Luca

Snímek studií Disney a Pixar Luca, odehrávající se v malebném městečku italské riviéry, vypráví o dospívajícím chlapci, který zažívá nezapomenutelné letní prázdniny plné zmrzliny, těstovin a vyjížděk na mopedu. Prosluněná dobrodružství prožívá Luca se svým novým nejlepším kamarádem, avšak jejich veselí ohrožuje přísně střežené tajemství, neboť oba jsou ve skutečnosti vodní příšeráci z podmořského světa. (Falcon)

filmfanouch

Studio Pixar je už přes 25 let legendou v rámci tvorby animovaných filmů. Studio zodpovědné například za série Toy Story, Úžasňákovi, Hledá se Nemo/Dory nebo Auta či filmů jako Ratatouille, Vzhůru do oblak nebo V hlavě už do roku 1995 pravidelně do kin servíruje naprosto kvalitní animáky, které jsou velmi ambiciózní, cílí i na starší diváky a jsou jednoduše nadále špičkou. Animák Luca je poté 24. celovečerním filmem studia Pixar a dle očekávání rozhodně nejde o špatnou podívanou. I když jde o Pixar je ovšem možná tentokrát lepší vysoká očekávání tak trochu zkrotit. Luca je rozhodně ideální letní dobrodružná podívaná a fajn zážitek pro celou rodinu. Pixar tentokrát těží z italského folklóru, přičemž právě režisér filmu italského původu Enrico Casarosa při tvorbě filmů čerpal ze vzpomínek na své dětství. Luca má zároveň poselství o tom přestat mít strach z neznámého, přijmutí sebe samotného a jít si za tím co člověk chce. Vzniká zde silné přátelství dvou klučinů (které je dle pár recenzí alegorií na homosexuální romanci - v tomto případě jde o lepší gay romanci než Dej mi tvoje jméno!), animace je pořád na velmi vysoké úrovni a samotný Caracosa chtěl dle svých slov vzdát poctu Federicovi Fellinimu a dalším klasickým italským filmařům.   Problém je jen dost možná právě v těch očekáváních. U Pixaru si už diváci tak nějak zvykli na silný příběh, skutečně propracované postavy a především skutečně nápaditý svět plný výtečných nápadů a kreativních detailů. A v tomhle ohledu Luca do jisté míry může z několika důvodů zklamat.   Svět Lucy je tak trochu chudý. Chybí více těch proslulých nápadů a především propracovaného pozadí daného světa. V podmořském světě se ve finále tolik času netráví, i přes to ovšem působí tak trochu bez života, zvláště když si člověk vzpomene na Hledá se Nemo/Dory. A pak je tu pochopitelně to italské městečko, které je ovšem v podstatě klasické italské městečko. Sice se tu pracuje právě s oním italským folklórem, i tak je ovšem nový pixarovský svět víceméně bez nápadů.   Ani s designem jednotlivých postaviček si tentokrát Pixar moc práci nedal. Většinou se přitom Pixaru daří od sebe vždy jednotlivé postavy rozlišit (a to i epizodní), zde ovšem do jisté míry působí jednoduše zaměnitelně a celkově to působí, že tentokrát Pixar na detaily postav a prostředí tak úplně nedbal. Animace sice pořád obsahuje hodně kreativních nápadů a je pořád velmi povedená, tentokrát ovšem vyloženě chybí WOW moment toho, co ty klučí pixarovští dokážou. Kdyby nešlo o Pixar, ale nějaké náhodné neprofláknuté studio, dost možná by mohlo jít pro dané studio o stejně výrazný startovač jako kdysi pro Pixar první Toy Story. Jenže je to právě Pixar a v tomhle ohledu zaostává za očekáváními. Ta animace se tak trochu úmyslně vydává jiným směrem (Casarosa se dokonce dle svých slov inspiroval stylem Hayao Miyazakiho), více než velmi fajn animace ovšem tentokrát nedorazila.   A pak je tu ten příběh. Ten sice rozhodně není nejslabší, přesto je do jisté míry ohraný a především tak trochu působí dojmem, že se skutečně musela základní synopse ´´ dva podmořští chlapci musí přežít ve vesnici, kde jsou terčem a přitom se musí jejich přátelství podrobit lehké zkoušce ´´ roztáhnout na hodinu a půl. Hezky se přitom sice pracuje s přátelstvím, atmosféra Itálie tam je a sem tam se skutečně podaří přijít s nějakým kreativním a reálně vtipným nápadem, je jich ale pořád málo. A díky tomu si divák může snadno všimnout, že v tomhle případě u Pixaru dost možná celou látku tak trochu podcenili. Zvláště ve finále, kde se vše vyřeší až trochu příliš snadno.   Spíše než samotnou animací spíše Luca zaujme velmi slušivým vizuálem. Skutečně pěkně se na to celou dobu dívá, Casarosovo čerpání odjinud je poznat a přitom si u toho jde tak trochu svojí cestou a skvěle u toho funguje i samotný soundtrack, který sedí k oné italské pohodě. Sám Casarosa se přiznal, že se chtěl původně k složení hudby oslovit Ennia Morriconeho, ten ovšem bohužel zemřel ještě předtím, než mohl tuhle hudební legendu oslovit. Přesto ovšem náhradní volba Dan Romer dokázala dodat funkční hudbu, která k oné atmosféře dokonale sedí. O Luce se toho dost pravděpodobně vlastně ani říct nedá. Poselství je očividné a funkční a onu přidanou hodnotu v oblasti homosexuální fanfikce si kdokoliv může ve svém zájmu přidat. Animace tentokrát není na úrovni Pixaru zrovna světoborná, přesto ovšem nadále velmi dobrá. Pixar tentokrát nepřišel s dokonale prokresleným světem, kdovíjak dobře napsanými i od sebe odlišitelnými charaktery a ani se světoborným příběhem a kdovíjak převratnou myšlenkou, přesto je to ovšem pořád fajn feel-good letní dobrodružství, které jen zamrzí v tom ohledu, že jde na poměry Pixaru spíše o rutinu. Osobně jsem i díky tomuhle lehce zklamán a považuji Lucu za prozatím nejslabší celovečerní pixarovku. O vyložený pokles ovšem pořád nejde, jen za sebe osobně doufám, že za rok (kromě originálního animáku Turning Red dorazí i sólové dobrodružství Buzze Rakeťáka ve vesmíru) bude důvod k radosti kvůli Pixaru o poznání větší....... () (méně) (více)

