Ostrov doktora Moreaua

Don Taylor

Předloha:

H.G. Wells (kniha)

Gerry Fisher

Tento film jsem viděl kdysi v době jeho vzniku a musím přiznat, že mě nejen že nezaujal, ale dokonce se mi i nelíbil. V květnu 2009 jsem měl možnost ho opět zhlédnout. Musím přiznat, že jsem se na něj tentokrát díval úplně jinýma očima. Ne snad že by ten film léty nabral na kvalitě, ale vnímal jsem ho pod vlivem jiných souvislostí. Jestli mi v 70. letech přišlo přetváření zvířat v lidi jako totální nesmysl, tak dnes v době genového inženýrsví se na tento film dívám jako na průkopníka ve věcech, o kterých se mi dřívě nechtělo ani uvažovat. Poutavá je zejména první část filmu. Druhá část mi přišla spíš už jen jako taková zběsilá honička, kdy jsem se už nemohl dočkat nějakého konce. Film má celou řadu nedostatků a slabých míst, ale za jeho nosnou myšlenku si podle mě ty **** zasluhuje. Na závěr bych ještě pochválil dobrý dabing.(5.5.2009)

Stále působivé... 1) První hodinu je napětí přímo hmatatelné, pak se film mění v dobrodružství, útěk a zvířata v úsměvné karikatury sebe samých. Are we not men? 2) Spoiler. Škoda, že tvůrci vyškrtli z filmu tvář Marie (dívka na člunu při útěku s mladým inženýrem), jak se mění zpět na zvíře. Pointa to byla moc hezká a vtipná. Zřejmě tlak na happy end? 3) Americké Panenské ostrovy by asi stály za návštěvu, zvláště pak St. Croix, který je menší než půlka Prahy (218 km2). 4) Závěrem malou výstrahu našim politikům: His is the hand that makes. His is the hand that hurts. His is the hand that heals. His is the House of Pain. His is the House of Pain. His is the House of Pain. He who breaks the law shall be punished back to the House of Pain. (11.2.2016)

Filmové obdobie, ktoré malo v 'bububu' žánri ako prvoradých zmutovaných, geneticky dokryvených, zvieracích a ja neviem akých ľudí na mňa moc nezapôsobilo. Táto ostrovná rozprávočka tiež veľmi nie a už vôbec ju nezachránil Lancaster. V dnešnej dobre si podobný námet viem predstaviť oveľa lepšie. Najväčším plusom boli zápasi človeka s krásnymi, majestátnymi šelmami, ktoré by obstáli ešte aj o sto rokov. 60%.(1.4.2008)

• Campbell

Tak tohle bylo neuvěřitelné zklamání, je s podivem že pro remake mám slabost(teda spíše proto že jsem to viděl jako malej) a jelikož mám pro ten remake slabost tak jsem se dost těšil na tohle ale čekalo mě neuvěřitelné zklamání. Kostýmy a York jsou moc fajn, na kostýmech si daly hodně velkou práci a ocenění si zasloužily. Ale zbytek? Třeba samotní herci v kostýmech kteří se ani nesnažily hrát polozvířata? A to nemluvím o naprosto zpackané finální scéně. NAvíc ta agitka mi tu totálně neseděla, pro mě rozhodně velké zklamání a remake mám raději.(20.11.2012)

Třetí hvězdička čistě ze sentimentality – první sólová návštěva dnes už neexistujícího zlínského kina Družba, první zápaďácký horor, klukovské erotické okouzlení z pouhého gesta, kterým si Barbara Carrera rozpustí vlasy. Jinak by tohle strašně vážně se beroucí béčko s minimem atmosféry, redukující humanismus Wellsovy předlohy na trochu zmatené „anti-GMO“ poselství, dneska už vůbec nestálo za zmínku.(18.5.2015)

• - Natáčelo se na Panenských ostrovech. (Cheeker)

• - David Carradine odmítl hrát postavu Andrewa Braddocka. Michael York několikrát roli Andrewa Braddocka odmítl, než ji nakonec přijal. (Cheeker)

• - Herci, kteří hráli mutanty museli vstávat ve tři hodiny ráno, aby se stihli nalíčit na natáčení svých scén. (Cheeker)