Železný válečník

• Itálie Iron Warrior (více)
všechny plakáty

Dobrodružný příběh o dobrém barbaru Atorovi, který musí bojovat se svým zakletým bratrem. Ator uniká zlému osudu a spěchá na pomoc princezně Janně, která je ohrožována obrovským vražedným robotem. (Hans.)

AGAMENON odpad!

Divnej, nudnej a amatérsky vypadající film. Choreografie soubojů je ubohá, herci drží meče poprvé v pazourech a navíc se zde objeví některé kostými z filmu Srdce a Zbroj (mám na mysli tu masku hlavního zloducha). ()

Chřástal

Italská fantasy z 80. let, v níž soupeří o osud světa dvě čarodějky pomocí svých šampiónů, kterými jsou v dětství násilně rozdělení bratři. Tím je řečeno skoro vše. Film se ovšem nesnaží (tedy doufám) oslňovat propracovaným scénářem, nýbrž spoléhá na body za umělecký dojem – toho má být dosaženo patrně pomocí četných zpomalených záběrů a „avantgardní“ výtvarné stylizace. Rudé závoje však nedokážou skrýt nejen princezniny tvary, ale ani k smrti nudné šermovačky, téměř parodickou polohu dialogů a hlavně celkovou nelogičnost a zbytečnost všeho dění. Pěší turistiku po prázdných lokacích střídá píchání do bříška (mluvím zde o bojích) a v podstatě není jasné, proč se Phaedra (u níž jsem se po celý film nezbavil dojmu, že ji hraje Vlasta Chramostová) tolik snaží uchvátit království princezny Jany, když se podle všeho jedná zhruba o jednu jeskyni a dvacet lidí. ()

corpsy

Pána D´Amata vystriedal v tejto sérii menej známy režisér a akosi to tomu pomohlo. Je to síce rovnaká kravina, ako predošlé časti, ale je to efektnejšie, temnejšie, svižnejšie a viac sexy. A v tomto prípade tu aj samotný Ator aspoň navonok nepôsobí ako člen nejakej homosexuálnej rockovej skupiny ( viď ten strašný účes v predchádzajúcich dieloch ). ()

TERRORDROME

Séria o Atorovi má prekvapivo vzostupnú tendenciu, aj keď tento diel je len akýsi neoficiálny. Režisér Joe Damato tentoraz odpadol, ale Miles O'Keeffe ostáva ako Ator. Hneď od začiatku mi vrazil do kritického oka vizuálny štýl na ktorom si niekto dal záležať. To je ostatne nevyhnutné, lebo scenár je v duchu tohoto žánru stopercentná zlátanina čo zo závratnej výšky serie na všetko a všetkých, nedáva bohvieaký zmysel a udalosti sa dejú len tak náhodne. Psyhedelicky pojaté putovanie syhravým pobrežím a megalitickými zrúcaninami tak povyšuje túto lacnú hovadinu na takmer surralistickú záležitosť. Pozitívnymi zmenami prešiel okrem obrazovej zložky aj samotný hrdina Ator, od vylízaného rozviateho hipisáka z jednotky až po zachmúreného copíkatého drviča z trojky. Čo sa týka všeobecného komplotu, alias zápletky, tentoraz je v hre stará ryšavá čarodejnica a jej sťaby mech fučiaci bojovník s plechovou lebkou a majestátnym šálom. Haluškoidné výjavy ( vybuchujúca socha ), podivné spomalovačky ( napr. keď hrdinka uniká v podzemí pred valiacim sa balvanom a do toho hrdina spomalene beží hradom aby naverímboha našiel ten správny poklop.) sú doplnené celkom slušne zvládnutými bitkami ( až nato že sa v nich miestami zábery zasa naopak komicky zrýchlujú ) a občasnou nahotinkou. Neurčito zmätenú povahu deja demonštruje napr. Indianajonesovská scéna na povrazovom moste, kde Ator a jeho parťáčka ( ktorá po celý čas filmu pobehuje v priesvitných šatočkách ) skočia dolu do priepasti a potom sa prebudia pri nejakom kvapli v jaskyni, kde čaká konkurenčná mladá čarodejnica na pokec. Podobné je to aj pri finálnom zúčtovaní so starou čarodejnicou, ktorá proste len tak čaká sediac nad útesom, najprv machruje že sa nedá zabiť, ale keď hrdina vytiahne fakľu tak si razom od hrôzy preští bombarďáky. Ale skon mala tiež efektný. Zaujímavé vizuálne spracovanie a solídny drajv to u mňa vytiahli na tri hviezdičky. ()

beso74

Hlboko braková a podpriemerná talianska fantasy (neoficiálne tretia časť ságy o Atorovi) natočená za americké peniaze na Malte má jedinú devízu, krásnu prírodnú scenériu druhého najväčšieho maltského ostrova Gozo a megalitické stavby postavené na ňom. Inač to je príšerná nuda, bez zmyslu plného deja a aspoň priemerných šermiarskych súbojoch. ()