Zapomenuté stříbro (TV film)

• Nový Zéland

Forgotten Silver

Komedie

Nový Zéland, 1995, 53 min

Gerry Vasbenter

Plan 9

Peter Jackson

Trošku krátké, ke konci málo nápadité, ale projekce Salome to vše vynahradí. Potěší, že Jackson je opravdový filmař a vypravěč a ne jen splatterový pomatenec, jak ho mají všichni zafixovaného (opravdu jsem to řekl? :). Kolem a kolem, tu hodinku je převelice zábavné sledovat s jak vážnou tváří vypráví Jackson o "muži, který nebyl"...(25.2.2003)

Decentní a až překvapivě zábavný i záživný fikční dokument o zapomenutém, revolučním filmovém tvůrci. Fakta jsou přednášena ve vší serióznosti, životní příběh "novozélandského Cimrmana" má patřičný dramatický oblouk, stopáž zůstává velice přiměřená - v podstatě není, na co si stěžovat... Přesto celkové dojmy nejsou nikterak ohromivé, ba naopak po slušně ztrávených 50 minutách bych je nazval až "splachovacími". Do TV doporučuji, ale to je tak vše... 7/10(8.3.2012)

Mystifikace po novozélandsku, aneb Jára Cimrman a la Kiwi. Peter Jackson je opravdový kouzelník a kromě natáčení šílených parodií nebo "nezfilmovatelných" románů umí diváka také pěkně mystifikovat, a to tak, že mu to mnozí uvěří (většinou to ale budou ti, co věří, že skutečně existoval také zmiňovaný Cimrman :))) ).(9.3.2003)

A já blbec tomu nějakých čtyřicet minut věřil! Trošku mi v hlavě hlodalo to, že by takovou haluzí Jackson našel tolik materiálu, ale pak to bylo tak šikovně zamotáno (s podporou několika osobností), že to celé bylo najednou docela věrohodné. Nic, bez čeho by se člověk neobešel, ale fajn jednorázová zábava. 70%(6.8.2017)

Dokonalá ukážka toho, aký hravý, kreatívny, vtipný a skrátka vynikajúci je Peter Jackson režisér a aj scenárista a že natočí bez väčších problémov dokument, drámu, horor, sci-fi..všetko! Niektoré scény a nápady koketujú s genialitou, aj keď najmä ku koncu som sa občas veľmi mierne nudil... Dokážem si predstaviť, že veľa ľudí tomu uverilo, lebo je to naozaj skvostne spracované!(9.7.2008)

• - Filmového ředitele Miramaxu, zaměstnance filmového archivu či filmové kritiky hrají skutečně odpovídající osoby. (sg.sysel)

• - Dokument byl na Novém Zélandu vysílán bez upozornění, že se jedná o fikci, načež byla televizní společnost následně zahlcena dotazy na osobu Scotta McKenzieho. Poté, co zveřejnila, že obsah dokumentu byl smyšlený, snesla se na autory vlna kritiky za to, že obelhávají národ. (sg.sysel)