní zápletku už většinou všichni známe (např. Delicatessen) a o to to bylo lepší, že člověk tušil, že začnou prodávat lidi a fakt že jo:) Tady však byla velmi působivá ona dánská reálnost vkládaná do filmů. Děj se velmi zajímavě rozbíhá a humor je opravdu propracovaně černý. Až nakonec vše skončí happyendem a oni si to asi i fakt zaslouží:)(28.10.2012)

1. Mikkelsen je ultimátní úchyl :) 2. Neviděl jsem toho málo, ale tohle mi zatím připadlo jako to nejčernější, co jsem kdy viděl :) 3. Prostě takový Sweeney Todd bez muziky a Deppa :) 4. Jakmile přistoupíte na základní myšlenku, už se jen vezete na vlně šíleností :) 5. Je to prostě nepopsatelné - tenhle film budu ještě dlouho trávit - a to doslova :)(16.7.2013)

- A taky dvě jelení klobásy. Jsou úplně úžasné. - V čem spočívá vaše tajemství, jestli se můžu zeptat? - Je to dlouhý příběh. Stále mě fascinovaly klobásy. - Je téměř mýtické zabít zvíře... a potom se mu vysmívat tím, že ho nacpete do vlastního střeva. Dokážete si představit něco horšího než že vás nacpou do vlastního zadku? - Ne, nedokážu. - To je jedno z našich malých potěšení. :-)(21.12.2013)

• mat.ilda

Krom otřesení jednou z mých několika jistot, totiž, že Mads Mikkelsen nemůže být ošklivější, než už je, mě jinak malý krámek hrůz i se svým čistým způsobem zabijačky zanechal vcelku nenadšenou... I když zpočátku je divák donucen jít tvůrcům na ruku, to když jej samotného s mírným předstihem napadají stejné morbidity (hmm, domovník Hans, slušná zásoba kuřecího) nebo zalituje nedostatku svých gastronomických zkušeností (chutná jako Grethe), způsob provedení staví míru zábavnosti poněkud na hranu... i černé komedie.(4.1.2016)

• - Automobil, které si díky výdělku z řeznictví Svend (Mads Mikkelsen) koupí, je Peugeot 504 Cabriolet z roku 1970. (Saur.us)