Salto je král

(festivalový název)
  • Slovensko Salto je kráľ (více)

Najvyššie vodopády sveta a ich zlaňovanie. Čo si pod tým predstaviť? Neskutočnú scenériu, adrenalínový zážitok alebo div sveta, ktorý bežný smrteľník nepresiahne? A predsa existuje partia kamarátov, fanatikov a bláznov, ktorá nepostihnuteľnú kategóriu ovláda takmer dokonale. Ich spoločnou výzvou je objaviť, dosiahnuť a splynúť s nespútanými vertikálnymi živlami. Cesta k nim predstavuje často výpravy do neznáma, kde ani najdôslednejšia príprava negarantuje tušený cieľ. Jedinou ich istotou je sila priateľstva, maximálna dôvera a cit spolupatričnosti. Bude to však stačiť na prejdenie najvyšších vodopádov sveta? (ASFK)

Radko

Nielen Salto, ale i Becko je kráľ. Odkedy sa totiž tento týpek a adrenalínová legenda zjaví na scéne, dokument sa prebudí a začne byť zaujímavý. Čo je samozrejme zámer v duchu názvu, pretože zábery z lezenia na stolovú horu Venezuely a následné spúšťanie sa popri impresívnom vodopáde Salto Angel, v druhej polke filmu, miestami vyrážajú dych. Do toho Becko, stúpajúci pomedzi nebezpečné skaly nahor v kroksoch a - podržte sa - za pomoci bariel. Jeho nespútaná energia, zjav a trefné komentáre dodávajú celku potrebnú šťavu a humor, ktoré v úvodnej časti skoro vyschli. Podobne, ako africký vodopád Tugela, ukázaný v záberoch z prvej polovice dokumentu aj bez kúsočka vody. 70% ()

Anderton

Čo môže padnúť na konci tohto neuveriteľného a turbulentného roka lepšie, než výlet mimo civilizáciu do nádhernej prírody s notnou dávkou adrenalínu. A spoločne s tvorcami a športovcami riešiť problémy typu, ktorý je to ten najvyšší vodopád na svete. Verte, že to má niečo do seba, len ani tu nechýba, keďže tretia a najdlhšia časť filmu sa odohráva vo Venezuele, zmienka o našej nedokonalej civilizácii a jej problémoch. ()

Marze

Velmi originální dokument. Na té vlhké expedici v období dešťů, "aby bylo ve vodopádu víc vody" mi byla zima i za ně. ()

Arsenal83

V živote som urobil len jeden a pol salta. Prvé na základke, ale za pomoci telocvikára, a o to druhé som sa pokúsil vo veku blízkemu dospelosti, avšak skončilo to zaborením kečky do trávy. Našťastie bez deformácie tvárovej časti. Aj preto mám rešpekt voči akémukoľvek saltu, vrátane Salta Angel, ktorý sme mali možnosť vidieť v krásne ladenom dokumente, z ktorého priam sála adrenalín: https://dokumenty.tv/salto-je-kral-dokument/ ()

hygienik

Salto Ángel (Anjelsky vodopád) vysoký skoro 1 KM je majestátne krásny, priam mystický. Lenže jeho zlaňovanie tvorí asi len 60% stopáže. Zvyšok sú Barabášove zábery a historky z iných vodopádov sveta. Hoci film trvá iba hodinu, obrazového materiálu akoby bolo aj tak málo a paradoxne ku koncu sa to zdalo zdĺhavé. Barabášove dokumenty mám rád. Ale Salto, hoci je naozaj kráľ, je skôr zaujímavý heroizmom protagonistov a jednotlivými zábermi, ako príbehom samotným. ()

majo25

Opäť ide o Barabášovu kvalitku, ktorá ukazuje silu a krásu prírody i silu nezdolného ducha človeka. Všetko podané ľudsky a pútavo. Aj keď pre toho, kto videl predchádzajúci vodopádovský dokument Trou de fer: Železná diera, tento už nedá žiadnu väčšiu nadstavbu. ()

