poster

Na scestí (festivalový název)

 • dánský

  Vildspor

 • anglický

  Wildside

Drama

Dánsko / Island, 1998, 95 min

Komentáře uživatelů k filmu (24)

 • Richie666
  ***

  Příliš naléhavé a srdceryvné. Motivacím hlavních postav (obzvlášť té Mikkelsenovy) jsem v některých situacích prostě nedokázal uvěřit a hlavně ta jejich společná minulost, na které je celý příběh vystavěn, a která je odhalována velmi opatrně a divák se o ní téměř nic nedozví... Tak ta mně taky může být ukradená.(1.11.2009)

 • emma53
  ****

  Vildspor bude patřit určitě mezi ty filmy, kde si okamžitě vybavím dokonalý koncert dvou dánských herců N.C.Waldaua a M. Mikkelsena, jehož vynikající herecké kvality jsem zaregistrovala už ve filmu Po svatbě. Příběh o dvou bývalých přátelích, kteří se na popud Ossyho po letech setkávají na Islandu, kde žije svůj zatím poklidný život Jimmy s rodinou. Nejdříve poměrně dlouho poznáváme obě osobnosti s jejich charakterovými vlastnostmi a mnoha otevřenými otázkami, které se nám postupně rozkrývají. Z Ossyho přímo vyzařovala současně jeho trýznivá osamělost a bolest, kterou ventiloval pro nás ze začátku dost zajímavým způsobem, než jsme pochopili proč. Možná o trochu méně patosu a šla bych rozhodně na pět, ale i tak to byl pro mě silný zážitek, který stojí za to vidět.(1.8.2015)

 • akisha
  ***

  Vildspor předloží dva hlavní hrdiny, vyklidněnýho tatíka Jimmyho a kriminálníka Ossyho, kterej se vzpomínkou na starý dobrý časy začne Jimmymu ruinovat život. I když Jimmy není žádnej dokonalej hrdina, tak prostě s ním člověk soucítí a Ossy mu sympatičností opravdu nedosahuje ani k palcům u nohou. Až někde v půlce se konečně dozvíme něco, co nás snad přiměje změnit na Ossyho názor a díky bohu, protože se tím příběh prohloubí a dostane nový rozměr. Chování postav se odůvodní a konec docela dojme. Obstojné 3*(26.10.2011)

 • lenuse
  ****

  V současnosti asi dva za hranicemi své vlasti nejslavnější dánští herci v hlavních rolích, jeden z nich s dokonce podílel na scénáři, a jejich islandská divoká jízda.(8.7.2008)

 • gogo76
  *****

  Mikkelsen a N. C. Waldau ...hmmm...paráda. Postupne odškrtávam Mikkelsenovu filmografiu a musím uznať, že Vildspor je úžasne podarený film a óda na priateľstvo. N.C. Waldau je dokonca autor scenára čo ho v mojich očiach dvihlo ešte vyššie. Obidvaja najznámejší dánsky herci odviedli skvelú prácu, príbeh vás chytí a nepustí. Žiadne akčné scény nie sú potrebné. N.C.Waldau ako Ossy páli jednu cigaretu za druhou a dôvod jeho návštevy sa vyjasní až tesne pred záverom. prekvapuje ma nízky počet hodnotiacich. Nebojte sa choďte do toho! Filme je dostupný na uložto s vloženými českými titulkami. Mám rád tento typ filmov a asi nikto nebude prekvapený, že po takomto filme sa kariéra obidvoch dánskych hercov poriadne nakopla a dnes točia v hollywoode úplne bežne. Lannister by vedel rozprávať...90%.(11.12.2016)

 • Idaho
  ****

  Tahle „divoká islandská jízda“ je bohužel pěkně nudná. Chci říct, nečekejte od tohoto filmu žádnou divočinu. Tento film je spíše psychologické drama stavící na hereckých výkonech dvou hlavních představitelů, jež zachycuje přátelství dvou mužů procházející zásadním zlomem. Po prvním shlédnutí 30 %, po druhém 80 %. Tento film je o bolesti.(28.8.2008)

 • Slarque
  ****

  Dva z nejznámějších dánských herců si kdysi udělali výlet na Island, kde natočili příběh jednoho setkání dávných přátel po letech. Dlouho to vypadalo docela klišovitě, ale nakonec ani jedna z těch postav není jednorozměrná. Život žitý ve lži má ostatně sám od sebe tendence se hroutit, takže pak tomu stačí pomoci jen málo...(3.2.2015)

 • amirgal
  ****

  Jedním z důvodů mého sníženého hodnocení je autorská potřeba podložit vyústění filmu nějakým tím songem, na kterém si rejža zrovna ujel (v tomto případě Heather Nova - Doubled Up). Nevím zda existuje nějaká tvůrčí norma, která udává, že každý film musí mít svou píseň, či interní filmařská "etika," která má za cíl diváka uklidnit a podprahově smířit s katastrofálním závěrem jakéhokoliv druhu, aby slovy Cimrmanů divák stanul po kině "před tváří všehomíra s myslí jasnou a prázdnou," nebo zda tvůrce dostal při závěrečném zpracování emoční průjem. Vím však jistě, že mi tahleta předtitulková a titulková, "výtahová" hudba leze s přibývajícími zkušenostmi čím dál tím víc na nervy, a dovoluji si tvrdit, že pokazila závěr celé řady filmů. Toto je jeden z nich. Patetický závěr završila píseň o lásce(?!), kde pojítky jsou slova "letadlo" a "viděla jsem kopec zhora"... Film je pěkný, závěr posuďte sami ...(27.7.2014)