Big Bear

Někdy forma zvítězí nad obsahem. To italské městečko bylo parádní, vybavilo se mi nádherné Sorrento a jedno krásné léto před mnoha a mnoha lety při cestě po Itálii. Animace byly krásně udělané, ale nějak mi nesedl ten podvodní svět. Prostě mi tam ti barevní obojživelníci nebavili. Lepší byla souš a příběhy na ní. Zaujala téměř naprostá absence humoru, naštěstí trochu jej zajišťoval hlavní vyvoněný záporák. Spíše než animák pro děti se kterými jsem na to koukal to vypadalo jako jedna velká reklama na Vespu. Ale docela mile zpracovaná. Dávám za 3 šlápnutí do pedálů! * * * ()

misterz

Veľmi príjemná animovaná rozprávočka s milým píbehom o tom, že aj keď sme rozdielni, tak to ešte neznamená, že je niekto horší. Koniec bol pekne emotívny a pre deti poučný. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

InJo

Hezké letní klučičí dobrodružství, od Pixaru ale čekám propracovanější a nápaditější svět, postavy i příběh. Nejzajímavější mi na tom přišlo, že to působí trochu jako animovaná dětská verze Dej mi své jméno... 60 % ()

Sobis87

Jestli máte rádi Itálii/Italy/italštinu, tak není co řešit. Jasně, není to kdovíjak ambiciózní, ale právě pro prostinkou zápletku to neskutečně šlape, ani na chvilku nenudí, je to roztomilé a zábavné i v těch nejmenších detailech a vůbec... tohle Vám prostě vykouzlí úsměv na tváři. ()

Tsuki

Ano, pixarovská jednička za poslední rok je sice Duše, ale Pixar zkrátka nezklame nikdy. Stejně jako mě minulý rok potěšil film Frčíme, Luca je případ stejně nadprůměrného (třebaže ne dokonalého) filmu. Navíc je fajn, že se v kině hezky střídají filmy osvědčených pixarovských režisérů s filmovými prvotinami nových pixarovských tvůrců (tedy že Pixar dává šanci i méně zkušeným umělcům, scénáristům a režisérům ze svých řad, aby si zkusili udělat vlastní film a skrz to tříbili své schopnosti). Luca nabízí opět zcela nový námět a zasazení, tentokrát do Itálie a částečně do podmořského světa (drobný odkaz na Malou mořskou vílu? :)). Právě různorodost a barvitost pixarovských filmů je mi hodně sympatická. Tentokrát zažijeme slunnou a veselou letní atmosféru plnou italské "nátury" a kultury. A měla bych dát důraz především na "veselou", protože film je neuvěřitelně vtipný! Od začátku jsem se musela smát velkému množství scén, počínaje okamžikem, kdy na scénu připlují rybí "ovce". Film zkrátka překypuje velkou dávkou humoru. V originálním znění mě pobavila třeba i vedlejší postava strýce Uga (téměř okamžitě bylo z jeho barvy hlasu a vyjadřování jasné, že v českém dabingu MUSÍ postavu mluvit Jiří Lábus. Bohužel, když jsem zvuk přepla na češtinu, zjistila jsem, že obsadili jiného dabéra, což je velká škoda - nebylo to úplně ono, ale co se dá dělat...). Mnoho vtipných scén "produkuje" ústřední dvojice kamarádů, ale jak je u Pixaru zvykem, nezůstává to jen u vtipu. Film vykresluje ryzí klučičí přátelství se vším, co k němu patří. Se správnou dávkou dojemnosti, bezelstnosti a lehkosti. Luca a Alberto jsou prostě správná dvojka. A postava Giulie je hezky doplňuje. Víc než polovinu filmu jsem byla přesvědčená, že film nemá žádnou vadu, a bavila jsem se na maximum. Kámenem úrazu je ale konec a bohužel to filmu sráží hodnocení. Celé završení filmu má až příliš rychlý spád a působí nedotaženě. Happy end přichází až příliš snadno a rychle. Jako by ve scénáři ještě něco chybělo. Trochu mě zklamalo, že jinak výborný film, který tak dlouho drží laťku nahoře, najednou na konci ztratí dech. Konec šlo určitě udělat lépe. Ale jak jsem napsala na začátku, i přesto vnímám Lucu jako velmi nadprůměrný a nápaditý pixarovský film, ke kterému se s radostí (a klidně opakovaně) vrátím. ~(4,3)~ ()

