Ostrov doktora Moreaua

Scénografie:

Philip M. Jefferies

Kostýmy:

Richard La Motte

Film The Island of Dr. Moreau považuji za nadprůměrný počin, který si vždycky mile rád pustím znova a znova. Na tehdejší dobu se film může pyšnit slušnými maskami, speciálními efekty i solidními hereckými výkony. Když k tomu ještě přidám i nádherné prostředí a hudební doprovod nemůžu dát míň jak…7/10(18.10.2010)

Nejsem si zcela jistá, zda-li Ostrov Dr. Moreaua byl tím úplně prvním zahraničním hororem (dá se použít i výstižnější: takovým pionýrským benjamínkem; ale nejspíš tomu tak bude, dle několika očitých svědků), kterému se podařilo; zcela nemožné, překonat železnou oponu(v té době 80´ zdolatelnou obtížněji, než početnou armádu Iron Manů). A také ten obdivuhodně promyšlený tah tehdejších rudých mocipánů, kteří tímto dosáhli nevídaného; zaplnili sály kin do posledního místa: jelikož Sovětské velkofilmy nebyli právě tím nejžádanějším artiklem. Už jen z tohoto důvodu by neměl být opomíjen. A nejen to; poutavý příběh dokáže oslovit i dnes, masky jsou ucházející a herecké obsazení velmi kvalitní, stačí se proto bez váhání zaměřit na tento druh fosílií :)) Upozornění pro případné zájemce: nenechte se odradit zavádějícími informacemi prodejců Levné Knihy; ten původní dabing z roku 1980, byl pouze nahrazen dabingem České televize z roku 1996: Martin Kolár, Karel Urbánek, Sabina Laurinová, Karel Chromík, Jiří Klem…(26.8.2010)

Je to o něco málo lepší verze, než ta z roku 1996, kterou jsem viděl jako první. Vyzdvihl bych herecké výkony, hudbu, atmosféru a přítomné napětí. Některé pasáže jsou výborně natočené (například souboj tygra s mutantem) a je vidět, že režisér Don Taylor byl mužem, který filmovat opravdu uměl. Je to klasika a i když už dnes asi vypadá úsměvně či zastarale, čtyři hvězdy si prostě zaslouží.(24.4.2010)

Třetí hvězdička čistě ze sentimentality – první sólová návštěva dnes už neexistujícího zlínského kina Družba, první zápaďácký horor, klukovské erotické okouzlení z pouhého gesta, kterým si Barbara Carrera rozpustí vlasy. Jinak by tohle strašně vážně se beroucí béčko s minimem atmosféry, redukující humanismus Wellsovy předlohy na trochu zmatené „anti-GMO“ poselství, dneska už vůbec nestálo za zmínku.(18.5.2015)

Po celou dobu sledování filmu jsem se nemohl zbavit pocitu, že to není úplně přesně podle knihy, což je škoda, protože bez toho pocitu bych si to užil více. Jenže ono natočit něco přesně podle knihy je téměř nemožné a tohle je vcelku povedená adaptace. Nevím jestli to je skvělou režií, ale ta atmosféra a především to okolí džungle na ostrově působí skvěle. Masky moc povedené nejsou, ale pokud mohu mezi efekty zařadit souboje se zvířaty, tak ty byly přímo geniální. Burt Lancaster podává skvělý herecký výkon a Michael York taky není vůbec špatný.(20.2.2014)

• - Natáčelo se na Panenských ostrovech. (Cheeker)

• - David Carradine odmítl hrát postavu Andrewa Braddocka. Michael York několikrát roli Andrewa Braddocka odmítl, než ji nakonec přijal. (Cheeker)

• - Herci, kteří hráli mutanty museli vstávat ve tři hodiny ráno, aby se stihli nalíčit na natáčení svých scén. (Cheeker)