Stříbrohřbetý přízrak

(TV film)
  • Jihoafrická republika Ghost of the Silverback
Jihoafrická republika, 2018, 50 min

Sedmdesát pět procent území Gabonu pokrývá tropický deštný prales, je druhým největším na světě. Rozkládá se tu třináct národních parků. Jeden z nich, Moukalaba-Doudou, leží v západním Gabonu a je domovem slonů a buvolů pralesních, levhartů i lidoopů. Žijí tu také gorily nížinné západní, které se ochránci snaží kvůli turistice přivykat na lidi... Hluboko v srdci afrického deštného pralesa na území Gabonu se tým přírodovědců odvážně vydal po stopě 180kilogramového gorilího samce. Je to svalovec a jmenuje se Mussiru. Tým se musí osmělit a přiblížit se k němu, co to jen půjde, jinak je Mussiru nikdy nepřijme. Jenže tohle není žádný horský lidoop jako z filmu Gorily v mlze. Tento samec zřídka vídaný lidmi je samotářský, agresivnější a pohybuje se v podstatně větší oblasti pralesa. Tým bude muset vyrazit hodně daleko do míst zničených válkou, aby našel svůj svatý grál, ochránil Mussira a s ním i celý prales. (TV Prima)

Marze

Je smutné, že se lidstvo už tak přemnožilo, že musí stopovat gorily. Podle odhadů se má obyvatelstvo v Africe do roku 2050 opět ztrojnásobit nehledě na změnu klimatu. Stříbrohřbetého samce a chování goril jsme probírali na vysoké škole, takže v dokumentu pro mě nebylo nic nového . ()