Anderton

Film ako stvorený pre letné horúce mesiace, až vlastne na nič iné určený, ako na prvoplánový oddych, nie je. Luca je od prvého okamžiku predvídateľný, metafora o inakosti je jasnejšia než všetky hviezdy v tomto fikčnom svete na nebi, ale zase ako inak rozprávať o zložitých veciach deťom. No a sme pri tom, Luca je proste film pre deti, pri ktorom si oddýchnu aj dospelí. Čo nie je zrovna známka, akú pravidelne udeľujeme Pixaru. Ale keďže to ten Pixar natočil, tak je tu veľa skvelých vizuálnych nápadov a proste nemá to čím sklamať. Je to ten Pixar z druhého sledu, kde sa nachádzajú Dinosaurus alebo Onward, pričom je lepší ako ten prvý a trochu horší ako ten druhý. ()

Dzeyna

Moc hezký animák. Nejdřív mi to připadalo, jako Ariela v mužském podání, nicméně pak se z toho stal hon za snem. Respektive hon za Vespou. Ale je to velmi dobře udělané a italská atmosféra tomu dodává ten správný šmrnc. ()

Kothy

Příjemný letní animák od Pixaru. To je ale asi tak všechno, nic víc v něm nenajdete. Na první pohled se nabízí srovnání s Malou mořskou vílou. Děj se odehrává zhruba v 50. letech na italském pobřeží. Mladí kluci, kteří žijí pod vodou se rozhodnou zjistit, jaké to je žít mezi lidmi. To se jim zalíbí. Místní obyvatelé ale nemají rádi mořské tvory a jim hrozí odhalení. Narazí ale i na hodné lidi s těmi se spřátelí. Celé to vrcholí triatlonem, kde se skutečně zjistí, kdo je na čí straně. Víc od toho nečekejte. "Silenzio Bruno!" ()

silentname

"Luca" rozhodne nie je A materiál od Pixaru, na aký som od nich zvyknutý, no nemôžem povedať, že ide o zlý film. Pozitívne stránky sú, dobré posolstvo, vynikajúce animácie, celkom solídne našliapnutý humor a niekoľko finálnych momentiek, ktoré robia film veľmi zapamätateľným. No ako film to pôsobí viac ako projekt pre deti, než ako skvelý film pre celú rodinu, ako bol pre mňa napríklad "Onward". So všetkými mínusmi podľa mňa priniesol oveľa silnejší príbeh s lepšími postavami. Tu máme veľmi klasický príbeh s postavami, ktoré sme už veľakrát videli, no bavilo ma to sledovať. Najmä pre tú energiu, úžasné animácie a niekoľko skvelých momentiek, ktoré vedia priniesť len Pixar. Ak to chcete pustiť svojim deťom, myslím, že budú nadšené. No dospelí asi budú očakávať predsa len niečo trošku zaujímavejšie. Hodnotenie: B ()

Němi

Kdepak, Pixar umřel spojením s Disneym a nuceným odchodem Johna Lassetera. Co jim zůstalo je obří výpočetní síla, která stále dokáže generovat nádherné obrázky, ale není kdo by je zaplnil něčím originálním. ()

