Giovanni Falcone

• Itálie

Giovanni Falcone

Krimi / Drama

Itálie, 1993, 124 min

Šílené, co se v tehdejší Itálii dělo..!(25.6.2013)

Dost věrně natočený skutečný příběh vraždy protimafiánského soudce, který se ovšem více dokumentem než dramatem s přesahem do hloubky a případně i šíře. Tím, že je konec notoricky znám, vyprávění nefunguje jako drama, ale také není vystavěné podle pravidel dokumentu. Moc mě to, kromě hereckých výkonů, nenadchlo.(20.8.2017)

Nejde o dokument, ale o hrané společenské drama se skvělým Gianninim a Placidem. Režisér se snaží s maximální věrohodností zdokumentovat události, které otřásly Itálií na přelomu 80. a 90. let, tedy dobu, kdy se proti mafii postavili prokurátoři a soudci, jde konkrétně o případ Giovanniho Falconeho a Paola Borselliniho, kteří byli zavražděni poté, co upozorňovali na provázanost organizace na nejvyšší politické kruhy.(8.1.2011)

Neuvěřitelně silný a podle skutečnosti natočený příběh soudce Giovanni Falconeho, bezchybně ztvárněný Michelem Placidem, který se podobně jako Paolo Borsellino zásadně podílel na tažení proti mafii a veřejně ukázal prorůstání této organizace do politiky. Film obsahuje skutečná jména a dost věrohodně se snaží o zrekonstruování Falconeho nástup do úřadu, přes jeho postup a realizaci obrovského soudního procesu, až po jeho poslední cestu, což mu dodává na věrohodnosti a pravdivosti. Zároveň zde nejsou romantizující klišé hlavního hrdiny či obdivy spolupracovníků či žen, což filmu dodává na opravdovosti. Jednoznačně plný počet hvězdiček.(21.6.2011)

• dopitak

Je hodně lepších filmů o italské justici a mafii, a to prosím neodkazuji jen na legendární Chobotnici. Tady zoufale chybí akce, kromě atentátu a pár náznaků se jen plká u stolu. Což je sice lahůdka s dabingem Františka Němce, ale atmosféru tu nevybuduje. Placido je dobrý, i když za těmi vousy a později knírem trochu schovaný. Chtělo to ale vic exteriérových akcí. Mrzí mě, že místní vysoké skóre snižuju svým hodnocením. S Ferrarou mám asi problém, i 100 dní v Palermu to ode mě schytalo.(4.3.2018)

Vynikající drama, skvěle vystavěné a perfektně věrné, přesně jak má být. Jediná, možná spíš subjektivní, výtka je k zobrazení soudce Falcona. Příjde mi, že ho film úplně nevystihuje - zkoušeli jste si někdy zadat jeho jméno do vyhledávání obrázlů na googlu? Je opravdu těžké najít fotku, na které nemá úsměv od ucha k uchu, zatímco filmem nás provází ustaraný kamenný hrdina. Na fotkách mi příjde o mnoho lidštější...(2.11.2014)