Ostrov doktora Moreaua

• USA The Island of Dr. Moreau (více)
Trailer

Mladík Andrew Braddock jako jediný přežije ztroskotání lodi a dostane se na podivný ostrov. Není až tak překvapen podivínským dr. Moreauem, jako spíš podivnými tvory, ze kterých se vyklubou výsledky doktorova experimentu a snahy přetvářet zvířata na lidi. Při jedné dramatické situaci Braddock zastřelí zraněného mutanta na jeho vlastní žádost, čímž se ale proviní proti zákonu, který pro ostrov stanovil sám Moreau a ten má tedy jedinečnou příležitost zatáhnout do svého šíleného plánu samotného Andrewa.
Adaptace Wellsovy knihy nabídla především zajímavou práci maskérů a adaptace pod Taylorovým režijním vedením obdržela pět nominací Americké Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films. (Robbi)

Trailer

darkrobyk

Kdysi mě v kině docela děsil. Ani po letech se neztratily určité kvality - herecké výkony, působivá hudba a nádherné exteriéry. Masky nejsou špatné, ale daleko starší Planeta opic měla přeci jen dokonalejší. Nejpůsobivější mi přišly scény s divokými šelmami a jejich boj s, řekněme, mutanty. Chvílemi jsem měl pocit, že se zvířata vymkla kontrole a trhají namaskované herce opravdu. Dnes by vše vyřešily počítačové triky, a tak by i ubylo onoho svíravého až mrazivého pocitu ohrožení. Braddock se chvílemi chová jako ekologický aktivista, který v dobré víře vypouští z českých farem americké norky do přírody. Vše dobré se tak ve zlé obrátí. Doktor je naproti tomu chladný fanatický vědec, který je smířen se ztrátami a oběťmi během výzkumu. Konflikt hlavních postav s mutanty spěje nezadržitelně k děsivému finále. ()

genetique

Filmové obdobie, ktoré malo v 'bububu' žánri ako prvoradých zmutovaných, geneticky dokryvených, zvieracích a ja neviem akých ľudí na mňa moc nezapôsobilo. Táto ostrovná rozprávočka tiež veľmi nie a už vôbec ju nezachránil Lancaster. V dnešnej dobre si podobný námet viem predstaviť oveľa lepšie. Najväčším plusom boli zápasi človeka s krásnymi, majestátnymi šelmami, ktoré by obstáli ešte aj o sto rokov. 60%. ()

Faustka

Nejsem si zcela jistá, zda-li Ostrov Dr. Moreaua byl tím úplně prvním zahraničním hororem (dá se použít i výstižnější: takovým pionýrským benjamínkem; ale nejspíš tomu tak bude, dle několika očitých svědků), kterému se podařilo; zcela nemožné, překonat železnou oponu(v té době 80´ zdolatelnou obtížněji, než početnou armádu Iron Manů). A také ten obdivuhodně promyšlený tah tehdejších rudých mocipánů, kteří tímto dosáhli nevídaného; zaplnili sály kin do posledního místa: jelikož Sovětské velkofilmy nebyli právě tím nejžádanějším artiklem. Už jen z tohoto důvodu by neměl být opomíjen. A nejen to; poutavý příběh dokáže oslovit i dnes, masky jsou ucházející a herecké obsazení velmi kvalitní, stačí se proto bez váhání zaměřit na tento druh fosílií :)) Upozornění pro případné zájemce: nenechte se odradit zavádějícími informacemi prodejců Levné Knihy; ten původní dabing z roku 1980, byl pouze nahrazen dabingem České televize z roku 1996: Martin Kolár, Karel Urbánek, Sabina Laurinová, Karel Chromík, Jiří Klem… ()

B!shop

Remake me nijak zvlast nesral, tak jsem byl zvedavej i na tuhle puvodni verzi. No a i kdyz to neni zadna pecka, ani tenhle film me nesral. Pibehove to je podobny remakeu, respektive opacne, ale ja videl remake nejdriv. Jedinej rozdil je, ze tenhle film moc nepusobi jak zvireci horor, jasne, najde se naka ta napinava scena, sem tam tu pobihaj nasrany zvirato lidi v na dobu vzniku vcelku solidnich maskach a ukapne i nejaka ta krev, ale k nejaky atmosfere to ma daleko. Co se tyce hercu, Lancaster nastesti narozdil od Branda vypada normalne a York je sice takovej homousek, ale zahral obstojne. Celkove lepsi 3*, ale kdybych si mel vybrat, asi u me vyhraje remake. ()

ClintEastwood

Je to o něco málo lepší verze, než ta z roku 1996, kterou jsem viděl jako první. Vyzdvihl bych herecké výkony, hudbu, atmosféru a přítomné napětí. Některé pasáže jsou výborně natočené (například souboj tygra s mutantem) a je vidět, že režisér Don Taylor, byl mužem, který filmovat opravdu uměl. Je to klasika a i když už dnes asi vypadá úsměvně či zastarale, čtyři hvězdy si prostě zaslouží. ()

• Při natáčení scény boje mezi mutantem a tygrem, chytil tygr kaskadérovu hlavu do tlamy. Kaskadér měl naštěstí nasazenou sklolaminátovou helmu, takže vyvázl bez zranění. (Cheeker)
  • Příjmení herců titulní záporné role doktora Moreaua (Burt Lancaster) a hlavního hrdiny Andrewa Braddocka (Michael York) jsou shodou okolností stejná, jako dvou britských znepřátelených rodů, jejichž soupeření vyústilo v tzv. Válku růží. (Sidarius)
  • V každé ze tří filmových adaptací se ztroskotaný hlavní hrdina jmenuje jinak. V Island of Lost Souls z roku 1932 je to Edward Parker, v Ostrov doktora Moreaua z roku 1977 je to Andrew Braddock a v Ostrov Dr. Moreau z roku 1996 je to Edward Douglas. V knižní předloze to byl přitom Edward Prendick. (Sidarius)