Zapomenuté stříbro (TV film)

• Nový Zéland

Forgotten Silver

Komedie

Nový Zéland, 1995, 53 min

Plan 9

Peter Jackson

Decentní a až překvapivě zábavný i záživný fikční dokument o zapomenutém, revolučním filmovém tvůrci. Fakta jsou přednášena ve vší serióznosti, životní příběh "novozélandského Cimrmana" má patřičný dramatický oblouk, stopáž zůstává velice přiměřená - v podstatě není, na co si stěžovat... Přesto celkové dojmy nejsou nikterak ohromivé, ba naopak po slušně ztrávených 50 minutách bych je nazval až "splachovacími". Do TV doporučuji, ale to je tak vše... 7/10(8.3.2012)

Kam se to hrabe na Járu Cimrmana nebo Zeliga ... aneb ČSFD hype forever. I v miniaturní stopáži málo nápadů a i ta imitace němého filmu mi připadala naprosto zaměnitelná. Nejnudnější Jacksonův film, z nějž zůstanou v hlavě jen Číňani, vajíčka a chytré, byť nedotažené broušení po skutečných dějinách kinematografie.(14.9.2008)

Dokument o filmařském géniovi, který se mohl stát velmi slavným, ale velká smůla, která ho provázela celý život, ho přinutila upadnout v zapomnění. Stopáží tak akorát, archivní záběry včetně Salome natočeny celkem věrohodně, z toho vyplývá povedená fikce, která ale Čechy zvyklé na Járu Cimrmana svoji "originalitou" asi těžko překvapí.(4.8.2009)

Pekné, ba až výborné. Jacksona nemám rád, ale týmto filmom si u mňa čiastočne napravil pošramotenú reputáciu. 5* nemôžem dať len kvôli tomu, pretože záverečný film ani zďaleka nevyzerá, ako nejaký masterpiece nemého filmu - ľudia, ktorí sa trochu v nemých filmoch orientujú mi snáď dajú za pravdu. Na druhú stranu, radový divák, ktorý nemá s nemým filmom čo do činenia ľahko uverí tomuto veľmi vydarenému fiktívnemu dokumentu :)(3.6.2005)

Dokument o skvělém filmaři Colinu McKenziem. Takovou dráhu bych chtěl mít. Chtěl bych být tvůrcem prvního černobílého zvukového filmu (ale ne v čínštině a pokud ani, tak jednoduše vytvořit titulky) vyrobeného z emulze bílku, chtěl bych být tvůrcem barevného filmu (ale ne pornografického), chtěl bych natočit biblický velkofilm ve Stylu Cecila B. De Milla ještě před Cecilem B. De Millem. Vyrobit první pojízdnou kameru a natočit vlstní smrt ať se stanu uznávaným režisérem. Já miluji fiktivní dokumenty (This is spoinal tap, Ropáci, Záhada Blair witch, Zelig a zde připomínaný Jára Cimrman), je v nich něco poutavého a proto i zaslouží vlastní titul "fiktivní dokument" a většina z nich díky tomu bude zapsna do dějin tak i do historie filmové.(21.8.2004)

• - Filmového ředitele Miramaxu, zaměstnance filmového archivu či filmové kritiky hrají skutečně odpovídající osoby. (sg.sysel)

• - Dokument byl na Novém Zélandu vysílán bez upozornění, že se jedná o fikci, načež byla televizní společnost následně zahlcena dotazy na osobu Scotta McKenzieho. Poté, co zveřejnila, že obsah dokumentu byl smyšlený, snesla se na autory vlna kritiky za to, že obelhávají národ. (sg.sysel)