Salto je kráľ

Dokumentární

Slovensko, 2020, 64 min

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš

Čo môže padnúť na konci tohto neuveriteľného a turbulentného roka lepšie, než výlet mimo civilizáciu do nádhernej prírody s notnou dávkou adrenalínu. A spoločne s tvorcami a športovcami riešiť problémy typu, ktorý je to ten najvyšší vodopád na svete. Verte, že to má niečo do seba, len ani tu nechýba, keďže tretia a najdlhšia časť filmu sa odohráva vo Venezuele, zmienka o našej nedokonalej civilizácii a jej problémoch.(22.12.2020)

Ďalší nový skvelý dokument o tisícmetrových vodopádoch sveta a ich zdolávaní. Pavol Barabáš znova skvele zdokumentoval toto dobrodružstvo. Ale hlavné pozitívum tohto filmu je samotná príroda, v ktorej sa ocitáme, ktorú vďaka kamere Pavla Barabáša môžeme vnímať celým telom. Panoramatické výhľady na vodopády a prírodu okolo sú nezabudnuteľné a dych berúce.(20.9.2020)

Salto Ángel (Anjelsky vodopád) vysoký skoro 1 KM je majestátne krásny, priam mystický. Lenže jeho zlaňovanie tvorí asi len 60% stopáže. Zvyšok sú Barabášove zábery a historky z iných vodopádov sveta. Hoci film trvá iba hodinu, obrazového materiálu akoby bolo aj tak málo a paradoxne ku koncu sa to zdalo zdĺhavé. Barabášove dokumenty mám rád. Ale Salto, hoci je naozaj kráľ, je skôr zaujímavý heroizmom protagonistov a jednotlivými zábermi, ako príbehom samotným.(16.8.2020)

Aj neúspešné výpravy si zaslúžia svoje miesto vo filme a tak je prvá polovica akoby film o filme, ktorý nevznikol. Nemohol vzniknúť, pretože došlo k nešťastiu a výprava sa zmenila na záchrannú misiu alebo došlo k zničeniu kamery. Druhá polovica nás ale odmení úspešnou misiou zlanením najvyššieho vodopádu sveta Salto Angel, hoci to na začiatku vyzerá všelijako pri brodení bažinami v kroksoch a s barlami. –––– Ako natočiť druhý najvyšší vodopád sveta, keď tam nie je žiadna voda? –––– Je to len malý krok od obrovskej eufórie k obrovskému nešťastiu.(2.1.2021)

Nielen Salto, ale i Becko je kráľ. Odkedy sa totiž tento týpek a adrenalínová legenda zjaví na scéne, dokument sa prebudí a začne byť zaujímavý. Čo je samozrejme zámer v duchu názvu, pretože zábery z lezenia na stolovú horu Venezuely a následné spúšťanie sa popri impresívnom vodopáde Salto Angel, v druhej polke filmu, miestami vyrážajú dych. Do toho Becko, stúpajúci pomedzi nebezpečné skaly nahor v kroksoch a - podržte sa - za pomoci bariel. Jeho nespútaná energia, zjav a trefné komentáre dodávajú celku potrebnú šťavu a humor, ktoré v úvodnej časti skoro vyschli. Podobne, ako africký vodopád Tugela, ukázaný v záberoch z prvej polovice dokumentu aj bez kúsočka vody. 70%(5.9.2020)