Willy Kufalt

Tyto dětské animáky od Pixaru, Disney a spol. příliš nevyhledávám, k Lucovi jsem byl po opakovaném doporučení téměř donucen a nějakou dobu jsem bojoval s pocitem míjení se s fantasy v podmořském světě. Naštěstí se ukázalo, že jde o ten typ fantasy, který docela můžu – kdy se fantaskní říše dostává do konfrontace s běžným světem lidí. Moje dojmy začaly stoupat s přesunem do italského města, kde mě potěšil nápad zasadit velkou část animovaného děje do konkrétních existujících reáliích. Ty jsou mile dotvořeny odkazy filmovými (plakáty k Prázdninám v Římě nebo Felliniho Silnici), hudebními (píseň Ritty Pavone) či obecně kulturními (koloseum a další artefakty ve knize) a také pobyt v prostředí římských uliček má v animované podobě vážně skvělou atmosféru. Postupně se Luca stával docela napínavým, když se do reálného světa dostali i chlapcovi rodiče nebo začala plně gradovat zápletka ohledně často zmiňovaných mořských příšer a jejich skutečné podoby. Každou další třetinou stopáže se mi Luca zamlouval o něco víc a zpětně si ani nemám tolik proč stěžovat: Akční scény s podáním dobrodružných zážitků ze sériového skákání z vody do vzduchu či bláznivých jízd na kole mě zrovna nebraly, ale oproti jediné otravnější postavě hrošího strýčka u nich dodatečně vnímám docela pevné místo ve vedení příběhu či charakterizaci fantastkních postav směrem k dalšímu ději. V rámci svého druhu filmu, byť u mě spíše na jedno zhlédnutí a zpestření, za mě v pohodě. [70%] ()

Arsenal83

Priemerná rozprávka o dvoch chlapcoch, krásne farebná, vtipu je už menej, ale deti sa podľa mňa baviť budú. Je to taká malá oslava detského chlapčenského priateľstva, čo je veľmi pekné a nevinné. Preto som v šoku, keď to nejakí zvrátenci začínajú pripodobňovať k homosexuálnemu kamarátstvu v detskom tele. Devianti sa vo svojich predstavách nezastavia pred ničím, toto môže z úst vypustiť len totálne pokrútený neukojenec. Vrcholom je, že režisér Casarosa kade chodí, musí len vyvracať, že rozprávku nemyslel ako gay story, že mala byť len oslavou priateľstva predtým než vôbec deti začnú myslieť na nejakú náklonnosť a vzťahy. Napriek tomu priteplenci píšu články o tom, že aj keď to tak nemyslel, tak predsa je to trochu "gayish". Šialená doba, kde sa aj do nevinného detského kamarátstva povinne pretláča sexualita. Veď tie animované deti majú tak desať, možno dvanásť rokov, spamätajme sa. ()

Chrustyn

Překvapivě příjemná variace na Malou mořskou vílu s překrásnou animací a vtahující letní atmosférou. Chybí větší hloubka a to navíc, co dříve Pixar uměl, ale film nenudí a rychle uteče. Jen stačí jedno podívání. ()

Jirka_Šč

“Santa Mozzarella!” Z průměru tento animák zvedá středomořské městečko a italština. Prtěti Danielce se velmi líbilo. ()

marhoul

Krásná, přímá, italská pixarovka, kdy jindy než v "Italském týdnu"! Promakaná animace, výborná hudba, vtipné, milé, zábavné, perfektní letní záležitost pro děti i děti dospělé a Santa Mozzarella! .. tu červenou Vespu si objednám! "Silenzio, Bruno!" ;) ()

Stanislaus

Divák je zvyklý od Pixaru dostávat hluboké, dospělácky laděné animáky, v nichž si fantazie neklade meze, a proto se bude Luca zdát jako film od jiného studia, jelikož jde o skromný a plošší kousek, jemuž však nechybí svěžest, ale ani špetka akce a humoru. Ústřední dvojice "příšeráků" by vlastně mohla být tvořena i "nefantaskní" dvojicí mladých kluků, kteří poznávají nový a jim doposud neznámý svět, přičemž se mezi nimi vyvíjí přátelské pouto. Divák se na hodinu a půl ponoří do (nad)vodního světa s výrazným, ale nijak násilným italským koloritem, a vydává se na cestu (sebe)poznání. Mladé publikum pobaví úsměvné trampoty hlavních hrdinů a jistojistě i postava zákeřného Macchiavelliho, zatímco dospělé osloví paralely s dnešní společností, v níž to menšiny nemají (stále) jednoduché. Slabší čtyři hvězdičky! ()

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+

24.03.2021

Špatné zprávy pro kina, dobré zprávy pro nedočkavé diváky. Studio Disney čerstvě oznámilo, že vedle tradiční premiéry v kinech dorazí snímky Cruella a Black Widow rovněž ve stejný den i na… (více)

Prequel Kingsmanů se odkládá

Prequel Kingsmanů se odkládá

28.08.2020

Studio Disney se rozhodlo odložit premiéru svého nadcházejícího snímku Kingsman: První mise. Z původně plánovaného 18. září tak snímek nyní dorazí až 26. února příštího roku. Studio také stanovilo… (více)