Řezníci

The Green Butchers

Mäsiari

Komedie / Drama

Dánsko, 2003, 100 min

Ja ani neviem, čo si mám o tomto výtvore myslieť. Na jednu stranu sa mi páčila myšlienka, že tie nechutné chodiace hroby, čo požierajú mršiny niekto nakŕmil ich vlastným odporným druhom, veď povedzme si pravdu, ktorého nemasožravca by to nepotešilo. Na druhú stranu to bolo tak nejako bez hlbšej myšlienky a aj keď viem, že to má byť aj komédia, nejako mi to proste v tom námete chýbalo. Takže áno zasmiala som sa napríklad pri príbehu o jeleňovi a autonehode, alebo pri pohľade na torzá ľudských tiel vysiacich v mraziaku, ale za toto všetko si viac ako tri hviezdy film nezaslúži.(11.6.2016)

Bjarn a Svend sú životnými smoliarmi. Ani jednému sa nijak extra nedarí. S jedným sa rozchádza priateľka, druhý je úplne bez peňazí. Jedného dňa sa rozhodnú všetko zmeniť. Otvoria si vlastnú mäsiareň. Svend založí rodičovský dom, Bjarn sa rozhodne odpojiť v umelom spánku udržiavaného brata kvôli dedičstvu. Obchod však ani z ďaleka nejde tak ako by si predstavovali. Jedného dňa za pomoci "nešťastnej" náhody prichádzajú na spôsob ako sa odraziť zo spoločenského dna. No ani tento krok nebude koncom trápenia. Originálna vtipno trpká dráma o rodinných, spoločenských či pracovných vzťahoch. Nie, že by ma tento film nebavil, ale prišiel mi trošku pritiahnutý za vlasy. Na môj vkus prehnané no zároveň slušné dielo, ktoré rozhodne stojí za pozornosť.(15.10.2013)

Každý si už musí říkat, že nadržuji dánským filmům a možná to tak i trošku je, ale tento film si těch 5 hvězd zaslouží. Výborná komedie s humorem černým jako to nejlepší ostravský uhlí. Výborně zahrané. Mads Mikkelsen divnej už od pohledu. Naprostý psychopat. Nikolaj Lie Kaas dalších z mých oblíbených je taky asociálně odloučený z reality a vraždí zvířátka a hraje si s jejich kostrami. Co se asi může stát když si dva psychopati otevřou řeznictví ? No prostě fantazie. Pointa celého filmu je opravdu dokonalá. Mads Mikkelsen zde ukázal, že se hodí na roli Hannibala Lectera. Doporučuji(4.5.2014)

Vzhľadom na to, že v poslednom období som mal možnosť zhliadnuť hneď štyri filmy, ktoré mal po scenáristickej stránke na svedomí Anders Thomas Jensen (z čoho dva, vrátane tohto, aj režíroval), a každý jeden z nich ma svojim spôsobom - viac či menej - dokázal zaujať a pobaviť, tak musím konštatovať, že na toto meno si v blízkej dobe budem musieť ešte posvietiť, vidím v ňom obrovský potenciál do budúcna. Okrem mimoriadnych schopností ako napríklad hravo (a z ničoho) "vyčarovať" skvelo nekompromisný čierny humor, so značnou dávkou vtipu podať rôzne trpkosti či nekorektné veci (postihnutí ľudia, smrť atď.) alebo celková pozoruhodná stavba dialógov, ktoré sú tak trefné a vypointované, že i keď sa zrovna nejedná o čisto humorne ladený úsek, zakaždým mi dokážu s úplnou ľahkosťou tak nejak mimovoľne nadvihovať kútiky úst, tak okrem toho má ešte jednu veľmi vítanú schopnosť - dokáže hercom naservírovať úlohy akoby šité na mieru, v ktorých priam excelujú. Presvedčil ma na tom už pri prvých dvoch filmov (V Číně jedí psy; V Číně jedí psy 2), v ktorých sa to ukázalo pri perfektnom obsadení Kima Bodniu a i keď s celkovou kvalitou filmov to ešte nebolo úplne tip-top, jeho postava ma v obidvoch prípadoch skutočne dostala, sedela mu vynikajúco. To isté sa prejavilo aj minule (Adams æbler) a rovnako aj teraz, keď v oboch prípadoch onú výsadu v podobe roly "na telo" obdržal Mads Mikkelsen - a že sa teda predviedol, dámy a páni! Vyšinutého farára, ako aj zrovnateľne (i keď trochu iným spôsobom) vyšinutého - a upoteného - mäsiara zvládol stvárniť absolútne bravúrne a tak musím začať zvažovať jeho zaradenie medzi obľúbených... To som už ale trochu odbočil, čiže aby som to nejakým spôsobom uzavrel, tak aspoň v stručnosti zhrniem, že i keď to nebolo úplne bezchybné a sem-tam sa vyskytla aj nejaká tá o čosi hluchšia chvíľka, celkovo bola táto snímka viac než vydarená, ten nekompromisný severský (alebo "Jensenovský"?) humor si ma opäť získal, bol presne podľa môjho gusta a nezostáva mi nič iné, len si zaželať oveľa viac podobne ladených nekorektných kúskov. No a tá záverečná scéna s kúpaním, tak to bola, čo sa týka dialógov, takou čerešničkou na torte :-))) 4/5(18.1.2015)

• emma53

Klidně ze mě udělejte roštěnky a nebo paštičku, či klobásy, ale já jsem byla zklamaná a ani můj oblíbenec Mads s Nikolajem to nezachránili. Žánrově ani ryba ani rak a já se přiznám, že jsem se snad ani nezasmála, zkrátka se tomuhle žánru, nota bene s kanibalskou příchutí příště vyhnu, možná je na tom vinna taky moje příliš velká představivost :-)(20.12.2013)

• - Automobil, které si díky výdělku z řeznictví Svend (Mads Mikkelsen) koupí, je Peugeot 504 Cabriolet z roku 1970. (Saur.us)

• - Film se natáčel v historickém dánském městě Faaborg na ostrově Fyn v regionu Syddanmark a v Dánských filmových ateliérech v Lyngby. (Trajektt)