 • Zmiu
  ****

  Dva pěkní chlapi a krásná krajina, to nemůže skončit špatně. FIlm měl správné napětí. Od Ossyho jsem pořád čekala nějaký podraz, a pořád nic, a ve chvíli, kdy jsem uvěřila, že je lepší, než jak vypadá, tak něco provede. Také motiv, jak se těžko zbavuje prohřešků z mládí, je hezky zpracovaný. Nicméně kdyby se příběh odehrával někde v New Yorku, tak by to asi nemělo tu správnou poetiku.(8.7.2008)

 • frings
  *****

  Nadupaná severská záležitost, tak, jak ji mám rád.(21.7.2013)

 • C0r0ner
  *

  Začalo to sice pěkně, ale už po nějaké půlhodině jsem si byl jistý, že to zaprvé nebude mít vůbec scénář, zadruhé to bude příšerně zpracované a zatřetí nelogické, debilní, nudné a otravné. Jakmile Jaime vletěl s letadlem do slunce, úlevně jsem si oddychl, že jsem zase jednou ve zdraví přežil pořádnou sračku. 25%(14.1.2018)

 • dormouse
  ****

  Temné severské drama o přátelství, které začalo v mládí, v čase bezstarostnosti a nevázanosti. Od té doby pár let uplynulo, Jimmy se usadil, zapustil kořeny do divoké příody Islandu, založil rodinu a žije šťastně. Ossy by rád pokračoval v bezstarostném bouřliváctví a rád by do něj znovu vtáhl Jimmyho. To ale nejde, každý z mužů už je někde jinde, každý zvolil jinou cestu. Ossy se této pravdě brání, vztekle kolem sebe kope a dokáže jen ubližovat. Mads Mikkelsen v roli Jimmiho je skvělý, koukat se na něj a na krajinu Islandu jistě stojí za čtyři hvězdičky.(24.9.2008)

 • p.sojka
  ****

  Nuže divoké to teda nebylo, ale to se dalo poznat už v úvodu, že se na diváka chystá něco jiného. Čím víc se blížil konec, tak jsem si přál, aby to dopadlo přesně tak, jak to dopadlo. Samozřejmě to bylo jednoduché, ale co jako? Zamotaných scénářů o návratu, fetu a mafiánech je plná prdel. Takže za tohle jiné zpracování, které je hlavně o přátelství, jsem vděčný.(23.9.2014)

 • Veronica27
  *****

  Nikolaj a Mads, neboli Ossy a Jimmy.Kamarádi, které spolu mají mnoho společného.Po delší době se objeví dávný kamarád Ossy, který přijede navštívit Jimmyho a nebo v tom je něco víc ?Docela emotivní příběh a skvělí herci.Obzvlášť z Ossyho ta beznaděj přímo vyzařovala.(22.2.2016)

 • Zl0
  ****

  Hudba mi pripomenula tú vo Fontáne. Keď sa dej vracal do pomalších koľají, vždy išla stále dokola. Bolo to už na hranici, takmer mi vadila, ale celému filmu to dodalo taký zvláštny pocit. Začínalo to ako obvykle .. sever, Mads, drogy .. a už som sa bál že som natrafil na priemerný kúsok čo niekto vyrobil podľa osvedčeného receptu. Naopak. Jediné čo bolo ako vždy, bolo to že posledná tretina filmu ma odrovnala. Ono to zas išlo tak nenápadne kupredu ledabolo a potom zrazu film odhalil tie malé detaily vďaka ktorým to dostalo zmysel. Zvláštne, ale ešte aj ja som mu odpustil. Nespoznávam sa.(1.4.2013)

 • Gertruda.W
  ****

  Ze začátku mě to dost štvalo: Ossy nesympatický frajer, hudba protivná až hrůza, pořád dokola, pomalé tempo, pocit raných devadesátek. Ovšem čím déle, tím lépe. Režisér rozehrál takové drama, že jsem zapomněla i na příšerné české titulky. Příběh o tom, jak se může život ubírat různými směry. A taky o tom, že lhát se nemá. Celkový dojem vynikající.(15.3.2014)

 • LudkovaLevaRuka
  ***

  Minimalistický severský snímek, který občas sáhne do žánrových klišé. Děj se utápí v teskných tónech. Ne, že by hudba nebyla pěkná, ale i poslech dobré skladby se po hodině a půl (s malými přestávkami) omrzí.(10.9.2012)

 • klukluka
  ****

  Příběh má ohromnou sílu, zpracování už je o poznání slabší, skoro až televizní. Vadila mi i hutnost patosu, kterou to obdařili. Kdo nepláče, je málo ponořen. Mám to spíš za tři, ale budu shovívavý. Přece jen Mads a tak...(12.3.2017)

 • Metal.God
  ***

  Příběh je silný, ale velice nepravděpodobný. Film je nudný především tím, že se první hodinu děje něco, čemu divák nerozumí a vysvětlení přijde až v poslední půlhodině. I přesto ta poslední půlhodina za tu hodinu nudy docela stojí. Ossy je extrémně nesympatická postava, ale úplně sympatický mi nepřijde snad nikdo v celém filmu. Scéna úmrtí v letadle je skvělá.(27.2.2015)

 • zigy
  ***

  Dva těžcí frajeři se po letech setkávají na Islandu a my tápeme, proč vlastně. Možná to pak nějak pochopíme a koule to svým způsobem mělo, celá ta zápletka s drogovým gangem a stíny minulosti, jenže zůstává otázka: je to věrohodné? Ani náhodou....(27.7.2018)

 • Mamlasojd
  ***

  Hannibal Lecter , Jaime Lannister a Island? Balíček tři v jednom, kterému nelze odolat.(10.7.2016)

<< předchozí 1 2