Zapomenuté stříbro

(TV film)
  • Nový Zéland Forgotten Silver

Forgotten Silver je fiktívny komediálny dokument o živote podivuhodného, pre filmovú budúcnosť významného režiséra Colin McKenzieho a jeho úžasných pokrokoch, ktoré boli stratené v histórii... až doteraz. Tento génius, režisér a vynálezca, ktorý urobil skok vo filmovej technike, vynašiel film so zvukom a údajne aj farebný film. Ale chudoba a šialenstvo ho vyhnali do zabudnutia... (God Thor)

Cival

Kam se to hrabe na Járu Cimrmana nebo Zeliga ... aneb ČSFD hype forever. I v miniaturní stopáži málo nápadů a i ta imitace němého filmu mi připadala naprosto zaměnitelná. Nejnudnější Jacksonův film, z nějž zůstanou v hlavě jen Číňani, vajíčka a chytré, byť nedotažené broušení po skutečných dějinách kinematografie. ()

kOCOUR

Trošku krátké, ke konci málo nápadité, ale projekce Salome to vše vynahradí. Potěší, že Jackson je opravdový filmař a vypravěč a ne jen splatterový pomatenec, jak ho mají všichni zafixovaného (opravdu jsem to řekl? :). Kolem a kolem, tu hodinku je převelice zábavné sledovat s jak vážnou tváří vypráví Jackson o "muži, který nebyl"... ()

Lima

Některé momenty jsou velmi nápadité a humorné, závěrečná "ukázka z filmu" SALOME, stylizovaná jako černobílý němý film dokazuje, že Jackson umí natočit všechno, ale celkově tato mystifikace postrádá více vtipu. Občas jsem se nudil. ()

Radyo

Mystifikace po novozélandsku, aneb Jára Cimrman a la Kiwi. Peter Jackson je opravdový kouzelník a kromě natáčení šílených parodií nebo "nezfilmovatelných" románů umí diváka také pěkně mystifikovat, a to tak, že mu to mnozí uvěří (většinou to ale budou ti, co věří, že skutečně existoval také zmiňovaný Cimrman :))) ). ()

EdaS

Až tenhle film zase budou dávat na ČT2 kolem půlnoci, tak to rozhodně vychytejte. Legračnější a zároveň dojemnější fiktivní dokument nikde nenajdete. 5 hvězdiček je zatraceně málo! ()

H34D

Decentní a až překvapivě zábavný i záživný fikční dokument o zapomenutém, revolučním filmovém tvůrci. Fakta jsou přednášena ve vší serióznosti, životní příběh "novozélandského Cimrmana" má patřičný dramatický oblouk, stopáž zůstává velice přiměřená - v podstatě není, na co si stěžovat... Přesto celkové dojmy nejsou nikterak ohromivé, ba naopak po slušně ztrávených 50 minutách bych je nazval až "splachovacími". Do TV doporučuji, ale to je tak vše... 7/10 ()

Dadel

Zábavný dokument o zapomenutém filmaři, který vynalezl kameru poháněnou bicyklem nebo jako první objevil zvukový film (do kterého obsadil čínské herce a zapomněl na titulky, takže jeho objev zůstal nepochopen:) A mnohem víc! Kdybych nevěděl, že jde o mystifikaci, možná bych tomu uvěřil:) Obdiv budí zvláště vytrvalost, s jakou se McKenzie navzdory nepřízni osudu snažil dovést do konce svůj monumentální biblický velkofilm SALOME. Ale na Cimrmana to nemá:) ()

Sarkastic

„Na jedno ovšem zapomněl, ve filmu se mluví čínsky. A on neudělal titulky.“ Velmi propracovaná a též zábavná mystifikace. Fiktivní restaurátorské práce se dají přirovnat třeba k těm našim cimrmanovským, ostatně dlouho neznámý (svého času zneuznaný) Colin McKenzie v mnohém Járu připomíná, i když se zaměřoval „pouze“ na oblast kinematografie (stejně tak je zde však kladen důraz na to, že obecně nadšenci z Nového Zélandu v mnohém svět předstihli). A pokud jde právě o tuto tématiku, plně si Zapomenuté stříbro užije zejména člověk, který má alespoň nějakou potuchu o historii filmu, resp. jeho vývoji. Nicméně i bez toho se člověk pobaví, já osobně nejvíc nad vajíčky, pokusy v oblasti zvukového a barevného filmu či všemožnými způsoby financování a vlastním natáčením Colinova historického eposu. Na druhou stranu, právě ukázky ze Salome (cca 10 minut z celkových 50) mi na filmu přijdou asi nejslabší, krom těch pár fanatických výrazů herců a nápadné podobnosti s Griffithovou Intolerancí nenabízejí nic, co by dělalo z Colina opravdového průkopníka (ne že bych chtěl Petera obviňovat z toho, že to odflákl, ale jistě si s tím mohl vyhrát více). Za mě to budou silné 4*. „Sověti si ale kladli podmínky. Colin musel odstranit všechny odkazy na náboženství. Svatý Jan Křtitel se tak stal socialistickým disidentem, Herodes zas fašistickým lichvářem. Salome pak prostitutkou, která se zapojí do kolektivizace.“ ()

