Zapomenuté stříbro (TV film)

• Nový Zéland

Forgotten Silver

Komedie

Nový Zéland, 1995, 53 min

Gerry Vasbenter

Plan 9

Peter Jackson

Mystifikace po novozélandsku, aneb Jára Cimrman a la Kiwi. Peter Jackson je opravdový kouzelník a kromě natáčení šílených parodií nebo "nezfilmovatelných" románů umí diváka také pěkně mystifikovat, a to tak, že mu to mnozí uvěří (většinou to ale budou ti, co věří, že skutečně existoval také zmiňovaný Cimrman :))) ).(9.3.2003)

Dokonalá ukážka toho, aký hravý, kreatívny, vtipný a skrátka vynikajúci je Peter Jackson režisér a aj scenárista a že natočí bez väčších problémov dokument, drámu, horor, sci-fi..všetko! Niektoré scény a nápady koketujú s genialitou, aj keď najmä ku koncu som sa občas veľmi mierne nudil... Dokážem si predstaviť, že veľa ľudí tomu uverilo, lebo je to naozaj skvostne spracované!(9.7.2008)

A já blbec tomu nějakých čtyřicet minut věřil! Trošku mi v hlavě hlodalo to, že by takovou haluzí Jackson našel tolik materiálu, ale pak to bylo tak šikovně zamotáno (s podporou několika osobností), že to celé bylo najednou docela věrohodné. Nic, bez čeho by se člověk neobešel, ale fajn jednorázová zábava. 70%(6.8.2017)

Decentní a až překvapivě zábavný i záživný fikční dokument o zapomenutém, revolučním filmovém tvůrci. Fakta jsou přednášena ve vší serióznosti, životní příběh "novozélandského Cimrmana" má patřičný dramatický oblouk, stopáž zůstává velice přiměřená - v podstatě není, na co si stěžovat... Přesto celkové dojmy nejsou nikterak ohromivé, ba naopak po slušně ztrávených 50 minutách bych je nazval až "splachovacími". Do TV doporučuji, ale to je tak vše... 7/10(8.3.2012)

Dokument o skvělém filmaři Colinu McKenziem. Takovou dráhu bych chtěl mít. Chtěl bych být tvůrcem prvního černobílého zvukového filmu (ale ne v čínštině a pokud ani, tak jednoduše vytvořit titulky) vyrobeného z emulze bílku, chtěl bych být tvůrcem barevného filmu (ale ne pornografického), chtěl bych natočit biblický velkofilm ve Stylu Cecila B. De Milla ještě před Cecilem B. De Millem. Vyrobit první pojízdnou kameru a natočit vlstní smrt ať se stanu uznávaným režisérem. Já miluji fiktivní dokumenty (This is spoinal tap, Ropáci, Záhada Blair witch, Zelig a zde připomínaný Jára Cimrman), je v nich něco poutavého a proto i zaslouží vlastní titul "fiktivní dokument" a většina z nich díky tomu bude zapsna do dějin tak i do historie filmové.(21.8.2004)

• - Filmového ředitele Miramaxu, zaměstnance filmového archivu či filmové kritiky hrají skutečně odpovídající osoby. (sg.sysel)

• - Dokument byl na Novém Zélandu vysílán bez upozornění, že se jedná o fikci, načež byla televizní společnost následně zahlcena dotazy na osobu Scotta McKenzieho. Poté, co zveřejnila, že obsah dokumentu byl smyšlený, snesla se na autory vlna kritiky za to, že obelhávají národ. (sg.sysel)