Ostrov doktora Moreaua

Scénografie:

Philip M. Jefferies

Kostýmy:

Richard La Motte

Filmové obdobie, ktoré malo v 'bububu' žánri ako prvoradých zmutovaných, geneticky dokryvených, zvieracích a ja neviem akých ľudí na mňa moc nezapôsobilo. Táto ostrovná rozprávočka tiež veľmi nie a už vôbec ju nezachránil Lancaster. V dnešnej dobre si podobný námet viem predstaviť oveľa lepšie. Najväčším plusom boli zápasi človeka s krásnymi, majestátnymi šelmami, ktoré by obstáli ešte aj o sto rokov. 60%.(1.4.2008)

Film je silným varováním těm, kteří se cítí oprávněni, kompetentní nebo povoláni k tomu, aby násilně a rychle měnili výsledky evoluce, která kamsi dospěla po statisíci letech své vlastní cesty.A tady to začíná být zajímavé.Matka přiroda nás obdařila rozumem, který třeba v tomto případě působí devastačně na výsledek evoluce, nebo že by to bylo jen nesprávným postupem?Kdoví?Ušlechtilá myšlenka na počátku doktorova experimentu nakonec dovede bizarní komunitu k apokalyptickému konci.Je nutné, aby to takhle dopadlo?Kdoví?Začátek všeho nového je komplikovaný, třeba se v tom naučíme chodit i při respektování matky přírody.Ovšem peníze, které tohle bude stát zřejmě určí směr výzkumu respektive vývoje......A to nemusí být to pravé ořechové........Takže se vracím zase na začátek, film je dobrým varováním....A(5.7.2012)

Po celou dobu sledování filmu jsem se nemohl zbavit pocitu, že to není úplně přesně podle knihy, což je škoda, protože bez toho pocitu bych si to užil více. Jenže ono natočit něco přesně podle knihy je téměř nemožné a tohle je vcelku povedená adaptace. Nevím jestli to je skvělou režií, ale ta atmosféra a především to okolí džungle na ostrově působí skvěle. Masky moc povedené nejsou, ale pokud mohu mezi efekty zařadit souboje se zvířaty, tak ty byly přímo geniální. Burt Lancaster podává skvělý herecký výkon a Michael York taky není vůbec špatný.(20.2.2014)

Na prvý pohľad chudobnejší príbuzný Planéty opíc ako po stránke masiek a výpravy, tak po stránke myšlienkovej. Na ten druhý až zas tak nie. Trochu naivne sa rozbiehajúci príbeh sa od istého zvratu poriadne rozbehne a nezastaví sa až do konca. Niekomu bude pripadať prvá, pomalá fáza ako lepšia, druhému, ako napríklad mne, tá druhá. Že sme aj my ľudia iba zvieratá, svedčí nielen zobrazenie výsledkov vedcových pokusov, ale aj jeho prvotná poznámka ohľadom dievčaťa, ktoré bolo nútené robiť ako dieťa prostitútku. Takéto nenápadné dôležité momenty mám na scifi najradšej.(26.9.2014)

Je to o něco málo lepší verze, než ta z roku 1996, kterou jsem viděl jako první. Vyzdvihl bych herecké výkony, hudbu, atmosféru a přítomné napětí. Některé pasáže jsou výborně natočené (například souboj tygra s mutantem) a je vidět, že režisér Don Taylor byl mužem, který filmovat opravdu uměl. Je to klasika a i když už dnes asi vypadá úsměvně či zastarale, čtyři hvězdy si prostě zaslouží.(24.4.2010)

• - Natáčelo se na Panenských ostrovech. (Cheeker)

• - Herci, kteří hráli mutanty museli vstávat ve tři hodiny ráno, aby se stihli nalíčit na natáčení svých scén. (Cheeker)

• - Nigel Davenport nahradil v roli Montgomeryho Ian Bannena. (Cheeker)