Kryšpín

Dokument o skvělém filmaři Colinu McKenziem. Takovou dráhu bych chtěl mít. Chtěl bych být tvůrcem prvního černobílého zvukového filmu (ale ne v čínštině a pokud ani, tak jednoduše vytvořit titulky) vyrobeného z emulze bílku, chtěl bych být tvůrcem barevného filmu (ale ne pornografického), chtěl bych natočit biblický velkofilm ve Stylu Cecila B. De Milla ještě před Cecilem B. De Millem. Vyrobit první pojízdnou kameru a natočit vlstní smrt ať se stanu uznávaným režisérem. Já miluji fiktivní dokumenty (This is spoinal tap, Ropáci, Záhada Blair witch, Zelig a zde připomínaný Jára Cimrman), je v nich něco poutavého a proto i zaslouží vlastní titul "fiktivní dokument" a většina z nich díky tomu bude zapsna do dějin tak i do historie filmové. ()

JohnnyD

Premietačka na parný pohon? Gigantické skryté mesto? Čínsky zvukový film? Prečo nie! Geniálny pseudodokument by Peter Jackson. ()

Jordan

úžasná mystifikácia, dokonalý fiktívny dokument, ktorý spôsobil nebývalý rozruch na novom zélande a moja poklona nehorázne drzému majstrovi filmárovi Jacksonovi. ()

Willy Kufalt

Páni, ta kamera s klikou poháněnou jízdou na kole či dokonce párním válcem je úžasný nápad a mě jenom mrzí, že Peter Jackson (tedy pardon, samozřejmě jsem chtěl napsat: Colin McKenzie !) nenatočil i přímo celý proces jejího sestavování a posléze natáčení s takovým přístrojem, protože to teprve mohla být od takového kutila fascinující podívaná! Co na tom, tenhle nápaditý pseudo-dokument jakoby byl v první řadě určen pro všechny cinefily a diváky, kteří si u čtení dějin filmu alespoň jednou řekli: a co když ještě existují další tvůrci, kteří natočili ve své době osobité filmy, určitými prvky v nich dokonce předběhli dobu, ale neměli stále to štěstí, aby se jejich dílo našlo cestu k skutečným znalcům, vlivným publicistům či významným distributorům a tak se o nich tady nedočteme a zatím čekají stále na objevení... a také pro všechny filmové fajnšmekry, kteří zcela nezasloužené opomíjení a nedocenění u nejednoho skvělého filmu přímo pociťují. Ty možná ani nepřekvapí, kdyby záhadně zmizelý Colin McKenzie skutečně existoval. :o) **** Středometrážní televizní film Zapomenuté stříbro z Nového Zélandu je pro mě dalším ujasněním toho, proč rád objevuji filmy z nejrůznějších zemí (včetně exotických), proč mě stále víc baví raná tvorba Petera Jacksona a proč v mých očích s každým dalším viděným devadesátkovým počinem s formou pseudo-dokumentu stále více klesá jistá Záhada Blair Witch... a dokonce i na found footage prvek zde v jedné části dojde!! O propracovanost alternativní verzi dějin filmu, humorné nápady nebo stylová provedení „archivních“ snímků geniálního McKenzieho z mého pohledu nouze nebyla, ačkoliv možná jsem nebyl stejně nadšen každou minutu. [80%] ()

jojinecko

Dokonalá ukážka toho, aký hravý, kreatívny, vtipný a skrátka vynikajúci je Peter Jackson režisér a aj scenárista a že natočí bez väčších problémov dokument, drámu, horor, sci-fi..všetko! Niektoré scény a nápady koketujú s genialitou, aj keď najmä ku koncu som sa občas veľmi mierne nudil... Dokážem si predstaviť, že veľa ľudí tomu uverilo, lebo je to naozaj skvostne spracované! ()

bouncer

Geniální mystifikační dokument, dost se podobá tvorbě okolo Cimrmana, Ropáků, Zeliga. Ale to je jedno, Peter Jackson je prostě klasa a tohle je do detailu promyšlené. Přepište dějiny - první zvukový film 1908, první barevný film 1911 a to vše má na starosti Colin McKenzie :-D ()

kareen

Jára Cimrman novozélandské kinematografie, aneb jak si nechat postupně financovat velkofilm od trapného rádoby komika, hollywoodského magnáta, soudruhů z Kremlu až po italskou mafii...Výborný mystifikační dokument a zároveň i Jacksonova pocta filmu jako takovému. ()