Autogram

Aj neúspešné výpravy si zaslúžia svoje miesto vo filme a tak je prvá polovica akoby film o filme, ktorý nevznikol. Nemohol vzniknúť, pretože došlo k nešťastiu a výprava sa zmenila na záchrannú misiu alebo došlo k zničeniu kamery. Druhá polovica nás ale odmení úspešnou misiou zlanením najvyššieho vodopádu sveta Salto Angel, hoci to na začiatku vyzerá všelijako pri brodení bažinami v kroksoch a s barlami. –––– Ako natočiť druhý najvyšší vodopád sveta, keď tam nie je žiadna voda? –––– Je to len malý krok od obrovskej eufórie k obrovskému nešťastiu. ()

Darth Maul

Zlaňovanie Salto Ángel pôsobilo ohromujúco a vzalo mi dych. Trošku ma však vyrušoval koncept a príbehová výstavba celého filmu, čiže veci, ktoré máva Pavol Barabáš obvykle pod kontrolou. Výpravy k ďalším vodopádom boli veľmi napínavé a zaslúžili by si detailnejšie spracovanie. Hľadanie kráľa medzi vodopádmi sveta by podľa mňa potrebovalo trošku rozsiahlejšiu minutáž a komplexnejšie vystavaný dejový oblúk. ()

agassi68

Celkom sympatická partia sa trmáca po krkahájoch, kam sa dostane len zopár podobných dobrodruhov. A my to sledujeme pekne s gauča a krútime hlavou. Vďaka Barabášovi.. ()

Maniik88

Áno, nie je to tak dobré ako Trou de Fer. Nie je to čisto klasický dokument z jedného miesta a akcie. Ale mne to vôbec nevadilo. Barabáš nám ukázal, že to nie je vždy prechádzka ružovým sadom, že sa stávajú aj nešťastia, zranenia a potom ide točenie rýchlo do ústrania. Samotná hlavná časť o zlaňovaní Salto de Angel je úchvatná. Tí chlapi sú proste neuveriteľní šialenci a borci v jednom. Ako prví zdolali najvyšší vodopád Afriky a možno aj sveta a taktiež do nedávna najvyšší Salto a to už pred 20r. Teraz sa k novej generácii pridal jeden ostrieľaný pes, skvelá postava Becka. S barlami a batohom sa brodí blatom a džungľov a týždeň spomína na cestičku ktorú objavili na vrch stolovej hory a na okraj vodopádu pred 20r. Zábery parádne. Takže dávam 5*, lebo ten výkon si to zaslúži. A nielen Salto je kráľ, ale aj Becko a Barabáš. ()

blondboss

Pavol Barabáš väčšinou nikdy nesklame a divákovi ponúkne dych berúci filmový zážitok s neskutočne nádhernými prírodnými zábermi. Mínusom je krátka stopáž a občas trošku monotónnosť v záberoch, inak ale skvelé dobrodužstvo, ktoré vám prinesie nový pohľad na africkú prírodu a na najväčší svetový vodopád. 80 % ()

mkee

S nástupom Becka zhruba od polovice snímky prichádza na scénu aj jeho povestná, prirodzená charizma, ktorá dáva filmu dušu typickú pre "barabášovky". Napriek tomu, že hodnotím aj tento film vysoko, Paľovi by som ako divák a fanúšik v jednej osobe odporučil vsadiť práve na Becka a točiť, čo to ide. To, čo má Becko odžité a to ako prežíva prítomný okamih a ako sa oň vie podeliť, je skrátka nákazlivé a vysoko pozitívne. ()

Popinodan

Barabáš opět nezklamal. Impozantní,dehberoucí,nádherné. Neskutečná krása a síla přírody v krásném dobrodružství sympatické party. Tento film musím brzy zkouknout ještě jednou. ()

Capri2016

Ďalší nový skvelý dokument o tisícmetrových vodopádoch sveta a ich zdolávaní. Pavol Barabáš znova skvele zdokumentoval toto dobrodružstvo. Ale hlavné pozitívum tohto filmu je samotná príroda, v ktorej sa ocitáme, ktorú vďaka kamere Pavla Barabáša môžeme vnímať celým telom. Panoramatické výhľady na vodopády a prírodu okolo sú nezabudnuteľné a dych berúce. ()

RoyBatty444

Krásne scenérie a zocelený ľudia s láskou k dobrodružstvu. V zhustenej forme navštevujeme niekoľko najdlhších vodopádov sveta s prípravou a často náročnou prístupovou cestou. ()