Řezníci

The Green Butchers

Mäsiari

Komedie / Drama

Dánsko, 2003, 100 min

Anders Jensen podruhé a opět nekompromisní. Černá komedie, v tradici Warmerdamových Seveřanů nebo francouzských Delikates, v sobě skrývá spoustu nenápadných vtipů, ale také satiry a tu a tam dojaté posmrknutí. Je třeba se tím vším nenechat obloudit, aby člověku neuteklo precizní formální ztvárnění snímku, s několika dlouhými záběry á la Scorsese. Dánský dynamit.(7.1.2009)

Je libo lahodná paštička, masové kuličky, či výborná kuřecí nebíčka? Neváhejte a vstupte dál, určitě vám bude tuze moc chutnat. A na původu masa? Na tom zas až tak nesejde, hlavně, když se podaří marináda. Hodně ujetá, morbidní a černočerná komedie v tom nejlepším slova smyslu. Nikolaj i Mads mě poněkolikáté přesvědčili, že umí zahrát snad všechno, čehož je tenhle film důkazem. Po delším zvažování dávám opět po čase plný počet.(24.8.2015)

Ještě jsem neviděl Jensenův poslední film, ale řezníci jsou bez debat jeho nejhorším počinem a absolutně mi nesedli. Humor je tu spíš na setinách procent a celé to úchylné téma se bere příšerně vážně, Tohle bych viděl spíš jako ujetě mrdlou černou komedii a ne do morku kostí vážné drama. Navíc Mikkelsen tu hraje opravdu děsně nesympatického kokota. Čekal jsem něco úplně jiného, nelíbilo se :/ 45%.(3.5.2017)

Nepopiratelně osobitá režie a perfektní herectví. Je to svým způsobem hezké, docela poutavé a ten humor je tak černý a odlišný, že vlastně ani nevím jestli mi to přišlo vtipné a jestli mi bylo příjemné na to koukat. Navíc mi nesedlo tempo, které udělalo z přijatelně se tvářících 100minut nekonečně se táhnoucí záležitost.(30.6.2014)

Už vôbec nie také odľahčené a čiernohumorné ako Blikajúce svetlá. Ale aj napriek tomu sa môže Green Butchers pochváliť plejádou podivuhodých postavičiek a trefne napísaného scenára. Jensen si dokázal znova na malej ploche a v područí takmer absurdného príbehu vytvoriť priestor pre emocionálne scény, pre motív bratstva a kamarátstva siahajúceho až za hranice normy a zároveň dokázal byť uštipačný a aj napriek pomerne kontroverznej téme- úsmevný. Kaas aj Mikkelsen dokazujú, že svoje herecké postavy majú správne uchopené a aj napriek tomu, že ani jedna z tých postáv nepôsobí vábivo, sú nám od začiatku sympatické. Pri vyvrcholení to trochu pokrivkáva a koniec vyšumel do prázdna, čo ma trochu zamrzí. A aj napriek tomu to má rýchle tempo a niekoľko fakt pekných úchylností. Ale stále je to priemerný film. Dánsko vyprodukovalo už aj lepšie veci.(25.9.2015)

• - Automobil, které si díky výdělku z řeznictví Svend (Mads Mikkelsen) koupí, je Peugeot 504 Cabriolet z roku 1970. (Saur.us)