Na scestí (festivalový název)

• dánský

Vildspor

Wildside

Dánsko / Island, 1998, 95 min

Temné severské drama o přátelství, které začalo v mládí, v čase bezstarostnosti a nevázanosti. Od té doby pár let uplynulo, Jimmy se usadil, zapustil kořeny do divoké příody Islandu, založil rodinu a žije šťastně. Ossy by rád pokračoval v bezstarostném bouřliváctví a rád by do něj znovu vtáhl Jimmyho. To ale nejde, každý z mužů už je někde jinde, každý zvolil jinou cestu. Ossy se této pravdě brání, vztekle kolem sebe kope a dokáže jen ubližovat. Mads Mikkelsen v roli Jimmiho je skvělý, koukat se na něj a na krajinu Islandu jistě stojí za čtyři hvězdičky.(24.9.2008)

Tahle „divoká islandská jízda“ je bohužel pěkně nudná. Chci říct, nečekejte od tohoto filmu žádnou divočinu. Tento film je spíše psychologické drama stavící na hereckých výkonech dvou hlavních představitelů, jež zachycuje přátelství dvou mužů procházející zásadním zlomem. Po prvním shlédnutí 30 %, po druhém 80 %. Tento film je o bolesti.(28.8.2008)

Příliš naléhavé a srdceryvné. Motivacím hlavních postav (obzvlášť té Mikkelsenovy) jsem v některých situacích prostě nedokázal uvěřit a hlavně ta jejich společná minulost, na které je celý příběh vystavěn, a která je odhalována velmi opatrně a divák se o ní téměř nic nedozví... Tak ta mně taky může být ukradená.(1.11.2009)

Jedním z důvodů mého sníženého hodnocení je autorská potřeba podložit vyústění filmu nějakým tím songem, na kterém si rejža zrovna ujel (v tomto případě Heather Nova - Doubled Up). Nevím zda existuje nějaká tvůrčí norma, která udává, že každý film musí mít svou píseň, či interní filmařská "etika," která má za cíl diváka uklidnit a podprahově smířit s katastrofálním závěrem jakéhokoliv druhu, aby slovy Cimrmanů divák stanul po kině "před tváří všehomíra s myslí jasnou a prázdnou," nebo zda tvůrce dostal při závěrečném zpracování emoční průjem. Vím však jistě, že mi tahleta předtitulková a titulková, "výtahová" hudba leze s přibývajícími zkušenostmi čím dál tím víc na nervy, a dovoluji si tvrdit, že pokazila závěr celé řady filmů. Toto je jeden z nich. Patetický závěr završila píseň o lásce(?!), kde pojítky jsou slova "letadlo" a "viděla jsem kopec zhora"... Film je pěkný, závěr posuďte sami ...(27.7.2014)

Vildspor předloží dva hlavní hrdiny, vyklidněnýho tatíka Jimmyho a kriminálníka Ossyho, kterej se vzpomínkou na starý dobrý časy začne Jimmymu ruinovat život. I když Jimmy není žádnej dokonalej hrdina, tak prostě s ním člověk soucítí a Ossy mu sympatičností opravdu nedosahuje ani k palcům u nohou. Až někde v půlce se konečně dozvíme něco, co nás snad přiměje změnit na Ossyho názor a díky bohu, protože se tím příběh prohloubí a dostane nový rozměr. Chování postav se odůvodní a konec docela dojme. Obstojné 3*(26.10.2011)