Zapomenuté stříbro (TV film)

• Nový Zéland

Forgotten Silver

Komedie

Nový Zéland, 1995, 53 min

Plan 9

Peter Jackson

Dokument o filmařském géniovi, který se mohl stát velmi slavným, ale velká smůla, která ho provázela celý život, ho přinutila upadnout v zapomnění. Stopáží tak akorát, archivní záběry včetně Salome natočeny celkem věrohodně, z toho vyplývá povedená fikce, která ale Čechy zvyklé na Járu Cimrmana svoji "originalitou" asi těžko překvapí.(4.8.2009)

A já blbec tomu nějakých čtyřicet minut věřil! Trošku mi v hlavě hlodalo to, že by takovou haluzí Jackson našel tolik materiálu, ale pak to bylo tak šikovně zamotáno (s podporou několika osobností), že to celé bylo najednou docela věrohodné. Nic, bez čeho by se člověk neobešel, ale fajn jednorázová zábava. 70%(6.8.2017)

Nový Zéland, najodľahlejšia krajina náležiaca do západnej civilizácie, ako kolíska kinematografie a všetkých jej prvenstiev (simultánny obraz a zvuk, farba, detail)... Premisa Jacksonovej snímky naznačuje a sľubuje mnohé ďalšie gagy. Platí pravidlo paródie: čím viac divák vie o histórií média, tým lepšie sa zabáva.(10.9.2018)

Dokument o skvělém filmaři Colinu McKenziem. Takovou dráhu bych chtěl mít. Chtěl bych být tvůrcem prvního černobílého zvukového filmu (ale ne v čínštině a pokud ani, tak jednoduše vytvořit titulky) vyrobeného z emulze bílku, chtěl bych být tvůrcem barevného filmu (ale ne pornografického), chtěl bych natočit biblický velkofilm ve Stylu Cecila B. De Milla ještě před Cecilem B. De Millem. Vyrobit první pojízdnou kameru a natočit vlstní smrt ať se stanu uznávaným režisérem. Já miluji fiktivní dokumenty (This is spoinal tap, Ropáci, Záhada Blair witch, Zelig a zde připomínaný Jára Cimrman), je v nich něco poutavého a proto i zaslouží vlastní titul "fiktivní dokument" a většina z nich díky tomu bude zapsna do dějin tak i do historie filmové.(21.8.2004)

Trošku krátké, ke konci málo nápadité, ale projekce Salome to vše vynahradí. Potěší, že Jackson je opravdový filmař a vypravěč a ne jen splatterový pomatenec, jak ho mají všichni zafixovaného (opravdu jsem to řekl? :). Kolem a kolem, tu hodinku je převelice zábavné sledovat s jak vážnou tváří vypráví Jackson o "muži, který nebyl"...(25.2.2003)

• - Filmového ředitele Miramaxu, zaměstnance filmového archivu či filmové kritiky hrají skutečně odpovídající osoby. (sg.sysel)

• - Dokument byl na Novém Zélandu vysílán bez upozornění, že se jedná o fikci, načež byla televizní společnost následně zahlcena dotazy na osobu Scotta McKenzieho. Poté, co zveřejnila, že obsah dokumentu byl smyšlený, snesla se na autory vlna kritiky za to, že obelhávají národ. (sg.sysel)